ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Вн. №27/263
м. Київ
12 березня 2020 року № 826/7867/18
За позовом Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів
До Товариства з обмеженою відповідальністю "ТВА-ГРУПП"
Про стягнення штрафних санкцій в розмірі 297 131,10 грн.
Суддя О.В.Головань
Обставини справи:
Позовні вимоги заявлені про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "ТВА-ГРУПП" на користь Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції у розмірі 291 877, 20 грн. та пені у розмірі суми 5 253,90 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 25.05.2018 року відкрито провадження по справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
28.09.2018 року відповідачем до суду подано відзив на позовну заяву.
Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -
13.02.2018 року Товариство з обмеженою відповідальністю "ТВА-ГРУПП" подало до Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2017 рік по формі 10-ПІ (річна поштова), затверджений наказом Мінпраці та соціальної політики від 10.02.2007 р. № 42.
Згідно цього звіту, середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу підприємства у 2017 року складала 237 осіб, з них середньооблікова чисельність фактично працюючих осіб з інвалідністю - 2 особи, а кількість осіб з інвалідністю штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" - 9 осіб, що на думку позивача є порушенням діючого законодавства України, відносно невиконання нормативу робочих місць по працевлаштуванню осіб з інвалідністю.
Позивач здійснив розрахунок суми адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб інвалідністю, що становить 291 877,20 грн., та пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій в розмірі 5253,90 грн.
З метою стягнення вищевказаних санкцій та пені з відповідача, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю "ТВА-ГРУПП" - заперечив проти задоволення позовних вимог, зазначивши, що у 2017 році працювало 2 особи з інвалідністю, проте товариством вживалися всі необхідні заходи для недопущення господарського правопорушення.
Відповідач зазначає, що на виконання ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" товариство мало у 2017 році 9 робочих місць для працевлаштування на них осіб з інвалідністю. Про наявні на підприємстві вакантні місця для працевлаштування осіб з інвалідністю належним чином був сповіщений Київський центр зайнятості (Шевченківський районний центр зайнятості), що підтверджується його відмітками про прийняття звітності про наявність вакансій (форма № 3-ПН).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який визначає основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість особам з інвалідністю ефективно реалізувати права та свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними можливостями, здібностями і інтересами, є Закон України від 21.03.1991 №875-ХІІ "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні".
Згідно із частиною другою статті 17 Закону №875-ХІІ, підприємства, установи і організації за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів або за рішенням місцевої ради за рахунок власних коштів у разі необхідності створюють спеціальні робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, здійснюючи для цього адаптацію основного і додаткового обладнання, технічного оснащення і пристосування тощо з урахуванням обмежених можливостей осіб з інвалідністю.
Частинами першою, другою статті 19 Закону №875-ХІІ встановлено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування осіб з інвалідністю. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Відповідно до положень частин першої, четвертої статті 20 Закону №875-ХІІ підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю.
Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.
Відповідно до частини першої статті 18 Закону №875-ХІІ, забезпечення прав осіб з інвалідністю на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
Частиною третьою статті 18 цього Закону визначено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
З вищевикладеного вбачається, що обов'язок по працевлаштуванню інвалідів відповідно до встановленого Законом нормативу, покладається як на роботодавців, так і на державну службу зайнятості.
Згідно наказу Міністерства праці та соціальної політики України №42 від 10.02.2007 "Про затвердження форми звітності №10-ПІ (річна) "Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів" та Інструкції щодо заповнення форми звітності №10-ПІ (річна) "Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів", форма №10-ПІ (річна) "Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів", що заповнюється за рік, поширюється на всі підприємства, установи і організації, у тому числі підприємства громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, у яких працює за основним місцем роботи, від 8 і більше осіб.
Разом з тим, згідно приписів пунктів 3-5 Порядку подання форми звітності № 3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)", затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 31.05.2013 №316, форма №3-ПН заповнюється роботодавцями та подається до базового центру зайнятості незалежно від місцезнаходження роботодавця.
