Рішення від 10.03.2020 по справі 914/92/20

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10.03.2020 справа № 914/92/20

Господарський суд Львівської області у складі судді Горецької З.В.,

за участю секретаря судового засідання Хороз І.Б.

розглянувши в судовому засіданні в порядку загального позовного провадження матеріали справи

за позовом: Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Львів

до відповідача: Магерівської селищної ради, смт. Магерів, Львівської області

про: зобов"язання виконати рішення

за участю представників:

від позивача: Оленюк Сергій Леонідович- представник, Сигляк Іванна Ярославівна - представник

від відповідача: Домінік Петро Андрійович - сільський голова.

Представникам сторін, що з'явились в судове засідання, роз'яснено права та обов'язки, передбачені ст. 46 ГПК України. Заяв про відвід судді не надходило. У відповідності до ст. 222 ГПК України здійснювалося фіксування судового процесу за допомогою програмно-апаратного комплексу "Акорд".

СУТЬ СПОРУ:

Позивач - Львівське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України, м. Львів подало на розгляд Господарського суду Львівської області позов до Магерівської селищної ради, смт. Магерів, Львівської області про зобов"язання виконати рішення.

Ухвалою від 13.01.2020 р. відкрито провадження у справі № 914/92/20 за правилами загального позовного провадження, підготовче судове засідання призначено на 11.02.2020. Рух справи відображено в ухвалах суду.

Представники позивача в судове засідання з'явилися, вимоги ухвал суду виконали частково, просять суд задоволити позовні вимоги.

Відповідач вимоги ухвал суду чиконав частково, явку повноважного представника в судове засідання забезпечив, подав відзив на позов, згідно якого заперечує проти позовних вимог, просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

Враховуючи, що зібраних в матеріалах справи доказів достатньо для з'ясування обставин справи і прийняття судового рішення, в судовому засіданні 10.03.2020 року проголошено вступну та резолютивну частину рішення у справі.

АРГУМЕНТИ СТОРІН:

Аргументи позивача:

Відповідач у зв'язку з неналежним виконанням рішення адміністративної колегії ЛОТВ Антимонопольного комітету України №63/32р/к від 04.12.2018 р., зокрема, п. 2 резолютивної частини такого рішення не виконав свого обов'язку щодо зобов'язання виконати рішення ЛОТВ в частині надання відповідних документів передбачених п. 3 резолютивної частини рішення №63/32р/к від 04.12.2018 р., відтак, позивач звернувся до господарського суду із позовом, в якому просить зобов'язати Магерівську селищну раду (місцезнаходження юридичної особи: 80327, Львівська обл., смт. Магерів, вул. Жовківська, 3) (ідентифікаційний код юридичної особи: 04371963) виконати рішення адміністративної колегії Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 04.12.2018 року № 63/32 р/к.

Аргументи відповідача.

Відповідач надав відзив на позовну заяву (вх. № 6305/20 від 05.20.2020р.), зокрема вказав, що позовні вимоги позивача є безпідставними, просить суд в задоволенні позовних вимог відмовити, зазначаючи, що з огляду на те, серед суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність у сфері поводження з побутовими відходами у Жовківському районі Львівської області, найнижчі тарифи на вивезення твердих побутових відходів є у КП «Рава-Руське Будинкоуправління №2 при Рава-Руській міській раді», тарифи - 74,68 грн. за 1 м3, яке здійснює вивіз ТПВ з території Магерівської ОТГ, відтак з метою економії бюджетних коштів та наданням якісних послуг з вивезення ТПВ. Відсутністю місця складування ТПВ на території Магерівської ОТГ було прийнято рішення про укладення договору про надання послуг з вивезення побутових відходів з КП «Рава-Руське Будинкоуправління №2 при Рава-Руській міській раді».

Також відповідач зазначає, що на території Магерівської ОТГ існує близько 1500 приватних домогосподарств та більше 30 інших об'єктів господарювання, і технічної можливості встановити контейнери на прилеглих вулицях немає можливості, а лише на центральних, що унеможливлює вивезення сміття в повному обсязі, а лише частково.

ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ.

Адміністративною колегією Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України прийнято рішення №63/32 р/к від 04.12.2018 року про порушення законодавства про захист економічної конкуренції у справі № 1-03-25/2018 (надалі - Рішення).

