Рішення від 12.03.2020 по справі 460/625/20

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 березня 2020 року м. Рівне №460/625/20

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Недашківської К.М., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинення певних дій.

До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі іменується - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі іменується - відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо незарахування до страхового стажу періоду роботи у СВК «Мрія» з 01.01.2005 по 08.09.2005 та невнесення відповідних змін та уточнень до індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_1 , номер облікової картки застрахованої особи НОМЕР_1 , Реєстру застрахованих осіб, та нездійснення перерахунку пенсії з урахуванням страхового стажу з 01.01.2005 по 08.09.2005 - з 01.12.2019; зобов'язати відповідача зарахувати до страхового стажу позивача період роботи у СВК «Мрія» з 01.01.2005 по 08.09.2005 та внести відповідні зміни та уточнення до індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_1 , номер облікової картки застрахованої особи НОМЕР_1 , Реєстру застрахованих осіб, та здійснити перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу з 01.01.2005 по 08.09.2005 - з 01.12.2019.

Заяви по суті справи.

В обґрунтування позову зазначає, що у 2005 році їй була призначена пенсія з врахуванням наявності страхового стажу 30 років. Однак, коли вона звернулася за перерахунком пенсії, дізналася, що її стаж становить 29 років 2 місяці. Виключення з її страхового стажу періоду роботи на СВК «Мрія» з 01.01.2005 по 08.09.2005 вона вважає протиправним, оскільки в пенсійній справі є підтверджуючі документи про цей період її трудової діяльності. Тому, позивач просить суд задовольнити позовні вимоги.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому вказав, що у 2007 році СВК «Мрія» подало індивідуальні відомості щодо позивача за формою «Скасовуюча», тому спірний період роботи позивача у СВК «Мрія» з 01.01.2005 по 08.09.2005 був виключений. СВК «Мрія» на даний час ліквідоване, тому внести зміни до Реєстру застрахованих осіб без судового рішення, звітності орган Пенсійного фонду не має права. Тому, відповідач просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

Ухвалою суду від 10.02.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд при вирішенні справи керується принципами верховенства права, законності, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин, гласності і відкритості адміністративного процесу.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області та з 12.09.2005 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

На звернення позивача на урядову гарячу лінію Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області надало відповідь від 28.10.2019 №ГА-9751987, де вказало, що СВК «Мрія» по застрахованій особі ОСОБА_2 С. 20.03.2006 подано індивідуальні відомості за 2005 рік за формою «Початкова», однак 15.02.2007 подані індивідуальні відомості за формою «Скасовуюча». Таким чином, на підставі поданого документа відомості облікової картки за 2005 рік були вилучені (а.с.12-13).

06 грудня 2019 року позивач подала заяву, в тому числі, про зарахування до страхового стажу періоду роботи у СВК «Мрія» з 01.01.2005 по 08.09.2005, внесення відомостей до індивідуальних даних, здійснення перерахунку пенсії з врахуванням вказаного стажу (а.с.14).

Відповідач 02.01.2020 надав відповідь №1/02.5, де вказав, що страховий стаж позивача становить 29 років 1 місяць 21 день, підстави для зарахування стажу з 01.01.2005 по 08.09.2005 відсутні, так як у базі даних системи персоніфікованого обліку немає інформації про сплату страхових внесків.

Вважаючи своє право на зарахування стажу порушеним, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених суб'єктом владних повноважень в основу своїх дій, на відповідність вимогам частини другої статті 2 КАС України, яка визначає, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку; суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058) страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування

Статтею 8 Закону № 1058-IV встановлено, що право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом;

Абзацом першим частини першої статті 24 Закону №1058-ІV визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не менше ніж мінімальний страховий внесок.

Відповідно до статті 20 Закону №1058-IV страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.

Обчислення страхових внесків із сум, виражених в іноземній валюті, здійснюється шляхом перерахування зазначених сум у національну валюту України за курсом валют, установленим Національним банком України на день обчислення страхових внесків.

