Справа № 487/4611/19
Провадження № 1-кс/487/1742/20
11.03.2020 року м.Миколаїв
Слідчий суддя Заводського районного суду міста Миколаєва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисників ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , підозрюваного ОСОБА_6 , розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м.Миколаєві клопотання прокурора третього відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління Державного бюро розслідувань та слідчих регіональної прокуратури Одеської області ОСОБА_3 у кримінальному провадженні №62019150000000293 від 11.06.2019 року про продовження строку дії запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту ОСОБА_6 , підозрюваному у скоєнні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч.2 ст.367 КК України -
10.03.2020 року прокурор третього відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління Державного бюро розслідувань та слідчих регіональної прокуратури Одеської області ОСОБА_3 звернувся до суду з клопотанням про продовження строку дії запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту та обов'язків, покладених на ОСОБА_6 , передбачених ч.5 ст.194 КПК України, а саме: за першою вимогою з'являтися до слідчого, прокурора, чи суду, залежно від стадії кримінального провадження), не відлучатися за межі м.Одеси без дозволу слідчого, прокурора чи суду, залежно від стадії кримінального провадження; повідомляти слідчого, прокурора або суд, залежно від стадії кримінального провадження, про зміну свого місця проживання, роботи; утриматися від спілкування зі свідками у даному кримінальному провадженні;здати на зберігання свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон.
Клопотання прокурор обґрунтовував тим, що 27.01.2020 року, слідчим суддею Заводського районного судом м. Миколаєва підозрюваному ОСОБА_6 обрано запобіжний захід у вигляді домашнього арешту з забороною у період з 19-00 години до 07-00 години наступного дня залишати місце постійного проживання за адресою АДРЕСА_1 та покладено обов'язки передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України. До закінчення дії ухвали слідчого судді, а саме до 14.03.2020, неможливо завершити досудове слідство, при цьому слідчим до суду було подано клопотання про продовження строку досудового розслідування у даному кримінальному провадженні до шести місяців.
Крім того, наявні при обрані запобіжного заходу ризики, передбачені ст..177 ч.1 КПК України, на теперішній час не зменшилися.
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав, просив про його задоволення.
У судовому засіданні захисник підозрюваного ОСОБА_5 у задоволенні клопотання прокурора просив відмовити, посилаючись на відсутність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_6 кримінального правопорушення за ч.2 ст.367 КК України.
Крім того, зазначив, що стороною обвинувачення не доведено існування на теперішній час ризиків, передбачених ч.1 ст.177 КПК України, про які прокурором зазначено у клопотанні, та які б виправдовували продовження строку дії запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту відносно ОСОБА_6 .
При цьому зазначив, що належна процесуальна поведінка ОСОБА_6 може бути забезпечена шляхом застосування до нього запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання.
У судовому засіданні захисник підозрюваного ОСОБА_4 просив у задоволенні клопотання прокурора відмовити. У своїх запереченнях також посилався на відсутність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_6 кримінального правопорушення за ч.2 ст.367 КК України та відсутність існування ризиків, передбачених ч.1 ст.177 КПК України, на які прокурор посилався у клопотанні.
Одночасно зазначив, що продовження стосовно ОСОБА_6 строку дії запобіжного заходу, створить негативні наслідки для підозрюваного, оскільки, встановлені стосовно нього обмеження, створюють перешкоди у можливості працевлаштуватися та належним чином забезпечувати матеріальне забезпечення родини, з врахуванням того, що на його утриманні перебуває двоє неповнолітніх дітей, та дружина, яка знаходиться у відпустці по догляду за дитиною.
З урахуванням зазначеного, просив застосувати до ОСОБА_6 запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання.
У судовому засіданні підозрюваний ОСОБА_6 просив змінити йому запобіжний захід на особисте зобов'язання, що дасть йому можливість працевлаштуватися та належним чином матеріально забезпечувати свою родину. Крім того зазначив, що на даний час матір його дружини перебуває на стаціонарному лікуванні у м.Кропивницькому, внаслідок чого у нього виникла потреба виїзду з м.Одеси.
Вислухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали клопотання та докази, якими обґрунтовується клопотання, слідчий суддя приходить до наступних висновків.
З матеріалів клопотання вбачається, що у провадженні Другого Слідчого відділу Слідчого управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаєві перебуває кримінальне провадження №42019160000000293 від 11.06.2020 року за підозрою ОСОБА_6 у скоєнні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч.2 ст.367 КК України, а саме у неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки окремим громадянам та державним інтересам.
В ході досудового слідства установлено, що відповідно до наказу Голови Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 28.07.2015 №407 ОСОБА_6 призначено на посаду начальника ГУ ДСНС України в Одеській області.
Згідно з приміткою до ст. 364 КК України службовими особами є особи, які постійно, тимчасово, чи за спеціальними повноваженнями здійснюють функції представника влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово посади в органах державної влади, а тому ОСОБА_6 , будучи начальником ГУ ДСНС України в Одеській області, є службовою особою.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду та правоохоронних органів», органи Державної служби України з надзвичайних ситуацій віднесені до правоохоронних органів. Таким чином, ОСОБА_6 є службовою особою правоохоронного органу.
Відповідно до ч. 1 ст. 101 Кодексу цивільного захисту України, служба цивільного захисту - це державна служба особливого характеру, покликана забезпечувати пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідацію їх наслідків у мирний час та в особливий період.
Відповідно до Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області (далі Положення), затвердженого наказом ДСНС від 04.02.2013 №3 начальник Головного управління ОСОБА_6 :
-здійснює керівництво ГУ ДСНС України в Одеській області, несе персональну відповідальність за організацію та результати його діяльності;
-організовує та забезпечує виконання Головним управлінням Конституції та законів України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, доручень Прем'єр-міністра України, наказів ДСНС, доручень Голови ДСНС та його заступників, розпоряджень голови Одеської обласної державної адміністрації;
-вносить Голові ДСНС пропозиції щодо визначення пріоритетів роботи Головного управління і шляхів виконання покладених на нього завдань, подає на затвердження плани роботи Головного управління (річні, піврічні), погоджені з головою Одеської обласної державної адміністрації;
-попередньо письмово погоджує рішення про визначення пріоритетів та плани роботи Головного управління з головою Одеської обласної державної адміністрації, вживає вичерпних заходів для врегулювання розбіжностей;
-звітує перед Головою ДСНС, головою Одеської обласної державної адміністрації щодо виконання покладених на Головне управління завдань та планів роботи;
-забезпечує в установленому порядку дієву взаємодію Головного управління з Одеською обласною державною адміністрацією;
-забезпечує надання Одеській обласній державній адміністрації інформації, необхідної для здійснення нею державного контролю;
-підписує накази Головного управління;
-надає в межах повноважень, передбачених законом, доручення, обов'язкові для виконання особами рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, працівниками апарату Головного управління та підпорядкованих Головному управлінню підрозділів;
-несе відповідальність за порушення бюджетного законодавства, а також за розгляд матеріалів контрольних заходів і невжиття заходів щодо усунення виявлених недоліків;
- здійснює інші повноваження відповідно до законодавства.
Окрім того, відповідно до наказу від 12.03.2019 №105 ГУ ДСНС України в редакції наказу від 16.09.2019 №331 «Про внесення змін в наказ Головного управління від 12.03.2019 №105 «Про розподіл обов'язків між начальником, першим заступником начальника та заступниками начальника Головного управління ДСНС України в Одеській області» ОСОБА_6 координує і спрямовує діяльність першого заступника, заступника начальника з реагування на надзвичайні ситуації та застосування сил, заступника начальника із запобігання надзвичайних ситуацій, заступника начальника головного управління, а також безпосередньо підпорядкованих йому підрозділів. Зокрема ОСОБА_6 підписує договори господарського та цивільно-правового характеру, розподіляє обов'язки між своїми заступниками, затверджує положення про структурні підрозділи Головного управління і посадові інструкції осіб рядового і начальницького складу та працівників.
