Рішення від 26.02.2020 по справі 160/12922/19

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 лютого 2020 року Справа № 160/12922/19

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіПрудника С.В.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дії неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

20 грудня 2019 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з вимогами:

- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро; код ЄДРПОУ 21910427) щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; АДРЕСА_1 ) за листом від 28.10.2019 року за №248/03.22-19 “Про відмову в перерахунку пенсії” відповідно до ч.2 ст.57, ч.2 ст.56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з обмеженням пенсійних виплат з урахуванням середньомісячного заробітку вересня місяця 1986 року, та збільшенням пенсійних виплат за понаднормовий стаж за довідкою про заробіток для обчислення пенсії, виданою ВАТ Завод “Павлоградхіммаш” від 06.02.1995 №51/558 - протиправними;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро; код ЄДРПОУ 21910427) перерахувати та виплачувати із розрахунку середньомісячного заробітку вересня місяця 1986 року та збільшенням виплат за понаднормовий стаж за довідкою про заробіток для обчислення пенсії, виданою ВАТ Завод “Павлоградхіммаш” від 06.02.1995 №51/558, ч.2 ст. 27 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, без обмежень, враховуючи норми ст. ст. 56, 57 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” починаючи з 24.10.2019 року ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; АДРЕСА_1 ).

В обґрунтування позовних вимог у позовній заяві та у відповіді на відзив на позовну заяву позивач зазначив, що він є пенсіонером, особою першої категорії, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, учасником ліквідації аварії на ЧАЕС, отримує пенсію по інвалідності від захворювання пов'язаного з впливом аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". 24.10.2019 позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії на пільгових умовах із збільшенням її розміру на 1% за кожен рік роботи понад стаж 10 років відповідно до положень ч. 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Відповідач у проведенні перерахунку відмовив на підставі недоцільності такого перерахунку, оскільки як вбачалось з "умовного розрахунку" пенсії, який був здійснений Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області розмір пенсії позивача підлягав зменшенню. Отже, позивач вважає, що дії відповідача є протиправними та такими, що порушують права та законні інтереси останнього.

17.01.2020 року від ГУ ПФУ в Дніпропетровській області до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач щодо задоволення позовних вимог заперечує. В мотивування означеного посилається на те, що позивачем до Головного управління подана заява про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", враховуючи ст. 54. ч. 2 ст. 56, ч. 2 ст. 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Разом з тим, відповідно до ч. 4 Прикінцевих положень Розділу XV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі. При переведенні заявника з пенсії по інвалідності згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", розраховану відповідно до постанови КМУ від 23.11.2011 року № 1210. на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", розраховану відповідно до ст. 40 зазначеного Закону, розмір пенсії веде до зменшення. Отже, у Головного управління відсутні підстави для переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України ''Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням ст. 54, 56, 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

У період з 10.01.2020 року по 24.01.2020 року, та 21.02.2020 року суддя Прудник С.В. перебував у щорічній відпустці, а в період з 27.01.2020 року по 31.01.2020 року перебував на лікарняному.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.12.2019 року відкрито провадження в адміністративній справі, призначено розгляд за правилами спрощеного провадження без виклику учасників справи.

Справа розглянута в межах строку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановленого статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України - в межах шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Дослідивши всі документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 приймав участь у ліквідації аварії на Чорнобильській АЄС, залучений через військкомат з підприємства на спеціальні збори по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Позивач має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи» при виконанні військового обов'язку по ліквідації наслідків аварії а Чорнобильській АЄС, 1 категорія (2-ї групи) інвалідності відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ, що підтверджується посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 1986 році (Серія № 002964) видане 03.05.2019р. Дніпропетровською обласною державною адміністрацією.

Позивач перебуває на обліку в управлінні, та з 08.04.1998 року отримує пенсію по інвалідності в розмірі фактичних збитків (захворювання, пов'язане з роботами по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС), згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ.

Як зазначив позивач у поданій до суду позовній заяві, 24.10.2019 року під час особистого прийому у фахівця Пенсійного фонду України у м. Павлограді останньому стало відомо про те, що пенсійні виплати при розрахунку у відповідність ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058 від 09.07.2003 з урахування пільгової норми обчислення середньомісячного заробітку, та збільшення пенсійних виплат за понаднормативний стаж відповідно п.2 ч. 2 ст. 57, ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (№ 796-ХІІ) сума пенсії збільшується.

З метою реалізувати пільгове право у відповідності до вимог ч.2 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з обчисленням середньомісячного заробітку згідно п.2 ч.2 ст. 57, ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» 24.10.2019 року позивачем подано заяву про призначення/перерахунок пенсії до управління застосування пенсійного законодавства відділу з питань перерахунків пенсій №14 Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

