м. Вінниця
13 березня 2020 р. Справа № 120/266/20-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Слободонюка М.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
У січні 2020 року до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, в якій позивач просить визнати протиправними дії відповідача щодо перерахунку та виплати належної йому пенсій по інвалідності відповідно до статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (Закон № 796-ХІІ від 28.02.1991 року), обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати встановленої законом на 1 січня поточного року по формулі, використаній в пункті 9-1 Постанови КМ України № 1210; зобов'язати відповідача нарахувати та виплачувати йому пенсію по інвалідності, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати встановленої законом на 1 січня поточного року по формулі: П = 60% х 5 х Зп (мін) та стягнути з відповідача протиправно не нараховані та не виплачені суми пенсії з 26 квітня 2019 року.
Заявлені позовні вимоги позивач обґрунтовує незгодою із застосованою пенсійним органом розрахунковою формулою (П = Зс х Кзс х Кв/100 %) під час проведення йому перерахунку пенсії відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону № 796-ХІІ від 28.02.1991 року та пункту 9-1 постанови КМ України № 1210. При цьому позивач вказує, що при обчисленні основного розміру пенсії відповідач першочергово мав виходити із прямої вказівки Закону № 796-ХІІ від 28.02.1991 року, яка визначає розмір належної пенсії у відсотках від п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01.01.2019 року, з урахуванням ступеня втрати професійної працездатності або групи інвалідності (за бажанням), що має бути застосована у варіанті “П = 60% х 5х Зп (мін.)”, де П - розмір пенсії, Зп (мін) - розмір мінімальної заробітної плати. На переконання позивача, формула, за якою відповідачем здійснюється розрахунок та виплата пенсії по інвалідності, застосовується неправомірно, оскільки суперечить як загальним нормам цивільного законодавства, так і спеціальним нормам права, визначеним Законом № 796-ХІІ від 28.02.1991 року. Відтак, вважає дії відповідача щодо обмеження розміру пенсії по інвалідності та застосування неправомірної, на його думку, формули, що використана в пункті 9-1 Постанови КМ України № 1210 протиправними, у зв'язку з чим за захистом своїх прав звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 28.01.2020 року позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків.
Після усунення недоліків ухвалою від 13.02.2020 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні). Цією ж ухвалою відповідачу встановлено 15-денний строк з дня її вручення для подання відзиву на позовну заяву в порядку, передбаченому статтею 162 КАС України.
02.03.2020 року до суду надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 6520/20), в якому представник відповідача зазначив, що ГУ ПФУ у Вінницькій області заперечує проти заявлених позовних вимог та вважає їх безпідставними і необґрунтованими. Представник відповідача зазначає, що основний розмір пенсії позивача з 01.07.2019 року обчислено за формулою, визначеною пунктом 9-1 Порядку № 1210, із застосуванням середньомісячного коефіцієнта заробітної плати, який визначається шляхом ділення п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, на розмір середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за рік, що передує відповідному року. Вважає, що перерахунок пенсії позивачу відповідно до формули “П = 60% х 5х Зп (мін.)”, як цього бажає позивач, є неможливим та суперечить приписам діючого законодавства, оскільки визначення п'ятикратного розміру заробітної плати є лише складовою (частиною) формули для визначення середньомісячного коефіцієнту заробітку, з якого проводиться обчислення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону № 796-ХІІ від 28.02.1991 року. Вказує, що ГУ ПФУ у Вінницькій області діяло на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України, а тому просить суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Відповідно до ч. 2 ст. 262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Згідно з вимогами ч. 2, 3 ст. 263 КАС України розгляд справ за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи здійснюється судом у письмовому провадженні в строк не більше 30 днів з дня відкриття провадження у справі.
Водночас частиною четвертою статті 243 КАС України визначено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується копією посвідчення (Категорія 1) серії НОМЕР_1 від 23.01.2001 року, а також вкладкою до посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи серії НОМЕР_1 .
