Рішення від 06.03.2020 по справі 140/3254/19

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 березня 2020 року ЛуцькСправа № 140/3254/19

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Андрусенко О. О.,

при секретарі судового засідання Савчук О. І.,

за участю позивача ОСОБА_1 ,

представника позивача Горщарука П. П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту персоналу організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства внутрішніх справ України, Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Волинській області» про визнання бездіяльності протиправною щодо не виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та зобов'язання виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 3100,00; оклад за спеціальним званням підполковник - 2200,00; надбавка за стаж служби - 45% - 2385,00; надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 15% - 465,00; премія - 10,79% - 879,39.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів МВС з 2000 року, має право на перерахунок пенсії на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Однак, ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області у довідці від 23.03.2018 року № 3408 протиправно, на думку позивача, вказано розмір премії 1,68 %, а не 10,79 %. Позивач вважає, що посада, яку він обіймав при виході на пенсію - начальник Ковельського відділу УБОЗ не підпадає під вимоги пункту 5 розділу VIII Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого наказом МВС України від 17.02.2017 року № 138, оскільки Ковельський відділ УБОЗ підпорядковувався управлінню по боротьбі з організованою злочинністю у Волинській області.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 11.11.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі та ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 02.12.2019 року ухвалено судовий розгляд справи проводити у судовому засіданні з повідомленням (викликом сторін), призначено у даній справі судове засідання на 11:00 год 10.12.2019 року.

Ухвалою суду від 10.12.2019 року замінено відповідача у справі - Державну установу «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Волинській області» на належного - Департамент персоналу організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України, а також залучено до участі у справі співвідповідачів - Міністерство внутрішніх справ України та Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області. Крім того, відкладено судовий розгляд справи на 11:00 год. 24.12.2019 року.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 24.12.2019 року ухвалено перейти із розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження до розгляду даної справи за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 03.02.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Відповідач - Департамент персоналу організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України відзиву на позов не подав.

У відзивах на позовну заяву відповідачі - Міністерство внутрішніх справ України та Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області не погоджуються з доводами викладеними у позовній заяві та вважають їх безпідставними та такими, що не підлягають до задоволення, оскільки відповідно до штатного розпису УМВС Укарїни у Волинській області Ковельський відділ УБОЗ входив в структуру УМВС України у Волинській області, а тому при видачі довідки для перерахунку пенсії позивачу було застосовано пункт 5 розділу VIII Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого наказом МВС України від 17.02.2017 року № 138.

У судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали з підстав, викладених у позові та просили позов задовольнити.

06.03.2020 року відповідачами у судове засідання представників не направлено.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази та письмові пояснення, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ України та був звільнений з посади начальника Ковельського відділу по боротьбі з організованою злочинністю УБОЗ УМВС 06.01.2000 року, що підтверджується витягом з особової справи (а. с. 135).

Після звільнення зі служби позивачу була призначена пенсія відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, що підтверджується копією посвідчення № 2962 від 06.01.2000 року (а. с. 10).

У зв'язку з набранням чинності 29.12.2015 Законом України №900-VІІІ від 23.12.2015 «Про внесення змін до деяких законів України, щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» і постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» у позивача виникло право на перерахунок його пенсії.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 138 від 17.02.2017 затверджений Перелік посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України» Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських (далі- Наказ №138).

На підставі Наказу №138 ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ у Волинській області видано довідку № 3408 від 23.03.2018 року, згідно якої посада позивача на день звільнення зі служби - начальника Ковельського відділу по боротьбі з організованою злочинністю УБОЗ, прирівняна до посади поліцейського - начальник відділу, та зазначено розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача, згідно прирівняної посади поліцейського який становить 8286 грн. 91 коп., в т.ч. посадовий оклад 3100 грн., оклад за спеціальним званням підполковник поліції 2200 грн., надбавка за стаж служби (45%) 2385 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 465 грн., премія (1,68 %) 136 грн. 92 коп. (а. с. 7).

