Рішення від 12.03.2020 по справі 937/1980/20

Дата документу 12.03.2020

Справа № 937/1980/20

Провадження № 2а/937/45/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 березня 2020 року м. Мелітополь

Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області у складі:

головуючого - судді: Іваненко О.В.,

за участю секретаря: Прозорової Т.О.,

за участю представника позивача: Капканець В.О.,

за участю перекладача: Маргарян Л.С.,

за участю відповідача: ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Мелітопольського міського відділу Управління Державної міграційної служби Запорізької області до громадянина Республіки Вірменія ОСОБА_2 про примусове видворення іноземця за межі території України та затримання з метою забезпечення примусового видворення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач Мелітопольський міський відділ Управління Державної міграційної служби Запорізької області звернувся до суду з позовом до громадянина Республіки Вірменія ОСОБА_2 про примусове видворення та затримання з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.

В обґрунтування позову позивач посилається на те, що в Україні з міркувань національної безпеки та з метою захисту українського суспільства тривають системні заходи з протидії незаконній міграції. До цієї роботи залучені міграційна та прикордонна служби, Національна поліція та Служба безпеки України (далі - СБУ). 06.03.2020 у ході проведення заходів з виявлення іноземців та осіб без громадянства, які не виконали рішення про примусове повернення за межі України співробітниками Мелітопольського МВ УДМС України в Запорізькій області був виявлений громадянин Республіки Вірменії ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який знаходиться в Україні без наявних законних підстав та документів, які б надавали право законного перебування його на території України. В результаті проведеної перевірки встановлено, що громадянин Республіки Вірменії ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 знаходиться на території України без документів та законних підстав, які б надавали право останньому знаходитись в Україні. Враховуючи викладене територіальним підрозділом Мелітопольським МВ УДМС України в Запорізькій області 06.03.2018 прийнято рішення про примусове повернення з України громадянина Республіки Вірменії ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до якого зобов'язано останнього виїхати з України до 09.03.2020 року. У той же час, громадянин Республіки Вірменії ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 не виконав в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення від 06.03.2020 року. Це було встановлено працівниками Мелітопольського МВ УДМС України в Запорізькій області 11.03.2020 під час проведення заходів з нагляду та контролю за виконанням законодавства в міграційній сфері на території м. Мелітополя та Мелітопольського району. Враховуючи викладене а також те, що громадянин ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , порушив законодавство України про правовий статус іноземців та осіб без громадянства не виконав в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення, не має коштів на придбання квитка на виїзд з України, що є обґрунтованою підставою вважати, що відповідач ухилятиметься від виконання рішення про примусове видворення, а також існує ризик його втечі з метою забезпечення вимог законодавства України про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, інтересів національної безпеки України та охорони громадського порядку, захисту прав і законних інтересів громадян України, на підставі норм Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства». Тому позивач просить суд примусово видворити громадянина Республіки Вірменія ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 за межі території України. Затримати громадянина Республіки Вірменія ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, на строк достатній для виконання судового рішення, але який не може перевищувати шість місяців.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, просив його задовольнити з підстав вказаних у позовній заяві. На даний час просить позов в частині затримання громадянина Республіки Вірменія ОСОБА_2 та поміщення його до пункту тимчасового тримання іноземців та осіб без громадянства, залишити без розгляду, надавши відповідачу час самостійного покинути територію України та таким чином виконати рішення суду.

Відповідач ОСОБА_1 за допомогою перекладача ОСОБА_3 в судовому засіданні пояснив, що йому відомо, що він мешкає на території України незаконно. Рішення про примусове повернення ним не виконано, оскільки відсутні гроші для виїзду з території України. На даний час йому допомагають у відновленні документів та купівлі квитка, а тому він проти позову не заперечує, зобов'язується самостійно покинути територію України.

Заслухавши пояснення учасників процесу, з'ясувавши дійсні обставини справи та дослідивши докази, якими позивач обґрунтовує свої позовні вимоги, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно ст.72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно ч.1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно ст. 288 КАС України передбачено, що позовні заяви центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальних органів і підрозділів, про примусове видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України подаються до адміністративного суду за місцезнаходженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальних органів і підрозділів, органу охорони державного кордону чи Служби безпеки України або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.

