Справа № 570/5411/19
Номер провадження 3/570/23/2020
11 лютого 2020 року м. Рівне
Cуддя Рівненського районного суду Рівненської області Таргоній М.В., розглянувши в м. Рівне матеріали, що надійшли від Рівненського відділення Рівненського відділу поліції в Рівненській області ГУ Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, прож. АДРЕСА_1 , непрацюючого,
за ст. 173 КУпАП, -
13 листопада 2019 року близько 18 год. 20 хв. поблизу будинку по АДРЕСА_2 , АДРЕСА_3 району, АДРЕСА_3 ОСОБА_1 голосно викрикував незензурні слова, чим порушив громадський порядок та спокій громадян. Такими діями ОСОБА_1 вчинив дрібне хуліганство, за що передбачена адміністративна відповідальність згідно ст. 173 КУпАП.
На розгляд адміністративної справи ОСОБА_1 не з'явився, про дату, місце та час судового розгляду повідомлений належним чином. Матір особи, що притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_2 повідомляла суд про перебування ОСОБА_1 на стаціонарному лікуванні в КП "Острозька обласна психіатрична лікарня" Рівненської обласної ради. Звернулася до суду із клопотанням про закриття провадження по справі та додала висновок судово-психіатричної експертизи від 16.12.2019 р. № 268/19 щодо ОСОБА_1 .
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні порушення є, зокрема своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин справи.
Згідно ст. 253 КУпАП, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
З'ясувавши обставини, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку. Із матералів справи підтверджується наявність за вказаних обставин в діях ОСОБА_1 ознак правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП.
При цьому враховується, що згідно з ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права та свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з положеннями ст. 280 КпАП України суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, чи мало місце правопорушення, за яке особа притягається до відповідальності; чи містить діяння склад адміністративного правопорушення, чи є особа винною у його вчиненні та чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Згідно з висновком судово-психіатричної експертизи № 268/19 від 16.12.2019 року, ОСОБА_1 , станом на 17.10.2019 р. міг усвідомлювати свої дії та керувати ними. Однак, на час проведення експертизи він страждає на психотичний розлад з вираженим параноїдним синдромом, який позбавляє його здатності усвідомлювати свої дії та керувати ними. ОСОБА_1 потребує застосування до нього примусових заходів медичного характеру у виді госпіталізації у психіатричний заклад із звичайним наглядом до виходу із хворобливого стану.
Згідно з довідкою № 69 від 04.02.2020 р. ОСОБА_1 продовжував перебувати на стаціонарному лікуванні в КП "Острозька обласна психіатрична лікарня" Рівненської обласної ради.
Відповідно до ст. 20 КУпАП не підлягає адміністративній відповідальності особа, яка під час вчинення протиправної дії чи бездіяльності була в стані неосудності, тобто не могла усвідомлювати свої дії або керувати ними внаслідок хронічної душевної хвороби, тимчасового розладу душевної діяльності, слабоумства чи іншого хворобливого стану.
ЄСПЛ в своїй практиці розглядав питання про віднесення правопорушень передбачених КУпАП до «кримінального аспекту» в розумінні Конвенції, що з огляду на суворість передбаченого покарання правопорушення, не є незначним (див. пункт 33 рішення у справі «Гурепка проти України» (F 2)) та такі адміністративні провадженні слід вважати по суті кримінальними і такими, що вимагають застосування всіх гарантій статті 6 Конвенції.
Відповідно до ч. 3 ст. 19 КК України не підлягає покаранню особа, яка вчинила злочин у стані осудності, але до постановлення вироку захворіла на психічну хворобу, що позбавляє її можливості усвідомлювати свої дії (бездіяльність) або керувати ними. До такої особи за рішенням суду можуть застосовуватися примусові заходи медичного характеру, а після одужання така особа може підлягати покаранню.
Із урахуванням встановлених обставин, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 , із урахуванням згаданого щодо нього висновку судово-психіатричної експертизи № 268/19 від 16.12.2019 р. - не підлягає адміністративній відповідальності.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю, у зв'язку із неосудністю особи, яка вчинила протиправну дію.
Згідно ч. 2 ст. 284 КУпАП, при наявності обставин, передбачених статтею 247 цього Кодексу, виноситься постанова про закриття справи.
Керуючись ст. 173, п. 3 ч. 1 ст. 247, ст. 280, 283-284 КУпАП,
Закрити провадження в справі про адміністративне правопорушення передбачене ст. 173 КУпАП відносно ОСОБА_1 згідно п. 3 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку із неосудністю особи, яка вчинила протиправну дію.
Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду через Рівненський районний суд Рівненської області протягом десяти днів з дня її винесення, в порядку ст. 294 КУпАП.
Суддя Таргоній М.В.