про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження в адміністративній справі
13 березня 2020 рокум. ПолтаваСправа № 440/984/20
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Бойко С.С., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 (с.Токарі, Лохвицький район) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, буд.66, м. Полтава, 36014) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
25 лютого 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправною бездіяльності, яка полягає у порушені прав ОСОБА_1 на отримання, починаючи з 25.04.2019, пенсії як інваліда війни, інвалідність якого настала внаслідок виконання обов'язків військової служби під час ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи при виконанні радіаційних робіт в зоні відчуження, в обсязі та порядку, що існував до обмеження, скасування їх нормативними актами, які були визначенні неконституційними рішенням Конституційного Суду України та в розмірі встановленому рішенням Конституційного Суду України №1-р(П)/2019 від 25.04.2019, зобов'язання нарахувати та виплачувати пенсію відповідно до норм статей 3, 8, 9, 16, 17, 92, 151-2 Конституції України, враховуючи рішення Конституційного Суду України №1-р(П)/2019, №6-р2018 та №7-рп/2016 в порядку та розмірі визначеному частиною третьою статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та в порядку і розмірі визначеному статтею 21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та враховуючи зміни розміру мінімальної заробітної плати встановленої Законом України "Про державний бюджет України" на відповідний рік без обмеження розміру пенсії; стягнення протиправно не сплаченої частини пенсії з 25.04.2019 по 31.01.2020 в розмірі 81201,63 грн, встановлення відсутності у Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області компетенції та повноважень приймати рішення щодо нарахування пенсії інваліду війни - військовослужбовцю, який отримав інвалідність при виконання військового обов'язку під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній станції - діяти всупереч нормам статей 3, 8, 9, 16, 17, 92, 151-2 Конституції України, шляхом застосування нормативно-правового акту, який не відповідає нормам Конституції України та змінювати порядок нарахування пенсії, визначений частиною третьою статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та статтею 21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", встановлення відсутності компетенції та повноважень при нарахування пенсії змінювати статус ОСОБА_1 інваліда війни, інвалідність якого пов'язана з виконанням військового обов'язку під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній станції на статус робітника, який брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній станції; встановлення наявності у Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області компетенції та повноважень при наявності всіх необхідних документів, які в матеріалах пенсійної справи нараховувати та виплачувати пенсію, визначену нормами частини третьої статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та статтею 21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Ухвалою суду від 02 березня 2020 року позовну заяву залишено без руху.
13 березня 2020 року позивачем суду надано уточнену позовну заяву чим виконано вимоги вказаної ухвали.
Адміністративний позов відповідає вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, поданий особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність, належить розглядати в порядку адміністративного судочинства та підсудний Полтавському окружному адміністративному суду, а також поданий у строк, встановлений законом.
Підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження по даній стадії відсутні.
Відповідно до частин першої, другої статті 260 Кодексу адміністративного судочинства України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі. У випадку, передбаченому частиною першою статті 259 цього Кодексу, за наслідками розгляду відповідного клопотання позивача суд з урахуванням конкретних обставин справи може задовольнити клопотання та визначити строк відповідачу для подання заяви із запереченнями щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження; або відмовити в задоволенні клопотання та розглянути справу за правилами загального позовного провадження.
Згідно з пунктом 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
За таких обставин, зважаючи на те, що дана справа відноситься до справ незначної складності, які можуть бути розглянуті у порядку письмового провадження, враховуючи характер спірних відносин, склад учасників та предмет доказування, що не вимагають проведення підготовчого провадження для повного та всебічного встановлення обставин справи, суд вважає за можливе розглядати дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні).
У задоволенні клопотання про звернення до Верховного Суду з поданням про звернення до Європейського суду з прав людини відмовити за безпідставністю та необґрунтованістю.
Керуючись статтями 171, 257, 260, 262, 263, пунктом 5 частини першої статті 294, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі 440/984/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
У задоволенні клопотання про звернення до Верховного Суду з поданням про звернення до Європейського суду з прав людини відмовити.
Встановити сторонам п'ятиденний строк з дня отримання копії даної ухвали для подання заперечень проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Встановити відповідачу п'ятнадцятиденний строк з дня отримання копії даної ухвали для подання до суду відзиву на позовну заяву разом з доказами в його обґрунтування та усіма матеріалами які були взяті до уваги при прийнятті спірного рішення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області надати до суду в п'ятнадцятиденний строк з дня отримання копії даної ухвали належним чином завірені копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 .
Роз'яснити відповідачу, що:
відповідно до частини третьої статті 79 Кодексу адміністративного судочинства України відповідач має подати суду усі наявні в нього докази разом із поданням відзиву;
відповідно до частин третьої, четвертої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України до відзиву мають бути додані документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи;
у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішуватиме справу за наявними матеріалами, а неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову в силу частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України.
Роз'яснити учасникам справи, що розгляд справи по суті розпочинається через п'ятнадцять днів після відкриття провадження у справі, справу буде розглянуто без виклику учасників справи в судове засідання (у порядку письмового провадження) протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Повідомити учасників справи, що:
письмові докази, які подаються до суду, повинні бути оформлені відповідно до вимог статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України;
у разі невиконання процесуальних обов'язків, зокрема ухилення від вчинення дій, покладених судом на учасника судового процесу, зловживання процесуальними правами, вчинення дій або допущення бездіяльності з метою перешкоджання судочинству, суд, відповідно до статті 149 Кодексу адміністративного судочинства України, може застосувати заходи процесуального примусу;
інформація у справі розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, веб-адреса сторінки суду: http://court.gov.ua/fair/sud1670/.
Копію ухвали про відкриття провадження у справі надіслати сторонам разом з витягом про їхні процесуальні права та обов'язки.
Надіслати відповідачу копію позовної заяви з доданими до неї документами.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та не може бути оскаржена.
Суддя С.С. Бойко