Як слідує з матеріалів справи та не заперечується сторонами, ОСОБА_1 , перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Вінницькій області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Так, позивачу 03.02.2004 року встановлено ІІІ групу інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, та визначено ступінь втрати професійної працездатності у розмірі 40 %, що підтверджується довідкою МСЕК серії 2-18 АВ № 054320 від 04.03.2004 року.
01.07.2019 року ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії по інвалідності на підставі ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23 листопада 2011 року, за результатами якого основний розмір пенсії позивача за період з 01.07.2019 року по 30.11.2019 року включно склав 5630,40 грн., що підтверджується протоколом перерахунку пенсії від 02.07.2019 року. З 01.12.2019 року по 06.12.2020 року - 5896,80 грн. (рішення за № 905290136139 від 04.07.2019 року).
02.01.2020 року до ГУ ПФУ у Вінницькій області надійшла заява ОСОБА_1 , в якій він просив надати обґрунтовану відповідь у відповідності до ЗУ “Про доступ до публічної інформації” щодо причин невиплати пенсії по інвалідності в розмірі 14169 грн. починаючи з 01.01.2020 року, як особі яка отримала ІІІ групу інвалідності внаслідок ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи в розрахунку 60% від 5 мінімальних заробітних плат. Зауважує, що такі дії пенсійного органу в кінцевому результаті призводять до значного зменшення пенсійних виплат, які останній не отримує, в тому числі і за 2019 рік.
За результатами розгляду заяви, листом від 20.01.2020 року за № 83-1/М-02/8-0200/20 ГУ ПФУ у Вінницькій області повідомило, що пенсія ОСОБА_1 розрахована та виплачується відповідно до норм чинного законодавства, зокрема, ч. 3 ст. 59 Закону № 796-ХІІ від 28.02.1991 року, механізм обчислення якої передбачено п. 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1210. Деталізує, що перерахунок його пенсії з 01.07.2019 року проведено з урахуванням розміру мінімальної заробітної плати станом на 01.01.2019 року (4173,00 грн.) х 5 (п'ятикратний розмір мінімальної заробітної плати) та показника середньої заробітної плати по Україні за 2018 рік (7810,88 грн.), що відповідає коефіцієнту для обчислення заробітної плати 2019 року в сумі 2,67127. Так, подальший розрахунок заробітної плати для обчислення пенсії у 2019 році здійснено шляхом: 2,67127 х 3764,4 х 1,17 (з 01.03.2019 року) = 11765,20 грн. Обчислення пенсії проводиться в залежності від відсотка втрати працездатності. До визначеного розміру пенсії призначаються підвищення згідно чинного законодавства. Також відповідач зазначив, що перерахунок пенсії за 2020 рік буде проведений (за доцільності) після визначення середнього розміру заробітної плати за 2019 рік.
Не погодившись з такими діями відповідача та вважаючи, що останній безпідставно використовує при розрахунку його пенсії по інвалідності формулу, що передбачена Порядком № 1210, замість прямої норми Закону, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи та спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зважає на таке.
Згідно статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до п.6 ч. 1 ст. 92 Конституції України, виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, умови соціального захисту потерпілого населення визначено Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон № 796-ХІІ від 28.02.1991 року).
У відповідності до статті 1 вказаного Закону, закон спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв'язання пов'язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.
Згідно ст. 10 Закону № 796-ХІІ від 28.02.1991 року, учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців*, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Частиною першою статті 49 Закону № 796-ХІІ від 28.02.1991 року визначено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно ч. 3 статті 59 Закону № 796-ХІІ від 28.02.1991 року (у редакції Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 05.10.2006 р. № 231-V) особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням цих осіб з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.
У редакції Закону України від 03.10.2017 р. № 2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", чинній з 01.10.2017 р., наведеною вище статтею визначено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 23.11.2011 року № 1210 затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок № 1210).
Згідно з п. 1 Порядку №1210 (у редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 року № 851), цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України №796.
Пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і пенсії у зв'язку з втратою годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС визначаються за формулою П = Зс х Кзс х Кв/100% (пункт 9 Порядку).
15.11.2017 року (після внесення змін до статті 59 Закону № 796-ХІІ від 28.02.1991 року) постановою Кабінету Міністрів України за № 851 "Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" внесено зміни до Порядку, а саме: у першому реченні пункту 1 слова і цифри "статей 54 і 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" замінено словами і цифрами "статей 54, 57 і 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", та доповнено Порядок пунктом 9-1 такого змісту: "За бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року."
Враховуючи викладене, суд зазначає, що пункт 9-1 Порядку № 1210 прийнятий на реалізацію норми частини третьої статті 59 Закону № 796-ХІІ від 28.02.1991 року та підлягає застосуванню до осіб, на яких поширюється дія частини третьої статті 59 вказаного Закону.
Відповідно до п. 9-1 Порядку № 796, за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою:
П = Зс х Кзс х (Кв : 100),
де П - розмір пенсії;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначається як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки;
Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії;
Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).
Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою:
Кзс = (Зп (мін) х 5) : Зс1,
де Зп(мін) - розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року;
Зс1 - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року.
Розмір відшкодування фактичних збитків (Кв) визначається як відсоток втрати працездатності, визначений органами медико-соціальної експертизи. У разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначених пенсій виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Враховуючи викладене, суд враховує, що пункт 9-1 Порядку № 1210 прийнятий на реалізацію норми частини третьої статті 59 Закону №796 та підлягає застосуванню до осіб, на яких поширюється дія частини третьої статті 59 вказаного Закону.
Рішенням Конституційного Суду України від 25.04.2019 року № 1-р(II)/2019 словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону № 796-ХІІ від 28.02.1991 року, визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).
Постановою Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 року № 543 положення абзацу першого пункту 9-1 Порядку № 1210 приведено у відповідність до приписів частини третьої статті 59 Закону №796-XII (з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 25.04.2019 року № 1-р(II)/2019), а сама формула, за якою розраховується пенсія, змін не зазнала.
Так, зазначеною постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2019 року № 543 абзац перший пункту 9-1 Порядку № 1210 викладено в такій редакції: "За бажанням військовослужбовців, зокрема військовозобов'язаних, призваних на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою:...".
Слід зауважити, що вищевказані обставини не призвели до зміни формули, передбаченої пунктом 9-1 Порядку № 1210, за якою проводиться обчислення пенсії.
Суд першочергово виходить з того, що спір у цій справі виник внаслідок різного тлумачення учасниками спору формули обчислення розрахунку пенсії по інвалідності військовослужбовцям та військовозобов'язаним, інвалідність яких пов'язана з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, що передбачена п. 9-1 Порядку № 1210.
Зі змісту спірних у даній справі дій ГУ ПФУ у Вінницькій області вбачається, що пенсію позивачу було перераховано за формулою: П=Зс*Кзс*(Кв / 100%).
Так, для обчислення пенсії ОСОБА_1 , у розмірі відшкодування фактичних збитків, завданих здоров'ю внаслідок Чорнобильської катастрофи - 40%, визначено середньомісячний коефіцієнт заробітної плати станом на 01.07.2019 року, який враховується під час обчислення пенсії (Кзс)= 4173 грн. (мін. заробітна плата з 01.01.2019 року) х 5/7810,88 (середня заробітна плата по України за 2018 рік) = 2,67127;
заробітна плата для обчислення пенсії обчислюється: 2,67127 (Кзс) х 3764,40 грн. х 1,17 (з 01.03.2019 року) = 11765,20 грн.;
розмір пенсії по інвалідності ІІІ групи з урахуванням відсотку втрати працездатності, встановленої органами МСЕК (40 %) визначається: 11765,20 грн. х 40 % = 4706, 80 грн. Розмір пенсії з надбавками за періоди з 01.07.2019 року по 30.11.2019 року склав - 5630,40 грн., з 01.12.2019 року по 06.12.2020 року - 5896,80 грн., що підтверджується протоколом перерахунку пенсії від 02.07.2019 року (рішення від 04.07.2019 року за № 905290136139). Пенсія у такому розмірі і виплачується ОСОБА_1 з 01.07.2019 року.
