Рішення від 16.03.2020 по справі 560/142/20

Справа № 560/142/20

РІШЕННЯ

іменем України

16 березня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Лісовогринівецької сільської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Лісовогринівецької сільської ради, в якому, враховуючи заяву про збільшення позовних вимог, просить:

- визнати протиправною бездіяльність Лісовогринівецької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області (код ЄДРПОУ 04403717) щодо не затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 із земель комунальної власності для ведення індивідуального садівництва за адресою: Хмельницька область, Хмельницький район, с. Лісові Гринівці , кадастровий номер 6825083600:01:004:1769, та не передачі цієї земельної ділянки в приватну власність позивача;

- визнати протиправним та скасувати рішення 57 чергової сесії другого пленарного засідання Лісовогринівецької сільської ради Хмельницького району від 27 грудня 2019 року №123 "Про державну реєстрацію права власності на земельні ділянки" в частині звернення голови Лісовогринівецької сільської ради в органи державної реєстрації для реєстрації права на земельні ділянки комунальної власності за сільською радою із кадастровим номером 6825083600:01:004:1769 площею 0,1000 га, цільове призначення 01.05 для індивідуального садівництва, що розташована в с. Лісові Гринівці Хмельницького району.

- зобов'язати Лісовогринівецьку сільську раду Хмельницького району Хмельницької області (код ЄДРПОУ 04403717) затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 із земель комунальної власності для ведення індивідуального садівництва за адресою: Хмельницька область , Хмельницький район , с. Лісові Гринівці , кадастровий номер 6825083600:01:004:1769, розроблений ФОП ОСОБА_2 ;

- зобов'язати Лісовогринівецьку сільську раду Хмельницького району Хмельницької області (код ЄДРПОУ 04403717) передати в приватну власність ОСОБА_1 земельну ділянку площею 0,1000 га кадастровий номер 6825083600:01:004:1769 із земель комунальної форми власності (категорія земель - землі сільськогосподарського призначення) для ведення індивідуального садівництва, що розташована за адресою: с. Лісові Гринівці, Хмельницький район, Хмельницька область.

В обґрунтування позовних вимог зазначає про те, що відповідачем було повідомлено про неприйняття рішення, оскільки воно не набрало необхідної кількості голосів депутатів. Згідно протоколу спільного засідання постійних депутатських комісій, будь-які обґрунтування відмови в затвердженні проекту землеустрою щодо спірної земельної ділянки відсутні. У відповідача відсутні дискреційні повноваження, оскільки є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант його поведінки, - затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передача її у власність позивачу.

Крім цього, рішенням 57 чергової сесії другого пленарного засідання Лісовогринівецької сільської ради Хмельницького району від 27 грудня 2019 року №123 "Про державну реєстрацію права власності на земельні ділянки" в частині звернення голови Лісовогринівецької сільської ради в органи державної реєстрації для реєстрації права на земельні ділянки комунальної власності за сільською радою із кадастровим номером 6825083600:01:004:1769 площею 0,1000 га також порушуються права позивача. Відповідач документацію не замовляв, а скористався землевпорядною документацією, що розроблена на замовлення позивача.

Ухвалою суду від 14.01.2020 відкрито провадження у цій справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Ухвалою суду від 23.01.2020 у задоволенні заяви представника ОСОБА_1 про забезпечення позову відмовлено.

06.02.2020 судом отримано заперечення на позовну заяву, згідно якого відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Вказує. що 23.10.2019 на 54-й черговій сесії Лісовогринівецької сільської ради розглядалось питання за № 163 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу земельних ділянок у приватну власність гр. ОСОБА_1 ». За результатами поіменного голосування - системи електронного голосування «Голос» - «Проект рішення не підтримано більшістю голосів депутатів». Щодо позовних вимог про зобов'язання Лісовогринівецьку сільську раду затвердити проект землеустрою, то суд не має права перебирати на себе повноваження, віднесені до компетенції органів місцевого самоврядування.

Стосовно визнання протиправним та скасувати рішення 57-ї чергової сесії Лісовогринівецької сільської ради від 27.12.2019 року №123, то таке рішення не може бути визнано протиправним та скасовано, оскільки реєстрація земельних ділянок за комунальною формою власності наділяє Лісовогринівецьку сільську раду правом володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками.

12.02.2020 судом отримано відповідь на відзив, в якій позивач вказує, що відмова (висновок) у затвердженні проекту землеустрою є немотивованою та безпідставною.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.

Рішенням 39-ї чергової сесії Лісовогринівецької сільської ради від 31 серпня 2015 року №78 позивачу було надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,1000 га із земель комунальної власності для ведення індивідуального садівництва, розташованої за адресою: с.Лісові Гринівці Хмельницького району Хмельницької області.

На підставі проекту землеустрою, розробленої ФОП ОСОБА_2 , земельній ділянці площею 0,10 га присвоєно кадастровий номер 6825083600:01:004:1769, цільове призначення - для ведення індивідуального садівництва, та внесено відомості про неї в Державний земельний кадастр України.

