16 березня 2020 року Чернігів Справа № 620/553/20
Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Житняк Л.О., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо не нарахування та не виплати позивачу, інваліду війни 2 групи з 17.10.2018 по 01.12.2019 доплат до основної пенсії, передбачених законодавством України, а саме - збільшення на 25 відсотків розміру пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення», підвищення пенсії в розмірі 40 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлене ч.4 ст.13 Закону України від 22.10.1993 №3551 «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», цільової грошової допомоги на прожиття особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи у розмірі 50 грн, передбаченої Законом України від 16.03.2004 №1603 «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести позивачу, інваліду війни 2 групи нарахування та виплату доплат до основної пенсії з 17.10.2018 по 01.12.2019, передбачених законодавством для інвалідів війни 2 групи , а саме - збільшення на 25 відсотків розміру пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення», підвищення пенсії в розмірі 40 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлене ч.4 ст.13 Закону України від 22.10.1993 №3551 «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», цільової грошової допомоги на прожиття особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи у розмірі 50 грн, передбаченої Законом України від 16.03.2004 №1603 «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни».
Ухвалою суду від 14.02.2020 відкрито провадження у справі та призначено її розгляд в спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Позов мотивовано тим, що під час відмови у перерахунку доплат до основної пенсії ГУ Пенсійного фонду України в Чернігівській області не взяло до уваги та порушило норми чинного законодавства та протиправно відмовила у перерахунку пенсії, оскільки з довідки серії до акту огляду МСЕК № 1 друга група інвалідності позивачу встановлена з 17.10.2018, захворювання так, одержане під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, а тому всі доплати до пенсії мають бути виплачені з 17.10.2018.
В межах встановленого судом строку відповідач надав відзив на позов, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що дії Головного управління чітко регламентовані нормами Закону і є правомірними, а позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Позивачем подано відповідь на відзив, який суд до уваги не приймає, оскільки відповідно до ч.3 ст.263 КАС України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.
З 12.09.2018 позивач перебуває на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян ГУ Пенсійного фонду України в Чернігівській області та йому призначено пенсію за вислугу років.
Наведене підтверджується довідкою ГУ Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 19.11.2019 №4356/02/М-11.
31.10.2018 Чернігівською обласною медико-соціальною експертною комісією (МСЕК) №1 на підставі свідоцтва про хворобу №66(у) від 11.09.2018, Медично (військово-лікарської) комісії з 17.10.2018 позивачу встановлено 2 групу інвалідності, захворювання пов'язане з проходженням служби в поліції.
Враховуючи наведене, ГУ Пенсійного фонду України в Чернігівській області призначено пенсію по інвалідності (п. б ст.21 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262). Черговий переогляд МСЕК призначено на 31.10.2019. Отримання 2 групи інвалідності підтверджується довідкою серії АВБ №068631 до акту огляду МСЕК №1.
11.10.2019 М(ВЛ)К ДУ «ТМО МВС України по Чернігівській області» постановою №8 відмінила свою постанову про причинний зв'язок захворювання, викладеного у свідоцтві про хворобу №66(у) від 11.09.2018, та встановила, що на день звільнення позивача (11.09.2018) зі служби в поліції ГУНП в Чернігівській області, захворювання - ТАК, одержані під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення.
На підставі постанови від 11.10.2019 №8 М(ВЛ)К ДУ «ТМО МВС України по Чернігівській області» Чернігівська обласна медико-соціальна експертна комісія (МСЕК) №1, за заявою позивача 19.11.2019 внесла зміни в своє рішення від 31.10.2018 (довідка серії АВБ №068631 до акту огляду МСЕК №1) та встановила позивачу з 17.10.2018 другу групу інвалідності, захворювання так, одержане під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення.
20.11.2019 при повторному переогляді МСЕК №1 встановила позивачу другу групу інвалідності з 01.11.2019 безстроково, захворювання, так, одержане під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення.