Вважаючи, що ліквідаційна комісія Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області видала довідку № 3408 від 23.03.2018 року протиправно, позивач 09.09.2019 року звернувся до останньої із заявою, в якій просив направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області нову довідку, у якій зазначити розмір премії 10,79 %, оскільки посада начальника Ковельського відділу УБОЗ належить до структури апарату управлінь МВС України.

Державна установа «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Волинській області», до повноважень якої входить листом від 11.10.2019 року № 33/23-892 відмовила ОСОБА_1 у видачі нової довідки та повідомила позивача, що посада начальника Ковельського відділу УБОЗ, на якій працював позивач, прирівнюється до посади начальника відділу, що не входить до складу управління ГУНП (а. с. 12).

Вважаючи, що Державна установа «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Волинській області» протиправно прирівняла посаду, на якій він працював, до посади начальника відділу, що не входить до складу управління ГУНП, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку фактичним обставинам справи, суд зазначає наступне.

Частиною 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі Закон №2262) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Порядок №45).

Пунктом 5 Порядку № 45 визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

Пунктом 6 Порядку №45 визначено, що відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.

Відповідно до розділу VIII «Апарати міських управлінь; міські, районні відділи, лінійні відділи (відділення, пункти), відділи (відділення) спеціальної міліції, відділи (відділення) міліції; підрозділи та установи, що підпорядковані головним управлінням, управлінням МВС України в Автономній Республіці Крим, областях, місті Севастополі, на транспорті, міськрайлінорганам (відділи, відділення Державтоінспекції з обслуговування адміністративних територій міст, районів, районів у містах, інші підрозділи Державтоінспекції)» Переліку, затвердженого наказом № 138, посада «Начальник відділу» прирівняна до посади поліцейського «Начальник відділу».

При розгляді справи судом було витребувано наказ УМВС у Волинській області від 28.05.1998 року № 035 «З організаційно-штатних питань по УМВС України у Волинській області». Додатком 2 до наказу визначено штат Управління по боротьбі з організованою злочинністю УМВС України у Волинській області, а додатком 3 - штат Управління МВС України у Волинській області.

Згідно штату Управління МВС України у Волинській області Ковельський відділ по боротьбі з організованою злочинністю входив до структури підрозділів, що діють при УМВС (а. с. 130-131). Водночас зі штату Управління по боротьбі з організованою злочинністю УМВС України у Волинській області встановлено, що жоден з районних відділів УБОЗу до його структури не входив.

З матеріалів особової справи (а. с. 133-136) судом встановлено, що позивача було звільнено з посади начальника Ковельського відділу УБОЗу наказом начальника УМВС України у Волинській області, якому ОСОБА_1 попередньо адресував рапорт на звільнення.

Зважаючи на викладене, суд вважає, що ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області при видачі довідки про грошове забезпечення правомірно прирівняно посаду, на якій працював позивач - начальник Ковельського відділу УБОЗ у Волинській області до посади поліцейського «начальник відділу» підрозділу та установи, що підпорядковані головним управлінням МВС України в областях, оскільки Ковельський відділ УБОЗу входив до штату УМВС України у Волинській області, а не до штату Управління по боротьбі з організованою злочинністю УМВС України у Волинській.

При розгляді справи судом було проведено допит свідка ОСОБА_2 , який працював начальником Управління по боротьбі з організовано злочинністю у Волинській області, який пояснив що Ковельський відділ УБОЗу входив до складу обласного управління по боротьбі з організованою злочинністю, його структура та склад затверджувався Міністерством внутрішніх справ України.

Однак, суд критично сприймає вказані пояснення свідка, оскільки вищенаведені письмові докази їх спростовують та свідчать протилежне.

Згідно частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оскільки при розгляді справи відповідачами доведено правомірність дій щодо видачі довідки від 23.03.2018 року № 3408, позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

У зв'язку з відмовою у задоволенні позову розподіл судових витрат відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства не здійснюється.

Керуючись статтями 243 ч. 3, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий-суддя О. О. Андрусенко

Повний текст судового рішення складено 13.03.2020.