Отже, формулу, за якою обчислюється пенсія по інвалідності у цьому випадку, визначено пунктом 9-1 Порядку № 1210. Цією нормою передбачено застосування для обчислення пенсії трьох складових: середнього показника середньої заробітної плати (доходу), середньомісячного коефіцієнта заробітної плати та розміру відшкодування фактичних збитків. Іншого способу (формули) для обчислення пенсії по інвалідності особам з числа учасників ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи чинним законодавством не передбачено.
У свою чергу, суд зазначає, що п'ятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, враховується при обчисленні пенсії для розрахунку значення "Кзс" - середньомісячного коефіцієнту заробітної плати. При цьому суд погоджується із доводами відповідача, що висновок позивача щодо необхідності перерахунку його пенсії виходячи безпосередньо з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати є хибним, оскільки п'ятикратний розмір мінімальної заробітної плати є не сталою величиною, з якої визначається розмір пенсії, а лише складовою формули для визначення середньомісячного коефіцієнту заробітку, з якого проводиться обчислення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону № 796-ХІІ від 28.02.1991 року.
Більше того, п'ятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, являє собою вихідний показник для обчислення пенсії, який сам по собі не враховує індивідуальних особливостей кожного окремого пенсіонера (зокрема, розміру відшкодування фактичних збитків (у відсотках)), а тому застосування формули, наведеної у пункті 9-1 Порядку № 1210, дозволяє визначити розмір пенсії індивідуально для кожного пенсіонера із врахуванням його особливостей.
За таких обставин, позивачу пенсія виплачується відповідно до вимог п. 9-1 Порядку № 1210, саме який визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону № 796-ХІІ від 28.02.1991 року.
Водночас, посилання позивача у позовній заяві на загальні положення відшкодування шкоди визначені Главою 82 “Відшкодування шкоди” параграфом 2 “Відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю” (ст.ст. 1195 - 1208) в даному випадку є помилковими, оскільки спірні відносини, що виникли між сторонами, пов'язані із обчисленням і перерахунком пенсії по інвалідності як соціальної виплати відповідно до вимог частини третьої статті 59 Закону № 796-ХІІ від 28.02.1991 року, а не з відшкодування грошового зобов'язання внаслідок заподіяної шкоди в розумінні цивільного законодавства.
Виходячи з викладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Вінницькій області про визнання протиправними дії відповідача по перерахунку належної йому пенсії по інвалідності відповідно до статті 59 Закону № 796-ХІІ від 28.02.1991 року, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати встановленої законом на 1 січня поточного року по формулі, використаній в пункті 9-1 постанови КМ України № 1210" не є обґрунтованими, а тому не підлягають задоволенню.
Як наслідок, і наступні похідні позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача нарахувати та виплачувати йому пенсію по інвалідності, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати встановленої законом на 1 січня поточного року по формулі: П = 60% х 5 х Зп (мін) та стягнути з відповідача не нараховані та не виплачені суми пенсії з 26.04.2019 року не можуть бути задоволені.
В силу вимог частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відтак, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій і докази, надані позивачем, суд приходить до переконання, що у задоволенні адміністративного позову належить відмовити повністю.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, а витрат, пов'язаних з розглядом справи судом не встановлено, питання про розподіл судових витрат у справі не вирішується.
Керуючись статтями 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 242, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України,
У задоволенні вимог адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду складено та підписано 13.03.20.
Інформація про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідент. номер: НОМЕР_2 );
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (місце знаходження: вул. Хмельницьке шосе, буд. 7, м. Вінниця, 21100, код ЄДРПОУ; 13322403).
Суддя Слободонюк Михайло Васильович