Україна
Донецький окружний адміністративний суд
13 березня 2020 р. Справа№200/14573/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Арестова Л.В. розглянувши у спрощеному провадженні в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної податкової служби у Донецькій області (місце знаходження: вул. Італійська, буд. 59, м. Маріуполь, Донецька область; код ЄДРПОУ: 43142826) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (місце знаходження: АДРЕСА_1 ; рнокпп: НОМЕР_1 ) про стягнення з платника податків податкового боргу,-
18 грудня 2019 року Головне управління Державної податкової служби у Донецькій області, позивач, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовними вимогами до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу в розмірі 569 928,33 грн., а саме:
- податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді ЗП в розмірі 3 869,75 грн.,
- податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в розмірі 446 819,33 грн.;
- військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в розмірі 37 955,43 грн.;
- податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів в розмірі 81 283,82 грн.
В обґрунтування позову зазначив, що за відповідачем наявна сума податкового боргу, а саме з податку на додану вартість в загальному розмірі 81 282,82 грн., який виник 27.05.2019; з військового збору в загальному розмірі 37 955,43 грн., який виник 27.05.2019; з податку на доходи з фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування в загальному розмірі 446 819,33 грн., який виник станом на 27.05.2019; з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді ЗП в загальному розмірі 3 869,75 грн., який виник 27.05.2019, з причини несплати податкового боргу по податковим повідомленням-рішенням, донарахованих штрафних санкцій, пені. Платником не виконуються належним чином обов'язок щодо своєчасної та в повному обсязі сплати податкових зобов'язань, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду за захистом порушених прав. Просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач відзиву на адміністративний позов до суду не надавав, про розгляд справи повідомлений належним чином, з заявами та клопотаннями до суду не звертався.
Ухвалою суду від 13 січня 2020 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
Відповідно до вимог пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Розглянувши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 зареєстрована в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань як фізична особа - підприємець з 06.09.2013, Номер запису: 2 277 000 0000 027155, здійснює діяльність за напрямками: Код КВЕД 47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами (основний); Код КВЕД 47.19 Інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах; місце проживання за адресою - АДРЕСА_2 , Донецька обл., місто Слов'янськ, пров. І. Франка, буд. 3.
Відповідач перебуває на податковому обліку в Головному управлінні ДПС у Донецькій області, Слов'янсько-Лиманського управління, Слов'янської ДПІ з 09.09.2013.
Судом встановлено, що на підставі акту про результати документальної позапланової невиїзної перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 щодо дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2015 по 30.06.2018, своєчасності та правильності нарахування, сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 06.09.2013 по 30.06.2018 № 991/05-99-13-02/ НОМЕР_1 від 11.09.2018 сформовані податкові повідомлення-рішення:
- від 20 листопада 2018 року № 0018121302, яким встановлено збільшення суми грошового зобов'язання з податків та зборів, у тому числі з податку на доходи фізичних осіб, пені на загальну суму 2 869, 75 грн.;
- від 20 листопада 2018 року № 0018111302, яким встановлено збільшення суми грошового зобов'язання з податків та зборів, у тому числі з податку на доходи з фізичних осіб, пені у загальному розмірі 356 349,96 грн.;
- від 20 листопада 2018 року № 0018101302, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 510, 00 грн. за податком на доходи з фізичних осіб;
- від 20 листопада 2019 року № 0018141302, яким встановлено збільшення суми грошового зобов'язання з податків та зборів, у тому числі з податку на додану вартість з вироблення в Україні товарів (робіт, послуг), пені на загальну суму 68 149 грн.;
- від 20 листопада 2018 року № 00181311302, застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 680 грн. за платежем податок на додану вартість з вироблення в Україні товарів (робіт, послуг);
- від 20 листопада 2018 року № 0018091302, яким встановлено збільшення суми грошового зобов'язання з податків та зборів, у тому числі військовий збір, пені на загальну суму 30 167,62 грн.
На вказані повідомлення - рішення відповідачем 10 грудня 2018 року було направлено скаргу до Державної фіскальної служби України, в якої ОСОБА_1 просила скасувати перелічені податкові повідомлення - рішення, та вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 20.11.2018 року № Ф0018061302.
Рішенням Державної фіскальної служби України про результати розгляду скарги від 08.02.2019 року № 6376/6/99-99-11-05-01-25, залишено без змін податкові повідомлення - рішення ГУ ДФС у Донецькій області від 20.11.2018 року № 0018101302, № 0018141302, № 0018111302, № 0018091302, № 0018131302, № 0018121302, а скаргу ФОП ОСОБА_1 в цій частині залишено - без задоволення.
