12 березня 2020 року ЛуцькСправа № 140/332/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Дмитрука В.В.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинської області до Комунального підприємства «Волинська обласна психіатрична лікарня смт. Олика» Волинської обласної ради про застосування заходів реагування,
Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинської області (далі - Управління ДСНС України у Волинській області) звернулося з позовом до Комунального підприємства «Волинська обласна психіатрична лікарня смт. Олика» Волинської обласної ради (далі - КП «Волинська обласна психіатрична лікарня смт. Олика») про застосування заходів реагування шляхом повного зупинення експлуатації: двох адміністративних будівель, будівлю лікувального корпусу та будівель відділення №1 та №2 за адресою: Волинська область, Ківерцівський район, смт. Олика, вул. Замкова 28, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що за результатами позапланової перевірки території, будівлі та приміщень КП «Волинська обласна психіатрична лікарня смт. Олика» щодо додержання (виконання) вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки було встановлено ряд порушень вимог Кодексу цивільного захисту України, Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 №1417, про що складено акт перевірки. Зауваження (заперечення) до проведеного позапланового заходу та складеного акта перевірки від суб'єкта господарювання не надходили.
Оскільки за результатами перевірки було виявлено, що при експлуатації двох адміністративних будівель, будівлі лікувального корпусу та будівель відділення №1 та №2 приміщень КП «Волинська обласна психіатрична лікарня смт. Олика» порушуються вимоги пожежної та техногенної безпеки, що може призвести до загрози життю та здоров'ю людей, виникнення пожежі, майнових втрат і негативних екологічних наслідків, також тяжкої ліквідації пожежі та складного проведення евакуаційних заходів у зв'язку з відсутністю відповідних умов, що в свою чергу створює загрозу життю та здоров'ю людей, тому позивач просив застосувати заходи реагування шляхом повного зупинення експлуатації двох адміністративних будівель, будівлю лікувального корпусу та будівель відділення №1 та №2 за адресою: Волинська область, Ківерцівський район, смт. Олика, вул. Замкова 28, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 31.01.2020 відкрито спрощене позовне провадження у справі без проведення судового засідання та виклику сторін.
У відзиві на позовну заяву відповідач позовні вимоги не визнав, просив відмовити у задоволенні позову повністю мотивуючи тим, що усунуто значну частину виявлених в ході перевірки порушень, крім тих, що потребують виділення додаткових коштів. Крім того, Управлінням охорони здоров'я Волинської облдержадміністрації направлено лист від 03.10.2019 № 3424/11/2-19 до Департаменту фінансів Волинської облдержадміністрації щодо потреби у коштах на виконання наступних протипожежних заходів: обладнання приміщень автоматичною системою пожежогасіння; вогнезахисне оброблення дерев'яних конструкцій покрівлі; встановлення протипожежних дверей.
У відповіді на відзив позивач зазначив, що посилання відповідача на усунення ряду порушень, викладених у акті від 18.12.2019 №184, як на доказ не можна брати до уваги, оскільки без проведення відповідної позапланової перевірки органами державного нагляду (контролю) щодо встановлення факту усунення порушень у сфері техногенної та пожежної безпеки такі твердження є безпідставними та базуються тільки на поясненнях сторони.
Дослідивши письмові пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, а також письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних мотивів та підстав.
Судом встановлено, що відповідно до Кодексу цивільного захисту України, статті 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Доручення Прем'єр-міністра України №44205/1/1-19 від 11.12.2019 та наказу Ківерцівського районного відділу Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області (далі - Ківерцівський РВ УДСНС України у Волинській області) від 12.12.2019 № 22 (а.с.8) з 13.12.2019 по 18.12.2019 провідним інспектором Ківерцівського РВ УДСНС України у Волинській області здійснено позапланову перевірку території, будівель та приміщень КП «Волинська обласна психіатрична лікарня смт. Олика», що розташовані у Волинській області, Ківерцівський район, смт. Олика, вул. Замкова 28 щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.