В подальшому позивач звернулась до відповідача з проханням затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передати у власність у межах норм безоплатної приватизації земельну ділянку для ведення індивідуального садівництва площею 0,1000 га, кадастровий номер 6825083600:01:004:1769.

Згідно наданої позивачем копії рішення Лісовогринівецької сільської ради №132 від 23.10.2019, затверджено гр. ОСОБА_1 проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення індивідуального садівництва площею 0,1000 га, кадастровий номер 6825083600:01:004:1769.

Водночас, згідно відповіді на адвокатський запит відповідач листом від 11.12.2019 № 1730 повідомив, що проект рішення "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу земельних ділянок у приватну власність гр. ОСОБА_1 " розпорядженням сільського голови від 23.09.2019 №163-о винесено на розгляд 54-ї чергової сесії сільської ради, засідання якої було заплановано на 23.10.2019 року. Відповідно до результатів голосування, що є оприлюдненими на офіційному веб-сейті Лісовогринівецької сільської ради, рішення є неприйнятим (за - 4, проти - 0, утрималися - 9, не голосували - 2, відсутні - 9, необрано - 3; всього - 27). Секретарем сільської ради помилково було сформовано, надруковано, подано на підпис та оприлюднено рішення під №132 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу земельних ділянок у приватну власність гр. ОСОБА_1 ". Помилка в прізвищі заявника «ОСОБА_2», а не « ОСОБА_3 », є технічною та підлягає виправленню лише у тому випадку, якби проект рішення щодо розгляду її питання був підтриманий. Також на засіданні 54-ї чергової сесії було підтримано та включено до порядку денного сесії звернення депутата щодо реєстрації права на земельні ділянки комунальної власності за сільською радою з таким кадастровим номером, як, зокрема, 6825083600:01:004:1769 площею 0,1000 га.

Згідно результатів поіменного голосування від 23.10.2019 щодо питання затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_1 , підтверджується факт того, що рішення з цього питання не прийнято.

Рішенням 57-ої чергової сесії Лісовогринівецької сільської ради від 27.12.2019 №123 "Про державну реєстрацію права власності на земельні ділянки" вирішено звернутись голові Лісовогринівецької сільської ради в органи державної реєстрації для реєстрації права на земельні ділянки комунальної власності за сільською радою, зокрема, із кадастровим номером 6825083600:01:004:1769 площею 0,1000 га, цільове призначення 01.05 для індивідуального садівництва, що розташована у с.Лісові Гринівці, Хмельницького району

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Відповідно до ч. 6 ст. 186-1 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.

У постанові Великої палати Верховного Суду від 03 жовтня 2018 року по справі № 820/4149/17 вказано, що єдиною підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою є невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.

При цьому суд враховує, що згідно п.34 ч.1 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР) виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.

Відповідно до ч.1 ст.59 Закону №280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Тобто, розгляд клопотання заінтересованої особи повинен прийматись у формі рішення, що є виключною компетенцією органів місцевого самоврядування чи органів виконавчої влади виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради. Аналогічна правова позиція вказана в постанові Верховного Суду від 23 листопада 2018 року по справі №826/8844/16.

Отже, сільською радою розглядалося питання позивача на пленарному засіданні сесії, однак за результатами її розгляду не було прийнято рішення, що вказує на відповідну бездіяльність відповідача, котра є протиправною. Аналогічна правова позиція зазначена у постанові Верховного Суду від 13 листопада 2019 року по справі №461/2782/17.

При цьому, відповідно до ч.10 ст.59 Закону №280/97-ВР акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку. Лист за підписом голови сільської ради у відповідь на адвокатський запит не є рішенням (актом) в розумінні ст. 59 Закону №280/97-ВР, він не містить обґрунтування відмови в задоволенні заяви позивача з посиланням на норми чинного законодавства (оскільки вичерпний перелік підстав для відмови визначений ЗК України), що, в свою чергу, позбавляє права на його оскарження у випадку незгоди.

Відсутність належним чином оформленого рішення про затвердження або відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки свідчить про те, що відповідач не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен ухвалити за законом. Фактично відповідач неправомірно ухилився від прийняття рішення в порядку та у спосіб, встановлений законом.

Отже, у спірному випадку наявна протиправна бездіяльність Лісовогринівецької сільської ради щодо неприйняття рішення за заявою ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою. В задоволенні позовних вимог в частині визнання протиправної бездіяльності саме щодо незатвердження проекту землеустрою та не передачі земельної ділянки у власність слід відмовити, оскільки такі є передчасними.

Стосовно іншої позовної вимоги - зобов'язання відповідача затвердити проект землеустрою, суд зазначає наступне.

Зобов'язання затвердити проект щодо відведення земельної ділянки є адміністративним актом, прийняттю якого повинна передувати визначена законом адміністративна процедура. Затвердження такого проекту без необхідних дій суб'єкта владних повноважень в межах адміністративної процедури не гарантує забезпечення прав позивача у передбачений законом спосіб.