Статтею 21 Закону №1058 встановлено, що персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється з метою обліку застрахованих осіб, учасників накопичувальної системи пенсійного страхування та їх ідентифікації, а також накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про облік застрахованих осіб і реалізацію ними права на страхові виплати у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та накопичувальній системі пенсійного страхування.

Для формування інформаційної бази системи персоніфікованого обліку використовуються відомості, що надходять від: державних реєстраторів юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців; роботодавців; застрахованих осіб; фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування; центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, виконавчих органів сільських, селищних, міських (крім міст обласного значення) рад та уповноважених суб'єктів для обліку даних Єдиного державного демографічного реєстру; органів доходів і зборів, територіальних органів Пенсійного фонду за результатами перевірок платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або в порядку міжвідомчого обміну інформацією; державної служби зайнятості; інших підприємств, установ, організацій та військових частин; компаній з управління активами; зберігачів; інших джерел, передбачених законодавством.

На кожну застраховану особу відкривається персональна електронна облікова картка, якій присвоюється унікальний номер електронної облікової картки.

Унікальний номер електронної облікової картки формується автоматично шляхом додавання одиниці до останнього наявного унікального номера електронної облікової картки. Порядок та строки впровадження унікальних номерів електронних облікових карток застрахованих осіб, порядок ведення персональних електронних облікових карток визначаються Пенсійним фондом.

Персональна електронна облікова картка застрахованої особи повинна містити такі відомості:

умовно-постійна частина персональної електронної облікової картки: унікальний номер електронної облікової картки; серія, номер і найменування документа, що посвідчує особу; прізвище, ім'я та по батькові на момент створення електронної облікової картки; прізвище, ім'я та по батькові на поточний момент; прізвище при народженні; дата народження; місце народження; стать; адреса місця проживання; адреса, за якою здійснено реєстрацію місця проживання; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки та офіційно повідомили про це відповідний орган доходів і зборів і мають відмітку в паспорті); унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі; громадянство; номер телефону (за згодою); відмітка про смерть;

частина персональної електронної облікової картки, яка відображає страховий стаж, заробітну плату (дохід, грошове забезпечення), розмір сплачених страхових внесків та інші відомості, необхідні для обчислення та призначення страхових виплат:

код згідно з ЄДРПОУ або реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки та офіційно повідомили про це відповідний орган доходів і зборів і мають відмітку в паспорті) страхувальника (платника); рік, за який внесено відомості; розмір страхового внеску за відповідний місяць; сума сплачених страхових внесків за відповідний місяць; страховий стаж; кількість відпрацьованих застрахованою особою календарних днів (годин) за відповідний місяць; ознака особливих умов праці, що дають право на пільги в системі пенсійного забезпечення; сума заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), з якої сплачено страхові внески за відповідний місяць;

частина персональної електронної облікової картки, яка відображає виплату за рахунок коштів Пенсійного фонду пенсії застрахованій особі за місяцями: номер електронної пенсійної справи; номер архівної електронної пенсійної справи в електронному архіві пенсійних справ; дата, з якої призначено пенсію; поточний місяць нарахування (перерахунку, індексації) пенсії; сума періодів страхового стажу; коефіцієнт страхового стажу; коефіцієнт заробітної плати (доходу, грошового забезпечення); заробітна плата (дохід, грошове забезпечення) для обчислення, перерахунку, індексації пенсії на поточний момент; поточний розмір пенсії для виплати; відомості про членів сім'ї, які перебувають на утриманні застрахованої особи, та її дітей; інформація про уповноважену особу, яка одержала звернення про призначення (перерахунок) пенсії;

частина персональної електронної облікової картки, яка відображає участь застрахованої

