Рішення від 16.03.2020 по справі 560/4272/19

Справа № 560/4272/19

РІШЕННЯ

іменем України

16 березня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Чемеровецької селищної ради Чемеровецького району Хмельницької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Чемеровецької селищної ради Чемеровецького району Хмельницької області, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення тридцять п'ятої сесії VII скликання Чемеровецької селищної ради Чемеровецького району Хмельницької області від 6 вересня 2019 року №539-35/2019 "Про надання дозволу на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства громадянину України ОСОБА_1 ";

- зобов'язати Чемеровецьку селищну раду Чемеровецького району Хмельницької області належним чином розглянути звернення ОСОБА_1 про надання дозволу на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства та прийняти законне і обґрунтоване рішення.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач у своєму рішенні не навів мотивів та причин відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а тому оскаржуване рішення слід вважати необґрунтованим та таким, що прийняте з порушенням норм ЗК України.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.01.2020 відкрито провадження в цій справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

До суду 03.02.2020 надійшов відзив, в якому відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначив, що ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення ОСГ за межами населеного пункту с. Чорна площею 2,0000 га з метою запобігання накладення однієї ділянки на іншу. Причиною чого є скасування радою рішень про надання дозволів на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення ОСГ окремим громадянам, що оскаржується в судовому порядку.

Розглянувши подані матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 звернувся до Чемеровецького селищного голови із заявою від 31.07.2019, у якій просив видати земельну ділянку у власність площею 2 га для ведення особистого селянського господарства із сформованої земельної ділянки кадастровий номер 682528900:03:002:0290, яка розташована за межами населеного пункту с. Чорна.

Рішенням тридцять п'ятої сесії Чемеровецької селищної ради VII скликання від 06.09.2019 №539-35/2019 ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою загальною площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Чемеровецької селищної ради із масиву за кадастровим номером 6825289000:03:002:0290, що розташована за межами населеного пункту села Чорна Чемеровецького району Хмельницької області з подальшою передачею у власність.

Згідно витягу з протоколу тридцять п'ятої сесії VII скликання від 06.09.2019, після надання тридцятою сесією Чемеровецької селищної ради земельних ділянок громадянам для ведення особистого селянського господарства в селі Чорна виникла велика соціальна напруга через несправедливий, на їх думку, розподіл земельних ділянок. В населеному пункті було проведено громадські слухання і прийнято рішення - звернутись до селищної ради про скасування рішень про надання земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів сіл Чорна та Антонівка та повторний розгляд питань про надання земельних ділянок. Після скасування тридцять третьою сесією рішень окремі громадяни звернулися з позовом до суду про неправомірність дій Чемеровецьої селищної ради по скасуванню рішень про надання дозволів на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення ОСГ. Вирішено рекомендувати сесії селищної ради відмовити ОСОБА_1 у наданні дозволу на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення ОСГ за межами населеного пункту с.Чорна площею 2,0000 га, так як судом ще не винесено рішення по справі.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно з ч. 6 ст. 118 ЗК України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення, зокрема, особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб).

Відповідно до абз. 1 ч. 7 ст. 118 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Отже, обов'язковим є прийняття відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування за наслідками розгляду поданого клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою вмотивованого рішення про надання дозволу або відмову у його наданні із наведенням усіх підстав такої відмови. При цьому, підставою для відмови у наданні дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Зазначений перелік підстав для відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства є вичерпним. Аналогічні висновки викладені у постанові Верховного Суду від 13 листопада 2019 року по справі №803/1244/16.

Оскільки оскаржуване рішення не надає чіткої та зрозумілої відповіді стосовно наявності причини (причин), які унеможливлюють позитивне вирішення порушеного позивачем питання, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про визнання протиправними та скасування такого рішення є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Водночас, судом не встановлено, що для прийняття рішення виконано всі умови, визначені законом, а саме, що уповноваженим органом здійснено перевірку відповідності місця розташування бажаних замовниками об'єктів вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

З урахуванням викладеного, належним способом захисту, необхідним для поновлення прав позивача, є саме зобов'язання відповідача повторно розглянути питання щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із прийняттям рішення, передбаченого статтею 118 Земельного кодексу України, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні суду. Аналогічна позиція викладена у постановах Верховного Суду від 22 грудня 2018 року по справі №804/1469/17 та від 29.01.2019 по справі №824/332/17-а.

Відповідач у відзиві на позов вказує, що ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки з метою запобігання накладення однієї ділянки на іншу. Однак жодних доказів на підтвердження цієї обставини відповідач не надав. Водночас, суд враховує, що згідно з ч.2 ст.77 КАС України суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення. Тому, перевірка судом цієї обставини, на яку посилається відповідач, не входить до предмету з'ясування в межах розгляду даної адміністративної справи. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 24 грудня 2019 року по справі №2340/3508/18.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладених у постановах Верховного Суду.

Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем було сплачено 768,40 грн. судового збору за подання позовної заяви, тому такі витрати підлягають відшкодуванню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення тридцять п'ятої сесії VII скликання Чемеровецької селищної ради Чемеровецького району Хмельницької області від 6 вересня 2019 року №539-35/2019 "Про надання дозволу на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства громадянину України ОСОБА_1 ."

Зобов'язати Чемеровецьку селищну раду Чемеровецького району Хмельницької області повторно розглянути звернення ОСОБА_1 від 31.07.2019 та прийняти рішення, передбачене статтею 118 Земельного кодексу України, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні суду.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Чемеровецької селищної ради Чемеровецького району Хмельницької області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 16 березня 2020 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Чемеровецька селищна рада Чемеровецького району Хмельницької області (вул. Центральна, 40, смт.Чемерівці, Чемеровецький район, Хмельницька область,31600 , код ЄДРПОУ - 04403930)

Головуючий суддя Д.А. Божук