Відповідно до ч.4 ст.245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Водночас, судом не встановлено, що для прийняття рішення виконано всі умови, визначені законом, а саме, що уповноваженим органом здійснено перевірку відповідності проекту землеустрою вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.

Отже, відповідачем при розгляді проекту землеустрою позивача не надана його оцінка на предмет відповідності вимогам ст.186-1 ЗК України, тому вказане клопотання підлягає розгляду повноважним органом на відповідність вимогам закону, а суд на цьому етапі позбавлений процесуальної можливості приймати рішення за умови не перевірки, не надання оцінки та не встановлення певних обставин суб'єктом владних повноважень з цього питання.

Зазначена позиція суду узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними в постанові від 10.10.2019 по справі № 814/1959/17.

З урахуванням викладеного, належним способом захисту, необхідним для поновлення прав позивача, є саме зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про затвердження проектів землеустрою. Прийняття судом рішення про зобов'язання відповідача затвердити проект землеустрою, без перевірки наявності чи відсутності підстав для відмови у його затвердженні, може бути необґрунтованим та призвести до затвердження такого з порушенням закону.

Отже, позовні вимоги в частині зобов'язання Лісовогринівецької сільської ради затвердити проект землеустрою та передати у приватну власність земельну ділянку не підлягають задоволенню.

Водночас, слід зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача про затвердження проекту землеустрою, з прийняттям вмотивованого рішення відповідно до вимог ЗК України та Закону України "Про місцеве самоврядування" № 280/97-ВР.

При цьому суд зазначає, що умови, за яких орган відмовляє у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, визначені законом. Якщо такі умови відсутні, орган повинен прийняти відповідне рішення про затвердження проекту землеустрою. Ці повноваження та порядок їх реалізації передбачають лише один вид правомірної поведінки відповідного органу - затвердити проект землеустрою або відмовити в його затвердженні, якщо для цього є законні підстави. За законом у цього органу немає вибору між декількома можливими правомірними рішеннями. Тому зазначені повноваження не є дискреційними, як помилково про те зазначає відповідач.

Щодо іншої позовної вимоги - визнання протиправним та скасувати рішення 57 чергової сесії другого пленарного засідання Лісовогринівецької сільської ради Хмельницького району від 27 грудня 2019 року №123 "Про державну реєстрацію права власності на земельні ділянки" в частині звернення голови Лісовогринівецької сільської ради в органи державної реєстрації для реєстрації права на земельні ділянки комунальної власності за сільською радою із кадастровим номером 6825083600:01:004:1769, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст.83 ЗК України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю.

Згідно ст.125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Відповідно до ч.1 ст.78 ЗК України право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками

Згідно з ч.1 ст.116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону

Відповідно до п.14 ч.4 ст.42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільський, селищний, міський голова представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства.

Згідно з ч.5 ст.16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради. Відповідно до п.б) ч.1 ст.12 ЗК України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.

Таким чином, реєстрація земельних ділянок за комунальною формою власності наділяє Лісовогринівецьку сільську раду правом володіти, користуватися та розпоряджатися земельними ділянками.

Крім цього, відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Таким чином, завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи у публічно-правових відносинах. Однак оскаржуване рішення від 27 грудня 2019 року №123 не створює для позивача жодних правових наслідків у вигляді виникнення, зміни або припинення його прав та не породжує для нього будь-яких обов'язків. Тому в задоволенні такої позовної вимоги слід відмовити.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладених у постановах Верховного Суду.

Згідно з п.10 ч.2 ст.245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Отже, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ч.1,3 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Позивачем було сплачено 3363,20 грн. судового збору за подання позовної заяви, тому такі витрати підлягають відшкодуванню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно задоволеним вимогам, враховуючи п.10 ч.2 ст.245 КАС України.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Лісовогринівецької сільської ради щодо неприйняття рішення за заявою ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель комунальної власності для ведення індивідуального садівництва за адресою: Хмельницька область, Хмельницький район , с . Лісові Гринівці , кадастровий номер 6825083600:01:004:1769.

Зобов'язати Лісовогринівецьку сільську раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель комунальної власності для ведення індивідуального садівництва за адресою: Хмельницька область, Хмельницький район , с . Лісові Гринівці , кадастровий номер 6825083600:01:004:1769, із прийняттям рішення відповідно до ст.186-1 Земельного кодексу України та ст.ст. 26, 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні суду.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 1681 (одна тисяча шістсот вісімдесят одна) грн. 60 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Лісовогринівецької сільської ради.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 16 березня 2020 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Лісовогринівецька сільська рада (вул. Центральна, 4, с.Лісові Гринівці, Хмельницький район, Хмельницька область,31340 , код ЄДРПОУ - 04403717)

Головуючий суддя Д.А. Божук