Відповідно до ч.1 ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.

Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

Як встановлено у судовому засіданні, громадянин Республіки Вірменії ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно його пояснень, на територію України прибув в у 2003 році у неповнолітному віці разом з батьками у приватних справах. Після закінчення терміну перебування на території України вчасно не виїхав у зв'язку з відсутністю коштів на придбання квитка.

Згідно п.2.2 Порядку продовження строку перебування та продовження або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 150 від 15 лютого 2012 р., іноземці та особи без громадянства, які на законній підставі прибули в Україну, можуть тимчасово перебувати на її території не більш як 90 днів протягом 180 днів у разі в'їзду іноземців, які є громадянами держав з безвізовим порядком в'їзду, якщо інший строк не визначено міжнародними договорами України. Порядок обчислення зазначеного строку встановлюється МВС.

06.03.2020 у ході проведення заходів з виявлення іноземців та осіб без громадянства, які не виконали рішення про примусове повернення за межі України співробітниками Мелітопольського МВ УДМС України в Запорізькій області був виявлений громадянин Республіки Вірменії ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який знаходиться в Україні без наявних законних підстав та документів, які б надавали право законного перебування його на території України. В результаті проведеної перевірки встановлено, що громадянин Республіки Вірменії ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 знаходиться на території України без документів та законних підстав, які б надавали право останній знаходитись в Україні.

Відповідно до п. 26 постанови пленуму Вищого адміністративного суду України від 25 червня 2009 року № 1 «Про судову практику розгляду спорів щодо статусу біженця та особи, яка потребує додаткового або тимчасового захисту, примусового повернення і примусового видворення іноземця чи особи без громадянства з України та спорів, пов'язаних із перебуванням іноземця та особи без громадянства в Україні» іноземець та особа без громадянства можуть бути примусово видворенні за межі України з підстав та в порядку, що визначені ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст. 13 Закону України «Про імміграцію». Примусове видворення не застосовується до іноземців та осіб без громадянства, на яких поширюється дія Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту».

Так у разі виявлення іноземців або осіб без громадянства, які не мають підстав для перебування в Україні, або строк дії таких підстав закінчився, такі особи підлягають притягненню до адміністративної відповідальності за статтею 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), після чого вони можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну. У разі невиконання рішення про примусове повернення, матеріали скеровуються до суду для винесення рішення про примусове видворення.

Згідно матеріалів справи за порушення правил перебування іноземців в Україні, тобто проживання без документів на право проживання в Україні, 03.06.2020 відносно громадянина Республіки Вірменії ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , було складено протокол про адміністративне правопорушення за частиною 1 статті 203 КУпАП та винесено постанову про притягнення його до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (1700 грн). У цей же день, громадянин Республіки Вірменії ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , без жодних зауважень, отримав копію постанови про накладення адміністративного стягнення, штраф не сплатив.

Відповідно до пункту 1.8 Інструкції про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Адміністрацією державної прикордонної служби України та Служби безпеки України від 23 квітня 2012 року № 353/271/150, примусове видворення передбачає: виявлення порушника, поміщення його в пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, документальне оформлення примусового видворення, подальше супроводження іноземця до пункту пропуску через державний кордон України чи до країни походження.

Статтею 26 ЗУ «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» передбачено, що іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство України про правовий статус іноземців та осіб без громадянства. Іноземці та особи без громадянства зобов'язані самостійно залишити територію України у строк, зазначений у рішенні про примусове повернення.

У судовому засіданні встановлено, що громадянин Республіки Вірменії ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , досяг 18-річного віку, статус біженця йому не надано, в процедурі отримання статусу біженця або особи яка потребує додаткового захисту в Україні не перебуває, тобто відсутні підстави за яких примусове видворення не застосовується (частина 8 статті 26 та частина 8 статті 30 Закону).

Враховуючи викладене, на підставі пункту 1 статті 26 Закону, пункту 2.1 Інструкції № 353/271/150 територіальним підрозділом Мелітопольським МВ УДМС України в Запорізькій області 06.03.2018 прийнято рішення про примусове повернення з України громадянина Республіки Вірменії ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до якого зобов'язано останнього виїхати з України до 09.03.2020 року. Рішення про примусове повернення до суду не оскаржувалось. Відповідно до Закону та прийнятого рішення про примусове повернення, ОСОБА_2 повинен був самостійно залишити територію України, тобто виїхати до будь-якої країни світу, в строк зазначений у рішенні про примусове повернення, а саме до 09.03.2020 року.

