Рішення від 16.03.2020 по справі 560/4269/19

Справа № 560/4269/19

РІШЕННЯ

іменем України

16 березня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Чемеровецької селищної ради Чемеровецького району Хмельницької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом від 03.01.2020 в якому просить: 1) визнати протиправним та скасувати рішення тридцять п'ятої сесії VII скликання Чемеровецької селищної ради Чемеровецького району Хмельницької області від 6 вересня 2019 року № 551-35/2019 "Про надання дозволу на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства громадянці України ОСОБА_1 "; 2) зобов'язати Чемеровецьку селищну раду Чемеровецького району Хмельницької області належним чином розглянути звернення ОСОБА_1 про надання дозволу на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства та прийняти законне і обґрунтоване рішення.

В обґрунтування позовних вимог зазначає про те, що 31 липня 2019 року звернулася до Чемеровецької селищної ради Чемеровецького району Хмельницької області із заявою про передачу безоплатно у власність земельної ділянки площею 2,0 га, кадастровий номер 6825289000:04:004:0120, яка розташована за межами населеного пункту с. Чорна Чемеровецького району Хмельницької області, з цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства. Рішенням тридцять п'ятої сесії VII скликання Чемеровецької селищної ради Чемеровецького району Хмельницької області від 6 вересня 2019 року № 551-35/2019 «Про надання дозволу на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства громадянці України ОСОБА_1 », відмовлено у наданні дозволу на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки, з подальшою передачею у власність. Вказує, що протокол пленарного засідання тридцять п'ятої сесії VII скликання Чемеровецької селищної ради не відповідає дійсності і є сфальсифікованим. Відтак, відмова відповідного органу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки є протиправною та має наслідком порушення її прав та інтересів як особи, яка має намір отримати земельну ділянку у власність.

Ухвалою суду від 20.01.2020 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (арк. спр. 23-24).

10.02.2020 до суду поступив Відзив на позовну заяву №02-17/229 від 04.02.2020, в якому відповідач просить відмовити позивачеві у його позовних вимогах. Вказує, що на сесії під час доповіді по питанню щодо надання дозволу на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, начальник відділу земельних ресурсів Назарук Д.І. ознайомив із заявою, повідомив, що після надання тридцятою сесією Чемеровецької селищної ради земельних ділянок громадянам для ведення особистого селянського господарства в селі Чорна виникла велика соціальна напруга через несправедливий, на їх думку, розподіл земельних ділянок. В населеному пункті було проведено громадські слухання і прийнято рішення - звернутись до селищної ради про скасування рішень про надання земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів сіл Чорна та Антонівка та повторний розгляд питань про надання земельних ділянок. Зазначає, що внесено пропозицію - відмовити ОСОБА_1 у наданні дозволу на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення ОСГ за межами населеного пункту с. Чорна площею 2.0000 га, з метою запобігання накладення однієї ділянки на іншу, так як судом ще не винесено рішення по даних справах. За дане рішення проголосували 18 присутніх на сесії депутатів та голова сесії. Загальна кількість депутатів Чемеровецької селищної ради - 26. отже тридцять п'ята сесія Чемеровецької селищної ради, яка відбулася 06.09.2019, була повноважною відповідно до ч. 12 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (арк. спр. 29-33).

З'ясувавши обставини, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог, так і заперечень, та оцінивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.

Позивач звернувся до голови Чемеровецької селищної ради із письмовою заявою від 31 липня 2019 року про видачу земельної ділянки у власність площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту с. Чорна (арк. спр. 6).

06.09.2019 на засіданні тридцять п'ятої сесії VII скликання Чемеровецької селищної ради Чемеровецького району Хмельницької області відповідач рішенням від 06.09.2019 № 551-35/2019 "Про надання дозволу на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства громадянці України ОСОБА_1 ", відмовив ОСОБА_1 у наданні дозволу на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною загальною площею 2.0 га для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Чемеровецької селищної ради із масиву за кадастровим номером 6825289000:04:004:0120, що розташована за межами населеного пункту села Чорна Чемеровецького району Хмельницької області, з подальшою передачею у власність (арк. спр. 5).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Частиною 6 статті 118 ЗК України встановлено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідно до абз. 1 ч. 7 ст. 118 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Отже, обов'язковим є прийняття відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування за наслідками розгляду поданого клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою вмотивованого рішення про надання дозволу або відмову у його наданні із наведенням усіх підстав такої відмови. При цьому, підставою для відмови у наданні дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Зазначений перелік підстав для відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства є вичерпним.

Аналогічні висновки викладені у постанові Верховного Суду від 13 листопада 2019 року по справі №803/1244/16.

Оскаржуване рішення відповідача про відмову у надані дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, на думку суду, не відповідає вимогам ЗК України, яким передбачено, що підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Отже, відповідач не вирішив питання за результатом звернення позивача, згідно з вимогами статті 118 ЗК України.

З урахуванням викладеного, належним способом захисту, необхідним для поновлення прав позивача, є зобов'язання відповідача повторно розглянути питання щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із прийняттям відповідного рішення.

Аналогічна позиція викладена у постановах Верховного Суду від 22 грудня 2018 року по справі №804/1469/17 та від 29.01.2019 по справі №824/332/17-а.

Цей висновок суду першої інстанції не спростовує покликання відповідача про звернення окремих громадян з позовом про неправомірність дій Чемеровецької селищної ради по скасуванню рішень про надання дозволів на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення ОСГ (вказано у Відзиві, протоколі засідання постійної комісії Чемеровецької селищної ради №33 від 05.09.2019 та протоколі 35-ї сесії 7-го скликання Чемеровецької селищної ради від 06.09.2019), адже: 1) не надано суду жодних доказів звернення до суду (ухвали, рішення цих судів, інше); 2) навіть у випадку підтвердження факту відкриття судових проваджень по цих зверненнях громадян, це не є підставою для не прийняття рішення по заяві позивача у порядку визначеному ЗК України, про що описано вище.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 5 ст. 242 КАС України визначено, що при виборі норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладених у постановах Верховного Суду.

Таким чином, суд з урахуванням вищевказаних правових позицій Верховного суду приходить до висновку, що суб'єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, не довів, що діяв у межах закону при розгляді заяви, адже не вирішив її згідно вимог ЗК України. З урахуванням встановленого у цій справі, слід зобов'язати Чемеровецьку селищну раду Чемеровецького району Хмельницької області повторно розглянути подану заяву та прийняти рішення відповідно до вимог статті 118 Земельного кодексу України, тому адміністративний позов задовольняється.

Відповідно до ч. 1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем при зверненні до суду з позовом сплачено 768,40 грн судового збору, тому ці витрати підлягають стягненню на його користь.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення тридцять п'ятої сесії VII скликання Чемеровецької селищної ради Чемеровецького району Хмельницької області від 06 вересня 2019 року №551-35/2019 "Про надання дозволу на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства громадянці України ОСОБА_1 ".

Зобов'язати Чемеровецьку селищну раду Чемеровецького району Хмельницької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 31.07.2019 про надання дозволу на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства, та прийняти рішення передбачене статтею 118 Земельного кодексу України.

Стягнути на користь ОСОБА_1 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок) судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Чемеровецької селищної ради Чемеровецького району Хмельницької області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 16 березня 2020 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Чемеровецька селищна рада Чемеровецького району Хмельницької області (вул. Центральна, 40, Чемерівці, Чемеровецький район, Хмельницька область, 31600 , код ЄДРПОУ - 04403930)

Головуючий суддя А.І. Петричкович