У своїй діяльності начальник ГУ ДСНС в Одеській області ОСОБА_6 керується Конституцією та законами України, указами Президента України, постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, дорученнями Прем'єр-міністра України, наказами Міністерства внутрішніх справ України, дорученнями Міністра внутрішніх справ України, наказами та дорученнями ДСНС, актами Одеської обласної державної адміністрації та Одеської обласної ради, іншими актами законодавства України, а також Положенням.
Таким чином, ОСОБА_6 , перебуваючи на посаді начальника ГУ ДСНС України в Одеській області, був персонально відповідальним за організацію та результати діяльності даного Управління.
При цьому, являючись персонально відповідальним за виконання покладених на нього обов'язків, будучи службовою особою, відповідальною за здійснення державного нагляду у сфері пожежної та техногенної безпеки, ОСОБА_6 неналежно виконував свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки. При цьому неналежне виконання ним своїх службових обов'язків мало систематичний характер.
Так, у ході проведення планових перевірок співробітниками Київського РВ ГУ ДСНС України в Одеській області у комунальному позашкільному навчальному закладі «Одеський міський дитячий оздоровчо-спортивний комплекс «Вікторія» 16.05.2016 та 23.06.2017 складено відповідні акти перевірок, в яких відображено виявлені порушення правил пожежної безпеки, у тому числі порушення, які не були усунуті за результатами попередніх перевірок.
Про виявлені під час перевірок порушення правил пожежної безпеки підпорядкованими підрозділами ГУ ДСНС України в Одеській області, в порушення п. 1.2.3 наказу «Про організацію роботи підрозділів Головного управління при застосуванні санкцій за порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки», затвердженого наказом начальника Головного управління ДСНС України в Одеській області від 29.02.2016 №85,рапорт з клопотанням про звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування, визначених ч. 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України, а самеу вигляді повного або часткового зупинення роботи комунального позашкільного навчального закладу «Одеський міський дитячий оздоровчо-спортивний комплекс «Вікторія», не складався та через начальника до Головного управління ДСНС України в Одеській області протягом 2 робочих днів з часу завершення перевірки не подавався.
При цьому, ОСОБА_6 , достовірно знаючи, що комунальний позашкільний навчальний заклад «Одеський міський дитячий оздоровчо-спортивний комплекс «Вікторія» на виконання наказу ГУ ДСНС України в Одеській області від 23.03.2017 №167 увійшов до переліку об'єктів, які підлягають плановій перевірці на предмет дотримання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, неналежно виконуючи свої службові обов'язки, не проконтролював результати виконання наказу та результати перевірки вказаного навчального закладу,внаслідок чого підрозділами ГУ ДСНС України в Одеській області будь-яких дій щодо звернення до адміністративного суду для застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи комунального позашкільного навчального закладу «Одеський міський дитячий оздоровчо-спортивний комплекс «Вікторія» не здійснено та заходів, направлених на приведення стану вказаного об'єкту у відповідність до правил пожежної безпеки, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 №1417, не вжито.
Як наслідок, 15.09.2017 у корпусі №5 Одеського міського дитячого оздоровчо-спортивного комплексу «Вікторія» за адресою: м. Одеса, вул. Дача Ковалевського, 93, сталасяпожежа, у ході якої загинуло троє неповнолітніх осіб (дітей), що перебували у ньому.
Вищевказаний факт став можливим внаслідок неналежного виконання керівником ГУ ДСНС в Одеській області ОСОБА_6 покладених на нього обов'язків, неналежного контролю за діями своїх підлеглих, які не вчинили дій, що могли попередити настання тяжких наслідків шляхом вчинення дій щодо повного або часткового зупинення роботи комунального позашкільного навчального закладу «Одеський міський дитячий оздоровчо-спортивний комплекс «Вікторія».
Лише після пожежі, внаслідок якої настали тяжкі наслідки, співробітниками ГУ ДСНС в Одеській області до Одеського окружного адміністративного суду подано позовну заяву до комунального позашкільного навчального закладу «Одеський міський дитячий оздоровчо-спортивний комплекс «Вікторія» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду.
Після вказаних подій Одеською міською радою видано розпорядження від 25.09.2017 №936 «Про організацію проведення перевірки з питань дотримання в комунальних закладах освіти, охорони здоров'я, культури та соціального захисту м. Одеси правил пожежної безпеки» та від 16.03.2018 №156 «Про результати роботи робочої групи та районних підгруп з питань проведення перевірки дотримання в комунальних закладах освіти, охорони здоров'я, спорту, культури та соціального захисту м. Одеса правил пожежної безпеки». До роботи у складі робочої групи залучені фахівці ГУ ДСНС України в Одеській області.
Крім того, Одеським міським головою протягом2017-2018 надано 8 протокольних доручень щодо додержання вимог правил пожежної безпеки, до виконання яких залучались територіальні підрозділи ГУ ДСНС України в Одеській області.
При цьому, ОСОБА_6 , не беручи до уваги причини настання пожежі в Одеському міському дитячому оздоровчо-спортивному комплексі «Вікторія», нехтуючи вищезазначені розпорядження та доручення органів місцевого самоврядування, не зробивши належних висновків про наявні недоліки в організації здійснення протипожежного нагляду, в порушення Положення, самоусунувся від виконання службових обов'язків, контроль за діяльністю підлеглих працівників не організував, та не бажаючи нести персональну відповідальність за організацію та результати своєї діяльності, з метою уникнення такої персональної відповідальності, поклав контроль за виконанням наказу Головного управління ДСНС України в Одеській області від 29.02.2016 №85 «Про організацію роботи підрозділів Головного управління при застосуванні санкцій за порушення вимог законодавства з питань технічної та пожежної безпеки» на заступника начальника Головного управління з державного нагляду (контролю) у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту.
У наслідок, неналежне виконання керівником ГУ ДСНС в Одеській області ОСОБА_6 своїх службових обов'язків призвело до нових фактів загибелі людей.
Так, комунальне некомерційне підприємство «Одеський обласний центр психічного здоров'я» відповідно до наказу керівника ГУ ДСНС в Одеській області ОСОБА_6 від 18.02.2019 №65 «Про проведення позапланової перевірки» увійшло до переліку об'єктів, які підлягають позаплановій перевірці на предмет усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту, виявлених за результатами проведення попереднього заходу державного нагляду (контролю) у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту.
На виконання вказаного наказу начальником Суворовського РВ у
м. Одесі ГУ ДСНС України в Одеській області видано наказ від 27.02.2019 №65 про проведення перевірки дотримання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки на комунальному некомерційному підприємстві «Одеський обласний центр психічного здоров'я» на період з 27.02.2019 по 12.03.2019.
За результатами проведеної перевірки на комунальному некомерційному підприємстві «Одеський обласний центр психічного здоров'я» провідним інспектором Малиновського РВ у м. Одесі ГУ ДСНС України в Одеській області 07.03.2019 складено відповідний акт перевірки, в якому відображено виявлені порушення правил пожежної безпеки, у тому числі порушення, які не були усунуті за результатами попередніх перевірок.