Відповідно до корінця податкового вимоги форми Ф від 04 червня 2019 року № 126656-47 загальна сума податкового боргу платника податків за узгодженими грошовими зобов'язаннями станом на 03 червня 2019 року становить 569 928,33 грн. за платежами 110010100 - 3 869,75 грн., 11010500 - 446 819,33 грн., 11011000 - 37 955,43 грн., 14010100 - 81 283,82 грн.
При ухваленні рішення суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.
Статтею 67 Конституції України визначено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п.п. 14.1.175 п.14.1 ст. 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (пп.14.1.39 п. 39.14 ст. 14 ПК України).
Відповідно до пп. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 ПК України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Відповідно до пп. 14.1.157 п. 14.1 ст. 14 ПК України податкове повідомлення-рішення - письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов'язок платника податків сплатити суму грошового зобов'язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності.
Згідно з пп. 14.1.265 п. 14.1 ст. 14 ПК України штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Податковим боргом, відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, визначено сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до пункту 20.1.19 статті 20 Податкового кодексу України (далі за текстом “ПК України”) контролюючі органи, зокрема, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
У разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Згідно з п.п.129.1.1 п. 129.1 ст. 129 ПК України нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов'язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження)
Згідно з пунктом 59.1 статті 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
На виконання зазначених приписів контролюючим органом сформовано та направлено на адресу відповідача податкову вимогу форми «Ф» №126656-47 від 04 червня 2019 року, яку вона отримала 12.06.2019.
Згідно пункту 95.1 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до пункту 95.2 статті 95 ПК України стягнення коштів та продаж майна платника податків проводяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Щодо нарахованого податку на доходи.
Контролюючим органом в ході перевірок встановлено порушення терміну сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання з податку на доходи протягом строків, визначених п. 57.1 ст. 57 ПК України.
На підставі вказаної перевірки сформовані податкові повідомлення - рішення від 20.11.2018 року № 0018121302, яким встановлено збільшення суми грошового зобов'язання з податків та зборів, у тому числі з податку на доходи фізичних осіб, пені на загальну суму 2 869, 75 грн. (позивач оскаржує борг в сумі 1 967 грн. та в сумі 491, 75 грн. в рамках суми, визначеного вказаним ППР); від 20.11.2018 року № 0018101302, , яким застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 510, 00 грн. за податком на доходи з фізичних осіб; від 20.11.2018 року № 0018111302, яким встановлено збільшення суми грошового зобов'язання з податків та зборів, у тому числі з податку на доходи з фізичних осіб, пені у загальному розмірі 356 349,96 грн. (позивач оскаржує борг в сумі 285 076,09 грн. та в сумі 71 269,99 грн. в рамках суми, визначеного вказаним ППР).
Відповідно до п.1.58 ст. 58 ПК України контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян) або якщо за результатами перевірки контролюючим органом встановлено факт: невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації; завищення розміру задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованої платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу; заниження або завищення суми податкових зобов'язань, заявленої у податковій декларації, або суми податкового кредиту, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість, крім випадків, коли зазначене заниження або завищення враховано при винесенні інших податкових повідомлень-рішень за результатами перевірки.
Податкове повідомлення-рішення містить підставу для такого нарахування (зменшення) податкового зобов'язання та/або зменшення суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, або заниження чи завищення суми податкових зобов'язань, заявленої у податковій декларації, або суми податкового кредиту, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість; посилання на норму цього Кодексу та/або іншого закону, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок грошових зобов'язань платника податків; суму грошового зобов'язання, що повинен сплатити платник податку; суму зменшеного бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення результатів господарської діяльності або від'ємного значення суми податку на додану вартість; граничні строки сплати грошового зобов'язання та/або строки виправлення платником податків показників податкової звітності; попередження про необхідність складання та реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної/розрахунку коригування до неї або про необхідність виправлення помилок, допущених під час зазначення реквізитів податкової накладної, у випадках, передбачених цим Кодексом; попередження про наслідки несплати грошового зобов'язання або внесення виправлень до показників податкової звітності в установлений строк; граничні строки, передбачені цим Кодексом для оскарження податкового повідомлення-рішення.
До податкового повідомлення-рішення додається розрахунок податкового зобов'язання (за наявності) та штрафних (фінансових) санкцій.
