справа№380/1292/20
про передачу справи до іншого адміністративного суду
10 березня 2020 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі :
головуючого - судді Кухар Н.А.
секретаря судового засідання Шавель М.М.
за участю:
представника позивача Пенкальський Р.Ю
представника відповідача Рихвицький Р.А.
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної архітектурно-будівельної інспекції України в особі Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області, третя особа Львівська міська рада про визнання протиправним і скасування рішення,
ОСОБА_1 (77015, с. Черче, Рогатинський район, Івано-Франківська область) звернувся в суд з позовом до Державної архітектурно-будівельної інспекції України в особі Департаменту державної архітектурно будівельної інспекції у Львівській області (79057, вул. Генерала Чупринки, 71, м. Львів), третя особа Львівська міська рада (79008, пл. Ринок,1, м. Львів) про визнання протиправним і скасування рішення .
17.02.2020 року відкрито загальне позовне провадження у справі.
03.03.2020 від представника відповідача надійшло клопотання про передачу адміністративної справи за місцезнаходженням позивача. В обґрунтування такого клопотання зазначає, що позивач в м. Львові не зареєстрована та не проживає, оскільки зареєстрована за адресою ( 77015 , с. Черче, Рогатинський район, Івано-Франківська область), а також відповідач зареєстрований за адресою ( 01133, м . Київ, бульвар Лесі Українки , 26 ) . Таким чином, відповідач просить передати адміністративну справу за територіальною підсудністю до Івано - Франківського окружного адміністративного суду , за місцезнаходженням позивача.
Представник позивача у судовому засіданні не заперечив щодо задоволення клопотання представника відповідача про передачу адміністративної справи за місцезнаходженням відповідача.
Представник відповідача підтримав вказане клопотання.
При вирішенні клопотання представника відповідача про передачу адміністративної справи за місцем проживання відповідача, суд виходить з такого.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Як вбачається з позовної заяви, як позивач, так і відповідачі не знаходиться в межах територіальної юрисдикції (підсудності) Львівського окружного адміністративного суду.
Згідно з ч. 1 ст. 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Згідно до ст. 30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються. Адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому ст. 29 КАС України, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.
Тобто, ні позивач, ні відповідач у справі не зареєстровані у Львівській області, а відтак, ця справа територіально не підсудна Львівському окружному адміністративному суду та не підлягає вирішенню Львівським окружним адміністративним судом
З урахуванням наведених правових норм та встановлених обставин, суд вважає, що клопотання представника відповідача є підставним та таким, що підлягає до задоволення, а тому суд вважає за необхідне адміністративну справу № 380/1292/20 направити за підсудністю до Івано - Франківського окружного адміністративного суду.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 29, 30, 171, 248 КАС України, суд, -
Клопотання представника відповідача про передачу адміністративної справи - задовольнити.
Справу № 380/1292/20 за позовом ОСОБА_1 до Державної архітектурно-будівельної інспекції України в особі Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області, третя особа Львівська міська рада про визнання протиправним і скасування рішення передати на розгляд за підсудністю до Івано - Франківського окружного адміністративного суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Повний текс ухвали виготовлено та підписано 13.03.2020 року.
Суддя Кухар Н.А.