особи в накопичувальній системі пенсійного страхування, стан накопичувального пенсійного рахунку застрахованої особи або здійснення виплат її спадкоємцям за рахунок коштів, що обліковуються на такому рахунку, а також відомості про стан індивідуального пенсійного рахунку застрахованої особи в недержавному пенсійному фонді -суб'єкті другого рівня системи пенсійного забезпечення та здійснення їй пенсійних виплат: сума заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) учасника накопичувальної пенсійної системи, з якої сплачено страхові внески за відповідний місяць; сума страхових внесків, сплачена до накопичувальної системи пенсійного страхування за останній звітний рік; дата перерахування страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування; кількість одиниць пенсійних активів застрахованої особи в накопичувальній системі пенсійного страхування; загальна сума коштів застрахованої особи в накопичувальній системі пенсійного страхування; реквізити обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб'єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення, з яким укладено пенсійний контракт, реквізити адміністратора і зберігача такого фонду; сума коштів, що обліковується на індивідуальному пенсійному рахунку застрахованої особи в недержавному пенсійному фонді - суб'єкті другого рівня системи пенсійного забезпечення; сума одноразової виплати, сплаченої відповідно до статті 56 цього Закону застрахованій особі в накопичувальній системі пенсійного страхування або її спадкоємцю, дата такої виплати; реквізити страхової організації, з якою укладено договір страхування довічної пенсії (у разі укладення); дата укладення договору страхування довічної пенсії та розмір страхової виплати за цим договором (у разі укладення); сума коштів, перерахована з накопичувальної системи пенсійного страхування страховій організації, обраній застрахованою особою, для оплати договору страхування довічної пенсії, дата її перерахування; сума штрафної санкції та пені, сплачена агентом-страхувальником за несвоєчасне перерахування сум страхових внесків на користь учасника накопичувальної системи пенсійного страхування, дата її сплати; відмітка про дату смерті застрахованої особи;

частина персональної електронної облікової картки, яка відображає звернення застрахованої особи, надання інформації про застраховану особу та інші відомості щодо реалізації прав застрахованої особи у системі пенсійного забезпечення.

Персоніфіковані відомості, внесені до персональної електронної облікової картки застрахованої особи, зберігаються в Пенсійному фонді протягом усього життя цієї особи, а після її смерті - протягом 75 років на паперових носіях та/або в електронній формі за наявності засобів, що гарантують ідентичність паперової та електронної форм документа.

Постановою Кабінету Міністрів України N 794 від 04.06.1998 «Про затвердження Положення про організацію персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування», прийнята на виконання Указу Президента України від 4 травня 1998 р. № 401 «Про заходи щодо впровадження персоніфікованого обліку відомостей у системі обов'язкового державного пенсійного страхування» було затверджено Положення про організацію персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Установлено, що починаючи з 1 липня 2002 р. обчислення пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» здійснюється із заробітку особи за період роботи після 1 липня 2000 р. за даними системи персоніфікованого обліку.

На момент виникнення спірних правовідносин, а саме на момент подання Сільськогосподарським виробничим кооперативом «Мрія» індивідуальних відомостей про застраховану особу, була чинна і діяла Постанова правління Пенсійного фонду України від 10 червня 2004 року № 7-6 «Про затвердження Порядку формування та подання органам Пенсійного фонду України відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування», зареєстрована в Міністерстві юстиції України 10 серпня 2004 року за № 1000/9599 (далі - Порядок №7-6).

Так, судом встановлено, що 09.09.2005 СВК «Мрія» подано індивідуальні відомості про застраховану особу ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) за формою «Початкова» за 2005 рік, де за період з 01.01.2005 по 08.09.2005 зазначені відомості про нарахований заробіток, суми внеску з заробітку, дні стажу (а.с.18).

Однак, 15.02.2007 СВК «Мрія» були подані індивідуальні відомості про застраховану особу ОСОБА_1 за 2005 рік, тип форми - «Скасовуюча», дані про трудові відносини за 01.01.2005 по 30.09.2005, де відсутні відомості про заробіток (доход) за звітний період (а.с.17).

Порядком №7-6 визначено, що скасовуючий документ - документальний звіт страхувальника до системи персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб з позначкою «скасовуючий», який є підставою для повного скасування відповідного звіту, що попередньо був поданий до СПОВ.

