16 березня 2020 р. справа № 480/679/20
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Бондар С.О., розглянувши за правилами спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом керівника Охтирської місцевої прокуратури Сумської області в інтересах держави до відділу освіти, молоді та спорту Кириківської селищної ради Великописарівського району Сумської області, треті особи: Кириківський дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) «Світлячок» Кириківської селищної ради Великописарівського району Сумської області, Заводський дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) "Барвінок" про зобов'язання вчинити дії,-
Керівник Охтирської місцевої прокуратури Сумської області в інтересах держави звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до відділу освіти, молоді та спорту Кириківської селищної ради Великописарівського району Сумської області про зобов'язання звернутись на сесію Кириківської селищної ради Великописарівського району Сумської області з питанням оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки під будівлями та спорудами Кириківського дошкільного навчального закладу (ясла-садок) «Світлячок» площею 0,22 га, що знаходиться за адресою: вул. Кобзарівка, 28, смт. Кириківка Великописарівського району Сумської області; Заводського дошкільного навчального закладу (ясла-садок) "Барвінок" площею 0,20 га, що знаходиться за адресою: вул. Правдинська, 30-А, смт. Кириківка Великописарівського району Сумської області. Свої вимоги мотивує тим, що зазначені дошкільні навчальні заклади передані з балансу селищної ради на баланс відділу освіти, молоді та спорту Кириківської селищної ради. Вказані дошкільні навчальні заклади користуються земельними ділянками, на яких розташовані будівлі та двір дошкільних навчальних закладів та знаходяться в комунальній власності Кириківської селищної ради. Однак відповідачем не оформлені правовстановлюючі документи на земельні ділянки, які використовують вказані навчальні заклади, державну реєстрацію права постійного користування не проведено. Відсутність правовстановлюючих документів на земельні ділянки та не проведення державної реєстрації права постійного користування є протиправною бездіяльністю відповідача. Відповідач зазначає, що земельні ділянки під навчальними закладами мають бути належним чином оформлені та використовуватися у порядку, встановленому законодавством.
Ухвалою суду від 04.02.2020 відкрито провадження у справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного провадження без повідомлення сторін.
Відповідач ухвалу про відкриття провадження у справі отримав 10.02.2020, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, проте у встановлений строк до суду відзив на позов не надав, про причини неподання суду відзиву не повідомив, а тому, враховуючи положення ч. 6 ст. 162 КАС України, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Суд, дослідивши письмові матеріали справи, встановивши фактичні обставини та оцінивши надані докази у їх сукупності, вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено записи про державну реєстрацію Кириківського ДНЗ (ясла-садок) «Світлячок» як юридичної особи 06.05.2010 № 16111020000000299 та Заводського ДНЗ (ясла-садок) «Барвінок» як юридичної особи 10.12.2012 № 16111020000000335.
Відповідно до Статутів Кириківського дошкільного навчального закладу (ясла-садок) «Світлячок», Заводського дошкільного навчального закладу (ясла-садок) «Барвінок», Кириківської селищної ради Великописарівського району Сумської області, затвердженого рішенням 34 сесії 7 скликання Кириківської селищної ради від 24.10.2019, головною метою дошкільного навчального закладу є забезпечення реалізації права громадян на здобуття дошкільної освіти, задоволення потреб громадян у нагляді, догляді та оздоровленні дітей, створення умов для їх фізичного, розумового і духовного розвитку.
За даними Кириківської селищної ради вказані дошкільні навчальні заклади користуються земельними ділянками, а саме: Кириківський ДНЗ (ясла-садок) «Світлячок» площею 0,22 га, Заводський ДНЗ (ясла-садок) «Барвінок» площею 0,20 га, на якій розташовані будівлі та двір дошкільного навчальних закладів та знаходиться у комунальній власності Кириківської селищної ради Великописарівського району.
Відповідно до листа Кириківської селищної ради Великописарівського району Сумської області від 23.01.2020 №02-38/181 на земельні ділянки, на яких розташовані Кириківський ДНЗ (ясла-садок) «Світлячок» площею 0,22 га, Заводський ДНЗ (ясла-садок) «Барвінок» площею 0,20 га, відсутні. Відділ освіти, молоді та спорту Кириківської селищної ради по питанню надання дозволу на виготовлення технічної документації на земельні ділянки, що перебувають в користуванні дошкільних навчальних закладів освіти на території Кириківської селищної ради та щодо видалення коштів на виготовлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки під будівлями дошкільних навчальних закладів не звертався. Кошти з місцевого бюджету на вказані цілі не виділялися. Рішення сесії про надання дозволу на виготовлення правовстановлюючих документів на зазначені земельні ділянки не приймалося (а.с.9-10).
Задовольняючи позовні вимоги, суд виходить з наступного.
