Березівський районний суд Одеської області
13.03.2020
Справа № 494/169/20
Провадження № 2/494/242/20
Про відмову у відкритті провадження
13 березня 2020 р. м. Березівка
Суддя Березівського районного суду Одеської області Лебединський С.Й., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області «про визнання дій неправомірними, зобов'язання зарахувати період роботи до спеціального стажу, зобов'язання призначити, нарахувати та виплачувати пенсію за вислугу років», -
Позивач, звернувшись до суду із цим позовом 12 лютого 2020 р. просила:
-зобов'язати ГУ ПФУ в Одеській області зарахувати період її роботи з 01 листопада
2005 р. по 31 жовт6ня 2018 р. на посаді вихователя у притулку для дітей служби у справах дітей до спеціального стажу, який дає право на пенсійне забезпечення за вислугу років;
-зобов'язати ГУ ПФУ в Одеській області призначити, нарахувати та виплачувати їй
пенсію за вислугу років, відповідно до ст.55 п.«е» ЗУ «Про пенсійне забезпечення» з часу винесення постанови суду.
На обґрунтування поданого позову позивач посилалася на те, що 10 січня 2020 р. вона звернулась до Березівського відділу з питань перерахунків пенсій управління застосування пенсійного законодавства ГУ ПФУ в Одеській області з заявою про призначення їй пенсії за вислугою років, як працівнику освіти, відповідно до ст.55 п.«е» ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Однак, їй було відмовлено у призначені пенсії за вислугою років, як працівнику освіти. Так, в своєму рішенні відповідач не взяв в розрахунок стажу роботи, як працівника освіти, період роботи з 01 листопада 2005 р. по 31 жовтня 2018 р. на посаді вихователя у притулку для неповнолітніх служби у справах неповнолітніх, посилаючись на те що притулок для неповнолітніх не підпорядкований Міністерству освіти. У зв'язку з чим позивач вважає дії відповідача неправомірними, оскільки 14 років вона виконувала роботу вихователя у притулку для дітей служби у справах дітей.
Проте, поданий до суду позов не може бути предметом судового розгляду в порядку цивільного судочинства з наступного.
Як свідчить з поданого позову, позивач стороною по справі вказав Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області.
Згідно ч.1 ст.19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Разом із тим, згідно ч.1 ст.19 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно абз.1 п.2 п.7 ч.1 ст.4 КАС України :
публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій;
суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Згідно до п.1 ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, в спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Таким чином до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Відповідно до ч.1 ст.20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні:
1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;
2) адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо:
оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій;
уточнення списку виборців;
оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум;
оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб;
3) адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо:
примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства;
примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України;
затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;
продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;
затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні;
затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті;
5) адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років".
Всі інші адміністративні справи, відповідно до ч.2 ст.20 КАС України підсудні Окружним адміністративним судом.
Отже, виходячи з поданого позивачем позову предметом розгляду є визнання дій суб'єкту владних повноважень неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, що підпадає під юрисдикцію Окружного адміністративного суду.
Згідно п.1 ч.1 ст.186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження по справі якщо заява не підлягає розгляду у порядку цивільного судочинства.
Виходячи з вищевикладеного позивачу слід відмовити у відкритті провадження по справі, оскільки спір відноситься до публічно-правових та повинен розглядатися у порядку визначеному адміністративним судочинством.
Згідно до положень п.3 ч.1 ст.7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі відмови у відкритті провадження у справі в суді першої інстанції.
Керуючись п.1 ч.1 ст.186, ст.260-261 ЦПК України, суддя -
ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області «про визнання дій неправомірними, зобов'язання зарахувати період роботи до спеціального стажу, зобов'язання призначити, нарахувати та виплачувати пенсію за вислугу років» - в і д м о в и т и.
Роз'яснити ОСОБА_1 право на звернення до суду в порядку адміністративного судочинства.
Ухвала суду може бути оскаржена протягом 15-ти днів з дня її проголошення, а особами які не були під час проголошення у той же строк з дня отримання копії ухвали, до Одеського апеляційного суду через Березівський районний суд Одеської області.
Суддя:________________________________________-