Підпунктом 5 пункту 1.3 Порядку №7-6 передбачено, що у разі виявлення недостовірних відомостей, які подані та/або накопичені в електронних базах даних персоніфікованого обліку, страхувальник подає до відповідного територіального органу Пенсійного фонду необхідні коригуючі або скасовуючі документи щодо

виявлених недостовірних звітів про застраховану особу. На підставі поданого документа з позначкою «коригуюча» у системі персоніфікованого обліку відбувається технологічна заміна попередньо накопичених відомостей в обліковій картці особи на актуальні відомості, що подані страхувальником у документі з позначкою «коригуюча». На підставі поданого документа з позначкою «скасовуюча» недостовірні відомості облікової картки вилучаються із переліку актуальних для використання, але залишаються у електронному архіві для збереження історії звітування. Скасування відомостей здійснюється, якщо некоректними виявились такі ключові реквізити первинного звіту, як код страхувальника, звітний рік, номер облікової картки застрахованої особи, код категорії застрахованої

особи, код підстави для спеціального стажу. Коригування або скасовування відомостей облікової картки застрахованої особи здійснюється за будь-які роки функціонування

системи персоніфікованого обліку тільки на підставі наданих у встановленому порядку документів страхувальника.

Таким чином, у зв'язку з поданням СВК «Мрія» документального звіту страхувальника з позначкою «скасовуюча» щодо позивача, орган Пенсійного фонду України правомірно здійснив скасування відомостей облікової картки та вилучення їх переліку актуальних для використання.

При цьому, суд зазначає наступне.

ОСОБА_1 з 17.12.1999 року по 08.09.2005 працювала в Колективному сільськогосподарському підприємстві «Мрія». Тобто, спірний період роботи позивача на даному підприємстві з 01.01.2005 по 08.09.2005 підтверджений даними трудової книжки (а.с.20), поданням СВК «Мрія» від 12.09.2005 №7 (а.с.26-27), довідкою СВК «Мрія» про кількість відпрацьованих трудоднів від 09.09.2005 №350 (а.с.28), довідкою про кількість відпрацьованих трудоднів по місяцях №352 від 09.09.2005 (а.с.29), індивідуальними відомостями застрахованої особи, поданими СВК «Мрія» за 2005 рік (а.с.31), архівною довідкою трудового архіву Володимирецького району Володимирецької районної ради Рівненської області від 30.09.2019 №812/04-02 (а.с.39).

На підставі поданих документів, позивачу даний стаж був зарахований у страховий стаж і призначена пенсія у 2005 році.

Таким чином, наявні в матеріалах справи докази свідчать, що позивач - ОСОБА_1 працювала у спірний період з 01.01.2005 по 08.09.2005 року у СВК «Мрія» та отримувала заробітну плату.

Судом встановлено, що 08.10.2012 припинено діяльність Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Мрія», у зв'язку з чим відсутня можливість провести перевірку, виявити причину подання звіту «Скасовуюча» у 2007 році щодо позивача, усунути помилку у випадку її наявності, оскільки фактичний стаж роботи ОСОБА_1 на даному підприємстві у спірний період підтверджений належними та допустимими доказами

У випадку ймовірної несплати СВК «Мрія» страхових внесків за даний період, що могло стати причиною подання звіту «Скасовуюча» (що не вбачається можливим встановити), суд зазначає, що згідно статті 106 Закону № 1058-IV обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків покладено на страхувальника.

Застрахована особа (працівник) не може нести відповідальність у вигляді позбавлення права на включення періоду роботи до страхового стажу за порушення, вчинене роботодавцем, оскільки згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідальність за несплату страхових внесків несе страхувальник. Порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені) та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового стажу періоду роботи.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 27 березня 2018 року в справі № 208/6680/16-а (провадження № К/9901/458/17), від 24 травня 2018 року в справі № 490/12392/16-а та від 4 вересня 2018 року в справі № 482/434/17 (провадження № К/9901/38798/18).

