13 березня 2020 року Справа № 160/309/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сліпець Н.Є.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) у місті Дніпро адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Міністерства оборони України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Новомосковський об'єднаний міський територіальний центр комплектування та соціальної підтримки про ввизнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
10.01.2020 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач-1), Міністерства оборони України (далі - відповідач-2), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Новомосковський об'єднаний міський територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність командира Військової частини НОМЕР_1 щодо не направлення до Новомосковського об'єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки у повному обсязі документів, які необхідні для надання статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 та зобов'язати командира Військової частини НОМЕР_1 направити до Новомосковського об'єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки у повному обсязі документи, які необхідні для надання статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 відповідно до переліку, визначеного Постановою Кабінету Міністрів України № 413 від 20 серпня 2014 року, а саме наказ керівника сектору «Б» щодо вилучення (виходу з АТО) лейтенанта ОСОБА_1 зі складу сил та засобів керівника сектору «Б»;
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Командування Сухопутних військ Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій військовослужбовців Сухопутних військ Збройних Сил України, яким ОСОБА_1 було відмовлено в наданні статусу учасника бойових дій та зобов'язати Комісію Командування Сухопутних військ Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій військовослужбовців Сухопутних військ Збройних Сил України прийняти рішення про надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.01.2020 року відкрито провадження та призначено розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами на 12.02.2020 року, відповідно до ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що в період з квітня 2014 року по серпень 2018 року проходив військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 (польова пошта НОМЕР_2 ), звідки був звільнений і виключений із списків особового складу та направлений для постановки на військовий облік до Новомосковсько-Магдалинівського ОМВК Дніпропетровської області. Однак його звільнення відбулося з порушенням ряду прав, зокрема, право на отримання статусу учасника бойових дій у відповідності до чинного законодавства, оскільки під час звільнення йому була надана «Довідка про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України», але до довідки не були додані інші документи, перелік яких визначений чинним законодавством України. Позивач вважає, що має право на отримання статусу учасника бойових дій, однак на його письмове звернення щодо отримання необхідних документів, відповідач-1 відповіді не надав, що є свавіллям з боку керівництва відповідача-1. На сьогоднішній день позивач не може отримати статус учасника бойових дій у зв'язку з тим, що відсутній витяг з наказу керівника сектору «Б» щодо його вилучення (виходу з АТО) зі складу сил та засобів керівника сектору «Б», оскільки комісією Командування Сухопутних військ з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій військовослужбовців Сухопутних військ Збройних Сил України винесено рішення про повернення документів на доопрацювання, чим фактично відмовлено у наданні статусу учасника бойових дій. Позивач вважає, що комісія діяла не на підставі та не у спосіб, що передбачені чинним законодавством України, тому таке рішення є протиправним та підлягає скасуванню.
13.02.2020 року представником відповідача-1 подано письмовий відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого зазначено, що відповідно до п. 8 Постанови КМУ №413 у разі неподання командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) або іншим керівником підприємства, установи та організації до комісії документів, необхідних для надання статусу учасника бойових дій, особи, зазначені в абзацах 2 і 3 пункту 2 цього Порядку, можуть самостійно звернутися до відповідної комісії. У позовній заяві позивач посилається на те, що не може отримати учасника бойових дій, у зв'язку з тим, що відсутній витяг з наказу керівника сектору «Б» щодо його вилучення (виходу з АТО) зі складу Сил та засобів керівника сектору «Б», однак даний витяг знаходиться в Галузевому державному архіві МОУ, а тому позивач має можливість самостійно подати відповідний запит щодо вилучення відповідного витягу з архіву. У разі, якщо такий запит вже був поданий раніше, то повторно подати відповідний запит. Таким чином, відповідач вважає, що командуванням військової частини у даному випадку дотримано вимоги діючого законодавства, у зв'язку з чим підстави для задоволення позову відсутні.
