Рішення від 13.03.2020 по справі 520/1443/2020

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

13 березня 2020 р. № 520/1443/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кухар М.Д. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов.; код ЄДРПОУ 14099344), ІНФОРМАЦІЯ_1 (61052, м.Харків, вул. Коцарська, буд. 56; код ЄДРПОУ 08166355) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області та ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо перерахунку ОСОБА_1 , пенсії по інвалідності II групи відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зменшенні мені розміру пенсії за рахунок виплати лише 50% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року з 01.01.2018р., 75% суми підвищення пенсії з 01.01.2019р. по 31.12.2019р. та без урахування усіх складових мого грошового забезпечення на момент призначення пенсії, в тому числі: премія, надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної темниці, та ін.;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області - скласти список за формою, викладеною у додатку 5 до постанови Правління Пенсійного Фонду України від 30.01.2007р. №3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в який включити ОСОБА_1 , на направити його до ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 - зазначити у списку зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначеної ОСОБА_1 , пенсії по інвалідності II групи, та включити до розміру мого грошового забезпечення усі його види, на момент призначенні мені пенсії вперше, в тому числі: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років, премія, надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної темниці, та ін., і в п'ятиденний строк після надходження передати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області - перерахувати з 01.01.2018р. ОСОБА_1 , пенсію військовослужбовця по інвалідності II групи, та виплатити пенсію (з урахуванням раніше виплачених сум) однією сумою з урахування усіх видів мого грошового забезпечення на момент призначення пенсії, в тому числі: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років, премія, надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної темниці, та ін., та з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року у розмірі 60 % грошового забезпечення;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати звіт про виконання судового рішення у місячний строк з дати набрання цим рішенням законної сили.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем, ІНФОРМАЦІЯ_3 протиправно на звернення позивача після визнання незаконними положень Постанови КМУ від 21.02.2018 року №103 не видано довідку з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Крім того, відповідачем, ГУ ПФУ в Харківській області протиправно зменшено відсоток грошового забезпечення при перерахунку пенсії позивача. Позивач вважає, що його права на отримання пенсії у встановленому законом розмірі є порушеними та підлягають відновленню, у зв'язку з чим звернувся до суду.

Відповідач, Харківський обласний військовий комісаріат, надав до суду відзив на адміністративний позов, в якому проти задоволення позову заперечував, посилаючись на те, що відповідачем в порядку та за формою, визначеною у додатку №2 Постанови КМУ №45 було надано довідку про розмір грошового забезпечення позивача. Станом на дату надання такої довідки відповідно до чинного на той час законодавства для перерахунку пенсії враховувалися три складові грошового забезпечення: оклад за посадою, оклад за військовим званням, відсоткова надбавка за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби. Відтак, підстави для задоволення позову відсутні.

Відповідач, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, надав до суду відзив на позовну заяву, в якому проти позову заперечував, зазначив, що всі дії були вчинені в межах діючого на той час законодавства.

Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову та відзиву проти нього, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини.

Позивачу призначена пенсія з 16.03.2016р. розрахунком на пенсію Міністерства оборони України від 12.10.1998р. за вислугу років відповідно до ст. 13 Закону України №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі - Закон №2262-ХІІ) в розмірі 60% грошового забезпечення яку позивач отримує в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області (далі - ГУ ПФУ в Харківській області) номер пенсійної справи - ФХ 94918.

Постановою КМУ Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб №704 від 30.08.2017 року затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1 та схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців < крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14. Ця постанова набрала чинності з 01.03.2018 р.

21.02.2018 року Kабінетом Mіністрів України було прийнято Постанову від 21.02.2018 р. № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (надалі - Постанова №103). Згідно п. 1, 2 зазначеної постанови було зобов'язано перерахувати пенсії, призначені згідно із законом №2262-ХІІ до 01.03.2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження дія роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, виші навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 р. відповідно до постанови № 704.

На підставі отриманих списків пенсіонерів від ГУ ПФУ в Харківській області. Харківський обласний військовий комісаріаті надіслав довідку №ФХ 94918 від 27.03.2018р. про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивачу до ГУ ПФУ в Харківській області, у порядку, визначеному рішенням KMУ, відповідно до постанови № 103 станом на 01.03.2018р за посадою начальник відділення випробувальної площадки, яке становить: посадовий оклад - 3440,00 грн., оклад за військовим званням ст. лейтенант - 1200,00 грн., надбавки за вислугу років (30%) - 1392,00 грн., всього - 6032,00 грн.

ГУ ПФУ в Харківській області здійснило перерахунок пенсії позивача відповідно до довідки № ФХ 94918, що підтверджується матеріалами справи.