21.11.2019 Управлінням праці та соціального захисту населення Деснянського району у м. Чернігові Рада було видано посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни, серія НОМЕР_1 . У цей же день, позивачем було надано відповідачу копію посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни серія НОМЕР_1 , оригінал постанови від 11.10.2019 №8 М(ВЛ)К ДУ «ТМО МВС України по Чернігівській області» та копії довідки серія 12 ААБ №498388, серія 12ААБ №498401 до акту огляду МСЕК №1 для перерахунку пенсії як інваліду внаслідок війни 2 групи.
У зв'язку з тим, що Чернігівська обласна медико-соціальна експертна комісія (МСЕК) №1, 19.11.2019 внесла зміни в своє рішення від 31.10.2018 (довідка серії АВБ №068631 до акту огляду МСЕК №1) та встановила з 17.10.2018 другу групу інвалідності, захворювання так, одержане під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (довідка серія 12 ААБ №498388 до акту огляду МСЕК №1), 10.12.2019 позивач звернувся із заявою до ГУ Пенсійного фонду України в Чернігівській області про перерахунок пенсії з надбавками та доплатами за минулий час з 17.10.2018 по 01.12.2019, як інваліду війни 2 групи.
ГУ Пенсійного фонду України в Чернігівській області листом від 24.12.2019 №4766/02/М-12 повідомила позивача, що йому нарахована та виплачена різниця між раніше отриманою та нарахованою основною пенсією, як інваліду війни 2 групи за період з 01.12.2018 по 30.11.2019 в сумі 35 892 грн 63 коп. Сума доплат до пенсії помісячно з грудня місяця 2018 року по листопад місяць 2019 року підтверджується розрахунком по пенсійній справі ОСОБА_1 .
Позивач не погоджується з таким рішенням відповідача, а тому звернувсь до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає про таке.
В силу прямої дії ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку субєктів владних повноважень.
Згідно ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 18 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії по інвалідності особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в разі, зокрема, якщо інвалідність настала внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби.
Відповідно до ст.19 вищевказаного Закону групи і причини інвалідності, а також час її настання встановлюються медико-соціальними експертними комісіями, які діють на підставі положення про них, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
Пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються на весь час інвалідності, встановленої медико-соціальною експертною комісією.
Судом встановлено, що згідно виписки з акта огляду МСЕК до довідки серії 12 ААБ №498388 19.11.2019 позивачу встановлено 2 групу інвалідності внаслідок захворювання, одержаного під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, з 17.10.2018. Відповідно до копії посвідчення серія НОМЕР_1 , виданого управлінням праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради, з 21.11.2019 позивачу встановлено статус особи з інвалідністю 2 групи внаслідок війни.
При цьому, до 30.11.2019 позивач отримував пенсію по 2 групі інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в розмірі 60% грошового забезпечення відповідно до пункту «б» ст.21 Закону України №2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби/та деяких інших осіб».
З наведеного слідує, що обставини, які тягнуть за собою зміну розміру пенсії для позивача настали в листопаді 2019 року.
Так, відповідно до ст.51 Закону України №2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби/та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262) перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Тобто, попри набуття у зв'язку з внесенням виправлень на підставі постанови М(ВЛ)К ДУ «ТМО МВС України по Чернігівській області» від 11.10.2019 №8 в рішення від 31.10.2018 та встановлення позивачу з 17.10.2018 другої групи інвалідності права на перерахунок пенсії, різниця в пенсії може бути виплачена не більше ніж за 12 місяців з моменту набуття права до обставин, що стали підставою для її зміни.
Головним управлінням добровільно було проведено перерахунок пенсії та нараховано доплату пенсії за період з 01.12.2018 по 30.11.2019 в сумі 35 892,63 грн, яка була виплачена у грудні 2019 року.
При цьому, вказані у позовній заяві доплати встановлені позивачу лише з 01.12.2019.
Суд зазначає, що відповідно до п.4 Порядку надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни особам, які отримали інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх проведення, підставою для надання особам є, зокрема, довідка медико-соціальної експертної комісії про групу і причину інвалідності.
