Справа № 303/594/20
2а/303/38/20
Номер рядка статистичного звіту- 17
Категорія - 3.7
16 березня 2020 року м. Мукачево
Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області в складі:
головуючої-судді Гутій О.В.
за участі секретаря судового засідання Штець І.І.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до поліцейського Управління Патрульної поліції в Рівненській області рядового поліції Козюн Вікторії Анатоліївни про скасування постанови про адміністративне правопорушення серії АЕК № 2046815 від 31 січня 2020 року,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить скасувати постанову серії АЕК № 2046815 від 31 січня 2020 року, винесену поліцейським Управління Патрульної поліції в Рівненській області рядового поліції Козюн Вікторією Анатоліївною по справі про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст. 121 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 340 гривень.
Оскаржувана постанова винесена з тих підстав, що ОСОБА_1 31.01.2020 року о 02 годині 43 хвилин, рухаючись на автодорозі МО6 Київ-Чоп, керуючи автомобілем «VOLVO FH», реєстраційний номерний знак НОМЕР_1 їхав з непрацюючою лівою фарою в режимі ближнього світла в темну пору доби, чим порушив п.31.4.3 в ПДР України, за що передбачена адміністративна відповідальність за ч.1 ст.121 КУпАП, та накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340 гривень.
З винесеною постановою позивач не згідний, оскільки правил дорожнього руху не порушував, а дії інспектора вважає неправомірними. Постанова не відображає дійсних обставин справи, винесена з грубим порушенням вимог чинного законодавства щодо її змісту та процедури складення, а тому є незаконною і підлягає скасуванню. Також зазначив, що ч. 4 ст. 32 Міжнародної конвенції про дорожній рух вказує, що протитуманні фари можуть використовуватись замість ближнього світла фар.
Позивач зазначає, що ним були подані пояснення при винесенні оскаржуваної постанови, однак такі пояснення працівником поліції взяті до уваги не були, доказів правопорушення не надано, свідків не опитано, тобто факт порушення оснований на припущеннях, що є порушенням закону. Зважаючи на це, позивач вважає, що дії інспектора є протиправними, а оскаржувана постанова підлягає скасуванню.
Ухвалою Мукачівського міськрайонного суду від 07.02.2020 року відкрито провадження у даній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з особливостями провадження, передбаченими ст.ст. 268,286 КАС України, без повідомлення сторін. Клопотань про розгляд справи в судовому засіданні з викликом сторін до суду не надходило.
Відповідач поліцейський Управління Патрульної поліції в Рівненській області рядового поліції Козюн Вікторія Анатоліївна копію ухвали про відкриття провадження у справі, з копією позовної заяви та доданими до неї документами отримала 14.02.2020 року. Крім того, подала заяву в якій зазначила, що проти задоволення позовних вимог заперечила, в позові просила відмовити.
Дослідивши представлені докази та з'ясувавши всі обставини справи, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що постановою серії АЕК № 2046815 від 31 січня 2020 року, винесену поліцейським Управління Патрульної поліції в Рівненській області рядовим поліції Козюн Вікторією Анатоліївною,позивача ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.121 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 340 грн. Згідно із оскаржуваною постановою ОСОБА_1 31.01.2020 року о 02 годині 43 хвилин, рухаючись на автодорозі МО6 Київ-Чоп, керуючи автомобілем «VOLVO FH», реєстраційний номерний знак НОМЕР_1 їхав з непрацюючою лівою фарою в режимі ближнього світла в темну пору доби, чим порушив п.31.4.3 в ПДР України, за що передбачена адміністративна відповідальність за ч.1 ст.121 КУпАП, та накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340 гривень (а.с.3).
Відповідно до позовної заяви ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до поліцейського Управління Патрульної поліції в Рівненській області рядового поліції Козюн Вікторії Анатоліївни про скасування постанови про адміністративне правопорушення серії АЕК № 2046815 від 31 січня 2020 року.