Проте, про виявлені під час перевірки порушення правил пожежної безпеки інспектор начальнику Суворовського РВ у м. Одесі ГУ ДСНС України в Одеській області не доповів. Як наслідок, рапорт з клопотанням про звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування, визначених ч. 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України, а самеу вигляді повного або часткового зупинення роботи комунальному некомерційному підприємстві «Одеський обласний центр психічного здоров'я» не складався та через начальника вказаного РВ у м. Одесі ГУ ДСНС до Головного управління ДСНС України в Одеській області протягом 2 робочих днів з часу завершення перевірки не подавався.
При цьому, ОСОБА_6 , достовірно знаючи, що комунальне некомерційне підприємство «Одеський обласний центр психічного здоров'я» увійшло до переліку об'єктів, зазначених у додатку до наказу від 18.02.2019 №65, неналежно виконуючи свої службові обов'язки, не проконтролював виконання наказу «Про організацію роботи підрозділів Головного управління при застосуванні санкцій за порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки» та результати перевірки вказаного комунального закладу, внаслідок чого підрозділами ГУ ДСНС України в Одеській області не вжито будь-яких дій щодо звернення до адміністративного суду для застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення його роботи не здійснено та не вжито заходів, направлених на приведення стану вказаного об'єкту у відповідність до правил пожежної безпеки, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 № 1417.
Разом з цим, 16.04.2019 у відділені №5 комунального некомерційного підприємства «Одеський обласний центр психічного здоров'я» за адресою: м. Одеса, вул. Воробйова, 9, відбулась пожежа, у результаті якої було пошкоджено майно, що знаходилось у відділеннях №№ 5 та 6 на загальній площі 50 кв. м. та повністю вигоріла кімната для прогулянок. Під час пожежі у відділеннях №№ 5 та 6 перебувало 98 осіб, яких було евакуйовано.
Не зважаючи на зазначене, достовірно знаючи про неналежний стан протипожежної безпеки в комунальному некомерційному підприємстві «Одеський обласний центр психічного здоров'я», ОСОБА_6 , нехтуючи покладеними на нього службовими обов'язками, не вжив жодних заходів для повного або часткового припинення роботи закладу.
У наслідок службової недбалості ОСОБА_6 , 10.06.2019 у відділенні №7 комунального некомерційного підприємства «Одеський обласний центр психічного здоров'я» за адресою: м. Одеса, вул. Воробйова, 9, знову сталася пожежа, в результаті якої загинуло сім осіб, що перебували в ньому.
Крім того, у результаті пожежі комунальному некомерційному підприємстві «Одеський обласний центр психічного здоров'я», засновником якого є Одеська обласна державна адміністрація, спричинено матеріальну шкоду на суму 756 589 грн.
Зазначений факт вкотре став можливим внаслідок неналежного виконання керівником ГУ ДСНС в Одеській області ОСОБА_6 покладених на нього службових обов'язків, неналежного контролю за діями своїх підлеглих, які не вчинили дій, що могли попередити настання тяжких наслідків шляхом вчинення дій щодо повного або часткового зупинення роботи комунального некомерційного підприємстві «Одеський обласний центр психічного здоров'я».
У подальшому, незважаючи на виникнення вищевказаних пожеж, керівник ГУ ДСНС в Одеській області ОСОБА_6 продовжив нехтувати своїми службовими правами та обов'язками, що знову призвело до тяжких наслідків у вигляді загибелі людей.
Так, співробітниками підрозділів ГУ ДСНС України в Одеській області протягом 2011-2014 проводились планові перевірки приміщень та території
ВТФ «ГАЛАТЕЯ» готелю «ТОКІО СТАР» за адресою: м. Одеса,
вул. Водопровідна, 1А, щодо додержання вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, контролю за виконанням приписів, постанов, розпоряджень, експертних висновків органу держпожнагляду.
У ході вказаних перевірок виявлено численні факти порушення правил протипожежної безпеки.
Зокрема, 13.05.2011 Приморським РВ ОМУ ГУ МНС України в Одеській області проведено планову перевірку приміщень та території ВТФ «ГАЛАТЕЯ» готелю «ТОКІО СТАР» за адресою: м. Одеса, вул. Водопровідна, 1А, щодо додержання (виконання) вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, контролю за виконанням приписів, постанов, розпоряджень, експертних висновків органу держпожнагляду. Під час вказаної перевірки виявлено 14 порушень протипожежної безпеки, про що зазначено в акті №194.
Крім того, 18.07.2012 УДН з питань ПБ Держтехнобезпеки в Одеській області складено акт №238 щодо результатів позапланової перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сфері пожежної безпеки приміщень ВТФ «ГАЛАТЕЯ» готелю «ТОКІО СТАР» за адресою: м. Одеса, вул. Водопровідна, 1А. Під час вказаної перевірки виявлено 37 порушень, у тому числі і не усунення порушень, зафіксованих у акті №238.
За результатами перевірки від 18.07.2012 головним державним інспектором з нагляду у сфері пожежної та техногенної безпеки в Одеській області 19.07.2012 винесено постанову про застосування запобіжних заходів №142 від 19.07.2012, якою постановлено зупинити експлуатацію приміщень готелю ВТФ «ГАЛАТЕЯ» за адресою: м. Одеса, вул. Водопровідна, 1А, з метою усунення виявлених порушень та прийнято рішення привести постанову в дію 06.08.2012 шляхом опечатування вхідних дверей будівлі та відключення об'єкту від електропостачання.
З метою контролю дотримання умов виконання постанови про застосування запобіжних заходів від 19.07.2012 №142 заступником головного державного інспектора з нагляду у сфері пожежної та техногенної безпеки в Одеській області 10.07.2013 складено посвідчення на проведення перевірки №550, видане на проведення позапланової перевірки приміщень ВТФ «ГАЛАТЕЯ» за адресою: м. Одеса, вул. Водопровідна, 1А.
Однак, 19.07.2013 головним інспектором ВКЗС та АР ГУ ДСНС України в Одеській області на ім'я начальника ГУ ДСНС в Одеській області складено рапорт щодо недопущення керівництвом ВТФ «ГАЛАТЕЯ» до фактичного проведення перевірки готелю.
Надалі, 09.12.2013, без проведення відповідної перевірки, головним інспектором Приморського РВ ОМУ ГУ ДСНС України в Одеській області на ім'я головного державного інспектора з нагляду сфері пожежної та техногенної безпеки Приморського РВ ОМУ ДСНС України в Одеській області складено рапорт про те, що 09.12.2013 при перевірці виконання пунктів постанови про застосування запобіжних заходів №142 від 19.07.2012, яка була винесена щодо приміщення готелю ВТФ «ГАЛАТЕЯ», розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Водопровідна, 1А, встановлено, що ВТФ «ГАЛАТЕЯ» за вказаною адресою припинила своє існування. У зв'язку з вищевикладеним вважає за доцільне дію постанови про застосування запобіжних заходів №142 від 19.07.2012 припинити.
Того ж дня головним державним інспектором з нагляду сфері пожежної та техногенної безпеки Приморського РВ ОМУ ДСНС України в Одеській області на ім'я заступника начальника ГУ з організації запобігання надзвичайним ситуаціям та заходів цивільного захисту ГУ ДСНС України в Одеській області складено рапорт про те, що 09.12.2013 при перевірці виконання пунктів постанови про застосування запобіжних заходів №142 від 19.07.2012, яка була винесена щодо приміщення готелю ВТФ «ГАЛАТЕЯ», розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Водопровідна, 1А, встановлено, що ВТФ «ГАЛАТЕЯ» за вказаною адресою припинила своє існування. У зв'язку з вище викладеним вважає за доцільне дію постанови про застосування запобіжних заходів №142 від 19.07.2012 припинити.