Представник відповідача-2 будучи належним чином повідомленим судом про дату розгляду справи правом на подання відзиву не скористався, будь-яких пояснень своєї правової позиції до суду не направив, про причини не направлення відзиву суд не повідомив.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
04.02.2020 року третя особа надала свої письмові пояснення щодо позову, зазначивши, що 06.05.2019 року Новомосковським ОМТЦК та СП було надіслано пакет документів щодо лейтенанта запасу ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки для направлення до комісії Командування Сухопутних військ з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій військовослужбовців Сухопутних військ Збройних Сил України. Проте, 19.09.2019 року даний пакет був повернутий на доопрацювання, у зв'язку з тим, що не підтверджено інформацію про вихід з району проведення антитерористичної операції лейтенанта ОСОБА_1 21.07.2014 року, а саме відсутній витяг з наказу керівника сектору «Б» щодо вилучення (виходу з АТО) лейтенанта ОСОБА_1 зі складу сил та засобів керівника сектору «Б».
Відповідно до положень ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Згідно ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи, або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази у сукупності з нормами чинного законодавства України, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з квітня 2014 року перебував на військовій службі у Військовій частині - польова пошта НОМЕР_2 , був призваний по частковій мобілізації на підставі Указу Президента України від 17.03.2014 року №303/2014.
Відповідно до витягу з наказу командира військової частини польова пошта НОМЕР_2 (по стройовій частині) №30 від 01.06.2014 року ОСОБА_1 виконував бойові завдання та перебував в оперативному підпорядкуванні керівника АТО в Донецькій та Луганській областях.
Наказом командира Військової частини НОМЕР_1 (по строковій частині) №236 від 28.08.2018 року лейтенанта ОСОБА_1 колишнього командира мінометного взводу 3 механізованого батальйону, який знаходився у розпорядженні командира частини з 02.01.2015 року звільнено на підставі Указу Президента України від 06.05.2015 року №254/2015 по демобілізації, у зв'язку із самовільним залишенням частини з 02.01.2015 року по 28.08.2018 року.
Також, даним наказом ОСОБА_1 виключено із списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 та направлено для постановки на військовий облік до Новомосковсько - Магдалинівського ОМВК Дніпропетровської області.
При цьому, відповідно до наказу, термін самовільного залишення частини не враховано до вислуги років.
При звільненні ОСОБА_1 була надана Довідка про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України від 09.08.2018 року.
03.09.2018 року ОСОБА_1 звернувся до Новомосковського об'єднаного міського військового комісаріату із заявою щодо звернення Новомосковського ОМВК до Військової частини НОМЕР_1 для отримання всіх необхідних документів на лейтенанта ОСОБА_1 та подальшого встановлення йому статусу учасника бойових дій.
З аналогічним запитом про отримання необхідних для отримання посвідчення учасника бойових дій документів 10.09.2018 року ОСОБА_1 звернувся до командира Військової частини НОМЕР_1 .
Судом встановлено, що на виконання вимог заяви 05.09.2018 року Новомосковським ОМВК направлений запит до Військової частини НОМЕР_1 щодо надання завірених належним чином документів, а саме: витягів із наказів командира військової частини - польова пошта НОМЕР_2 № 30 від 01.06.2014 року та № 80 від 21.07.2014 року; довідки про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України; витягів із наказів керівника сектору про прибуття (убуття) до сил та засобів, які залучаються та беруть участь в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей, з метою виконання службових (бойових) завдань.
12.10.2018 року Новомосковським ОМВК отримано від Військової частини НОМЕР_1 запитувані документи на ім'я лейтенанта запасу ОСОБА_1 , а саме:
- довідка про безпосередню участь в АТО;
- витяги з наказів командира військової частини - польова пошта НОМЕР_2 (по стройовій частині) № 30 від 01.06.2014 року та № 80 від 21.07.2014 року;
- витяг з наказу про результати службового розслідування проведеного по факту відсутності у відповідних наказах інформації про вхід та вихід з району проведення антитерористичної операції деяких військовослужбовців протягом 2014-2018 років (у зв'язку з відсутністю інформації щодо вилучення лейтенанта ОСОБА_1 зі складу сил та засобів керівника сектору «Б»).
Також, Військовою частиною НОМЕР_1 повідомлено, що витяги з наказів керівника сектору «Б» у військовій частині не зберігаються, тому для отримання зазначеного витягу про залучення до складу сил та засобів керівника сектору «Б» від 23.07.2014 року № 2, військовою частиною 13.09.2018 року направлено запит до Галузевого державного архіву МОУ, проте, станом на 05.10.2018 року відповідь до військової частини не надходила.
