Ухвала від 13.03.2020 по справі 380/1181/20

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/1181/20

УХВАЛА

про закриття провадження у справі

13 березня 2020 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Костецького Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними і скасування протоколу і наказу, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Військової частини НОМЕР_1 , в якому просить суд:

- визнати неправомірним та скасувати п. 3 протоколу № 56 від 30.09.2019 засідання житлової комісії Військової частини НОМЕР_1 щодо зняття з квартирного обліку підполковника запасу ОСОБА_1 зі складом сімї 2 (дві) особи;

- визнати неправомірним та скасувати п. 2.3 наказу командира Військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно - господарської діяльності) від 30.09.2019 № 450 щодо виключення зі списків осіб, що перебувають на загальній черзі потребуючих поліпшення житлових умов при в/ч НОМЕР_1 підполковника запасу ОСОБА_1 зі складом сі'мї 2 ( дві) особи.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що 14.03.2013, згідно протоколу № 42 засідання житлової комісії Військової частини НОМЕР_1 , позивач зарахований на загальну чергу квартирного обліку для одержання житла. З 11.08.2010 звільнений з військової служби у запас за п. «д» ч. 6 ст. 26 Закону України « Провійськовий обов'язок та військову службу» (через сімейні обставини). Проте, 25.03.2014 призваний на військову службу Бродівським ОРВК Львівської області, з якої 20.03.2015 виключений зі списків особового складу Військової частини пп НОМЕР_2 в зв'язку зі звільненням з військової служби в запас (демобілізацію) за пунктом 4 Указу Президента від 14.01.2015 № 15 «Про часткову мобілізацію». Звертає увагу, що весь час перебував в списках осіб потребуючих поліпшення житлових умов, як учасник бойових дій повинен забезпечуватись житлом першочергово та в в позачерговому порядку як ветеран військової служби. Однак, 30.09.2019 протоколом № 56 засідання житлової комісії Військової частини НОМЕР_1 вирішено зняти з квартирного обліку ОСОБА_1 зі складом сім'ї 2 (дві) особи та виключити зі списків осіб, що перебувають на загальній черзі потребуючих поліпшення житлових умов у Військовій частині НОМЕР_1 .

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 12.02.2020 відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено відповідачу п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали для подання відзиву на позовну заяву.

Представни відповідача подав до суду відзив на позовну заяву від 11.03.2020 (вх. № 13561). Зазначає, що позивач звільнений у запас за п. «д» ч. 6 (через сімейні обставини) Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», а відповідно до п. 9 ч.12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» залишаються на обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду лише військовослужбовці, які звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров'я, а також у зв'язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі. Таким чином, рішення про зняття з квартирного обліку позивача зі складом сім'ї 2 (дві) особи та виключення його зі списків осіб, що перебувають на загальній черзі потребуючих поліпшення житлових умов при Військовій частині НОМЕР_1 з 03.03.1995 та першочерговій черзі (ЛПС) з 03.03.1995, затверджене протоколом засідання житлової комісії Військової частини НОМЕР_1 № 56 від 30.09.2019 є правомірним і таким, яке винесено у відповідності до вимог чинного законодавства.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та надав їм правову оцінку.

ОСОБА_1 проходив військову службу в Військовій частині НОМЕР_1 .

Згідно з протоколом засідання житлової комісії Військової частини НОМЕР_1 від 26.12.2003 № 105 ОСОБА_1 з дружиною та донькою прийнято в загальну та першочергову чергу як льотнопідйомний склад для отримання житла з 03.02.1995 з дня перебування на квартирному обліку у Військовій частині НОМЕР_3 у відповідності до наказу МОУ № 20 від 30.02.1995.

Наказом начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України від 11.08.2010 № 574 ОСОБА_1 відповідно до ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» звільнено з військової служби у запас за пунктом «д» частини 6 (через сімейні обставини).

Згідно з протоколом засідання житлової комісії Військової частини НОМЕР_1 від 14.03.2013 внесено зміни в облікову справу потребуючих покращення житлових умов, зокрема, ОСОБА_2 та рахувати перебування на квартирному обліку при Військовій частині НОМЕР_1 з 03.03.1995 з дня набрання чинності наказу МОУ № 20 від 03.02.1995.

ОСОБА_1 призваний на військову службу в Військову частину пп НОМЕР_2 , з якої наказом першого заступника начальника Генерального штабу Збройних Сил України від 20.03.2015 № 77 звільнений в запас (демобілізацію) за пунктом 4 Указу Президента України від 14.01.2015 № 113-VII «Про часткову мобілізацію».

Наказом командира Військової частини пп НОМЕР_2 від 20.03.2015 № 70 ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення з 21.03.2015.

Відповідно до протоколу засідання житлової комісії Військової частини НОМЕР_1 від 30.09.2019 № 56 ОСОБА_1 знято з квартирного обліку зі складом сім'ї 2 (дві) особи та виключено зі списків осіб, що перебувають на загальній черзі потребуючих поліпшення житлових умов при Військовій частині НОМЕР_1 з 03.03.1995 та першочерговій черзі (ЛПС) з 03.03.1995 згідно п. 3 ст. 40 Житлового кодексу України, п. 3 ст. 25 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм житлових приміщень в Українській РСР, затвердженої постановою Ради Мінгістрів Української РСР і Української респулбліканської ради професійних спілок від 11.12.1984 № 470, ст. 29 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 № 1081.

