Рішення від 13.03.2020 по справі 440/833/20

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 березня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/833/20

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чеснокової А.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

14.02.2020 ОСОБА_1 /надалі - ОСОБА_1 , позивач/ звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області /надалі - ГУ ПФУ в Полтавській області, відповідач/, в якій просить суд:

визнати протиправною відмову відповідача у зарахуванні до страхового стажу позивача періодів його трудової діяльності з 16 вересня 1975 року по 26 серпня 1976 року, з 05 жовтня 1984 року по 05 травня 1986 року, з 09 березня 1994 року по 07 грудня 1995 року;

- інструктором-методистом Первомайської міської ради ДСО "Авангард" з 16 вересня 1975 року по 26 серпня 1976 року,

- інженером-технологом Первомайського машинобудівного заводу з 05 жовтня 1984 року по 05 травня 1986 року,

- підприємцем з 09 березня 1994 року по 07 грудня 1995 року;

зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача за віком з урахуванням вищевказаних періодів стажу.

В обґрунтування позову зазначила, що відповідачем безпідставно відмовлено позивачу у зарахуванні до страхового стажу позивача періодів його трудової діяльності з 16 вересня 1975 року по 26 серпня 1976 року, з 05 жовтня 1984 року по 05 травня 1986 року, з 09 березня 1994 року по 07 грудня 1995 року, оскільки наданими ОСОБА_1 доказами підтверджено наявність у позивача права на зарахування страхового стажу.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 19.02.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі № 440/833/20; призначено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в порядку статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.

11.03.2020 до суду відповідачем надано відзив на позов в якому вказано, що 01.10.2019 ОСОБА_1 звернулася із заявою про розгляд питання та наданні допомоги у перерахунку пенсії. Відповідач стверджує, що позивач подала заяву довільної форми, а не відповідного зразка, встановленого Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 дана заява була зареєстрована як звернення громадянина, на яку управлінням правомірно було надано відповідь за вих № 5167/П-02 від 16.10.2019 та за вих. № 1313-29080/П-03/8-2800/19 від 12.12.2019 в порядку визначеному Законом України "Про звернення громадян". Так, відповідач указує, що управління дійшло висновку про безпідставність вимог позивача щодо визнання протиправною та скасування відмови, оскільки відмова про перерахунок пенсії не приймалася. Крім того, відповідач стверджує, що вказані періоди роботи не можуть бути зараховані до страхового стажу позивача, оскільки у трудовій книжці ОСОБА_1 відсутні відомості про номер та дату наказів про прийняття та звільнення з вказаного підприємства.

Справу за вказаним позовом розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.

З матеріалів справи вбачається, що 14.07.2015 ОСОБА_1 звернулася до Управління Пенсійного фонду України Ленінського району із заявою, в якій просила призначити пенсію за віком, управлінням призначено вказаний вид пенсії з 05.07.2015.

01.10.2019 ОСОБА_1 звернулася до ГУ ПФУ в Полтавській області із заявою, в якій зазначила, що з 01.07.2019 при наявності 30 років стажу розмір пенсії складає 2000,00 грн. Указала, що на даний період у позивача зарахованого стажу 28 років 6 місяців та є незараховані періоди в трудовий стаж: підприємницька діяльність з 09.03.1994 по 07.02.1995, підтверджена архівними довідками про відкриття та закриття підприємництва. Крім того, позивачем зазначено, що реформа 2017 року вказує, що для зарахування до стажу достатньо довідок даного підприємництва. Також зазначено, що відповідачем не зараховано періоди роботи з 16.09.1975 по 26.08.1976 з Первомайської міськради ДСТ "Авангард" Луганської області. Позивач указує, що не зараховано період роботи на Первомайському машзаводі Луганської області з 05.10.1984 по 05.05.1986. ОСОБА_1 зазначає, що не зарахування вищевказаних періодів є порушенням прав людини. Крім того, у вказаній заяві позивачем висловлено прохання розглянути питання викладене у заяві та допомогти у вирішенні перерахунку пенсії.

