Справа № 500/654/19
16 березня 2020 рокум. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Баб'юка П.М., розглянувши у письмовому провадженні заяву про заміну сторони виконавчого провадження в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Тернопільській області про визнання протиправною та скасування вимоги, зобов'язання вчинити дії,
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 14.05.2019 у справі №500/654/19 задоволено позов ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Тернопільській області про визнання протиправною та скасування вимоги, зобов'язання вчинити дії, а саме:
визнано протиправною та скасовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) Головного управління ДФС у Тернопільській області №Ф-9966-54 від 11.02.2019;
зобов'язано Головне управління ДФС у Тернопільській області виключити з облікових даних ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) як фізичної особи-підприємця недоїмку по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 13257 (тринадцять тисяч двісті п'ятдесят сім) грн 78 (сімдесят вісім) коп., яка виникла станом на 31.01.2019;
стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Тернопільській області в користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 768 грн 40 коп.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 18.12.2019 рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 14.05.2019 у справі №500/654/19 залишено без змін.
Рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 14.05.2019 у справі №500/654/19 набрало законної сили 18.12.2019.
28 січня 2020 року Тернопільським окружним адміністративним судом видано два виконавчі листи по даній адміністративній справі.
28 лютого 2020 року до Тернопільського окружного адміністративного суду від ОСОБА_1 надійшла заява про заміну сторони виконавчого провадження у справі №500/654/19 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Тернопільській області про визнання протиправною та скасування вимоги, зобов'язання вчинити дії. А саме, стягувач просить замінити боржника ГУ ДФС у Тернопільській області на ГУ ДПС у Тернопільській області.
Ухвалою суду від 02.03.2020 призначено судове засідання для розгляду заяви про заміну сторін виконавчого провадження.
Від представника позивача на адресу суду 16.03.2020 надійшла заява про розгляд заяви про заміну сторони виконавчого провадження у справі 500/654/19 без його участі.
Від представника відповідача на адресу суду 16.03.2020 надійшло клопотання про розгляд заяви про заміну сторони виконавчого провадження у справі 500/654/19 без його участі у порядку письмового провадження та заперечення проти заяви про заміну сторони виконавчого провадження.
Розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про заміну сторони у виконавчому провадженні, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що Кабінетом Міністрів України 18.12.2018 року прийнято Постанову №1200 «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України» (далі - Постанова №1200) відповідно до якої постановлено утворити Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу.
Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками майна, прав та обов'язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності (абз.4 ч.2 Постанови №1200).
Разом із тим, відповідно до абз.6 ч.2 Постанови №1200 Державна фіскальна служба продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики у сфері державної митної справи, державної політики з адміністрування єдиного внеску, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску до завершення здійснення заходів з утворення Державної податкової служби, Державної митної служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов'язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об'єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.
21 серпня 2019 року Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження №682-р «Питання Державної податкової служби», яким вирішено про можливість забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 р. № 227 «Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України» функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на Державну податкову службу.
Таким чином, з викладеного вбачається, що Державна податкова служба України здійснює до припинення Державної фіскальної служби України функції та повноваження, пов'язані з реалізацією державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на Державну податкову службу.
Відповідно до п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 19 червня 2019 року № 537 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» установлено, що територіальні органи Державної фіскальної служби, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної податкової служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов'язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об'єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.
Відповідно до ч. 1 ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації'. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
Згідно з ч.2 ст. 107 Цивільного кодексу України після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення) або розподільчий баланс (у разі поділу), який має містити положення про правонаступництво щодо майна, прав та обов'язків юридичної особи, що припиняється шляхом поділу, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов'язання, які оспорюються сторонами.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, 31.07.2019 проведено державну реєстрацію ГУ ДПС у Тернопільській області, а ГУ ДФС у Тернопільській області перебуває у процесі припинення у результаті реорганізації.
ГУ ДФС у Тернопільській області перебуває у процесі припинення, ніякого передавального акту або ж розподільчого балансу не складалося у зв'язку із чинністю Положення про Державну фіскальну службу України зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 25 вересня 2019 року №846.
Приписами ст.52 КАС України визначено, що у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Однак, Головне управління ДФС в Тернопільській області станом на момент прийняття даної ухвали не припинено.
Окрім цього, судом встановлено, що станом на 16 березня 2020 року рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 14.05.2019 у справі №500/654/19 в частині зобов'язання Головного управління ДФС у Тернопільській області виключити з облікових даних ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) як фізичної особи-підприємця недоїмку по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 13257 (тринадцять тисяч двісті п'ятдесят сім) грн 78 (сімдесят вісім) коп., яка виникла станом на 31.01.2019 виконане. Це підтверджує наявний у матеріалах справи зворотній бік облікової картки платника податків ОСОБА_1 за видом бюджету 70 (цільові фонди).
Таким чином, відсутні підстави заміни боржника у виконавчому провадженні щодо зобов'язання Головного управління ДФС у Тернопільській області виключити з облікових даних ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) як фізичної особи-підприємця недоїмку по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 13257,78 грн.
Залишилось невиконаним рішення суду від 14.05.2019 в частині стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Тернопільській області в користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 768 грн 40 коп.
Однак, як встановлено вище, Головне управління ДФС у Тернопільській області на даний час не припинене, більше того, продовжує здійснювати свою діяльність. Також представник відповідача у запереченні зазначив, що коштів на рахунку ГУ ДФС у Тернопільській області достатньо для виконання рішення в частині стягнення судових витрат у цій справі.
Натомість, заявником не надано будь-яких доказів неможливості виконання ГУ ДФС у Тернопільській області рішення суду в частині стягнення судових витрат у цій справі.
Враховуючи викладене, у задоволенні заяви ОСОБА_1 про заміну сторін виконавчого провадження слід відмовити.
Керуючись статтями 52, 205, 241-245, 248, 256, 295, 379 КАС України, суддя
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про заміну сторін виконавчого провадження в адміністративній справі 500/654/19 - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Головуючий суддя Баб'юк П.М.
Копія вірна
Суддя Баб'юк П.М.