11 березня 2020 року № 320/4162/19
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горобцової Я.В., розглянувши у підготовчому судовому засіданні клопотання про вилучення доказів та застосування заходів процесуального примусу у справі за позовом ОСОБА_1 до Богданівської сільської ради Броварського району Київської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_2 про встановлення відсутності компетенції,
До Київського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Богданівської сільської ради Броварського району Київської області, в якому позивач просить суд:
- встановити відсутність компетенції Богданівської сільської ради Броварського району Київської області на розпорядження земельною ділянкою в адміністративних межах Богданівської сільської ради Броварського району Київської області в Садівничому товаристві «Заліське» площею 0,06 га по АДРЕСА_1.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 4 вересня 2019 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження, розпочато підготовку справи до судового розгляду, призначено підготовче засідання.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 24 лютого 2020 року частково задоволено клопотання позивача, витребувано від Богданівської сільської ради Броварського району Київської області:
- проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальної одиниці села Богданівка Богданівської сільської ради Броварського району Київської області розроблений на підставі рішення Богданівської сільської ради № 907-29-VII від 26 червня 2018 року;
- належним чином засвідчену копію витягу з Державного земельного кадастру про землі в межах території адміністративно-територіальної одиниці села Богданівка Богданівської сільської ради Броварського району Київської області одержаний відповідачем 10 жовтня 2019 року за вих. № 18-10-0.222-475/60-19.
Витребувано від Міськрайонного управління у Броварському районі та м. Бровари Головного управління Держгеокадастру у Київській області належним чином завірені копії:
- проекту формування території і встановлення меж Богданівської сільської ради народних депутатів та сільських населених пунктів в Броварському районі Київської області 1993 року;
- картографічних матеріалів Богданівської сільської ради Броварського району з нанесеними на них межами населеного пункту с. Богданівка відповідно до Проекту формування території і встановлення меж Богданівської сільської ради народних депутатів та сільських населених пунктів в Броварському районі Київської області 1993 року;
- інформацію про наявність або відсутність інших проектів землеустрою щодо встановлення меж населеного пункту с. Богданівка Богданівської сільської ради Броварського району Київської області ніж тих, що були встановлені за Проектом формування території і встановлення меж Богданівської сільської ради народних депутатів та сільських населених пунктів в Броварському районі Київської області 1993 року.
11 березня 2020 року ОСОБА_1 , через службу діловодства суду, подано клопотання, в якому просила тимчасово вилучити у відповідача Богданівської сільської ради Броварського району Київської області проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальної одиниці села Богданівка Богданівської сільської ради Броварського району Київської області розроблений на підставі рішення Богданівської сільської ради №907-29-VII від 26.06.2018 та належним чином засвідчену копію витягу з Державного земельного кадастру про землі в межах території адміністративно-територіальної одиниці села Богданівка Богданівської сільської ради Броварського району Київської області одержаний відповідачем 10 жовтня 2019 року з вих. № 18-10-0.222-475/60-19. Просила зобов'язати відповідача надіслати на адресу позивача належним чином засвідчені копії вищевказаних документів та застосовувати до відповідача заходи процесуального примусу у вигляді штрафу в розмірі десяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, негайно за кожне правопорушення.
Також ОСОБА_1 , через службу діловодства суду, подано клопотання про тимчасове вилучення з Міськрайонного управління у Броварському районі та м. Бровари Головного управління Держгеокадастру у Київській області проекту формування території і встановлення меж Богданівської сільської ради народних депутатів та сільських населених пунктів в Броварському районі Київської області 1993 року, картографічних матеріалів Богданівської сільської ради Броварського району з нанесеними на них межами населеного пункту с. Богданівка відповідно до Проекту формування території і встановлення меж Богданівської сільської ради народних депутатів та сільських населених пунктів в Броварському районі Київської області 1993 року. Просила застосовувати заходи процесуального примусу у вигляді штрафу в розмірі десяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, негайно за кожне правопорушення.
Разом з тим, 11 березня 2020 року від Головного управління Держгеокадастру у Київській області, через службу діловодства суду, надійшли витребувані документи, а саме: проект формування території і встановлення меж Богданівської сільської ради народних депутатів та сільських населених пунктів в Броварському районі Київської області, картографічні матеріали Богданівської сільської ради Броварського району з нанесеними на них межами населеного пункту с. Богданівка.
Додатково зазначено, що у 2003 році була розроблена технічна документація по коригуванню меж населених пунктів Броварського району. Рішенням Київської обласної ради від 18.09.2003 «Про встановлення меж населених пунктів Київської області» було встановлено межі населених пунктів, серед яких с. Богданівка Броварського району Київської області. Згідно додатку № 2 до вказаного вище рішення площа с. Богданівка становила 1981,8 га. Відомості про межі адміністративно-територіальної одиниці села Богданівка внесені до Державного земельного кадастру відповідно до проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальної одинці села Богданівка Богданівської сільської ради Броварського району Київської області, затвердженого рішенням Броварської районної ради від 2019 року № 844-62-VII.