У подальшому, того ж таки 09.12.2013 заступник головного державного інспектора з нагляду у сфері пожежної та техногенної безпеки в Одеській області, розглянувши рапорт головного державного інспектора з нагляду у сфері пожежної та техногенної безпеки Приморського РВ ОМУ ДСНС України в Одеській області про припинення дії постанови, керуючись п. 6.12. Інструкції про порядок та умови застосування органами державного пожежного нагляду запобіжних заходів, затвердженої наказом МНС від 24.10.2004 №130, виносить рішення №601/142/12 про припинення дії постанови про застосування запобіжних заходів від 19.07.2012 №142.
Наступного року, 24.02.2014 Приморським РВ ОМУ ГУ ДСНС України в Одеській області на підставі ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», відповідно до «Кодексу цивільного захисту України» із змінами, внесеними Законом України № 222-VII від 26.06.2013 та на виконання наказу ГУ ДСНС України в Одеській області від 16.12.2013 №423 направлено повідомлення про проведення планової перевірки додержання і виконання вимог чинного законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту території, будівель, споруд та приміщень суб'єктів господарювання готелю «ТОКІО СТАР» (в тому числі орендарів, підпорядкованих підрозділів (об'єктів), розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Водопровідна, 1А, та 03.03.2014 видано відповідне посвідчення на проведення перевірки №205 провідному інспектору Приморського РВ ОМУ ГУ ДСНС України в Одеській області у період з 03.03.2014 по 17.03.2014.
За результатами планової перевірки будівлі та приміщень ВТФ «ГАЛАТЕЯ» у виді ДП готелю «ТОКІО СТАР» за адресою: м. Одеса, вул. Водопровідна, 1А, щодо додержання (виконання) вимог законодавства у сфері пожежної безпеки складено акт від 17.03.2014 №163, у якому зазначено 16 виявлених порушень.
У ході вищевказаної перевірки інспектором отримано ряд документів від ВТФ «ГАЛАТЕЯ», серед яких знаходився і договір оренди від 01.03.2014 між орендодавцем ОСОБА_7 та орендарем ВТФ «ГАЛАТЕЯ» у виді дочірнього підприємства про прийняття в строкове платне користування нерухомого майна - приміщень, розташованих за адресою: м. Одеса, вул. Водопровідна, 1А, загальною площею 4544,5 кв.м.
Таким чином, службові особи Приморського РВ ОМУ ГУ ДСНС України в Одеській області були обізнані, що ВТФ «ГАЛАТЕЯ» укладено новий договір оренди приміщення після прийняття рішення №601/142/12 про припинення дії постанови про застосування запобіжних заходів від 19.07.2012 №142 та останні знали та були обізнані про існування раніше виявлених порушень протипожежної безпеки службовими особами Держтехнобезпеки в Одеській області протягом 2011-2013 років в будівлі по вул. Водопровідна, 1А, та свідомо, імітуючи припинення діяльності суб'єкта господарювання, уникнули виконання накладених запобіжних заходів та продовжили здійснювати свою діяльність в порушення вимог протипожежної безпеки.
Однак, вищевказані обставини службовими особами Приморського РВ ОМУ ГУ ДСНС України в Одеській області до уваги під час проведення перевірки з 03.03.2014 по 17.03.2014 не взято, відповідну відмітку в акті перевірки від 17.03.2014 №163 про данні останніх проведених перевірок та результатів виконання виявлених порушень не здійснено. Як результат, 17.03.2014 внесено припис №158 про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту та накладено стягнення у вигляді штрафу на підставі постанови від 20.03.2014 №137.
Таким чином, службові особи Приморського РВ ОМУ ГУ ДСНС України в Одеській області, не перевіривши усунення виявлених 18.07.2012 недоліків будівлі та приміщень ВТФ «ГАЛАТЕЯ», усвідомлюючи, що приміщення за адресою: м. Одеса вул. Водопровідна, 1А, продовжує експлуатуватися з грубими порушеннями правил протипожежної безпеки, через несумлінне ставлення до виконання своїх службових обов'язків, не вжили жодних заходів для звернення з клопотанням до адміністративного суду щодо застосування відповідних заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи будівлі та приміщень ВТФ «ГАЛАТЕЯ» у виді дочірнього підприємства готелю «ТОКІО СТАР» за адресою: м. Одеса, вул. Водопровідна, 1А.
При цьому,начальник ГУ ДСНС в Одеській області ОСОБА_6 , не беручи до уваги причини настання пожежі в Одеському міському дитячому оздоровчо-спортивному комплексі «Вікторія» та комунальному некомерційному підприємстві «Одеський обласний центр психічного здоров'я», ігноруючи вищевказані розпорядження Одеської міської ради та доручення міського голови, не зробивши належних висновків про наявні недоліки в організації здійснення протипожежного нагляду, в порушення Положення, належним чином роботу підлеглих не організував, та незважаючи на виявлені численні порушення додержання ВТФ «ГАЛАТЕЯ» готелю «ТОКІО СТАР» вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, заходів для включення вказаного об'єкта до річних планів перевірок в 2015-2018 роках, а також позапланових перевірок не здійснив.
У подальшому, 18.12.2018 виконувачем обов'язків начальника ГУ ДСНС в Одеській області видано наказ №509 «Про виконання річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) ДСНС на 2019 рік, затвердженого наказом ДСНС України від 30.11.2018 №692. При цьому, ВТФ «ГАЛАТЕЯ» готелю «ТОКІО СТАР» включено до переліку об'єктів, які підлягають перевірці.
Проте, у зв'язку із зміною суб'єктом господарювання місця провадження господарської діяльності 02.07.2019 фахівцем відділення запобігання НС 6 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Одеській області складено акт від 02.07.2019 №32 щодо неможливості здійснення заходу державного нагляду ВТФ «Галатея».
Таким чином, через неналежну організацію начальником ГУ ДСНС України в Одеській області ОСОБА_6 роботи, працівники підрозділів ГУ ДСНС України за вказаний період часу, достовірно знаючи про неможливість експлуатації вищевказаного приміщення у якості готелю, не здійснювали жодного заходу контролю відносно суб'єктів господарювання, які здійснюють свою підприємницьку діяльність в приміщенні будівлі за адресою: м.Одеса вул. Водопровідна, 1А.
У зв'язку з неналежним виконанням начальником ГУ ДСНС України в Одеській області ОСОБА_6 своїх службових обов'язків, яке виразилось у відсутності організації проведення перевірки додержання вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, в приміщенні готелю «ТОКІО СТАР» за адресою: м. Одеса, вул. Водопровідна, 1А, 17.08.2019 відбулась пожежа, під час якої загинуло дев'ять осіб, що перебували у ньому.
Вищенаведений факт став можливим унаслідок неналежного виконання керівником ГУ ДСНС в Одеській області ОСОБА_6 покладених на нього службових обов'язків, які виразились у неналежному контролі за діями своїх підлеглих, які не вжили передбачених законом заходів, що могли попередити настання тяжких наслідків шляхом повного або часткового зупинення роботи зазначеного закладу.
У подальшому, незважаючи на вищевказані систематичні факти неналежної організації роботи підрозділів ГУ ДСНС в Одеській області, ОСОБА_6 , в порушення Положення, належним чином роботу щодо додержання (виконання) вимог законодавства у сфері пожежної безпеки та проведення перевірок об'єктів на предмет усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту, не організував, що знов призвело до тяжких наслідків.
Так, Приморським РВ ОМУ ГУ ДСНС України в Одеській області 27.06.2014 проведено планову перевірку додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту ДВНЗ «Одеський коледж економіки, права та готельно-ресторанного бізнесу».