За результатами перевірки складено акт від 18.12.2019 року № 184 (далі - акт перевірки) (а.с.10-17), яким встановлені порушення відповідачем вимог Кодексу цивільного захисту України (далі - КЦЗУ), Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за № 252/26697 (далі - ППБУ), а саме:
- адміністративні будівлі, будівлю лікувального корпусу та будівлю відділення №1 не обладнано системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5- 56:2014 «Системи протипожежного захисту» (пункт 1.2 глави 1 розділу V ППБУ);
- не проведено обробку дерев'яних конструкцій горищ засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності в будівлі лікувального корпусу та будівлі відділення №1 (пункт 2.5 глави 2 розділу III ППБУ);
- для будівель та приміщень виробничого, складського призначення не визначені категорія щодо вибухопожежної та пожежної небезпеки відповідно до вимог ДСТУ Б В.1.1-36:2016 «Визначення категорій приміщень, будинків та зовнішніх установок за вибухопожежною та пожежною небезпекою», а також клас зони згідно з «Правилами будови електроустановок. Електрообладнання спеціальних установок» (далі - НПАОП 40.1-1.32-01), які необхідно позначати на вхідних дверях до приміщення (пункт 2.9 глави 2 розділу III ППБУ);
- на шляхах евакуації в лікувальному корпусі (відділення №3, І та II поверх) влаштовані комори для зберігання інвентарю та крісла, що зменшують ширину евакуаційних виходів (пункт 2.37 глави 2 розділу III ППБУ);
- оздоблення стін та стелі шляхів евакуації адміністративних будівель, будівлі відділення №2, лікувального корпусу (відділення №3,5,8; приміщення лабораторії) виконано з горючих матеріалів (пункт 2.23 глави 2 розділу III ППБУ);
- електрощити не оснащені схемою підключення споживачів з пояснювальними написами і вказаним значенням номінального струму апарата захисту (плавкої вставки) в лікувальному корпусі (пункт 1.16 глави 1 розділу III ППБУ);
- на адміністративній будівлі не відремонтовано пристрій від прямих попадань блискавки та вторинних її проявів (пункт 1.21 глави 1 розділу IV ППБУ);
- приміщення адміністративних будівель та лікувального корпусу, де розміщена оргтехніка, не забезпечені газовими (вуглекислотними) вогнегасниками (пункт 3.6 глави 3 розділу V ППБУ, Дoдaтoк 10 Наказ MBC № 25 від 15.01.2018);
- в лікувальному корпусі килими, килимові доріжки й інше покриття підлоги у приміщеннях з одночасним перебуванням 50 та більше осіб, коридорах, не прикріплені до підлоги і є небезпечними щодо токсичності продуктів горіння, не мають помірної димоутворювальної здатності та не відповідають групам поширення полум'я РП1, РП2 (пункт 2.28 глави 2 розділу III ППБУ);
- в лікувальному корпусі та будівлі відділення №2 не відкориговані плани евакуації людей на випадок пожежі (пункт 5 розділу II ППБУ);
- грати встановлені на вікнах будівель відділення №1, відділення №2, останні з яких не розкриваються, розсуваються або знімаються (пункт 2.16 глави 2 розділу ІІІ ППБУ);
- улаштовані та експлуатуються тимчасові електромережі (подовжувачі) в адміністративних будівлях, будівлі відділення №2, лікувальному корпусі (відділення №8) (пункт 1.8 глави 1 розділу IV ППБУ);
- електророзетки та вимикачі встановлені на горючу основу в адміністративній будівлі, будівлі відділення №2, лікувальний корпус (відділення №3) (пункт 1.17 глави 1 розділу IV ППБУ);
- протипожежні відстані між будівлями відділення №2 та відділення №1 викopиcтoвyютьcя для складування твердого палива (дров) (пункт 1.4 глави 1 розділу ІІІ ППБУ);
- захаращений під'їзд до будівлі лікувального корпусу твердим паливом (дровами) (пункт 1.4 глави 1 розділу ІІІ ППБУ);
- не встановлено 3 протипожежних дверей в кожне з приміщень архіву, який розміщений в лікувальному корпусі (пункт 2.3 глави 2 розділу ІІІ ППБУ);
- приміщення архіву який розміщений в лікувальному корпусі не обладнано автоматичними системами пожежогасіння відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» (пункт 1.2 глави 1 розділу V ППБУ);
- в приміщенні архіву встановлені стелажі із горючого матеріалу (пункт 2 глави 1 розділу VI, наказ Міністерства юстиції України №3790/5);
- біля місця розташування пожежної водойми не встановлений покажчик (об'ємний зі світильником або плоский із застосуванням світловідбивних покриттів) з нанесеними на нього: літерний індекс ПВ, цифровим значеннями запасу води в кубічних метрах та кількості пожежних автомобілів, котрі можуть одночасно встановлюватися на майданчику біля водойми (пункт 9 глави 2 розділу V ППБУ).
У зв'язку з виявленими порушеннями відповідачем вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, Управління ДСНС України у Волинській області на підставі Кодексу цивільного захисту України, Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» звернулось з даним адміністративним позовом про застосування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю) у вигляді зупинення експлуатації: двох адміністративних будівель, будівлю лікувального корпусу та будівель відділення №1 та №2 за адресою: Волинська область, Ківерцівський район, смт. Олика, вул. Замкова 28, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Згідно з частиною першою статті 47 Кодексу цивільного захисту України державний нагляд (контроль) з питань цивільного захисту здійснюється за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах техногенної та пожежної безпеки, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру, за діяльністю аварійно-рятувальних служб, а також у сфері промислової безпеки та гірничого нагляду, поводження з радіоактивними відходами відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», цього Кодексу та інших законодавчих актів.
Як встановлено статтею 1 Закону «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 №877-V (далі - Закон №877-V), державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом; спосіб здійснення державного нагляду (контролю) - процедура здійснення державного нагляду (контролю), визначена законом.
Виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб та форми здійснення заходів здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа (частина четверта статті 4 Закону № 877).
Як встановлено статтею 64 Кодексу цивільного захисту України, центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб. Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення. До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: 1) органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; 2) органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; 3) підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.
Центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності відповідно до Указу Президента України від 16.01.2013 №20/2013 «Деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій» (далі - Указ №20/2013) є Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України).
Основними завданнями ДСНС України є, серед іншого, здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб (пункт 3 Указу № 20/2013).
ДСНС України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, а також міжрегіональні (повноваження яких поширюються на кілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи (у разі їх створення) - пункт 6 Указу № 20/2013.
Частиною сьомою статті 7 Закону № 877 визначено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Згідно із частиною другою статті 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Відповідно до статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення.
Таким чином, Управління ДСНС України у Волинській області є територіальним органом центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, а тому воно наділене повноваженнями здійснювати державний нагляд (контроль) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки і звертатись до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Згідно із частиною другою статті 51 та частиною третьою статті 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення техногенної безпеки суб'єкта господарювання покладається на його керівника, забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.
Як визначено пунктами 33, 43 частини першої статті 2 Кодексу цивільного захисту України, пожежна безпека - відсутність неприпустимого ризику виникнення і розвитку пожеж та пов'язаної з ними можливості завдання шкоди живим істотам, матеріальним цінностям і довкіллю; техногенна безпека - відсутність ризику виникнення аварій та/або катастроф на потенційно небезпечних об'єктах, а також у суб'єктів господарювання, що можуть створити реальну загрозу їх виникнення.
Правила пожежної безпеки в Україні, затверджені наказом Міністерством внутрішніх справ України від 30.12.2014 №1417, є обов'язковими для виконання суб'єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування (далі - підприємства), громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.
Пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж (пункт 4 Розділ І Правил пожежної безпеки в Україні).
Настання реальної загрози життю та здоров'ю людей від пожежі пов'язане з обставинами, які можуть призвести до займання та розповсюдження вогню.
Відповідач у відзиві стверджує про усунення значної частини виявлених порушень, крім тих, що потребують виділення додаткових коштів.
Однак суд критично ставиться до таких тверджень відповідача з огляду на наступне.
Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, письмовими, речовими і електронними доказами.
Відповідачем не надано жодного доказу, який би вказував та підтверджував усунення хоча б частини порушень, що виявлені позивачем під час позапланової перевірки.
Разом з тим, суд звертає увагу, що абзацом 1 частини першої статті 6 Закону №877-V встановлено, що підставою для здійснення позапланових заходів є подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням.
Отже, належним доказом усунення суб'єктом господарювання порушень, виявлених під час перевірки та які слугували підставою для звернення до суду з позовом про застосування заходів реагування, є відповідний акт перевірки, в якому буде вказано про усунення обставин (порушень), що слугували підставою для вжиття заходів реагування.
Відповідач не надав суду доказів про звернення до Управління ДСНС України у Волинській області із заявою про проведення перевірки на предмет усунення порушень, викладених у акті перевірки від 18.12.2019 №184.
Відповідно до частини першої статті 3 Закону №877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за принципом пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров'я людини, функціонування і розвитку суспільства, середовища проживання і життєдіяльності перед будь-якими іншими інтересами і цілями у сфері господарської діяльності.
Зважаючи на те, що відповідачем не усунуті порушення вимог пожежної безпеки, суд вважає недопустимою експлуатацію двох адміністративних будівель, будівлю лікувального корпусу та будівель відділення №1 та №2 КП «Волинська обласна психіатрична лікарня смт. Олика» до повного усунення виявлених перевіркою порушень.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що позивач обґрунтував наявність підстав для застосування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю) у вигляді зупинення експлуатації двох адміністративних будівель, будівлю лікувального корпусу та будівель відділення №1 та №2 за адресою: Волинська область, Ківерцівський район, смт. Олика, вул. Замкова 28, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.
Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертизи.
Відтак, судовий збір у розмірі 2102 грн., сплачений позивачем при поданні адміністративного позову, йому не відшкодовується (з відповідача не стягується).
Керуючись статтями 72-77, 139, 244, 246, 255, 262, 295, пункту 15.5 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Кодексу цивільного захисту України та Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», суд
Адміністративний позов задовольнити.
Зобов'язати Комунальне підприємство «Волинська обласна психіатрична лікарня смт. Олика» Волинської обласної ради повністю зупинити експлуатацію двох адміністративних будівель, будівлю лікувального корпусу та будівель відділення №1 та №2 за адресою: Волинська область, Ківерцівський район, селище міського типу Олика, вулиця Замкова 28, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, зазначених в акті Ківерцівського районного відділу Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області від 18 грудня 2019 року №184.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя В.В. Дмитрук