Згідно з витягом з наказу командира Військової частини НОМЕР_1 від 30.09.2019 № 450 про результати проведення позапланової інвентаризації облікових справи військовослужбовців та осіб звільнених у запас, а також членів їх сімей, які перебувають на обліку осіб, що потребують поліпшення житлових умов у Військовій частині НОМЕР_1 та затвердження протоколу житлової комісії Військової частини НОМЕР_1 від 30.09.2019 № 56, в ході проведення перевірки встановлено неправомірне перебування військовослужбовців звільнених у запас (у зв'язку із закінченням строку контракту, за сімейними обставинами, за власним бажанням), а також члени їх сімей, що потребують поліпшення житлових умов у Військовій частиш НОМЕР_1 оскільки вони за власним бажанням припинили трудові відносини з військовою частиною. Відтак, наказано, зокрема, затвердити протокол засідання житлової комісії Військової частини НОМЕР_1 від 30.09.2019 № 56, голові військової частини НОМЕР_1 зняти з квартирного обліку та виключити зі списків осіб, що перебувають на загальній черзі (першочерговій черзі) потребуючих поліпшення житлових умов при Військовій частині НОМЕР_1 , а підполковника запасу ОСОБА_1 зі складом сім'ї 2 (дві) особи та виключити зі списків осіб, що перебувають на загальній черзі потребуючих поліпшення житлових умов при Військовій частині НОМЕР_1 з 03.03.1995 та першочерговій черзі (ЛПС) з 03.03.1995 року.

Не погоджуючись в частині із протоколом засідання житлової комісії Військової частини НОМЕР_1 від 30.09.2019 № 56 та наказом командира Військової частини НОМЕР_1 від 30.09.2019 № 450, позивач звернувся із даним позовом до суду.

Дослідивши матеріали справи суд дійшов висновку про наявність підстав для закриття провадження у справі.

У відповідності до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Пунктом 1 частини 1 статті 4 КАС України визначено, що адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.

Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 4 КАС України, публічно-правовий спір - спір, у якому, зокрема: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.

У відповідності до пункту 1 частини 1 статті 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах.

Таким чином юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у спорах, зокрема, фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій та у спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.

У відповідності до пункту 1 частини 1 статті 238 КАС України, суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Судом встановлено, що згідно з протоколом засідання житлової комісії Військової частини НОМЕР_1 від 26.12.2003 № 105 ОСОБА_1 з дружиною та донькою прийнято в загальну та першочергову чергу як льотнопідйомний склад для отримання житла з 03.02.1995 з дня перебування на квартирному обліку у Військовій частині НОМЕР_3 у відповідності до наказу МО № 20 від 30.02.1995.

Проте, наказом командира Військової частини пп НОМЕР_2 від 20.03.2015 № 70 ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення з 21.03.2015.

Відповідно до протоколу засідання житлової комісії Військової частини НОМЕР_1 від 30.09.2019 № 56 ОСОБА_1 знято з квартирного обліку зі складом сім'ї 2 (дві) особи та виключено зі списків осіб, що перебувають на загальній черзі потребуючих поліпшення житлових умов при Військовій частині НОМЕР_1 з 03.03.1995 та першочерговій черзі (ЛПС) з 03.03.1995.

Наказом командира Військової частини НОМЕР_1 від 30.09.2019 № 450 затверджено протокол засідання житлової комісії Військової частини НОМЕР_1 від 30.09.2019 № 56, голові військової частини НОМЕР_1 наказано зняти з квартирного обліку та виключити зі списків осіб, що перебувають на загальній черзі (першочерговій черзі) потребуючих поліпшення житлових умов при Військовій частині НОМЕР_1 , а підполковника запасу ОСОБА_1 зі складом сім'ї 2 (дві) особи та виключити зі списків осіб, що перебувають на загальній черзі потребуючих поліпшення житлових умов при Військовій частині НОМЕР_1 з 03.03.1995 та першочерговій черзі (ЛПС) з 03.03.1995 року.

Аналіз наведеного дає суду підстави для висновку, що спір виник з приводу захисту права на перебування на квартирному обліку позивача зі складом сім'ї 2 (дві) особи.

За таких обставин суд вважає, що цей спір не стосується вирішення публічно-правового спору, а є цивільним (житловим) спором, незалежно від участі у справі суб'єкта владних повноважень як відповідача.

Аналогічні висновки щодо застосування норм процесуального права у подібних правовідносинах викладені у постановах Верховного Суду від 18.04.2018 у справі № 806/104/16 та від 20.09.2018 у справі № 815/2551/15 та Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 30.10.2018 у справі № 806/5687/14, Великої палати Верховної Суду від 15.05.2019 у справі № 826/4766/17.

Враховуючи наведене, провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними і скасування протоколу і наказу необхідно закрити на підставі пункту 1 частини 1 статті 238 КАС України.

Згідно з частиною 1 статті 239 КАС України якщо провадження у справі закривається з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої статті 238 цього Кодексу, суд повинен роз'яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд таких справ.

Відповідно до частини першої статті 19 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Оскільки спір не є публічно - правовим, правовідносини, що виникли між позивачем та Військовою частиною НОМЕР_1 , підлягають розгляду у порядку цивільного, а не адміністративного судочинства.

З урахуванням суб'єктного складу сторін, вирішення такого спору здійснюється місцевим судом у порядку цивільного судочинства.

Відповідно до ч. 2 ст. 238 КАС України про закриття провадження у справі суд вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», відсутні підстави для вирішення питання про його повернення.

Керуючись ст.ст. 238, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними і скасування протоколу і наказу - закрити.

Роз'яснити позивачеві, що розгляд даної справи віднесено до юрисдикції місцевого загального суду в порядку цивільного судочинства, з урахуванням правил територіальної підсудності.

У разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статями 294, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII “Перехідні положення” цього Кодексу.

Повний текст ухвали складено 13.03.2020.

Суддя Костецький Н.В.