За результатами перевірки 27.06.2014 складено акт №450 про грубі порушення законодавства про пожежну безпеку, а саме перевіркою установлено, що:
- приміщення коледжу не обладнано автоматичною пожежною сигналізацією;
- не проведено вивід сигналу від приймально-контрольного приладу автоматичної пожежної сигналізації на пульт центрального цілодобового радіомоніторінгового спостереження;
- приміщення коледжу не обладнано системою оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей;
- двері в приміщенні електрощитової не встановлені з вогнестійкості ЕІ60 годин;
- не демонтоване горюче облицювання на шляхах евакуації;
- не проведено технічне обслуговування вогнегасників, термін придатності яких вийшов;
- не заведено журнал обліку вогнегасників;
- лінії живлення до побутових кондиціонерів не забезпечено автономним пристроєм електричного захисту незалежно від наявності захисту на загальній лінії;
- не проведено ремонт системи внутрішнього протипожежного водогону;
- пожежні крани не доукомплектовані пожежним рукавом однакового з ним діаметра та стволом, а також важелем для полегшення відкриття вентиля;
- не проведено виміру опору ізоляції електромережі та електроустановок;
- персонал не забезпечено засобами захисту органів дихання згідно норм належності.
За результатами встановлених порушень Приморським РВ ОМУ ГУ ДСНС України в Одеській області керівництву ДВНЗ «Одеський коледж економіки, права та готельно-ресторанного бізнесу» внесено припис від 27.06.2014 № 471 про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту, з метою усунення зазначених порушень.
Далі, начальником ГУ ДСНС України в Одеській області ОСОБА_6 видано наказ від 21.09.2015 №479 «Про здійснення перевірок у IV кварталі 2015 року», яким передбачено проведення планових перевірок додержання (виконання) законодавства з питань пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту суб'єктів господарювання. У зв'язку з цим, начальникам районних (міських) управлінь (відділів, секторів) ГУ ДСНС України в Одеській області 10.09.2015 за № 02/02-11/378/10 надано вказівку скласти плани-графіки перевірок суб'єктів господарювання із зазначенням місця та дати перевірок.
На виконання даної вказівки заступником начальника ГУ ДСНС України в Одеській області ОСОБА_8 затверджено план-графік проведення планових перевірок об'єктів суб'єктів господарювання, розташованих на території Одеської області, в IV кварталі 2015 року відповідно до якого планова перевірка ДВНЗ «Одеський коледж економіки, права та готельно-ресторанного бізнесу», за адресою: м. Одеса, вул. Троїцька, 25, запланована у період з 23.09.2015 по 29.09.2015. При цьому, з метою уникнення відповідальності від неналежного виконання покладених обов'язків, зокрема, не бажаючи нести персональну відповідальність за організацію та результати діяльності Головного управління, ОСОБА_6 , нехтуючи своїми службовими обов'язками, поклав контроль за виконанням наказу від 21.09.2015 №479 на заступника начальника ГУ ДСНС України в Одеській області ОСОБА_8 , внаслідок чого перевірку коледжу проведено не було. При цьому, ОСОБА_6 жодних заходів реагування з даного факту не вжив.
У подальшому, Приморським РВ ГУ ДСНС України в Одеській області відповідно до «Кодексу цивільного захисту України», Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та на виконання наказу ГУ ДСНС України в Одеській області від 18.12.2015 №609 07.01.2016 видано посвідчення №15 на проведення планової перевірки додержання та виконання вимог законодавства у сферах цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки, за адресою: м. Одеса, вул. Троїцька, 25, у період з 11.01.2016 по 29.01.2016.
Проте, відповідно до рапорту провідного інспектора Приморського РВ ГУ ДСНС України в Одеській області ОСОБА_9 планову перевірку проведено не було у зв'язку з перебуванням інспектора на амбулаторному лікуванні у період з 12.01.2016 по 12.02.2016.
Вищевказані факти не проведення перевірок підпорядкованими підрозділами ГУ ДСНС України в Одеській області начальником ГУ ДСНС України в Одеській області ОСОБА_6 залишено поза увагою, заходів для продовження проведення планової перевірки ДВНЗ «Одеський коледж економіки, права та готельно-ресторанного бізнесу» іншим інспектором ГУ ДСНС України в Одеській області з 11.01.2016 по 29.01.2016 не вжито.
Крім того, продовжуючи неналежно виконувати свої службові обов'язки, ставлячись недбало до виконання завдань ГУ ДСНС України в Одеській області щодо проведення планових перевірок, начальник ГУ ДСНС України в Одеській області ОСОБА_6 , легковажно ставлячись до можливого спричинення пожежі, не вжив жодних заходів для включення в графіки позапланових перевірок ДВНЗ «Одеський коледж економіки, права та готельно-ресторанного бізнесу», за адресою: м. Одеса, вул. Троїцька, 25, у відповідний графік планових перевірок на 2017 рік.
Разом з цим, відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.09.2017 №643-р «Деякі питання державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки», Кодексу цивільного захисту України, Закону України «Про основні засади держаного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою КМУ від 16.12.2015 №1052 видано наказ ДСНС України від 22.09.2017 №509 «Про проведення позапланових перевірок стану техногенної і пожежної безпеки», згідно якого відповідальність за якість проведеної роботи в ході виконання наказу покладено на начальників ГУ ДСНС України в областях та м. Києві.
На підставі вказаних нормативно-правових актів, а також протоколу №6 чергового засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій облдержадміністрації від 12.09.2017, протоколу №7 позачергового засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій облдержадміністрації від 16.09.2017, протоколу №8 позачергового засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій облдержадміністрації від 25.09.2017, ДСНС України в Одеській області 28.09.2017 видано наказ №387 «Про проведення позапланової перевірки», згідно якого необхідно здійснити протягом жовтня-грудня 2017 року позапланові перевірки стану техногенної і пожежної безпеки у дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладах, закладах охорони здоров'я із стаціонарним лікуванням, будинках для людей похилого віку та інвалідів, закладах відпочинку та оздоровлення державної і комунальної форми власності у визначені терміни.
Крім того, відповідно до протокольного рішення за результатами засідання Кабінету Міністрів України від 28.03.2018, з метою проведення позапланових перевірок дотримання суб'єктами господарювання вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки у торговельних підприємствах (торговельні центри, багатофункціональні будинки і комплекси), культурно-видовищних та закладах відпочинку, дошкільних і загальноосвітніх навчальних закладах, закладах охорони здоров'я із стаціонарним лікуванням та запобігання виникненню надзвичайних ситуацій на території України видано наказ ДСНС України від 29.03.2018 №202 «Про здійснення позапланових перевірок», згідно якого відповідальність за якість проведеної роботи в ході виконання наказу покладено на начальників ГУ ДСНС України в областях та м. Києві.
Відповідно до вищезазначеного наказу №202 від 29.03.2018 необхідно було організувати у квітні - червні 2018 року проведення позапланових перевірок стану техногенної і пожежної безпеки у торговельних підприємствах (торговельні центри, багатофункціональні будинки і комплекси), культурно-видовищних та закладах відпочинку, що відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» належать до класів наслідків (відповідальності) СС2 та ССЗ, дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладах, закладах охорони здоров'я із стаціонарним лікуванням.
На підставі вказаних нормативно-правових актів ГУ ДСНС України в Одеській області 30.03.2018 видано наказ №148 «Про проведення позапланових перевірок» та окреме доручення №02/05-11/133/09 «Про здійснення позапланових перевірок», а також окреме доручення №03/05-11/142/09 від 06.04.2018 «Про організацію та виконання позапланових перевірок стану техногенної та пожежної безпеки».
Постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2017 №1104, яка набрала чинності з 23.02.2018, був затверджений перелік органів державного нагляду (контролю), на які не поширюється дія Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», до якого включено Державну службу України з надзвичайних ситуацій в частині здійснення державного нагляду (контролю) стосовно закладів оздоровлення та відпочинку дітей, інтернатних закладів, закладів дошкільної освіти, загальної середньої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, спеціалізованої освіти, а також суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику (у тому числі об'єктів паливно-енергетичного, військово-промислового комплексів, об'єктів підвищеної небезпеки, хімічно- небезпечних об'єктів та об'єктів висотного будівництва.
Таким чином, ДВНЗ «Одеський коледж економіки, права та готельно-ресторанного бізнесу» не входив до переліку об'єктів, у яких проведення перевірок було заборонено мораторієм Кабінету міністрів України.
Незважаючи на вищевказані нормативні акти, а також те, що відповідальність за якість проведення перевірок загальноосвітніх навчальних закладів в ході виконання наказу покладено на начальника ГУ ДСНС України в Одеській області ОСОБА_6 , останній неналежно виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, у порушення вимог вказаних нормативно-правових актів, не забезпечив проведення підлеглими працівниками перевірки ДВНЗ «Одеський коледж економіки, права та готельно-ресторанного бізнесу».
Таким чином, в порушення вищезазначених наказів та доручень позапланова перевірка ДВНЗ «Одеський коледж економіки, права та готельно-ресторанного бізнесу», за адресою: м. Одеса, вул. Троїцька, 25, у квітні - червні 2018 року не відбулась.
У подальшому, наказом ДСНС України від 19.07.2018 №423 «Про здійснення позапланових перевірок» Головним управлінням (управлінням) ДСНС України у Вінницькій, Київській, Львівській, Одеській, Тернопільській, Харківській, Чернігівській областях та м. Києві наказано до 27.07.2018 скласти перелік об'єктів суб'єктів господарювання незалежно від форм власності, яких не було перевірено відповідно до наказу ДСНС від 29.03.2018 №202 «Про здійснення позапланових перевірок» з причин зміни форм власності або власника, тощо, та розробити графік їх перевірок та організувати у серпні 2018 року проведення позапланових перевірок стану техногенної і пожежної безпеки у торговельних підприємствах (торговельні центри, багатофункціональні будинки і комплекси), культурно-видовищних та закладах відпочинку, що відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» належать до класів наслідків (відповідальності) СС2 та ССЗ, дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладах, закладах охорони здоров'я із стаціонарним лікуванням, що не перевірені відповідно до наказу ДСНС від 29.03.2018 №202. Відповідальність за проведену роботу покладено на керівників ГУ ДСНС України у Вінницькій, Київській, Львівській, Одеській, Тернопільській, Харківській, Чернігівській областях та м. Києві.
Крім того, відповідно до протоколу від 24.07.2018 №4 засідання колегії ДСНС України, проведеної Головою колегії ОСОБА_10 , керівникам територіальних органів ДСНС доручено завершити проведення перевірок стану пожежної і техногенної безпеки у торгівельних підприємствах, культурно - видовищних, відпочинкових, навчальних та лікувальних закладах відповідно до доручення Уряду терміном до 30.08.2018.
У порушення виконання наказів ДСНС України від 29.03.2018 №202 та від 19.07.2018 №423 начальником ГУ ДСНС України ОСОБА_6 , через неналежне виконання своїх службових обов'язків, у черговий раз не вжито належних заходів для проведення підлеглими працівниками перевірки в ДВНЗ «Одеський коледж економіки, права та готельно-ресторанного бізнесу».
Так, керівником ДНСН України в Одеській області ОСОБА_6 , при виданні наказу ГУ ДСНС України в Одеській області від 18.02.2019 №65 «Про проведення позапланової перевірки», внаслідок неналежного виконання своїх службових обов'язків, не організовано включення ДВНЗ «Одеський коледж економіки, права та готельно-ресторанного бізнесу» до переліку об'єктів, на яких необхідно проведення позапланових перевірок протягом 2019 року.
Відповідно до розпорядження ДСНС України від 02.07.2019 №03-9253/261 «Про забезпечення пожежної безпеки у закладах освіти», яке надійшло до ГУ ДСНС України в Одеській області 04.07.2019 за вхідним №02-05/2693, керівникам ГУ ДСНС України в областях та м. Києві, з метою забезпечення безпеки життя і здоров'я дітей, захисту населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, в тому числі пожеж, шляхом запобігання таким ситуаціям і здійснення державного нагляду (контролю) за станом виконання вимог Кодексу цивільного захисту України, Плану основних заходів Державної служби України з надзвичайних ситуацій на 2019 рік та інших законодавчих нормативно-правових актів у сфері цивільного захисту, техногенної безпеки у закладах освіти і їх готовності до нового 2019-2020 року навчальних років, доручено здійснити у липні-серпні 2019 року перевірки закладів освіти за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері пожежної і техногенної безпеки, звернувши особливу увагу на стан електрогосподарства, установок пожежної автоматики, шляхів евакуації, забезпеченість первинними засобами пожежогасіння, тощо.
Крім того, доручено перевірити організацію роботи територіальних та місцевих управлінь (відділів) Міністерства освіти і науки України стосовно виконання вимог законодавства з питань пожежної безпеки на підвідомчих об'єктах.
Відповідно до резолюції начальника ГУ ДСНС України ОСОБА_6 від 04.07.2019 останній вкотре передоручив виконання вищевказаного розпорядження підпорядкованим співробітникам ГУ ДСНС України в Одеській області та, фактично, самоусунувся від його виконання та здійснення відповідного контролю.
Так, на виконання розпорядження ДСНС України від 02.07.2019
№03-9253/261 «Про забезпечення пожежної безпеки у закладах освіти» заступником начальника ГУ ДСНС України в Одеській області ОСОБА_8 начальникам районних (міських, міськрайонних) відділів (секторів) та 6-ДПРЗ ГУ ДСНС України в Одеській області надано окреме доручення від 17.07.2019 №217 про необхідність здійснення у 2019 року перевірок закладів освіти за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері пожежної і техногенної безпеки, при чому особливу увагу звернути на стан електрогосподарства, установок пожежної автоматики, шляхів евакуації, забезпеченість первинними засобами пожежогасіння тощо. Крім того, доручено перевірити організацію роботи територіальних та місцевих управлінь (відділів) Міністерства освіти і науки України стосовно виконання вимог законодавства з питань пожежної безпеки на підвідомчих об'єктах.
При цьому, ДВНЗ «Одеський коледж економіки, права та готельно-ресторанного бізнесу» до переліку об'єктів, які підлягають перевірці, вкотре не включено.
Як наслідок, у 2019 році в ДВНЗ «Одеський коледж економіки, права та готельно-ресторанного бізнесу» співробітниками підрозділів ГУ ДСНС України в Одеській області перевірку за додержання і виконанням вимог законодавства у сфері пожежної і техногенної безпеки не проведено, порушень законодавства не виявлено, заходів до припинення або часткового зупинення роботи закладу не вжито, що призвело до настання тяжких наслідків.
Так, 04.12.2019 близько 09.50 годин у приміщенні кабінету №9 на третьому поверсі будівлі ДВНЗ «Одеський коледж економіки, права та готельно-ресторанного бізнесу» по вул. Троїцькій, 25, м. Одеса, сталася пожежа, яка розповсюдилась на площу більше 4 тис кв.м. по всій будівлі та приміщеннях коледжу, в наслідок чого загинули 16 осіб та завдано тілесні ушкодження різного ступеню тяжкості 28 особам.