14.12.2018 року ОСОБА_1 повторно звернувся до Новомосковського ОМВК із заявою щодо направлення запиту Новомосковським ОМВК до Військової частини НОМЕР_1 з вимогою про надання необхідних документів для встановлення статусу учасника бойових дій.
Листом від 18.12.2018 року Новомосковський ОМВК повідомив ОСОБА_1 про розгляд заяви від 14.12.2018 року та повідомив, що Військовою частиною НОМЕР_1 були надані необхідні документи, окрім витягу з наказу керівника сектору «Б» (по стройовій частині), у зв'язку з чим 13.09.2018 року Військовою частиною НОМЕР_1 направлено запит до Галузевого державного архіву МОУ щодо надання копії витягу з наказу керівника сектору «Б» від 23.07.2014 року № 2 «Про залучення до складу сил та засобів керівника сектора «Б» ОСОБА_1 з 05.05.2014 року», однак, станом на 18.12.2018 року, вищевказаний витяг з наказу керівника сектору «Б» до ІНФОРМАЦІЯ_1 не надходив.
17.01.2019 року Новомосковським ОМТЦК та СП надісланий запит до Військової частини НОМЕР_1 щодо надання відповіді на запит від 13.09.2018 року з Галузевого державного архіву.
Судом встановлено, що 29.03.2019 року ОСОБА_1 звернувся з заявами до Оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_2 » в/ч НОМЕР_3 та Міністерства оборони України з проханням сприяти в отриманні всіх необхідних для отримання посвідчення учасника бойових дій документів.
Також, 01.04.2019 року ОСОБА_1 направив до Галузевого державного архіву МОУ заяву про надання копій документів.
03.05.2019 року до Новомосковського ОМТЦК та СП надійшов архівний витяг з Галузевого державного архіву МОУ на молодшого лейтенанта ОСОБА_1 , в якому зазначено, що в наказі керівника сектору «Б» (по строковій частині) с. Великомихайлівка, від 23.07.2014 року №2 зазначено:
«4. Вважати такими, що прибули 05 травня 2014 року у службове відрядження до складу сил та засобів сектора «Б», які залучаються та беруть участь в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей, з метою виконання службових (бойових) завдань:
4.1 Нижчепойменованих військовослужбовців військової частини польова пошта НОМЕР_2 : ... молодшого лейтенанта ОСОБА_1 , командира взводу мінометної батареї ...
Підстава: наказ командира військової частини - польова пошта НОМЕР_2 від 01.06.2014 року №30».
06.05.2019 року Новомосковським ОМТЦК та СП отриманий пакет документів щодо лейтенанта запасу ОСОБА_1 надіслано до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - Дніпропетровський ОТЦК та СП) для направлення до комісії Командування Сухопутних військ з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій військовослужбовців Сухопутних військ Збройних Сил України.
Проте, 19.09.2019 року пакет документів щодо лейтенанта запасу ОСОБА_1 був повернутий на доопрацювання до Новомосковського ОМТЦК та СП, у зв'язку з тим що не підтверджено інформацію про вихід з району проведення антитерористичної операції лейтенанта ОСОБА_1 21.07.2014 року, а саме: відсутній витяг з наказу керівника сектору «Б» щодо вилучення (виходу з АТО) лейтенанта ОСОБА_1 зі складу сил та засобів керівника сектору «Б» від 23.07.2014 року №2.
При цьому, судом встановлено, що відповідно до витягу з наказу командира Військової частини НОМЕР_1 № 1864 від 29.06.2018 року «Про результати службового розслідування проведеного по факту відсутності у відповідних наказах інформації про вхід та вихід з району проведення антитерористичної операції деяких військовослужбовців протягом 2014-2018 років, посадові особи, які протягом 2014-2018 років виконували обов'язки командирів підрозділів та начальників штабів підрозділів військової частини, у зв'язку з бездіяльністю та безконтрольністю, не зазначили деяких військовослужбовців у наказах командира частини (по стройовій частині), що призвело до їх не включення до відповідних наказів керівників антитерористичною операцією.
Отже, спір між сторонами виник з підстав не направлення відповідачем-1 у повному обсязі документів щодо позивача, які необхідні для надання статусу учасника бойових дій, а також прийняття Комісією Командування Сухопутних військ Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій військовослужбовців Сухопутних військ Збройних Сил України рішення про відмову в наданні статусу учасника бойових дій.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються Конституцією, Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та Порядком надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року №413.