Відповідно до статті 30 Закону України № 3773-VI від 22.09.2011 року «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції може лише на підставі винесеної за його позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення та на підставі відповідного рішення з наступним повідомленням протягом 24 годин прокурора розміщує іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частині першої цієї статті, у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.

Судом встановлено, що громадянин Республіки Вірменії ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 не виконав в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення від 06.03.2020. Це було встановлено працівниками Мелітопольського МВ УДМС України в Запорізькій області 11.03.2020 під час проведення заходів з нагляду та контролю за виконанням законодавства в міграційній сфері на території м. Мелітополя та Мелітопольського району.

Аналіз наведених норм чинного законодавства та приписи ст. 289 КАС України дає підстави вважати, що клопотання про затримання щодо іноземця може бути подано стосовно особи, до якої подано та розглядається адміністративний позов про примусове видворення, при цьому підставою затримання повинні слугувати докази на підтвердження обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якого подано адміністративний позов про примусове видворення, не має документа, що дає право на виїзд з України, ухилятиметься від виконання рішення про його примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення або якщо існує ризик його втечі. Тобто рішення судом про таке видворення повинно бути прийнято до вирішення питання про затримання або якщо такі позовні вимоги заявлені в одній позовній заяві, то під час вирішення такої позовної заяви.

Відповідно до ч. 1 ст. 289 КАС України за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів: 1) затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України; 2) затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 3) взяття іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації; 4) зобов'язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.

Таким чином, судом встановлено і підтверджено матеріалами справи, що у відповідача відсутні законні підстави для знаходження на території України, оскільки термін перебування його на території України закінчився, у відповідача відсутні дійсні документи, які б підтверджували його громадянство, у відповідача коштів для виїзду з території України не має, працевлаштуватись на території України не має змоги, а тому у добровільному порядку до теперішнього часу відповідач територію України не покинув та продовжує порушувати міграційне законодавство України, існує ризик перешкоджання видворенню за межі території України, оскільки у нього відсутні документи на право перебування на території України, з заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту не звертався. Не навчається та не працює, не має постійного заробітку.

Враховуючи викладене, керуючись конституційним принципом верховенства права, оцінивши всебічно, повно та об'єктивно всі наявні у справі докази окремо та у сукупності, застосовуючи відповідні норми матеріального права, утверджуючи та забезпечуючи права людини і основоположні свободи сторін, враховуючи принципи справедливості та неупередженості, суд дійшов до висновку про те, що позовні вимоги Мелітопольського міського відділу Управління Державної міграційної служби Запорізької області є законними, обґрунтованими, а відтак підлягають задоволенню у повному обсязі.

Крім того, суд вважає необхідним роз'яснити, що у відповідності до ч.1 ст. 32 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", іноземці та особи без громадянства, які відповідно до рішення суду підлягають примусовому видворенню за межі України, відшкодовують витрати, пов'язані з видворенням, в установленому законом порядку. Якщо зазначені іноземці та особи без громадянства не мають коштів для відшкодування витрат, пов'язаних із видворенням їх за межі України, видворення здійснюється за рахунок державного бюджету.

Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 371 КАС України, постанова суду в частині примусового видворення відповідача підлягає негайному виконанню.

Керуючись ст.ст. 12, 241, 244, 257, 246, 288, 289, 371 КАС України, ст. ст. 4, 9, 16, 29, 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», суд,

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов Мелітопольського міського відділу Управління Державної міграційної служби Запорізької області до громадянина Республіки Вірменія ОСОБА_2 про примусове видворення іноземця за межі території України та затримання з метою забезпечення примусового видворення - задовольнити .

Примусово видворити громадянина Республіки Вірменії ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 за межі території України.

Позов в частині затримання громадянина Республіки Вірменії ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 та поміщення його до пункту тимчасового тримання іноземців та осіб без громадянства, залишити без розгляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя Мелітопольського

міськрайонного суду О. В. Іваненко