Справа № 420/598/20
12 березня 2020 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Самойлюк Г.П.
за участю секретаря: Казарян С.Б.
сторін:
позивач: ОСОБА_1 (представник за ордером)
відповідач: Діхтяр М.В. (представник за довіреністю)
Жарук С.В. (представник за довіреністю)
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі заяву представника позивача про забезпечення доказів шляхом призначення почеркознавчої експертизи,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_2 до Подільського прикордонного загону Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України, в якому позивач просить:
визнати протиправним та скасувати постанову Подільського прикордонного загону про заборону в'їзду в Україну строком на 5 років - ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина Молдови НОМЕР_1 , виданий ІНФОРМАЦІЯ_2 , НОМЕР_2 ;
визнати протиправним та скасувати рішення Подільського прикордонного загону від 03 квітня 2019 року про примусове повернення до країни походження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ухвалою суду від 28.01.2020р. у задоволенні заяви ОСОБА_2 про забезпечення позову відмовлено.
Ухвалою від 29.01.2020 р. відкрито провадження по справі та визначено, що справа буде розглядатись в порядку спрощеного позовного провадження (з викликом сторін); встановлено відповідачу п'ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву; встановлено позивачу п'ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив; встановлено відповідачу п'ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення; встановлено учасникам справи п'ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання заяв з процесуальних питань; призначено судове засідання по справі на 25.02.2020 р.
Ухвалою суду від 25.02.2020 р., яку занесено до протоколу судового засідання, розгляд справи відкладено на 12.03.2020р.
До судового засідання 12.03.2020р. з'явилися представники позивача та відповідача.
10.03.2020р. від представника позивача через канцелярію суду надійшла заява про призначення судової почеркознавчої експертизи у справі, в якій зазначено, що жодної постанови 03.04.2019 року стосовно заборони в'їзду в Україну строком на 5 років в присутності ОСОБА_2 не приймалось, жодного підпису про отримання постанови він не ставив. 03.04.2019 року ОСОБА_2 покинув територію України і в цей же день відповідачем винесено постанову про заборону в'їзду в Україну терміном на 5 років про яку він не знав, та не був ознайомлений з її змістом та правом оскарження в судовому порядку. Представник позивача наполягає на тому, що підпис в розписці від 03.04.2019р., якою підтверджується отримання позивачем оскаржуваної постанови про заборону в'їзду виконано не позивачем, в зв'язку з чим просить призначити судову експертизу, поставивши перед експертом наступне питання: чи виконав ОСОБА_2 підпис власноручно в розписці від 03.04.2019р. про отримання ним постанови Подільського прикордонного загону Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України про заборону в'їзду в Україну строком на 5 років, чи такий підпис здійснений іншою особою?
Представники відповідача проти задоволення клопотання заперечували.
Згідно статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Відповідно до частин 1, 3, 4, 5 статті 102 КАС України суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності. У разі необхідності суд може призначити декілька експертиз, додаткову чи повторну експертизу. При призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. З урахуванням обставин справи суд має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза). Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз'яснення яких, на їх думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов'язаний мотивувати таке відхилення або зміну.
Суд зазначає, що у цій справі суду належить з'ясувати питання, в тому числі, щодо належного ознайомлення позивача з оскаржуваною в даній адміністративній справі постановою Подільського прикордонного загону про заборону в'їзду в Україну строком на 5 років, та, відповідно, оскільки позивач зазначає, що у оскаржуваній постанові міститься не його підпис, для з'ясування цих обставин необхідні спеціальні знання. Висновки експертів з даного питання у матеріалах справи відсутні.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про судову експертизу», судова експертиза - це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об'єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.
Наказом Міністерства юстиції України 08 жовтня 1998 року № 53/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України 26 грудня 2012 № 1950/5) затверджено Інструкцію про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, п.1.1 якої визначено, що призначення судових експертиз та експертних досліджень (далі - експертизи та дослідження) судовим експертам державних спеціалізованих науково-дослідних установ судових експертиз Міністерства юстиції України (далі - експертні установи) та атестованим судовим експертам, які не є працівниками державних спеціалізованих установ (далі - експерти), їх обов'язки, права та відповідальність, організація проведення експертиз та оформлення їх результатів здійснюються у порядку, визначеному Кримінальним процесуальним, Цивільним процесуальним, Господарським процесуальним кодексами України, Кодексом України про адміністративні правопорушення, Кодексом адміністративного судочинства України, Митним кодексом України, Законами України "Про судову експертизу", "Про виконавче провадження", іншими нормативно-правовими актами з питань судово-експертної діяльності та цією Інструкцією.
Згідно із п.п.1.2.1 п.1.2 цієї Інструкції, основними видами (підвидами) експертизи є: криміналістична: почеркознавча та авторознавча експертизи.
