Справа № 560/999/20
іменем України
16 березня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Відповідно до ухвали від 20.02.2020, суд відкрив спрощене провадження без повідомлення учасників справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому позивач просить: 1) визнати протиправними дії головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не застосування при нарахуванні пенсії ОСОБА_1 середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016-2018 роки; 2) зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 з 23.07.2019 із застосуванням при її розрахунку середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016- 2018 роки.
В обґрунтування позовних вимог зазначає про те, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області за його заявою від 23.07.2019 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV. Раніше пенсія за віком не призначалася. При призначенні пенсії за віком для її розрахунку відповідач застосував показник середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по України з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки - 3764,40 грн, а мав би застосувати показник заробітної плати за 2016-2018 роки в розмірі 6188,89 грн, як це передбачено ст. 40 вказаного Закону. Вказує, що заявою від 04.12.2019 звернувся до відповідача із вимогою призначити пенсію за віком, застосувавши для її розрахунку показник заробітної плати за 2016-2018 роки, однак листом від 23.12.2019 № Н-2231-0-02.26-04 відповідач відмовив у такому перерахунку, вказавши, що оскільки раніше було призначено пенсію за вислугою років, то управління здійснило переведення моєї пенсії з одного виду на інший, а середня заробітна плата за 2016-2018 роки застосовується лише при призначенні пенсії вперше.
10.03.2020 до суду поступив відзив на позовну заяву, в якому відповідач в задоволенні позову просить відмовити. Зазначає, що показник середньої заробітної плати за три попередніх роки перед зверненням застосовується лише при первинному зверненні за призначенням пенсії. З 14.05.2010 ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років згідно п. 2-1 Прикінцевих положень Закону № 1058-1V та ст. 55 Закону України від 05.11.1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» як робітникам локомотивних бригад і окремим категоріям працівників, які безпосередньо здійснюють організацію перевезень і забезпечують безпеку руху на залізничному транспорті та метрополітенах, - за списками професій і посад, що затверджуються в порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, після досягнення чоловіками 55 років і при загальному стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах. З 23.07.2019 позивача переведено на пенсію за віком з врахуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2014-2016 роки 3764,40 грн х 17% = 4404,35 грн. Крім цього, просить провести розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.
Також, 11.03.2020 до суду поступило клопотання представника відповідача, в якому просить залишити адміністративний позов без розгляду.
Ухвалою від 16.03.2020 задоволенні клопотань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи №560/999/20 з викликом (повідомленням) сторін та про залишення позовної заяви без розгляду, відмовлено.
З'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, і дослідивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.
Сторонами не оспорюється, що з 14.05.2010 по 22.07.2019 ОСОБА_1 отримував пенсію за вислугу років (робітник локомотивних бригад) відповідно до ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-ХІІ.
23.07.2019 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою про призначення/перерахунок пенсії, в якій просив призначити йому пенсію за віком (арк. спр. 91).
Рішенням 968200866383 дата-час розрахунку 01.08.2019 11:34, позивачу з 23.07.2019 призначено пенсію за віком, умови призначення: ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (арк. спр. 102, зворот).
При цьому, відповідно до розрахунку заробітку для обчислення пенсії, відповідачем враховано середню зарплату за 2014-2016 роки - 4404,35 гривень (3764,40 + 17%) (арк. спр. 102).
04.12.2019 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою, в якій просив надати письмову відповідь, чому для перерахунку пенсії не застосовано показник середньої заробітної плати за 2018 рік (арк. спр. 26).
Листом від 23.12.2019 № Н-2231-0-02.26-04 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило ОСОБА_1 , що при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням пенсіонера може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Показник середньої заробітної плати, працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2016-2018 роки - 6188,89 грн, застосовується лише при призначенні пенсії вперше або при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком за нормами ч. 3 статті 45 Закону 1058, при умові, якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менше як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Пенсію обчислено відповідно до норм чинного законодавства (арк. спр. 27-28).
Згідно з ч. 1 ст. 7 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.07.2003 (далі - Закон №1058-ІV), відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону №1058-ІV, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Згідно з ч. 3 ст. 45 Закону №1058-ІV, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що ч. 3 ст. 45 Закону №1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Водночас, ОСОБА_1 було призначено пенсію за вислугу років відповідно до ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-ХІІ, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії за віком відповідно до Закону №1058-ІV позивач звернувся 23.07.2019 вперше.
Таким чином, при призначенні позивачу в липні 2019 року пенсії за віком відповідно до Закону №1058-ІV підлягає застосуванню середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016-2018 роки (три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії), згідно ч. 2 ст. 40 цього Закону.
За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність у позивача права на призначення пенсії за віком відповідно до Закону №1058-ІV із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016-2018 роки.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 22 січня 2019 року у справі №577/2457/17 (провадження № К/9901/19962/18).
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин, суд враховує висновки, щодо застосування норм права, викладених у постановах Верховного Суду.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, суд, з урахуванням висновку Верховного Суду у постанові від 22 січня 2019 року у справі №577/2457/17 (провадження № К/9901/19962/18), та встановлених обставин у цій адміністративній справі, приходить до висновку, що позивач довів позовні вимоги, а відповідач не довів, що не порушив закону при обчисленні пенсії ОСОБА_1 з 23.07.2019, а саме враховуючи під час розрахунку заробітку середню заробітну плату в Україні за 2014-2016 роки, тому позов задовольняється.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з квитанцією №46 від 17.02.2020 позивач сплатив судовий збір у розмірі 840,80 гривень, тому ці витрати слід присудити на його користь.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправним врахування Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області під час розрахунку заробітку для обчислення пенсії ОСОБА_1 , середньої зарплати за 2014-2016 роки.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком з 23.07.2019 із застосуванням при її розрахунку середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016-2018 роки, з урахуванням проведених виплат.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 840,80 (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок) гривень за рахунок асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 16 березня 2020 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя А.І. Петричкович