Справа№592/44/20
Провадження №2-а/592/33/20
11 березня 2020 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м. Суми у складі: головуючого судді Алфьорова А.М., при секретарі Літовченко С.М., розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до інспектора роти № 1 батальйону патрульної поліції у м. Бориспіль УПП Київської області Банари Дмитра Євгеновича про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, -
Позивач свої вимоги обґрунтовує тим, що 18.12.2019 р. відповідачем було винесено відносно нього постанову про адміністративне правопорушення серія ЕАК № 1875384 за ч. 2 ст. 121 КУпАП у вигляді штрафу у розмірі 680 грн. Вказана постанова вмотивована тим, що 18.12.2019 р. о 10 год. 18 хв. відносно нього було винесено постанову за порушення ДСТУ 3649:2010 та п. 6.8.5 чим порушив п. 31.1 Правил дорожнього руху України, а саме на вітровому склі були тріщини в зоні роботи склоочисників. З вказаною постановою інспектора він не згоден, оскільки вона винесена всупереч нормам чинного законодавства, без з'ясування обставин справи, які мають значення для справи. Відповідач посилається на п. 6.8.5 ДСТУ 3649:2010 згідно якого на вітровому склі не дозволено сколи та тріщини в зоні роботи склоочисників. Ніяких сколів або тріщин саме в зоні роботи склоочисників не має. Тріщина не знаходиться в зоні роботи склоочисника. Просить суд: скасувати постанову інспектора серія ЕАК № 1875384 від 18.12.2019 р.
У судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явився.
Відповідач інспектор роти № 1 батальйону патрульної поліції у м. Бориспіль УПП Київської області Банар Д.Є. у судове засідання не з'явився.
Суд, заслухавши думки сторін, дослідивши матеріали справи, вважає позов необґрунтованим і таким, що задоволенню не підлягає з таких підстав.
Судом було встановлено, що згідно постанови у справі про адміністративне правопорушення серія ЕАК № 1875384 від 18.12.2019 р. ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 121 КУпАП за те, що 18.12.2019 р. о 10 год. 18 хв. він керував автомобілем MERCEDES-Benz Spinter 313 CDI, реєстраційний номер НОМЕР_1 , що надає послуги з перевезення пасажирів та має тріщину вітрового скла в зоні роботи склоочисників, чим порушив ДСТУ 3649:2010 та п. 6.8.5 та п. 31.1 Правил дорожнього руху України.
Дані спірні правовідносини є публічними та врегульовані ст.ст.121, 251, 288 і 293 КУпАП.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ здійснюється на засадах змагальності сторін, а згідно ч.1 ст.77 цього Кодексу кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
З метою забезпечення дотримання прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, індивідуалізації її відповідальності та реалізації вимог статті 245 КУпАП щодо своєчасного, всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин справи, вирішення її у відповідності з законом уповноважений орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна ця особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
У наведених положеннях Кодексу України про адміністративні правопорушення визначено систему правових механізмів щодо забезпечення дотримання прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, на стадії розгляду уповноваженим органом (посадовою особою) справи про адміністративне правопорушення, зокрема, з метою запобігти безпідставному притягненню такої особи до відповідальності.
Згідно ст. 251 КУпАП України доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
У відповідності до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до вимог п. 31.1 Правил дорожнього руху України (далі ПДР України) технічний стан транспортних засобів та їх обладнання повинні відповідати вимогам стандартів, що стосуються безпеки дорожнього руху та охорони навколишнього середовища, а також правил технічної експлуатації, інструкцій підприємств - виробників та іншої нормативно-технічної документації.
Пунктом 6.8.5 ДСТУ 3649.2010 передбачено, що на вітровому склі КТЗ не дозволено сколи чи тріщини в зоні роботи склоочисників.
Відповідно до п. 2.3 ПДР України водій для забезпечення безпеки дорожнього руху перед виїздом зобов'язаний перевірити і забезпечити технічно справний стан і комплектність транспортного засобу.
Водій - це особа, яка керує транспортним засобом і має посвідчення водія (посвідчення тракториста-машиніста, тимчасовий дозвіл на право керування транспортним засобом, тимчасовий талон на право керування транспортним засобом) відповідної категорії.
Частина 2 ст. 121 КУпАП передбачає відповідальність за керування саме водієм транспортним засобом, який використовується для надання послуг з перевезення пасажирів, що має несправності, передбачені частиною першою цієї статті або технічний стан і обладнання якого не відповідають вимогам стандартів, правил дорожнього руху і технічної експлуатації.
Статтею 40 Закону України «Про Національну поліцію» (далі Закону) передбачено, що поліція для забезпечення публічної безпеки і порядку може закріплювати на форменому одязі, службових транспортних засобах, монтувати/розміщувати по зовнішньому периметру доріг і будівель автоматичну фото - і відеотехніку, а також використовувати інформацію, отриману із автоматичної фото - і відеотехніки, що знаходиться в чужому володінні, з метою забезпечення дотримання правил дорожнього руху.
Тобто, положення Закону надають право поліції використовувати інформацію відеозапису в якості речового доказу наявності або відсутності факту правопорушення.
На підтвердження правомірності оскаржуваного рішення відповідача, останній надав суду відеозапис з службового транспорту.
З відеозапису вбачається, що позивач керував транспортним засобом з технічною несправністю, а саме на вітровому склі мав тріщини в зоні роботи склоочисників та не заперечував факт їх наявності.
З огляду на викладене, суд вважає, що позивач не надав достатніх та беззаперечних доказів в підтвердження своєї позиції, яка суперечить фактичним обставинам справи.
Таким чином, позивачем було допущено порушення, за яке передбачена адміністративна відповідальність ч. 2 ст. 121 КУпАП.
За таких обставин, вимоги позивача є необґрунтованими, а тому суд вважає за необхідне відмовити йому в задоволенні позову.
Керуючись ст.ст.121, 251, 280, 288 і 293 КУпАП, ст.ст.8-9, 72-77, 241, 242-246, 250 КАС України, суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до інспектора роти № 1 батальйону патрульної поліції у м. Бориспіль УПП Київської області Банари Дмитра Євгеновича про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення - залишити без задоволення.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Другого апеляційного адміністративного суду через Ковпаківський районний суд м. Суми протягом десяти днів з дня його проголошення, з одночасним надісланням його копії до суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя А.М. Алфьоров