Пунктом 1.8 вказаної Інструкції визначено, що підставою для проведення експертиз відповідно до чинного законодавства є процесуальний документ (постанова, ухвала) про призначення експертизи, складений уповноваженою на те особою (органом), або письмове звернення потерпілого чи сторони захисту кримінального провадження (далі - документ про призначення експертизи (залучення експерта), у якому обов'язково зазначаються реквізити, перелік питань, поставлених експерту, а також об'єкти, що підлягають дослідженню.
Згідно з пунктом 1.1 Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених Наказом Міністерства юстиції України 08 жовтня 1998 року № 53/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України 26 грудня 2012 № 1950/5), основним завданням почеркознавчої експертизи є ідентифікація виконавця рукописного тексту, обмежених за обсягом рукописних записів (літерних та цифрових) і підпису. Об'єктом почеркознавчої експертизи є почерковий матеріал, в якому відображені ознаки почерку певної особи у тому обсязі, в якому їх можна виявити для вирішення поставлених завдань. Для проведення почеркознавчих досліджень рукописних записів та підписів надаються оригінали документів.
Згідно з ч.ч. 4,5 ст. 102 КАС України, питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз'яснення яких, на їх думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов'язаний мотивувати таке відхилення або зміну.
Суд, ознайомившись з примірним переліком запитань, що наведені у Методичних рекомендаціях, виходячи з предмету даного спору та обставин, що потребують з'ясування для розгляду даної справи, вважає за доцільне поставити на вирішення судової експертизи таке питання:
- чи виконав ОСОБА_2 підпис власноручно в розписці від 03.04.2019 р., про отримання ним постанови Подільського прикордонного загону Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України про заборону в'їзду в Україну строком на 5 років, чи такий підпис здійснений іншою особою?
Частиною 3 статті 102 КАС України визначено, що при призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. З урахуванням обставин справи суд має право визначити експерта чи експертну установу самостійно.
Суд також враховує, що відповідач просив доручити проведення експертизи Одеському науково-дослідному інституту судових експертиз Міністерства юстиції України, та враховуючи відсутність заперечень з боку інших учасників справи, суд дійшов висновку про необхідність доручення проведення експертизи Одеському науково-дослідному інституту судових експертиз Міністерства юстиції України.
Згідно з положенням ст. 103 КАС України, про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій (яким) доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
В ухвалі про призначення експертизи суд попереджає експерта про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків.
Відповідно п. 4 ч. 2 ст. 236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі, у разі призначення судом експертизи - до одержання її результатів.
Оскільки для проведення зазначеної експертизи потрібний значний проміжок часу, суд дійшов висновку, що на час проведення експертизи провадження по справі необхідно зупинити.
Керуючись ст.ст. 101, 102, 103, 115, 116, 180-183, 236, 243, 294, 295 КАС України, суд -
Заяву представника позивача про забезпечення доказів шляхом призначення почеркознавчої експертизи, - задовольнити.
Призначити судову почеркознавчу експертизу по справі № 420/598/20 за позовом ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) до Подільського прикордонного загону Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України (66301. Одеська обл. м. Подільськ, вул. Армійська (Самборського), 21) про скасування рішення про визнання протиправною та скасування постанови Подільського прикордонного загону про заборону в'їзду в Україну строком на 5 років - ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина Молдови НОМЕР_1 , виданий 22.12.2017 року, НОМЕР_2 ; визнання протиправним та скасувати рішення Подільського прикордонного загону від 03 квітня 2019 року про примусове повернення до країни походження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , поставивши перед експертом наступні питання:
- чи виконав ОСОБА_2 підпис власноручно в розписці від 03.04.2019 р., про отримання ним постанови Подільського прикордонного загону Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України про заборону в'їзду в Україну строком на 5 років, чи такий підпис здійснений іншою особою?
Проведення експертизи доручити Одеському науково-дослідному інституту судових експертиз Міністерства юстиції України (65026, м. Одеса, вул. Ланжеронівська, 21).
Попередити експерта про кримінальну відповідальність передбачену ст.ст. 384, 385 КК України.
Витрати, пов'язані з проведенням експертизи, покласти на ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ).
Зобов'язати сторони надати на вимогу експерта додаткові документи, необхідні для проведення експертизи.
Зупинити провадження по справі до одержання результатів експертизи.
Ухвалу разом з матеріалами справи надіслати на адресу експерта.
Ухвала може бути оскаржена до П'ятого апеляційного адміністративного суду в порядку та в строки, встановленіст.295 КАС України. В частині зупинення провадження.
Повний текст ухвали виготовлено та підписано 13.03.2020р.
Суддя: Г.П. Самойлюк