Єдиний унікальний № 243/2355/20
Провадження № 2-о/243/458/2020
16 березня 2020 року Слов'янський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого - судді Гончарової А.О.,
за участю секретаря судового засідання Олійник А.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання Слов'янського міськрайонного суду Донецької області цивільну справу за заявою Базі Шармель Ларен, за участю заінтересованої особи - Слов'янського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), про встановлення факту народження, -
11 березня 2020 року Базі Шармель Ларен звернулася до суду із заявою, за участю заінтересованої особи - Слов'янського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), про встановлення факту народження дитини, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуваючи на тимчасово окупованій території України у м. Донецьку, вона народила сина, якого назвала ОСОБА_1 . ІНФОРМАЦІЯ_2 Базі Шармель Ларен зверталась до Слов'янського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) з приводу реєстрації свого сина, однак, в реєстрації дитини їй було відмовлено у зв'язку з відсутністю підстав для реєстрації та видачі свідоцтва про народження дитини українського зразку через те, що нею було надано в якості доказів медичні документи, оформлені на непідконтрольній українській владі території України. Також заявнику було роз'яснено, що їй необхідно звернутися в суд із відповідною заявою про встановлення факту народження дитини, оскільки в даному випадку лише рішення суду є підставою для видачі свідоцтва про народження українського зразку.
Посилаючись на п. 7 ч. 1 ст. 315, ст. 317 ЦПК України, ст. 7 Закону України «Про громадянство України», ч. 1 ст. 144 СК України, ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», заявник стверджує, що встановлення факту, що має юридичне значення, а саме - факту народження дитини, - необхідно їй для державної реєстрації народження ІНФОРМАЦІЯ_1 її сина ОСОБА_2 , та просить суд встановити факт народження нею, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянкою України, дитини чоловічої статі, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 у місті Донецьку, Україна.
Заявник до судового засідання не з'явилася, просила розглянути справу про встановлення факту народження дитини без її участі.
Представник заінтересованої особи Слов'янського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, до судового засідання не з'явився, надав заяву, в якій просив суд розглянути справу про встановлення факту народження дитини без його участі та постановити рішення згідно з діючим законодавством.
Суд, розглянувши подані заявником документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, приходить до висновку, що заявлені вимоги про встановлення факту народження дитини в певний час підлягають задоволенню з огляду на їх законність та обґрунтованість.
Згідно з ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
За змістом частини першої статті 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Відповідно до медичного свідоцтва про народження № 42 від 29.01.2020 року (а. с. 6), у громадянки ОСОБА_3 , яка проживає у АДРЕСА_1 , у Центральній міській клінічній лікарні № 3 м. Донецька 29 січня 2020 року о 04 год. 40 хв. народилась дитина - хлопчик, вагою 3400 грамів. Дата народження матері - ІНФОРМАЦІЯ_5 .
У відповідності до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 06.03.2020 року, ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 у м. Донецьку, Калінінський район. Батьками дитини є заявник ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .
Факт народження дитини громадянкою ОСОБА_3 також підтверджується її обмінною картою та доданими протоколами ультразвукової діагностики.
Відповідно до п.7 ст. 315 ЦПК України суд вправі встановити факт народження у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Встановлення факту народження провадиться тільки у разі неможливості органом Державної реєстрації актів цивільного стану зареєструвати факт народження з підстав, що відсутні документи, які свідчать про народження особи.
Предметом доказування у цих справах є не сама подія народження, а її чітко визначений час, який повинен породжувати для заявника правові наслідки.
Для встановлення факту народження необхідні обставини, що свідчать про цю подію, а також про те, що заінтересована особа позбавлена можливості зареєструвати факт народження. Підставою для встановлення факту народження є підтверджені доказами обставини, які достовірно свідчать про народження громадянина у певний час за певних обставин.
Згідно з вимогами ч.1 ст.76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Як передбачено ст. 77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
За загальним принципом доказування та подання доказів, відповідно до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Докази, які заявник повинен подати в рахунок обґрунтування всіх тих обставин, на які він посилається, як на підставу для задоволення його вимог, і на підставі яких суд в подальшому встановить наявність або відсутність підстав для задоволення заяви чи відмови у її задоволенні,- повинні бути виключно належними та допустимими.
Разом із тим, під час вирішення питання щодо оцінки доказів у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, необхідно брати до уваги практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до українського законодавства має застосовуватися судами при розгляді справ як джерело права.
Необхідно враховувати висновки ЄСПЛ у справах проти Туреччини (зокрема, "Loizidou v. Turkey", "Cyprus v. Turkey"), а також Молдови та Росії (зокрема, Mozer v/ the Republic of Moldova and Russia", "Ilascu and Others v. Moldova and Russia"), де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.
Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх прав, що їм належать.
Враховуючи наведену практику ЄСПЛ, а також ключове значення, яке має встановлення факту народження особи для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявників, рішення суду повинно ґрунтуватись на дотриманні вимог статті 213 ЦПК України щодо повного і всебічного з'ясування обставин справи на підставі всіх поданих особами, які беруть участь у справі, доказів у сукупності, в тому числі з урахуванням документів, які видані органами та установами, що знаходяться на тимчасово окупованій території України.
Таким чином, документи, видані органами та установами (зокрема, лікарняними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток, можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом із іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку під час розгляду справи у порядку статті 317 ЦПК України.
Як передбачено ч. 1 ст. 235 ЦПК України, письмові докази або протоколи їх огляду оголошуються в судовому засіданні.
Таким чином, суд вважає, що факт народження ОСОБА_3 дитини чоловічої статі є підтвердженим.
Згідно з п. 3.4 Наказу Міністерства юстиції України «Про затвердження Правил реєстрації актів громадянського стану в Україні» від 18 жовтня 2000 року № 52/5 судове рішення є підставою для реєстрації факту народження, яка проводиться за місцем проживання заявника в державних органах запису актів цивільного стану.
У відповідності до п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішень у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 4, 10, 14, 77-81, 234, 317-319, 430 ЦПК України, Постановою Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» з наступними змінами та доповненнями, ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року № 1207- VII, п. 1 гл. 5 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, наказу Міністерства Юстиції України від 25.11.2014 № 246/7 «Про переміщення органів та установ юстиції Донецької та Луганської областей», суд -
Заяву Базі Шармель Ларен, за участю заінтересованої особи - Слов'янського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), про встановлення факту народження, - задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_3 , громадянка України, ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженка м. Донецька, яка зареєстрована в АДРЕСА_2 , народила ІНФОРМАЦІЯ_4 в м. Донецьку дитину чоловічої статі.
Відповідно п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України допустити негайне виконання рішення в частині встановлення факту народження дитини ОСОБА_3 .
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Донецького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення, або в порядку п.15.5 Перехідних Положень ЦПК України. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Слов'янського
міськрайонного суду А.О. Гончарова