Також, внаслідок пожежі 04.12.2019, яку ліквідовано 12.12.2019, пошкоджено та конструктивно знищено 5-ти поверхову будівлю АДРЕСА_2 залишковою вартістю 4,151 млн. грн.
Вищевказаний факт став можливим внаслідок неналежного виконання керівником ГУ ДСНС в Одеській області ОСОБА_6 покладених на нього обов'язків, неналежного контролю за діями своїх підлеглих, які не вчинили дій, що могли попередити настання тяжких наслідків шляхом вчинення дій щодо повного або часткового зупинення роботи зазначеного навчального закладу.
Таким чином, внаслідок систематичного неналежного виконання керівником ГУ ДСНС в Одеській області ОСОБА_6 своїх службових обов'язків у 2017 та 2019 роках на території м. Одеса сталося чотири пожежі, які призвели до тяжких наслідків у вигляді загибелі 32 людей та спричинення матеріальної шкоди в особливо великих розмірах у сумі 4 млн. 907 тис. 589 грн.
14.01.2020 року ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України - а саме у неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки окремим громадянам та державним інтересам.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч.2 ст. 367 КК України підтверджується наступними наданими до клопотання доказами:
За фактом пожежі в Державному вищому навчальному закладі «Одеський коледж економіки, права та готельно-ресторанного бізнесу»:
- наглядовим провадження ДВНЗ «Одеський коледж економіки, права та готельно-ресторанного бізнесу»;
- наказом начальника ГУ ДСНС України в Одеській області ОСОБА_6 № 479 від 21.09.2015 року «Про здійснення перевірок у IV кварталі 2015 року»;
- вказівкою ГУ ДСНС України в Одеській області 10.09.2015 року за № 02/02-11/378/10;
- затвердженим планом - графіком проведення планових перевірок об'єктів суб'єктів господарювання, розташованих на території Одеської області, в IV кварталі 2015 року
-графіками планових перевірок на 2015- 2019 роки;
- протоколами допиту службових осіб ГУ ДСНС в Одеській області ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , інспекторів ОСОБА_13 , ОСОБА_9 , заступника ГУ ДСНС в Одеській області ОСОБА_8 ;
- відповідями на запити з ОМР, Департаменту освіти ОМР та ОДА, щодо наданих ними доручень та вжиття спільних заходів з ГУ ДСНС України;
-наказами ДСНС України від 22 вересня 2017 року №509 «Про проведення позапланових перевірок стану техногенної і пожежної безпеки»,
-наказом ГУ ДСНС України в Одеській області від 28.09.2017 року №387 «Про проведення позапланової перевірки»;
-наказом ДСНС України від 29.03.2018 року №202 «Про здійснення позапланових перевірок»;
-наказом ГУ ДСНС України в Одеській області №148 від 30.03.2018 року «Про проведення позапланових перевірок»;
-окремим дорученням ГУ ДСНС України в Одеській області №02/05-11/133/09 від 30.03.2018 року «Про здійснення позапланових перевірок»;
-окремим дорученням ГУ ДСНС України в Одеській області №03/05-11/142/09 від 06.04.2011 року «Про організацію та виконання позапланових перевірок стану техногенної та пожежної безпеки»;
-наказом ДСНС України № 423 від 19.07.2018 року «Про здійснення позапланових перевірок»;
-розпорядженням ДСНС України від 02.07.2019 року №03-9253/261 «Про забезпечення пожежної безпеки у закладах освіти»;
- протоколом засідання колегії проведеної ДСНС України від 24.07.2018 року №4;
- окремим дорученням ГУ ДСНС України в Одеській області №217 від 17.07.2019 року про необхідність здійснення у липні-серпні 2019 року перевірок закладів освіти за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері пожежної і техногенної безпеки, які не перевірялися протягом лютого-березня 2019 року;
-наказом ГУ ДСНС України в Одеській області №65 від 18.02.2019 року
-розпорядженням міського голови від 25.09.2017 року № 936 «Про організацію проведення перевірки з питань дотримання в комунальних закладах освіти, охорони здоров'я, культури та соціального захисту міста Одеси правил пожежної безпеки»
-розпорядженням міського голови від 16.03.2018 року №156 «Про результати роботи робочої групи та районних підгруп з питань проведення перевірки дотримання в комунальних закладах освіти, охорони здоров'я, спорту, культури та соціального захисту міста Одеси правил пожежної безпеки».
-протокольними дорученнями міського голови щодо додержання вимог правил пожежної безпеки.
-книгами обліку вхідної та вихідної кореспонденції ГУ ДСНС України в Одеській області за період 2014-2019 років.
-актом про пожежу від 04.12.2019 року;
-наказом Голови Державної служби України з надзвичайних ситуацій № 407 від 28.07.2015 року про призначення ОСОБА_6 на посаду начальника ГУ ДСНС України в Одеській області;
-положенням про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області затверджене Наказом ДСНС від 04.02.2013 року №3 (у редакції наказу ДСНС від 12.11.2018 року № 661);
-наказом №105 від 12.03.2019 року ГУ ДСНС України в редакції наказу №331 від 16.09.2019 року «Про внесення змін в наказ Головного управління від 12.03.2019 року №105 «Про розподіл обов'язків між начальником, першим заступником начальника та заступниками начальника Головного управління ДСНС України в Одеській області»;
-наказом начальника Головного управління ДСНС України в Одеській області №85 від 29.02.2016 року «Про організацію роботи підрозділів Головного управління при застосуванні санкцій за порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки»;
За фактом пожежі у готелі «ТОКІО СТАР»: матеріалами наглядових справ з матеріалами за результатами перевірок з 2011 по 2014 роки;
- актом про пожежу від 17.08.2019 року у готелі «ТОКІО СТАР»;
- актом перевірки додержання (виконання) суб'єктом господарювання у сфері пожежної безпеки №238 приміщень готелю ВТФ «Галатея» за адресою: м. Одеса, вул. Водопроводна, 1а від 18.07.2012 року;
- постановою №142 про застосування запобіжних заходів від 19.07.2012 року, якою зупинено експлуатацію приміщень готелю ВТФ «Галатея» за адресою: м. Одеса, вул. Водопроводна, 1а;
- актом №32 стосовно неможливості здійснення заходу державного нагляду ВТФ «Галатея» від 02.07.2019 року;
- рапортом стосовно неможливості здійснення заходу державного нагляду ВТФ «Галатея» від 02.07.2019 року;
- додатком до Наказу ГУ ДСНС України в Одеській області №509 від 18.12.2018 року;
-журналом реєстрації актів перевірки додержання (виконання) суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері пожежної безпеки Приморського РВ ГУ ДСНС України в Одеській області;
За фактом пожежі в приміщенні відділення № 7 КНП «Одеський обласний медичний центр психіатричного здоров'я» Одеської обласної ради:
- наглядовою справою Комунального некомерційного підприємства «Одеський обласний медичний центр психічного здоров'я» Одеської обласної ради, розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Ак. Воробйова, 9,
- постановою про накладення адміністративних стягнень та протоколи про адміністративні правопорушення, які складались відносно працівників КНП «Одеський обласний медичний центр психічного здоров'я» Одеської обласної ради, а також матеріалами які їм передували за період 2017-2019 роки;
-журналом обліку матеріалів про адміністративні правопорушення Суворовського РВ у м. Одесі ГУ ДСНС України в Одеській області за період 2017-2019 років,
-положення про Суворовський РВ у м. Одесі ГУ ДСНС України в Одеській області, посадові інструкції працівників Суворовського РВ у м. Одесі ГУ ДСНС України в Одеській області,
- книгами обліку наказів, приписів щодо проведення перевірки вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки за період 2017-2019 роки,
- акт ом про пожежу від 16.04.2019 року,
- звітом про причину виникнення пожежі від 17.04.2019 року,
- довідкою про пожежу від 16.04.2019 року,
- актом про пожежу від 10.04.2019 року,
- звітом про причину виникнення пожежі від 10.04.2019 року,
- довідкою про пожежу від 10.04.2019,
-документацією, витребуваною з КНП «Одеський обласний медичний центр психіатричного здоров'я» (копії наступних документів:
- листуванням з органами державної влади щодо виділення фінансування, у зв'язку з необхідністю усунення виявлених порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки за період 2017-2019 рои,
- протоколами допитів як свідків працівників ГУ ДСНС в Одеській області ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , які здійснювали організацію ліквідації та ліквідацію пожежі у приміщенні відділення №7 центру;
-протоколом допиту як свідка начальника Суворовського РВ у м. Одесі ГУ ДСНС в Одеській області ОСОБА_20 ,
- протоколом допиту як свідка провідного інспектора вказаного відділу ДСНС ОСОБА_21
- завіреними копіями наказів ГУ ДСНС України в Одеській області від 18.02.2019 № 65 «Про проведення позапланової перевірки» та від 29.02.2016 року № 85 «Про організацію роботи підрозділів Головного управління при застосуванні санкцій за порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки».