Таким чином, суд дійшов висновку про наявність доказів на підтвердження факту належності до страхового стажу періоду роботи ОСОБА_1 у СВК «Мрія» з 01.01.2005 по 08.09.2005.

Порядок організації ведення реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - Реєстр застрахованих осіб) та порядок надання інформації з Реєстру застрахованих осіб визначає Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затверджене постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року №10-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року №8-1) та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 8 липня 2014 року за № 785/25562 (далі - Положення).

Пунктами 4 та5 розділу І «Загальні положення» цього Положення визначено, що Реєстр застрахованих осіб формує та веде Пенсійний фонд України, який є володільцем даних Реєстру застрахованих осіб. Реєстр застрахованих осіб забезпечує: облік застрахованих осіб у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування та їх ідентифікацію; накопичення, зберігання та автоматизовану обробку інформації про страховий стаж та заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію), про набуття застрахованими особами права на отримання страхових виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування; нарахування та облік виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно з пунктом 1 розділу IV «Дані облікової картки Реєстру застрахованих осіб, зміни та уточнення до них» Положення Реєстр застрахованих осіб складається з облікових карток, які включають дані, визначені частиною третьою статті 20 Закону та частиною третьою статті 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Пунктом 3 розділу IV «Дані облікової картки Реєстру застрахованих осіб, зміни та уточнення до них» Положення визначено, що відомості до Реєстру застрахованих осіб, зміни, уточнення до них вносяться в електронній формі в автоматичному режимі на підставі: звітності, що подається страхувальниками до Пенсійного фонду України, відомостей центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

У разі припинення страхувальника зміни та уточнення до відомостей Реєстру застрахованих осіб вносяться на підставі відомостей, поданих правонаступником (абзац перший пункту 4 розділу IV «Дані облікової картки Реєстру застрахованих осіб, зміни та уточнення до них» Положення № 8-1).

Згідно з абзацами другим, третім пункту 4 розділу IV «Дані облікової картки Реєстру застрахованих осіб, зміни та уточнення до них» Положення у разі припинення або зняття з обліку у фіскальних органах страхувальника без визначення правонаступника зміни та уточнення до відомостей Реєстру застрахованих осіб вносяться відповідно до рішення суду, що набрало законної сили. Внесення змін до відомостей про застраховану особу в Реєстрі застрахованих осіб відповідно до рішення суду, що набрало законної сили, здійснюється територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі наказу керівника відповідного органу у десятиденний строк після надходження (надання особою) рішення суду.

З огляду на встановлені у справі фактичні обставини, суд дійшов висновку з метою належного та ефективного захисту порушеного права слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області зарахувати до страхового стажу позивача період роботи у СВК «Мрія» з 01.01.2005 по 08.09.2005 та внести відповідні зміни та уточнення до індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_1 , номер облікової картки застрахованої особи НОМЕР_1 , Реєстру застрахованих осіб.

При цьому суд зауважує, що в діях відповідача відсутні порушення вимог чинного законодавства в частині невнесення відомостей по застрахованій особі Гаврилюк М.С., оскільки пенсійний орган самостійно такими повноваженнями не наділений. Відтак вимога позивача про визнання протиправною бездіяльності щодо незарахування до страхового стажу періоду роботи у СВК «Мрія» з 01.01.2005 по 08.09.2005 та невнесення відповідних змін та уточнень до індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_1 , номер облікової картки застрахованої особи НОМЕР_1 , Реєстру застрахованих осіб, та нездійснення перерахунку пенсії з урахуванням страхового стажу з 01.01.2005 по 08.09.2005, з 01.12.2019 - до задоволення не підлягає.

Крім того, щодо позовної вимоги здійснити перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу з 01.01.2005 по 08.09.2005 - з 01.12.2019, суд зазначає наступне.