Згідно ст. 5 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.
Пунктом 19 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» визначено, що учасниками бойових дій визнаються: військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
Механізм надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці 1 п. 19 ч. 1 ст. 6 Закону, визначений Порядком №413.
Так, відповідно до п. 2 Постанови КМУ № 413 статус учасника бойових дій надається:
- військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, Державної кримінально-виконавчої служби, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів;
- особам, які у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, за умови, що в подальшому такі добровольчі формування згідно з переліком, визначеним Антитерористичним центром при СБУ та Генеральним штабом Збройних Сил, були включені до складу Збройних Сил, МВС, Національної поліції, Національної гвардії та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів.
Згідно п. 2-1 Порядку №413 статус учасника бойових дій надається особам, зазначеним у пункті 2 цього Порядку, в разі залучення їх до проведення антитерористичної операції чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях на строк не менше ніж 30 календарних днів, у тому числі за сукупністю днів перебування в районах її проведення.
Особам, які брали участь у виконанні бойових (службових) завдань в умовах безпосереднього зіткнення та вогневого контакту з противником, у проведенні розвідувальних заходів, що підтверджено оперативним штабом з управління антитерористичною операцією чи Об'єднаним оперативним штабом Збройних Сил України (об'єднаним командним пунктом об'єднаних сил), а також які отримали поранення, контузії, каліцтва, що унеможливило подальше виконання ними відповідних завдань (крім випадків необережного поводження із зброєю та ухилення від військової служби шляхом самокалічення або шляхом симуляції хвороби), статус учасника бойових дій надається незалежно від кількості днів залучення їх до проведення антитерористичної операції чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях.
Відповідно до п. 4 Порядку №413 для осіб, які брали участь в антитерористичній операції підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є такі документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях в районах її проведення: витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, витяги з наказів керівника оперативного штабу з управління антитерористичною операцією чи його заступників або керівників секторів (командирів оперативно-тактичних угруповань) про підпорядкування керівнику оперативного штабу з управління антитерористичною операцією в районах її проведення та про прибуття (вибуття) до (з) районів проведення антитерористичної операції, документи про направлення у відрядження до районів проведення антитерористичної операції або інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції в районах її проведення.
Згідно із п. 5 Порядку № 413, рішення про надання та позбавлення статусу учасника бойових дій приймається комісіями з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореними в Міноборони, МВС, Мін'юсті, Національній поліції, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Генеральній прокуратурі України, Управлінні державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, ДСНС, ДФС (далі - комісія).
Відповідно до п. 6 Порядку №413 особам, зазначеним в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку, які брали участь в антитерористичній операції, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники підприємств, установ та організацій у місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (після видання відповідного наказу керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ) зобов'язані подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу чи працювали особи, довідки за формою згідно з додатком 1 та документи, передбачені пунктом 4 цього Порядку, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій.
Так, наказом Міністерства оборони України від 07.05.2015 року № 200 було затверджено Положення про комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, яке було чинним на момент направлення матеріалів на доопрацювання (втратило чинність з 30.09.2019 року).
Основним завданням Комісії є прийняття рішення щодо надання військовослужбовцям і добровольцям статусу учасника бойових дій.
Відповідно до п. 11 даного Положення Комісії зобов'язані, зокрема, розглядати документи стосовно надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, а в разі відсутності підстав, які підтверджуються документами, повертати їх до військових частин (органів, підрозділів), установ, закладів чи особисто заявнику з метою подальшого доопрацювання.
З аналізу викладеного вбачається, що підставою для надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, є відповідні документальні підтвердження вказаного, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення та довідка про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України.
У разі неподання командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) або іншим керівником підприємства, установи та організації до комісії документів, необхідних для надання статусу учасника бойових дій, особи, зазначені в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку, можуть самостійно звернутися до відповідної комісії (абз. 1 п. 8 Порядку № 413).