Вказані докази було безпосередньо досліджено слідчим суддею при розгляді клопотання про обрання ОСОБА_6 запобіжного заходу.
При цьому питання обґрунтованості підозри ОСОБА_6 у скоєнні кримінального правопорушення за ч.2 ст.367 КК України, було предметом розгляду слідчим суддею при вирішенні питання щодо обрання запобіжного заходу відносно підозрюваного, а також колегії суддів апеляційної інстанції під час розгляду скарги на рішення слідчого судді, яка залишила без змін ухвалу слідчого судді від 27.01.2020 року щодо обрання відносно ОСОБА_6 запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту.
Ухвалою слідчого судді Заводського районного суду м.Миколаєва від 11.03.2020 року строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №62019150000000293 від 11.06.2019 року було продовжено до шести місяців.
Таким чином наразі триває досудове розслідування у кримінальному проваджені.
Запобіжні заходи у кримінальному провадженні обмежують права особи на свободу та особисту недоторканість, які гарантовані ст. 5 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, а тому можуть бути застосовані тільки за наявності законної мети та підстав, визначених КПК.
За положеннями ст..181 ч.6 КПК України строк дії ухвали слідчого судді про тримання особи під домашнім арештом не може перевищувати двох місяців. У разі необхідності строк тримання особи під домашнім арештом може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому ст..199 цього Кодексу.
Таким чином, при вирішенні питання щодо подовження строку дії запобіжного заходу відповідно до положень ст. 178 КПК України, суд враховує встановлені обставини та вагомість наявних доказів, якими вони обґрунтовуються.
Так, слідчий суддя приходить до переконання про доведення прокурором існування на теперішній час ризиків, передбачених п.п. 1, 3 ч.1 ст. 177 КПК України, оскільки ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення (злочину) середнього ступеню тяжкості, за яке передбачено покарання на строк до п'яти років позбавлення волі, може переховуватися від органів досудового розслідування, у тому числі за межами країни чи на непідконтрольній на даний час Україні території. За рахунок займаної раніше посади та тривалої служби в ГУ ДСНС України в Одеській області ОСОБА_6 має постійні стійкі зв'язки з іншими структурними підрозділами правоохоронних органів та органів державної влади, місцевими жителями м.Одеси та Одеської області, а отже, використовуючи свої зв'язки та досвід здобутий в ході проходження служби, може незаконно вплинути на свідків та інших осіб з метою зміни останніми показань та спотворення вже зібраних доказів, враховуючи, що на теперішній час у кримінальному проваджені призначено та проводится експертиза.
При цьому, слідчий суддя приходить до висновку, щодо недоведеності зі сторони слідчого наявність ризиків передбаченого п. п.4, 5 ч.1 ст.177 КПК України.
При вирішенні питання про продовження строку дії запобіжного заходу, слідчий суддя враховує дані про особу підозрюваного, який раніше не судимий, одружений, має на утриманні двох неповнолітніх дітей, за місцем проживання характеризується позитивно. Згідно до представлених стороною захисту медичних документів (виписних епікризів, виписок з медичних карт), ОСОБА_6 страждає на ряд хронічних захворювань серцево-судинної системи.
Враховуючи викладені обставини, тяжкість кримінального правопорушення, у скоєні якого обґрунтовано підозрюється ОСОБА_6 , слідчий судді приходить до переконання, що забезпечити належну процесуальну поведінку підозрюваного та запобігти зазначеним ризикам, можливо шляхом продовження строку дії підозрюваному обраного запобіжного заходу у виді домашнього арешту.
При цьому, враховуючи встановлені обставини, стадію кримінального провадження, з метою встановлення співрозмірності обмеженнь, які застосовуються при продовжені строку дії запобіжного заходу до підозрюваного з його правом на працю з метою забезпечення матеріального утримання сім'ї, слідчий суддя вважає за можливе встановити ОСОБА_6 заборону покидати місце проживання за адресою АДРЕСА_3 у період з 22-00 години до 06-00 години наступного дня.
За положеннями ст..181 ч.6 КПК України, строк дії ухвали слідчого судді про тримання ОСОБА_6 під домашнім арештом слід встановити до 11.05.2020 року.
Згідно приписів ч. 7 ст. 194 КПК України обов'язки визначені судом можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців, а у разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора.
Обов'язки, передбачені частиною п'ятою цієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу. Після закінчення строку, в тому числі продовженого, на який на підозрюваного, обвинуваченого були покладені відповідні обов'язки, ухвала про застосування запобіжного заходу в цій частині припиняє свою дію і обов'язки скасовуються.
З урахуванням встановлених обставин, слідчий суддя приходить до висновку, про необхідністьпродовження строку дії обов'язків покладених на підозрюваного, в порядку ч.5 ст.194 КПК України.
Доводи сторони захисту, щодо можливості запобігти існуючим ризикам шляхом застосування до ОСОБА_6 запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання, суд вважає необґрунтованими, виходячи з вищевикладених обставин.
Керуючись статтями 131, 132, 176-178, 194 КПК України, слідчий суддя -
ухвалив:
Клопотання прокурора - задовольнити частково.
Продовжити ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 строк дії запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту.
Заборонити ОСОБА_6 у період часу з 22-00 години до 06-00 години наступного дня залишати місце постійного проживання: АДРЕСА_3 без дозволу прокурора чи суду в залежності від стадії кримінального провадження.
Продовжити строк дії покладених на ОСОБА_6 обов'язків:
- за першою вимогою з'являтися до слідчого, прокурора, чи суду, залежно від стадії кримінального провадження).
- не відлучатися за межі м.Одеси без дозволу слідчого, прокурора чи суду, залежно від стадії кримінального провадження;
- повідомляти слідчого, прокурора або суд, залежно від стадії кримінального провадження, про зміну свого місця проживання, роботи;
- утриматися від спілкування зі свідками у даному кримінальному провадженні;
- здати на зберігання свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон.
Попередити ОСОБА_6 про наслідки невиконання обов'язків, передбачених ст.194 КПК України, роз'яснивши, що в разі їх невиконання до нього може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і на нього може бути накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Запобіжний захід - домашній арешт встановлюється до 11.05.2020 року.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_1