Статтею 121 Конституції України передбачено, що на органи прокуратури покладається представництво інтересів держави в суді у випадках, визначених законом.
Відповідно до ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді.
Відповідно до рішення Конституційного суду України від 08.04.1999 прокурор або його заступник самостійно визначає і обґрунтовує в позовній заяві в чому полягає порушення інтересів чи в чому існує загроза інтересам держави. Поняття «інтереси держави» є оціночним у кожному конкретному випадку, прокурор самостійно визначає, в чому саме відбулося або може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність її захисту.
Цей позов заявлено керівником Охтирської місцевої прокурату Сумської області з метою захисту інтересів держави, оскільки в даному випадку бездіяльність відділу освіти, молоді та спорту Кириківської селищної ради Великописарівського району Сумської області з питань не оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки під будівлями та спорудами дошкільних навчальних закладів може призвести до надання їх іншим особам. Також позивач зазначає, що відсутній державний орган, який міг би представляти зазначені інтереси в суді.
Відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання, зокрема, щодо регулювання земельних відносин.
Статтею 12 Земельного кодексу України визначені повноваження селищних рад у галузі земельних відносин, до яких віднесено розпорядження землями територіальних громад.
Згідно з ст. 92 Земельного кодексу України визначено, що право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.
За приписами ст.ст. 125, 126 Земельного Кодексу України право постійного користування земельною ділянкою виникає з моменту державної реєстрації цих прав. Так, відповідно до ст.ст. 3,4 до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» право постійного користування земельною ділянкою підлягає обов'язковій державній реєстрації.
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення», органи виконавчої влади, адміністрації навчально-виховних закладів, які організовують або забезпечують навчальний та виховний процеси зобов'язані забезпечити при цьому умови, які відповідають вимогам санітарних норм.
Положеннями Державних санітарних правил і норм влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу ДСанПіН 5.5.2.008-01 (затверджених постановою Головного державного санітарного лікаря України № 63 від 14.08.2001), встановлені основні вимоги щодо утримання приміщень загальноосвітніх навчальних закладів.
Відповідно до пункту 2.3 Державних санітарних правил, передбачені вимоги щодо дотриманням санітарних норм щодо відстані земельних ділянок під навчальними закладами від джерел викидів шкідливих речовин, шуму, вібрації, електромагнітних та іонізуючих випромінювань. Не допускається їх розміщення в санітарно - захисних зонах промислових підприємств та інших об'єктів, що є джерелами забруднення довкілля небезпечними факторами, тощо.
Вказані Державні санітарні правила і норми поширюються на дошкільні навчальні заклади, які проектуються, будуються, реконструюються та ті, що функціонують незалежно від типу, форм власності та підпорядкованості.
Отже земельні ділянки під навчальними закладами мають бути належним чином оформлені та використовуватися у порядку, встановленому законодавством, інакше, це призведе до негативних наслідків та порушення прав дітей, а саме: відсутність правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких знаходяться навчальні заклади, може призвести до надання їх іншим особам, зокрема, для цілей, не пов'язаних із навчально-виховним процесом.
Таким чином відсутність правовстановлюючих документів на земельні ділянки свідчить про протиправну бездіяльність відповідача.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне зобов'язати відділ освіти, молоді та спорту Кириківської селищної ради Великописарівського району Сумської області звернутись на сесію Кириківської селищної ради Великописарівського району Сумської області з питанням оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки під будівлями та спорудами Кириківського дошкільного навчального закладу (ясла-садок) «Світлячок» площею 0,22 га, що знаходиться за адресою: вул. Кобзарівка, 28, смт. Кириківка Великописарівського району Сумської області; Заводського дошкільного навчального закладу (ясла-садок) "Барвінок" площею 0,20 га, що знаходиться за адресою: вул. Правдинська, 30-А, смт. Кириківка Великописарівського району Сумської області.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов керівника Охтирської місцевої прокуратури Сумської області в інтересах держави до відділу освіти, молоді та спорту Кириківської селищної ради Великописарівського району Сумської області про зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Зобов'язати відділ освіти, молоді та спорту Кириківської селищної ради Великописарівського району Сумської області (Сумська область, Великописарівський район, смт. Кириківка, вул. Правдинська, 32, код ЄДРПОУ 38043810) звернутись на сесію Кириківської селищної ради Великописарівського району Сумської області з питанням оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки під будівлями та спорудами Кириківського дошкільного навчального закладу (ясла-садок) «Світлячок» площею 0,22 га, що знаходиться за адресою: вул. Кобзарівка, 28, смт. Кириківка Великописарівського району Сумської області та Заводського дошкільного навчального закладу (ясла-садок) "Барвінок" площею 0,20 га, що знаходиться за адресою: вул. Правдинська, 30-А, смт. Кириківка Великописарівського району Сумської області.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.О. Бондар