Під час розгляду справи судом встановлено, що в період з 01.06.2014 року по 27.06.2014 року ОСОБА_1 брав безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей, що підтверджується:
1) Довідкою про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України від 09.08.2018 року;
2) Витягом з наказу командира військової частини польова пошта НОМЕР_2 (по особовій частині) від 01.06.2014 року, відповідно до якого молодший лейтенант ОСОБА_1 є таким що перебуває в оперативному підпорядкуванні керівника АТО в Донецькій ьа Луганській областях.
Також, судом встановлено, що Військовою частиною НОМЕР_1 на виконання вимог запиту направлено до Новомосковської ОМВК документи щодо лейтенанта запасу ОСОБА_1 , такі як:
- довідка про безпосередню участь в АТО;
- витяги з наказів командира військової частини - польова пошта НОМЕР_2 (по стройовій частині) № 30 від 01.06.2014 року та № 80 від 21.07.2014 року;
- витяг з наказу про результати службового розслідування проведеного по факту відсутності у відповідних наказах інформації про вхід та вихід з району проведення антитерористичної операції деяких військовослужбовців протягом 2014-2018 років (у зв'язку з відсутністю інформації щодо вилучення лейтенанта ОСОБА_1 зі складу сил та засобів керівника сектору «Б»).
Проте, витяг з наказу керівника сектору «Б» про залучення до складу сил та засобів керівника сектору «Б» від 23.07.2014 року № 2 військовою частиною направлено не було, оскільки останній у військовій частині не зберігається.
За для отримання зазначеного витягу Військовою частиною НОМЕР_1 13.09.2018 року направлено запит до Галузевого державного архіву МОУ.
Отже, Військовою частиною НОМЕР_1 до Новомосковського об'єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки були направлені всі наявні на той час документи для надання статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 , а також вчинено дії, щодо отримання відсутнього витягу з наказу.
Таким чином, суд дійшов висновку, що Військовою частиною НОМЕР_1 були надані для розгляду всі відповідні документи, які є підставою для надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій, у зв'язку з чим позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльності командира Військової частини НОМЕР_1 щодо не направлення до Новомосковського об'єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки у повному обсязі документів, які необхідні для надання статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 є не обгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Щодо вимоги позивача про визнання протиправним та скасувати рішення Комісії Командування Сухопутних військ Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій військовослужбовців Сухопутних військ Збройних Сил України, яким позивачу відмовлено в наданні статусу учасника бойових дій, суд зазначає наступне.
Так, судом встановлено, що у зв'язку з не підтвердженням інформації про вихід з району проведення антитерористичної операції лейтенанта ОСОБА_1 21.07.2014 року, а саме, у зв'язку з відсутністю витягу з наказу керівника сектору «Б» щодо вилучення (виходу з АТО) лейтенанта ОСОБА_1 зі складу сил та засобів керівника сектору «Б» від 23.07.2014 року №2, Комісією Командування Сухопутних військ Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій військовослужбовців Сухопутних військ Збройних Сил України 19.09.2019 року документи щодо надання позивачу статусу учасника бойових дій повернуті на доопрацювання до Новомосковського ОМТЦК та СП.
Разом з тим, в даному випадку витягом з наказу командира Військової частини НОМЕР_1 № 1864 від 29.06.2018 року «Про результати службового розслідування проведеного по факту відсутності у відповідних наказах інформації про вхід та вихід з району проведення антитерористичної операції деяких військовослужбовців протягом 2014-2018 років» визначено, що посадові особи, які протягом 2014-2018 років виконували обов'язки командирів підрозділів та начальників штабів підрозділів військової частини, у зв'язку з бездіяльністю та безконтрольністю, не зазначили деяких військовослужбовців у наказах командира частини (по стройовій частині), що призвело до їх не включення до відповідних наказів керівників антитерористичною операцією.
При цьому, на підтвердження інформації про вихід з району проведення антитерористичної операції лейтенанта ОСОБА_1 21.07.2014 року, Галузевим державним архівом МОУ було надано архівний витяг від 13.09.2018 року №3672, який був направлений до комісії разом з усіма документами.
В даному архівному витязі наявні посилання на наказ керівника сектору «Б» (по строковій частині) с. Великомихайлівка, від 23.07.2014 року №2, у якому зазначено: «вважати такими, що прибули 05 травня 2014 року у службове відрядження до складу сил та засобів сектора «Б», які залучаються та беруть участь в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей, з метою виконання службових (бойових) завдань, в тому числі, молодший лейтенант ОСОБА_1 , командир взводу мінометної батареї».