Листом ГУ ПФУ в Полтавській області від 16.10.2019 № 5167/П-02 повідомлено позивача, що за результатами перевірки встановлено, що до страхового стажу позивачу не зараховано періоди: з 16.09.1975 по 26.08.1976 у зв'язку з тим, що у трудовій книжці відсутні відомості про підставу внесення записів за вказаний період роботи, зокрема відсутні дата наказу про прийняття на роботу та номер і дата про звільнення з роботи; з 05.10.1984 по 05.05.1986 у зв'язку з відсутністю записів про звільнення номера наказу. Про необхідність додаткового підтвердження вищевказаних періодів стажу позивача було повідомлено при прийнятті заяви про призначення пенсії та листом територіального управління Пенсійного фонду від 20.07.2015. Стосовно зарахування періоду заняття підприємницькою діяльністю повідомлено, що пунктом 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 передбачено, що період здійснення фізичною особою підприємницької діяльності за спрощеною системою оподаткування до 01.01.2004 підтверджується спеціальним торговим патентом, або свідоцтвом про сплату єдиного податку, або патентом про сплату фіксованого розміру прибуткового податку з громадян, або довідкою про сплату страхових внесків, а з 01.01.2004 - довідкою із бази даних реєстру застрахованих за інформацією відділу персоніфікованого обліку. Указано, що згідно довідки ГУ ДФС у Полтавській області від 16.11.2005 № 9688/9/16-01-17-05-19 за період з 09.03.1994 по 31.12.2003 інформація про позивача у реєстрі самозайнятих осіб ДПІ у м. Полтаві відсутня. У зв'язку з відсутністю документів підтверджуючих у вищевказаному порядку період здійснення підприємницької діяльності врахувати його до страхового стажу немає можливості. Повідомлено позивача, що відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" передбачене внесення змін до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", згідно з якими з 01.01.2018 до страхового стажу до визначення права на призначення пенсії згідно зі статтею 26 Закону передбачено включати, зокрема періоди ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, а також застосуванням фіксованого податку: з 01.01.1998 по 30.06.2000 включно підтверджується довідкою про реєстрацію як суб'єкта підприємницької діяльності; з 01.07.2000 по 31.12.2017 включно, за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від сплаченого розміру (крім випадків звільнення від сплати єдиного внеску). Враховуючи викладене, зарахувати вищевказані періоди роботи підприємницької діяльності до страхового стажу можливо у випадку підтвердження їх у вищевказаному порядку.

Позивач зазначила, що не погоджуючись із зазначеним листом, звернулася до Пенсійного фонду України.

Листом Департаменту пенсійного забезпечення ПФУ від 12.12.2019 № 1313-29080/П-03/8-2800/19 повідомлено позивача, що до страхового стажу позивача не враховано періоди роботи з 19.09.1975 по 26.08.1976 та з 09.10.1984 по 05.05.1986, оскільки записи до трудової книжки внесено з порушенням вимог Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників (відсутні номери та дати наказів про прийом та звільнення з роботи у 1975-1976 рока, у записі про звільнення у 1986 році відсутній номер наказу). Тому, підстави для зарахування вказаних періодів роботи за трудовою книжкою відсутні. Указано, що підтвердження стажу роботи на підставі облікової карти члена ВЛКСМ чинним законодавством не передбачено. Також указано, що у матеріалах пенсійної справи позивача відсутні документи про сплату страхових внесків за період підприємницької діяльності у 1994-1995 роках. Зазначено, що періоди здійснення підприємницької діяльності з урахуванням Порядку № 637 враховуються до страхового стажу при призначенні пенсії та при зверненні особи із заявою щодо проведення перерахунку пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону після 05.10.2018 за умови наявності у тому числі інформації про систему оподаткування.

Позивач вважаючи протиправною відмову відповідача у зарахуванні до страхового стажу позивача періодів його трудової діяльності з 16 вересня 1975 року по 26 серпня 1976 року, з 05 жовтня 1984 року по 05 травня 1986 року, з 09 березня 1994 року по 07 грудня 1995 року, звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступного висновку.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV /надалі - Закон № 1058-IV/ заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії /частина п'ята статті 45 Закон № 1058-IV//

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затверджено постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 N 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 N 13-1), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за N 1566/11846 /надалі - Порядок № 22-1/.