Розмір розмір перерахованної пенсії позивача з 1 січня 2018р. складає 2898,99 грн. (з урахуванням 50% суми підвищення відповідно до постанови №103, що становить 1540,42 грн.).

Виплата суми підвищення пенсії у період з 01.01.2019р. по 31.12.2019р. - 75% (1155,32 грн.).

23.01.2020р. позивачем в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області отримано довідку №570 при складові грошового забезпечення, які увійшли до його складу при призначенні пенсії вперше. Окрім посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за роботу з таємними документами 10%, надбавку за особливо важливі завдання 50% та премію 10%.

Також, при перерахунку пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області до складу грошового забезпечення позивачу не було включено надбавку за роботу з таємними документами 10%, надбавку за особливо важливі завдання 50% та премію 10%, що призвело до зменшення розміру перерахованого підвищення та пенсії.

Позивач 01.03.2019 року звернувся до відповідача, Харківського обласного військового комісаріату, з заявою про складення та направлення нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії з урахуванням вказаних рішень та у відповідності з Постановою КМУ від 30.08.2017 року №704 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення позивача.

Частиною 3 статті 46 Конституції України проголошено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі - Закон № 2262-ХІІ).

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45 (надалі - Порядок №45).

Згідно з пунктом 1 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову за №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до пункту 10 постанови КМУ від 30.08.2017р. №704 ця постанова набирає чинності з 1 січня 2018 року.

Крім того, пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21 лютого 2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» затверджено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01 березня 2018 року.

Згідно з п. 2 постанови №103 від 21.02.2018р. виплату перерахованих відповідно до п.1 цієї постанови підвищених пенсій проводити з 01 січня 2018 року.

Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановами КМУ №103 від 21.02.2018р. та №704 30.08.2017р., у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2018 року.

Згідно з пунктами 2, 3 Порядку №45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (надалі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи). Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (надалі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (надалі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Аналіз наведених норм щодо порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» свідчить про те, що зазначеними порядками встановлена наступна послідовність дій: Міністерство оборони України повідомляє Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення; Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено чинним нормативно-правовими актами.

Суд зазначає, що постановою №103 також внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зокрема: у Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженому Постановою КМУ № 45,

- пункт 5 викладено в такій редакції: «Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням»;

- додаток 2 до Порядку викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Відповідно до статті 11 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачає, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

При цьому, визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій є однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців. Про це зазначив Конституційний Суд України у рішенні від 03.05.2015 у справі №1-9/2015 за конституційним зверненням громадянина щодо офіційного тлумачення положень частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Конституційний Суд у вказаному рішенні наголосив, що виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України.

Конституційний Суд України дійшов висновку, що додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються при перерахунку пенсій, визначаються виключно законами України.

Пункт 5 Порядку №45 змінює норми та умови пенсійного забезпечення, оскільки виключає певні види грошового забезпечення з переліку видів, що враховуються для перерахунку пенсії. Це означає, що пункт 5 Порядку № 45 суперечить статті 11 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Суд зазначає, що Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зокрема, стаття 63, не містить положень, які б давали підстави не враховувати для перерахунку пенсії певні види грошового забезпечення, що отримував позивач.

Крім того, суд звертає увагу на те, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018р. по справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019р. по справі №826/3858/18 адміністративний позов ОСОБА_2 задоволено. Визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Зобов'язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правого акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.

При цьому, в довідці Харківського обласного військового комісаріату Харківського військового комісаріату №ФХ 94918 від 27.03.2018р. містяться наступні складові: посадовий оклад, оклад за військове звання, відсоткова надбавка за вислугу років 30 %.

Отже, надбавка за умови режимних обмежень, надбавка за виконання особливо важливих завдань, премія на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії відповідно допостанов Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017р. та №103 від 21.02.2018р., позивачу виплачувались, у зв'язку з чим, ці надбавки слід вказувати у довідці про розмір грошового забезпечення №ФХ 94918 від 27.03.2018р. згідно статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших».

Суд звертає увагу, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999р. №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002р. №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей.

Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Враховуючи те, що судовим розглядом встановлено право позивача на включення вказаних видів грошового забезпечення в довідку №ФХ 94918 від 27.03.2018р., суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог в частині визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області та ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо перерахунку ОСОБА_1 , пенсії по інвалідності II групи відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зменшенні мені розміру пенсії за рахунок виплати лише 50% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року з 01.01.2018р., 75% суми підвищення пенсії з 01.01.2019р. по 31.12.2019р. та без урахування усіх складових мого грошового забезпечення на момент призначення пенсії, в тому числі: премія, надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної темниці, та ін.

Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення ( постанова Верховного Суду України від 16 вересня 2015 року у справі №826/4418/14).

Так, Європейський суд з прав людини у рішенні від 13.01.2011 р. (остаточне) по справі «ЧУЙКІНА ПРОТИ УКРАЇНИ» (CASE OF CHUYKINA v. UKRAINE) (Заява №28924/04) констатував: «50. Суд нагадує, що процесуальні гарантії, викладені у статті 6 Конвенції, забезпечують кожному право звертатися до суду з позовом щодо своїх цивільних прав та обов'язків. Таким чином стаття 6 Конвенції втілює «право на суд», в якому право на доступ до суду, тобто право ініціювати в судах провадження з цивільних питань становить один з його аспектів (див. рішення від 21 лютого 1975 року у справі «Голдер проти Сполученого Королівства» (Golder v. theUnitedKingdom), пп. 28 - 36, Series A N 18). Крім того, порушення судового провадження саме по собі не задовольняє усіх вимог пункту 1 статті 6 Конвенції. Ціль Конвенції гарантувати права, які є практичними та ефективними, а не теоретичними або ілюзорними. Право на доступ до суду включає в себе не лише право ініціювати провадження, а й право отримати «вирішення» спору судом. Воно було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави дозволяла особі подати до суду цивільний позов без гарантії того, що справу буде вирішено остаточним рішенням в судовому провадженні. Для пункту 1 статті 6 Конвенції було б неможливо детально описувати процесуальні гарантії, які надаються сторонам у судовому процесі провадженні, яке є справедливим, публічним та швидким, не гарантувавши сторонам того, що їхні цивільні спори будуть остаточно вирішені (див. рішення у справах «Мултіплекс проти Хорватії» (Multiplex v. Croatia), заява №58112/00, п. 45, від 10 липня 2003 року, та «Кутіч проти Хорватії» (Kutic v. Croatia), заява № 48778/99, п. 25, ECHR 2002-II)».

Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З метою захисту прав позивача суд вважає за необхідне зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат направити до ГУ ПФУ в Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, що включає додаткові види грошового забезпечення, а саме надбавку за особливості проходження служби (на підставі п. 5, п.п. 1 постанови КМУ від 30 серпня 2017 року №704), надбавку за службу в умовах режимних обмежень (на підставі п.6. п.п. 6 постанови КМУ від 30 серпня 2017 року №704), премію, у розмірах визначених законодавством станом на 01.03.2018 року.

Щодо встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в даній справі, суд зазначає, що згідно приписів ч.1 ст. 382 КАС України, встановлення такого контролю є правом, а не обов'язком суду, відповідно до фактичних обставин справи.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд зауважує, що матеріали справи не містять доказів існування у владного суб'єкта наміру допускати порушення закону у процедурі перерахунку та виплати пенсії. З огляду на зазначені обставини та норми Кодексу адміністративного судочинства України, суд не вбачає підстав для задоволення вимоги позивача про встановлення судового контролю.

Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішенні судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Розподіл судових витрат з урахуванням норм ст. 139 КАС України не здійснюється, оскільки позивач, в силу п. 9 ч. 1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору звільнений, а доказів понесення інших витрат суду не надано.

Керуючись ст.ст. 139, 241-247, 255, 257, 263, 291, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ІПН НОМЕР_1 ) до ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), Харківського обласного військового комісаріату (61052, м.Харків, вул. Коцарська, буд. 56; код ЄДРПОУ 08166355) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області та ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 , відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зменшенні розміру пенсії за рахунок виплати 50% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року з 01.01.2018 р., 75% суми підвищення пенсії з 01.01.2019 р. по 31.12.2019 р. та без урахування усіх складових грошового забезпечення на момент призначення пенсії, в тому числі: премія, надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної темниці.

Зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат направити до ГУ ПФУ в Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, що включає додаткові види грошового забезпечення, а саме надбавку за особливості проходження служби (на підставі п. 5, п.п. 1 постанови КМУ від 30 серпня 2017 року №704), надбавку за службу в умовах режимних обмежень (на підставі п.6. п.п. 6 постанови КМУ від 30 серпня 2017 року №704), премію, у розмірах визначених законодавством станом на 01.03.2018 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області - перерахувати з 01.01.2018р. ОСОБА_1 , пенсію військовослужбовця та виплатити пенсію (з урахуванням раніше виплачених сум) однією сумою з урахування усіх видів грошового забезпечення на момент призначення пенсії, в тому числі: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років, премія, надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної темниці, та з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року у розмірі 60 % грошового забезпечення.

В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Скарга може бути подана у порядку п.15.5 Розділу VII КАС України до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.

Суддя Кухар М.Д.