З практики Європейського суду витікає наступне: в національному праві має бути передбачено засіб правового захисту від довільних втручань органів державної влади в права, гарантовані Конвенцією. Будь-яка законна підстава для здійснення дискреційних повноважень може створити юридичну невизначеність, що є несумісною з принципом верховенства права без чіткого визначення обставин, за яких компетентні органи здійснюють такі повноваження, або, навіть, спотворити саму суть права. Отже, законом повинно з достатньою чіткістю бути визначено межі дискреції та порядок її здійснення, з урахуванням легітимної мети певного заходу, аби убезпечити особі адекватний захист від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Конкретна норма закону повинна містити досить чіткі положення про рамки і характер здійснення відповідних дискреційних повноважень, наданих органам державної влади. У разі, якщо ж закон не має достатньої чіткості, повинен спрацьовувати принцип верховенства права.

Статтею 58 № 1058-IV визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії, її перерахунку (встановлення в особи відповідного права).

У рішеннях по справах «Клас та інші проти Німеччини», «Фадєєва проти Росії», «Єрузалем проти Австрії» Європейський суд з прав людини зазначив, що суд не повинен підміняти думку національних органів будь-якою своєю думкою. Згідно Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів Ради Європи 11.03.1980 року на 316-й нараді, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Адміністративний суд не наділений повноваженнями втручатися у вільний розсуд (дискрецію) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за критеріями, визначеними частиною другою статті 2 КАС України.

Завдання правосуддя полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади не допускає надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішень.

Виходячи зі змісту положень КАС України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.

Оскільки встановлення в особи права на перерахунок пенсії з огляду, зокрема на достатність страхового стажу для такого перерахунку, є компетенцією органів Пенсійного фонду України, вирішення вказаного питання віднесено до дискреційних повноважень відповідача.

Однак, як слідує з оскаржуваної відповіді, відповідач не перевіряв та не обгрунтовував наявність чи відсутність у позивача права на перерахунок пенсії.

З урахуванням дискреційних повноважень пенсійного органу на прийняття рішення про перерахунок пенсії та визначення підстав, за яких такий перерахунок здійснюється або приймається рішення про відмову, суд дійшов до висновку про зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про перерахунок пенсії вже з урахуванням висновку суду щодо належності періоду роботи позивача у СВК «Мрія» з 01.01.2005 по 08.09.2005 до страхового стажу.

Частиною другою статті 9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Керуючись положеннями статті 9 КАС України, зважаючи, що для перерахунку пенсії за віком відповідачем не виконано всіх умов, визначених Законом № 1058-IV, суд вважає за необхідне відповідно до положень абзацу другого частини четвертої статті 245 КАС України зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача про перерахунок пенсії, подану 06.12.2019, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Так, відповідачу під час повторно розгляду заяви позивача необхідно встановити наявність у позивача права на перерахунок пенсії за віком з огляду на достатність страхового стажу.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.

Позивачем за подання до суду даного позову сплачено судовий збір у розмірі 840 грн. 80 коп., що підтверджено квитанцією про сплату від 31.01.2020 №20 (а.с.9).

Таким чином, судовий збір підлягає стягненню з відповідача на користь позивача в розмірі 420 грн. 40 коп.

Враховуючи наведене та керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вулиця Короленка, 7, місто Рівне, 33028; код ЄДРПОУ 21084076) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинення певних дій - задовольнити частково.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період роботи у СВК «Мрія» з 01.01.2005 по 08.09.2005 та внести відповідні зміни до індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_1 , номер облікової картки застрахованої особи НОМЕР_1 , Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 06.12.2019 з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо незарахування до страхового стажу періоду роботи у СВК «Мрія» з 01.01.2005 по 08.09.2005 та невнесення відповідних змін та уточнень до індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_1 , номер облікової картки застрахованої особи НОМЕР_1 , Реєстру застрахованих осіб, нездійснення перерахунку пенсії з урахуванням страхового стажу з 01.01.2005 по 08.09.2005 - з 01.12.2019, та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу з 01.01.2005 по 08.09.2005 - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) суму судового збору у розмірі 420 (чотириста двадцять) грн. 40 (сорок) коп. за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (код ЄДРПОУ 21084076).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений 12 березня 2020 року.

Суддя Недашківська К.М.