Відповідно до пункту 2.7 Порядку № 22-1 до заяви про перерахунок пенсії у зв'язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв'язку зі зміною кількості членів сім'ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2 - 4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.

Положеннями підпунктів 2-4 пункту 2.1 Порядку № 22-1 передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, зокрема: документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року N 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року N 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за N 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року N 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення; період здійснення фізичною особою підприємницької діяльності, крім осіб, які здійснювали підприємницьку діяльність за спрощеною системою оподаткування, з 01 липня 2000 року підтверджується довідкою із бази даних реєстру застрахованих осіб за інформацією відділу персоніфікованого обліку. Період здійснення фізичною особою підприємницької діяльності за спрощеною системою оподаткування до 01 січня 2004 року підтверджується спеціальним торговим патентом, або свідоцтвом про сплату єдиного податку, або патентом про сплату фіксованого розміру прибуткового податку з громадян, або довідкою про сплату страхових внесків, а з 01 січня 2004 року - довідкою із бази даних реєстру застрахованих осіб за інформацією відділу персоніфікованого обліку. Для визначення права на призначення пенсії за віком згідно зі статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за період ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, а також із застосуванням фіксованого податку з 01 січня 1998 року по 30 червня 2000 року включно надається довідка про реєстрацію як суб'єкта підприємницької діяльності; для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 3, 4 до Положення); за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам; у разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року (додаток 1); за бажанням особи для додаткового виключення періоду догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до абзацу третього частини першої статті 40 Закону за період з 01 липня 2000 року до 01 січня 2005 року подається довідка з місця роботи про період такої відпустки. Особи, яким пенсія призначається відповідно до міжнародних договорів (угод) у галузі пенсійного забезпечення, надають документи про стаж, визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу, та довідку згідно з додатком 1 до цього Порядку; документи про місце проживання (реєстрації) особи.

Відповідно до пункту 4.1 Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).

Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

Так суд зазначає, що Додатком 3 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затверджено форму заяви про призначення/перерахунок пенсії.

Водночас з матеріалів справи вбачається, що заява, подана позивачем до ГУ ПФУ в Полтавській області від 01.10.2019 не відповідає заяві, яка затверджена Додатком №3 до Порядку № 22-1.

Крім того, зі змісту вказаної заяви вбачається, що позивач зазначає незараховані періоди відповідачем до трудового стажу періоди та висловлює прохання розглянути питання викладене у заяві та допомогти у вирішенні перерахунку пенсії.

Проте, позивач не просить відповідача зарахувати указані періоди та здійснити за результатом такого зарахування перерахунок пенсії.

У зв'язку з невідповідністю поданої заяви вимогам Порядку № 22-1 відповідачем розглянуто заяву позивача та надано відповідь на звернення листом у порядку, визначеному Законом України "Про звернення громадян".

З огляду на викладене, суд дійшов висновку щодо правомірності дій відповідача, оскільки позивачем не дотримано при зверненні із заявою до ГУ ПФУ в Полтавській області вимог до форми та змісту заяви, передбачених пунктом 4.1 Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Крім того, суд звертає увагу на те, що позивач просить визнати протиправною відмову відповідача у зарахуванні до страхового стажу позивача періодів його трудової діяльності з 16 вересня 1975 року по 26 серпня 1976 року, з 05 жовтня 1984 року по 05 травня 1986 року, з 09 березня 1994 року по 07 грудня 1995 року, разом з тим, така відмова не приймалася відповідачем.

Згідно вимог статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У дослідженому судом випадку відповідачем доведено правомірність та обґрунтованість оскаржуваних позивачем дій, а позивачем не надано доказів існування обставин, які б свідчили про те, що відповідач у спірних правовідносинах мав діяти у інший спосіб.

Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ЄДРПОУ 13967927) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя А.О. Чеснокова