Отже, у зв'язку з тим, що Головним управлінням Держгеокадастру у Київській області надано витребувані судом документи, відсутні правові підстави для задоволення вищевказаного клопотання позивача про тимчасове вилучення доказів від Міськрайонного управління у Броварському районі та м. Бровари Головного управління Держгеокадастру у Київській області. Зазначені докази надані, на вимогу суду, в одному примірнику, оскільки Головне управління Держгеокадастру у Київській області не є учасником справи.
Відповідно до ч.1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ч.1 ст. 80 КАС України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 79 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї.
Про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу (ч.3 ст. 80 КАС України).
За приписами ч. 6 ст. 80 КАС України будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
Відповідно до ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно з ч. 1 ст. 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
З огляду на викладене, з метою повного та всебічного розгляду даної справи, суд прийшов до висновку про наявність правових підстав для повторного витребування від Богданівської сільської ради Броварського району Київської області та Міськрайонного управління у Броварському районі та м. Бровари Головного управління Держгеокадастру у Київській області письмових доказів по справі. А саме витребувати від Богданівської сільської ради Броварського району Київської області:
- проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальної одиниці села Богданівка Богданівської сільської ради Броварського району Київської області розроблений на підставі рішення Богданівської сільської ради № 907-29-VII від 26 червня 2018 року;
- належним чином засвідчену копію витягу з Державного земельного кадастру про землі в межах території адміністративно-територіальної одиниці села Богданівка Богданівської сільської ради Броварського району Київської області одержаний відповідачем 10 жовтня 2019 року з вих. № 18-10-0.222-475/60-19.
Зобов'язати Богданівську сільську раду Броварського району Київської області надіслати позивачеві, у відповідності до положень п. 9 ст. 79 КАС України, належним чином завірені копії вищевказаних витребуваних судом документів.
Суд вважає, що вирішення спору та встановлення фактичних обставин справи потребує дослідження витребуваних доказів.
Наразі судом не встановлено підстав для застосування до відповідача заходів процесуального примусу. Суд наголошує, що постановлення ухвали про застосування заходів процесуального примусу є виключно правом, а не обов'язком суду.
Застосовані заходи процесуального примусу мають бути співмірними виявленому порушенню.
Крім того, накладенню штрафу мають передувати певні підстави, згідно умов визначених частиною першою статті 149 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, суд не вбачає в діях відповідача, від якого судом попередньо витребовувалися письмові докази по справі, ознак зловживання своїми процесуальними правами, а відтак не вбачає підстав для задоволення клопотання позивача в частині застосування до Богданівської сільської ради Броварського району Київської області заходів процесуального примусу.
Також, 11 березня 2020 року від представника відповідача, через службу діловодства суду, надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, оскільки в цей день він буде приймати участь в іншому судовому засіданні.
Згідно з ч. 2 ст. 181 КАС України суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого засідання у випадку, коли питання, визначені частиною другою статті 180 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні.
Враховуючи наведене у сукупності, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення поданого представником відповідача клопотання про відкладення розгляду справи.
Керуючись статтями 80, 181, 223, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Клопотання позивача задовольнити частково.
Витребувати від Богданівської сільської ради Броварського району Київської області:
- проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальної одиниці села Богданівка Богданівської сільської ради Броварського району Київської області розроблений на підставі рішення Богданівської сільської ради № 907-29-VII від 26 червня 2018 року;
- належним чином засвідчену копію витягу з Державного земельного кадастру про землі в межах території адміністративно-територіальної одиниці села Богданівка Богданівської сільської ради Броварського району Київської області одержаний відповідачем 10 жовтня 2019 року за вих. № 18-10-0.222-475/60-19.
Зобов'язати Богданівську сільську раду Броварського району Київської області надіслати позивачеві, у відповідності до положень п. 9 ст. 79 КАС України, належним чином завірені копії вищевказаних витребуваних судом документів.
Роз'яснити Богданівській сільській раді Броварського району Київської області, що особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.
Попередити Богданівську сільську раду Броварського району Київської області, що у випадку неповідомлення суд про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує заходи процесуального примусу у вигляді тимчасового вилучення цих доказів державним виконавцем та постановлення ухвали про накладення штрафу (статті 147 та 149 КАС України).
Відмовити у задоволенні клопотання позивача про тимчасове вилучення доказів від Міськрайонного управління у Броварському районі та м. Бровари Головного управління Держгеокадастру у Київській області та застосування заходів процесуального примусу.
Підготовче засідання відкласти на 7 квітня 2020 року о 14:00 год.
Судове засідання відбуватиметься в приміщенні Київського окружного адміністративного суду (адреса: м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26, 1-й під'їзд, 6-й поверх).
У судове засідання викликати учасників справи.
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Я.В.Горобцова