Згідно з частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Вжитий у цій процесуальній нормі термін «суб'єкт владних повноважень» відповідно до пункту 7 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Згідно із статтею 222 Кодексу України про адміністративні правопорушення органи Національної поліції розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення громадського порядку, правил дорожнього руху, правил паркування транспортних засобів, правил, що забезпечують безпеку руху транспорту, правил користування засобами транспорту, правил, спрямованих на забезпечення схоронності вантажів на транспорті, а також про незаконний відпуск і незаконне придбання бензину або інших паливно-мастильних матеріалів (статті 80 і 81 (в частині перевищення нормативів вмісту забруднюючих речовин у відпрацьованих газах транспортних засобів), частина перша статті 44, стаття 89, частина друга статті 106-1, частини перша, друга, третя, четверта і шоста статті 109, стаття 110, частина третя статті 114, частина перша статті 115, стаття 116-2, частина друга статті 117, частини перша і друга статті 119, частини перша, друга, третя, п'ята і шоста статті 121, статті 121-1, 121-2, частини перша, друга, третя і п'ята статті 122, частина перша статті 123, 124-1, 125, частини перша, друга і четверта статті 126, частини перша, друга і третя статті 127, статті 128-129, стаття 132-1, частини перша, друга та п'ята статті 133, частини третя, шоста, восьма, дев'ята, десята і одинадцята статті 133-1, частина друга статті 135, стаття 136 (за винятком порушень на автомобільному транспорті), стаття 137, частини перша, друга і третя статті 140, статті 148, 151, частини шоста і сьома статті 152-1, статті 161, 164-4, статтею 175-1 (за винятком порушень, вчинених у місцях, заборонених рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради), статтями 176, 177, частини перша і друга статті 178, статті 180, 181-1, частина перша статті 182, статті 183, 192, 194, 195).
Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.
Системний аналіз зазначених правових норм дає підстави вважати, що при розгляді справ про адміністративні правопорушення, зокрема, передбачених частиною 1 статті 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення, працівники органів (підрозділів) Національної поліції діють від імені органів Національної поліції, а отже не можуть виступати відповідачем у таких справах, оскільки належним відповідачем є саме відповідний орган (підрозділ) Національної поліції.
У зв'язку із наведеним слід зазначити, що відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 11 КАС України передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог
Статтею 46 КАС України встановлено, що сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.
У відповідності до частин першої, третьої статті 48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Зі змісту наведених положень процесуального законодавства випливає, що належним є відповідач, який є суб'єктом порушеного, оспорюваного чи невизнаного матеріального правовідношення. Належність відповідача визначається, перш за все, за нормами матеріального права. Відтак, неналежним відповідачем є особа, яка не має відповідати за пред'явленим позовом.
Тобто у разі, якщо норма матеріального права, яка підлягає застосуванню за вимогою позивача, вказує на те, що відповідальність повинна нести інша особа, а не та, до якої пред'явлено позов, оскільки не є учасником спірних правовідносин, то підстави для задоволення такого позову відсутні.
Аналогічну правову позицію з питання неналежного відповідача у справі висловив Верховний Суд у постанові від 21 грудня 2018 року в справі № 803/1252/17.
За наведених обставин, суд вважає, що в задоволенні позову ОСОБА_1 до поліцейського Управління Патрульної поліції в Рівненській області рядового поліції Козюн Вікторії Анатоліївни про скасування постанови про адміністративне правопорушення серії АЕК № 2046815 від 31 січня 2020 рокунеобхідно відмовити.
Керуючись ст.ст. 2, 48, 77, 241-246, 255, Кодексу адміністративного судочинства України ст.ст. 9, 17, 18, 33, 121, 247, 251, 254, 258, 268, 284, 288, 293 КУпАП, суд,-
В задоволенні позову ОСОБА_1 до поліцейського Управління Патрульної поліції в Рівненській області рядового поліції Козюн Вікторії Анатоліївни про скасування постанови про адміністративне правопорушення серії АЕК № 2046815 від 31 січня 2020 року відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Позивач: ОСОБА_1 , поштовий АДРЕСА_1 АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 .
Відповідач: Поліцейський Управління Патрульної поліції в Рівненській області рядовий поліції Козюн Вікторія Анатоліївна, поштовий індекс 33028, м. Рівне, вул. С.Бандери,14А.
Повний текст рішення виготовлено 16.03.2020 року.
Головуюча О.В.Гутій