Видача посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни здійснюється також на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності.
З аналізу наведених вище положень вбачається, що позивач набуває статусу особи з інвалідністю внаслідок війни з дати встановлення йому інвалідності із зазначенням причин останньої і відповідно отримання права на перерахунок пенсії, та пільги і доплати, встановлені для вказаної категорії осіб.
Згідно п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №1381 розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до ст.27 та ч.2 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.13 і ст.21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», збільшуються на 25 відсотків.
Також, особам з інвалідністю внаслідок війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються: особам з інвалідністю I групи - у розмірі 50 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, II групи - 40 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, III групи - 30 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»).
Статтю 1 Закону України «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни» визначено, що щомісячна виплата цільової грошової допомоги на прожиття, особам з інвалідністю внаслідок війни 2 групи здійснюється у розмірі 50 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме довідки серії 12 ААБ № 498388 до Акту огляду МСЕК №1, друга група інвалідності позивачу встановлена з 17.10.2018, проте зазначено невірну причину інвалідності, яку виправлено на підставі постанови М(ВЛ)К ДУ «ТМО МВС України по Чернігівській області» від 11.10.2019 №8.
Тобто, позивач з 17.10.2018 має право на отримання пільг та доплат до пенсії, передбачених для інвалідів війни.
Суд не приймає до уваги посилання відповідача на те, що в розумінні ст.51 Закону № 2262 передбачається виключно перерахунок основного розміру пенсії, а не розміру пенсії до виплати з усіма доплатами, оскільки спірним питанням в межах даного спору є наявність у позивача права на їх отримання. При цьому, останні мають бути обраховані виходячи саме із основного розміру пенсії, який перераховується у відповідності до ст.51 Закону №2262.
З огляду на вказане суд вважає, що відповідачем протиправно відмовлено позивачу у нарахуванні та виплаті доплат до основної пенсії, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення», ст.13 Закону України від 22.10.1993 №3551 «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та Законом України від 16.03.2004 №1603 «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни».
Таким чином, з урахуванням обмежень щодо виплати різниці в пенсії, встановлених ст.51 Закону №2262, слід зобов'язати відповідача провести позивачу нарахування та виплату доплат до основної пенсії з 01.12.2018 по 01.12.2019, передбачених законодавством для інвалідів війни 2 групи, а саме - збільшення на 25 відсотків розміру пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення», підвищення пенсії в розмірі 40 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлене ст.13 Закону України від 22.10.1993 №3551 «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», цільової грошової допомоги на прожиття особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи у розмірі 50 грн, передбаченої Законом України від 16.03.2004 №1603 «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни».
З огляду на встановлені обставини справи та наведені норми законодавства, якими регулюються спірні відносини, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Керуючись ст.ст. 139, 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 , інваліду війни 2 групи з 01.12.2018 по 01.12.2019 доплат до основної пенсії, а саме - збільшення на 25 відсотків розміру пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення», підвищення пенсії в розмірі 40 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлене ст.13 Закону України від 22.10.1993 №3551 «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», цільової грошової допомоги на прожиття особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи у розмірі 50 грн, передбаченої Законом України від 16.03.2004 №1603 «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести ОСОБА_1 , інваліду війни 2 групи нарахування та виплату доплат до основної пенсії з 01.12.2018 по 01.12.2019, передбачених законодавством для інвалідів війни 2 групи, а саме - збільшення на 25 відсотків розміру пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення», підвищення пенсії в розмірі 40 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлене ст.13 Закону України від 22.10.1993 №3551 «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», цільової грошової допомоги на прожиття особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи у розмірі 50 грн, передбаченої Законом України від 16.03.2004 №1603 «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни».
В решті позову - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_3 )
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, 83-а, м. Чернігів, код ЄДРПОУ 21390940).
Повне рішення суду складено 16.03.2020.
Суддя Л.О. Житняк