Отже, на розгляд комісії були надані всі необхідні документи, що підтверджують право позивача на отримання статусу учасника бойових дій.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що Комісією Командування Сухопутних військ Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій військовослужбовців Сухопутних військ Збройних Сил України протиправно прийнято рішення від 19.09.2019 року, яким повернуто на доопрацювання пакет документів відносно ОСОБА_1 , оскільки право позивача на отримання статусу учасниками бойових дій підтверджено належними доказами.
При цьому, суд зазначає, що повернення документів на доопрацювання відбувається для усунення недоліків або наявних розбіжностей, проте документи надані до комісії у відношенні позивача були повернуті з тих підстав, що не підтверджено інформацію про вихід з району проведення антитерористичної операції лейтенанта ОСОБА_1 21.07.2014 року, а саме, у зв'язку з відсутністю витягу з наказу керівника сектору «Б» щодо вилучення (виходу з АТО) лейтенанта ОСОБА_1 зі складу сил та засобів керівника сектору «Б» від 23.07.2014 року №2, тоді як на підтвердження даного факту наданий архівний витяг від 13.09.2018 року №3672.
Тобто, в даному випадку повернення документів на доопрацювання фактично є відмовою у наданні статусу учасника бойових дій, оскільки усунути такий недолік та надати витяг з наказу керівника сектору «Б» від 23.07.2014 року №2 ні Військовою частиною НОМЕР_1 , яка направляла документи, ні позивачем, не можливо.
Таким чином, враховуючи, що єдиною підставою для прийняття оскаржуваного рішення було те, що не надано сам витяг з наказу від 23.07.2014 року №2, який відсутній у військової частини, суд дійшов висновку, що рішення Комісії Командування Сухопутних військ Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій військовослужбовців Сухопутних військ Збройних Сил України від 19.09.2019 року, яким позивачу відмовлено в наданні статусу учасника бойових дій, є протиправним, у зв'язку з чим підлягає скасуванню.
Оскільки, судом встановлено, що Комісія протиправно відмовила у встановленні позивачу статусу учасника бойових дій, а також враховуючи наявність у позивача права на встановлення такого статусу, суд вважає, що ефективним способом захисту порушеного права позивача, у спірному випадку, буде зобов'язання Комісії Командування Сухопутних військ Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій військовослужбовців Сухопутних військ Збройних Сил України надати ОСОБА_1 статус учасника бойових дій.
При цьому, суд зазначає, що якщо відмова відповідного органу визнана судом протиправною, а іншого варіанту поведінки у суб'єкта владних повноважень за законом не існує, то суд має право зобов'язати такий орган влади вчинити конкретні дії, які б гарантували захист прав і свобод позивача.
Отже, застосування судом зазначеного способу захисту права не можна вважати втручанням у дискреційні повноваження Комісії.
Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Частина 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.
В той же час, і ч. 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України покладено обов'язок на позивача довести ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги та заперечення.
Оцінуючи усі докази, які були досліджені судом у їх сукупності, суд дійшов висновку, що рішення Комісії Командування Сухопутних військ Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій військовослужбовців Сухопутних військ Збройних Сил України від 19.09.2019 року, яким повернуто на доопрацювання пакет документів відносно ОСОБА_1 , прийнято всупереч Конституції України та чинному законодавству України, а тому позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Враховуючи, що позивач, відповідно до п. 16 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору, питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішувалось.
Відповідно до ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Згідно із ч. 5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ст.ст. 2-10, 11, 12, 47, 72-77, 94, 122, 132, 139, 193, 241-246, 250, 251, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), Міністерства оборони України (03168, м. Київ, пр. Повітрофлотський, буд. 6, код ЄДРПОУ 00034022), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Новомосковський об'єднаний міський територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (51200, Дніпропетровська область, м. Новомосковськ, вул. Калнишевського, буд. 18) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Командування Сухопутних військ Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій військовослужбовців Сухопутних військ Збройних Сил України від 19.09.2019 року, яким документи щодо надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій повернуті на доопрацювання.
Зобов'язати Комісію Командування Сухопутних військ Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій військовослужбовців Сухопутних військ Збройних Сил України надати ОСОБА_1 статус учасника бойових дій.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.Є. Сліпець