Однак, листом від 28.10.2019 року за №248/03.22-19 управління застосування пенсійного законодавства відділу з питань перерахунків пенсій №14 Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило позивачу про те, що згідно статті 24 Закону №1058-ІV страховий стаж враховується, в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом. З огляду на приписи частини 1 статті 27 Закон №1058-ІУ розмір пенсії за віком визначається за формулою: П=3п х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону. Згідно статті 25 Закон №1058- ІV Коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою: Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%. Згідно статті 57 Закону №796-ХІІ обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення. Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення: менше 12 місяців, - середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців; не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - середньомісячний заробіток визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи; менше місяця, - середньомісячний заробіток визначається за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі. Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань. Отже, пенсія позивача розрахована згідно частини 9 постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", якою затверджений Порядок обчислення' пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. В свою чергу, розрахунок пенсії позивача станом на 01.10.2019 року склав: 11765,21 грн. (заробітна плата)*70% (втрата працездатності) = 8235,65 грн.; 379,60 грн. - додаткова пенсія інвалідам II групи з числа ліквідаторів ЧАЕС Пост. №112 п. 5; 625,60 грн. - підвищення інвалідам війни II групи (40% від 1564,00 грн.); 50,00 грн. - цільова грошова допомога інвалідам війни II групи. Загальний розмір пенсійної виплати на 01.10.2019 року становить 9290,85 грн. Таким чином, при переведенні позивача з пенсії по інвалідності згідно Закону №796 - XII на пенсію за віком згідно Закону №1058-IV з врахуванням статті 40 розмір пенсії веде до зменшення, а отже позивачу відмовлено в переході на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" враховуючи статтю 54, ч.2 ст.57, ч.2 ст.56 Закону 796-ХІІ.

Посилаючись на наведені обставини, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наведене нижче.

Стаття 46 Конституції України визначає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закон України від 09.07.2003 року № 1058-IV Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - Закон № 1058-IV) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до статті 1 Закону № 1058, пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Законом України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 28.02.1991 року № 796-XII (далі - Закон №796-XII), визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.

Частиною другою статті 27 Закону №1058-IV визначено, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону

В свою чергу, статтею 57 Закону №796-XII встановлено, що обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

У разі обчислення пенсії відповідно до частини 2 статті 27 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.

Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення менше 12 місяців, - середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців; не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - середньомісячний заробіток визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи; менше місяця, - середньомісячний заробіток визначається за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі.

З аналізу наведених норм права вбачається, що особі надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування або спеціальним - Законом України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Зазначена вище позиція узгоджується Верховним Судом України, викладена у постанові від 07.07.2015 року у справі № 754/12072/14-а, та Верховним Судом, викладена у постанові від 25.09.2018 року у справі № 185/3101/17 (2-а/185/253/17), яка в силу приписів частини 5 статті 242 КАС України має враховуватись судом під час вибору та застосування норм права.

Відповідно до довідки Павлоградського об'єднаного міського військового комісаріату від 27.04.1998 за №3/643, позивач з 18.08.1986 року по 30.08.1986 року брав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Тобто, з урахуванням положень ч.2 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», середньомісячний заробіток позивача визначається за серпень 1986 року з додаванням до заробітку на основній роботі, у відповідності до довідки, виданої ВАТ Завод “Павлоградхіммаш”06.02.1995 року за №51/558.

Окрім цього, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений в пункті 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.»

Відповідно до ч.2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорії 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 % заробітку.

Аналіз викладеного положення закону свідчить про те, що воно визначає особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадянам, які постраждали від Чорнобильської катастрофи.

Тобто, особам, яким призначена пенсія з урахуванням Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років для жінок і 20 років для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 відсоток заробітку за рік.

Ознакам, передбаченим вказаною нормою, відповідає абзац 2 частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зі змісту якого випливає, що за кожний повний рік страхового стажу понад установлений законом мінімальний трудовий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком, остання збільшується на 1% визначеного законом її розрахункової величини.

Згідно із цим Законом вона дорівнює мінімальному розміру пенсії за віком, який згідно з абзацом 1 частини 2 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлений у розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Отже, суд приходить до висновку, що пенсія має нараховуватися та обчислюватися згідно з Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з врахуванням пільг, передбачених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", при цьому, розрахунок понаднормового стажу, слід обчислювати виходячи з величини 20 років для чоловіків і за кожен рік роботи понад встановлений 20-ти річний стаж збільшувати пенсію на 1% заробітку але не вище 75 % заробітку.

При вирішенні справи по суті, суд враховує також висновки Верховного Суду України, за подібних за своєю суттю правовідносин, викладених в постанові від 06 лютого 2018 року (справа № 565/1447/17) та від 13.02.2019 року (справа № 750/5199/17).

Відповідно до ч.5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

У зв'язку з викладеним, позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими, та, відповідно, підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

У зв'язку зі звільненням ОСОБА_1 від сплати судового збору на підставі п. 10 ч. 1 ст. 5 Закону України “Про судовий збір”, розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись ст. ст. 2, 77, 78, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дії неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро; код ЄДРПОУ 21910427) щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; АДРЕСА_1 ) за листом від 28.10.2019 року за №248/03.22-19 “Про відмову в перерахунку пенсії” відповідно до ч.2 ст.57, ч.2 ст.56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з обмеженням пенсійних виплат з урахуванням середньомісячного заробітку вересня місяця 1986 року, та збільшенням пенсійних виплат за понаднормовий стаж за довідкою про заробіток для обчислення пенсії, виданою ВАТ Завод “Павлоградхіммаш” від 06.02.1995 №51/558 - протиправними.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро; код ЄДРПОУ 21910427) перерахувати та виплачувати із розрахунку середньомісячного заробітку вересня місяця 1986 року та збільшенням виплат за понаднормовий стаж за довідкою про заробіток для обчислення пенсії, виданою ВАТ Завод “Павлоградхіммаш” від 06.02.1995 №51/558, ч.2 ст. 27 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, без обмежень, враховуючи норми ст. ст. 56, 57 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” починаючи з 24.10.2019 року ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; АДРЕСА_1 ).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С. В. Прудник