Актуальність зазначених у формі №3-ПН вакансій уточнюється базовим центром зайнятості не рідше ніж двічі на місяць під час особистої зустрічі з роботодавцем, у телефонному режимі або через засоби електронного зв'язку.
Форма №3-ПН подається за наявності у роботодавця попиту на робочу силу (вакансії) не пізніше ніж через три робочі дні з дати відкриття вакансії. Датою відкриття вакансії є наступний день після створення робочого місця чи припинення трудових відносин з працівником, робоче місце якого стає вакантним, або дата, починаючи з якої може бути укладений трудовий договір з найманим працівником.
З огляду на вищезазначене, звіт за формою №3-ПН є актом інформування органів працевлаштування про створені на підприємстві робочі місця для працевлаштування інвалідів і, водночас, запитом про направлення на підприємство інвалідів для працевлаштування.
Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ "ТВА-ГРУПП" передано Київському центру зайнятості (Шевченківський районний центр зайнятості) відповідну звітність, що підтверджується відмітками про прийняття звітності про наявність вакансій (форма № 3-ПН) за:
січень 2017 року, де міститься інформація про наявність 2 вакантних місця фармацевта - особи з інвалідністю та 2 вакантних місця провізора- особи з інвалідністю;
лютий 2017 року, де міститься інформація про наявність 10 вакантних місць фармацевта - особи з інвалідністю та 10 вакантних місць провізора - особи з інвалідністю;
березень 2017 року, де міститься інформація про наявність 10 вакантних місць фармацевта - особи з інвалідністю та 10 вакантних місць провізора - особи з інвалідністю;
квітень 2017 року, де міститься інформація про наявність 10 вакантних місць фармацевта - особи з інвалідністю та 10 вакантних місць провізора - особи з інвалідністю;
травень 2017 року, де міститься інформація про наявність 10 вакантних місць фармацевта - особи з інвалідністю та 10 вакантних місць провізора - особи з інвалідністю;
червень 2017 року, де міститься інформація про наявність 5 вакантних місць фармацевта - особи з інвалідністю та 5 вакантних місць провізора - особи з інвалідністю;
липень 2017 року, де міститься інформація про наявність 5 вакантних місць фармацевта - особи з інвалідністю та 5 вакантних місць провізора - особи з інвалідністю;
серпень 2017 року, де міститься інформація про наявність 5 вакантних місць фармацевта - особи з інвалідністю та 5 вакантних місць провізора - особи з інвалідністю;
вересень 2017 року, де міститься інформація про наявність 5 вакантних місць фармацевта - особи з інвалідністю та 5 вакантних місць провізора - особи з інвалідністю;
жовтень 2017 року, де міститься інформація про наявність 5 вакантних місць фармацевта - особи з інвалідністю та 5 вакантних місць провізора - особи з інвалідністю;
листопад 2017 року, де міститься інформація про наявність 5 вакантних місць фармацевта - особи з інвалідністю та 5 вакантних місць провізора - особи з інвалідністю;
грудень 2017 року, де міститься інформація про наявність 5 вакантних місць фармацевта - особи з інвалідністю та 5 вакантних місць провізора - особи з інвалідністю.
У 2017 році на ТОВ "ТВА-ГРУПП" працювало 2 особи з інвалідністю.
Отже, з вищевикладеного вбачається, що відповідачем вживалися всі належні заходи по створенню робочих місць та працевлаштуванню осіб з інвалідністю, проте норматив по працевлаштуванню осіб з інвалідністю у 2017 році не було виконано не у зв'язку з його бездіяльністю.
Товариством з обмеженою відповідальністю "ТВА-ГРУПП" було обґрунтовано та документально підтверджено відповідними доказами вжиття усіх залежних від нього заходів для недопущення вказаного позивачем господарського правопорушення, у зв'язку з чим, суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Частиною першою статті 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частиною першою статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 241-246, 255, 257-262, 295 КАС України, суд, -
1.У задоволенні позовних вимог відмовити.
2.Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
3.Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Головань
Повний текст рішення
виготовлено і підписано 12.03.2020 р.