Форма та порядок надіслання податкового повідомлення-рішення і розрахунку грошового зобов'язання визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
У разі зменшення (збільшення) контролюючим органом суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платнику податків надсилаються (вручаються) окремі податкові повідомлення-рішення.
Контролюючий орган веде реєстр виданих податкових повідомлень-рішень щодо окремих платників податків.
Податкове повідомлення-рішення вважається належним чином врученим платнику податків (крім фізичних осіб), якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її представникові, надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення або у порядку, визначеному пунктом 42.4 статті 42 цього Кодексу. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг.
У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
У разі якщо вручити податкове повідомлення - рішення неможливо через помилку, допущену контролюючим органом, податкове повідомлення - рішення вважається таким, що не вручено платнику податків.
Суду надано докази вручення вказаних повідомлень-рішень відповідачу. Доказів їх оскарження у судовому порядку до суду не надано.
Щодо податку на додану вартість.
Контролюючим органом в ході перевірки встановлено порушення визначення сум податкових зобов'язань з податку на додану вартість.
На підставі вказаної перевірки сформовані податкові повідомлення - рішення від 20.11.2018 року № 0018141302, яким встановлено збільшення суми грошового зобов'язання з податків та зборів, у тому числі з податку на додану вартість з вироблення в Україні товарів (робіт, послуг), пені на загальну суму 68 149 грн. (позивач оскаржує борг в сумі 54 439 грн. та в сумі 13 610 грн. в рамках суми, визначеного вказаним ППР) та від 20 листопада 2018 року № 00181311302, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 680 грн. за платежем податок на додану вартість з вироблення в Україні товарів (робіт, послуг).
Суду надано доказ вручення вказаних повідомлень-рішень відповідачу. Доказів їх оскарження у судовому порядку до суду не надано.
Щодо військового збору.
Контролюючим органом в ході перевірки встановлено збільшення визначення сум податкових зобов'язань з військового збору.
На підставі вказаної перевірки сформоване податкове повідомлення - рішення від 20.11.2018 року № 0018091302, яким встановлено збільшення суми грошового зобов'язання з податків та зборів, у тому числі військовий збір, пені на загальну суму 30 167,62 грн. (позивач оскаржує борг в сумі 24 133,95 грн. та в сумі 6 033,52 грн. в рамках суми, визначеного вказаним ППР).
Суду надано доказ вручення вказаного повідомлення-рішення відповідачу. Доказів його оскарження у судовому порядку до суду не надано.
Інтегрованою карткою платника податків підтверджується наявність боргу з податку на додану вартість в загальному розмірі 81 282,82 грн., з військового збору в загальному розмірі 37 955,43 грн., з податку на доходи з фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування в загальному розмірі 446 819,33 грн.; з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді ЗП в загальному розмірі 3 869,75 грн.
Підстави виникнення податкової заборгованості та наявність боргу у визначеному позивачем розмірі підтверджені інтегрованою карткою платника податків та податковою звітністю.
Дотримання податковим органом встановленої законодавством процедури, що передує стягненню податкового боргу в судовому порядку підтверджується податковою вимогою.
Суд бере до уваги, що позивачем була дотримана процедура формування та направлення податкової вимоги, податкових повідомлень - рішень.
Суд також звертає увагу, що відповідачем в судовому порядку не оскаржена ані податкова вимога, ані податкові повідомлення - рішення, які були належним чином отримані відповідачем.
Таким чином, враховуючи, що відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив суму податкового боргу та нарахованої пені, суд приходить до висновку про обгрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Згідно вимог ч.2 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Керуючись ст. ст. 2-15, 31-32, 72-80, 160-161, 168, 171, 173-183, 192-198, 210, 223-225, 227-229, 241-246, 250-251, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Адміністративний позов Головного управління Державної податкової служби у Донецькій області (місце знаходження: вул. Італійська, буд. 59, м. Маріуполь, Донецька область; код ЄДРПОУ: 43142826) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (місце знаходження: АДРЕСА_1 ; рнокпп: НОМЕР_1 ) про стягнення з платника податків податкового боргу - задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на користь Головного управління Державної податкової служби у Донецькій області податковий борг в розмірі 569 928,33 грн., а саме:
- податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді ЗП в розмірі 3 869,75 грн.,
- податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в розмірі 446 819,33 грн.;
- військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в розмірі 37 955,43 грн.;
- податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів в розмірі 81 283,82 грн.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 13 березня 2020 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя Л.В. Арестова