Вказаним Рішенням визнано, що Магерівська селищна рада (місцезнаходження юридичної особи: 80327, Львівська обл., смт. Магерів, вул. Жовківська, 3) ідентифікаційний код юридичної особи: 04371963) надавши без конкурсу право КП «Рава - Руське Будинкоуправління № 2 при Рава - Руській міській раді» здійснювати діяльність з вивезення твердих побутових відходів на території населених пунктів громади на підставі Договору № 13 см протягом періоду: з 21.02.2018 (дати укладення договору) по даний час поточного 2018, вчинила порушення законодавства про захист економічної конкуренції, що передбачене абзацом 7 частини 2 статті 15 та пунктом 3 статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді антиконкурентних дій органів місцевого самоврядування в частині надання окремим суб'єктам господарювання переваг, які ставлять їх у привілейоване становище стосовно конкурентів, що може призвести до недопущення конкуренції та зобов'язано Магерівську селищну раду (місцезнаходження юридичної особи: 80327, Львівська обл., смт. Магерів, вул. Жовківська, 3) ідентифікаційний код юридичної особи: 04371963) припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції, зазначеного у пункті І резолютивної частини цього рішення протягом трьох місяців з дня отримання рішення.

У Рішенні роз'яснено можливість оскарження рішення Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України та визначено строк для його добровільного виконання.

17.11.2018 року позивач листом №63-02/3164 скерував відповідачу рішення, яке останній отримав 21.12.2018 р., що підтверджується повідомлення про вручення поштового відправлення №7900056450420.

На підставі вищенаведених обставин та норм Закону України «Про захист економічної конкуренції» констатується, що останнім днем виконання відповідачем рішення було 22.03.2019 року, двомісячного строку оскарження відповідачем рішення до господарського суду було 22.02.2019 року.

Станом на день подання позовної заяви про зобов'язання виконати рішення ЛОТВ АМК України не отримувало від Відповідача документів, що підтверджують виконання рішення - припинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції, зазначеного у пункті І резолютивної частини рішення.

ОЦІНКА СУДУ.

Відносини, які виникли між сторонами, регулюються положеннями Господарського кодексу України, Закону України «Про захист економічної конкуренції», Законом України «Про Антимонопольний комітет України».

Згідно з частинами першою та шостою статті 40 Господарського кодексу України державний контроль за дотриманням антимонопольно-конкурентного законодавства, захист інтересів підприємців та споживачів від його порушень здійснюються Антимонопольним комітетом України відповідно до його повноважень, визначених законом. Антимонопольний комітет України та його територіальні відділення у встановленому законом порядку розглядають справи про недобросовісну конкуренцію та інші справи щодо порушення антимонопольно-конкурентного законодавства, передбачені законом.

Антимонопольний комітет України є державним органом із спеціальним статусом, метою діяльності якого є забезпечення державного захисту конкуренції у підприємницькій діяльності та у сфері державних закупівель. Антимонопольний комітет України і його територіальні відділення становлять систему органів Антимонопольного комітету України, яку очолює Голова Комітету. Рішення адміністративної колегії територіального відділення Антимонопольного комітету України приймається від імені територіального відділення Антимонопольного комітету України (згідно з положеннями статей 1, 6, 121 Закону України «Про Антимонопольний комітет України»).

Відповідно до частин другої статті 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» рішення та розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень є обов'язковими до виконання.

Судом встановлено, що Магерівська селищна рада Магерівської об'єднаної територіальної громади Жовківського району Львівської області (Магерівська селищна рада) надала суб'єктам господарювання право здійснювати діяльність з вивезення твердих побутових відходів без проведення конкурсу. За результатами розгляду справи № 1-03-25/2018 про порушення законодавства про порушення законодавства про захист економічної конкуренції адміністративна колегія Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України визнала дії Магерівської селищної ради, що полягають у наданні суб'єкту господарювання права здійснювати діяльність з вивезення твердих побутових відходів без проведення конкурсу на території населених пунктів Магерівської об'єднаної територіальної громади, є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, що передбачені пунктом 3 статті 50 та абзацом 7 частини 2 статті 15 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді антиконкурентних дій органів місцевого самоврядування в частині надання окремому суб'єкту господарювання переваг, які ставлять його у привілейоване становище стосовно конкурентів, що може призвести до недопущення конкуренції.

Так, відповідно до статті 35-1 Закону України «Про відходи»: орган місцевого самоврядування на конкурсних засадах визначає виконавця послуг з вивезення побутових відходів з території населеного пункту; збирання та вивезення побутових відходів у межах певної, території здійснюється юридичною особою, яка уповноважена на це органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, спеціально обладнаним транспортом.

Відтак, рішенням визнано, що Магерівська селищна рада (місцезнаходження юридичної особи: 80327, Львівська обл., смт. Магерів, вул. Жовківська, 3) ідентифікаційний код юридичної особи: 04371963) надавши без конкурсу право КП «Рава - Руське Будинкоуправління № 2 при Рава - Руській міській раді» здійснювати діяльність з вивезення твердих побутових відходів на території населених пунктів громади на підставі Договору № 13 см протягом періоду: з 21.02.2018 (дати укладення договору) по даний час поточного 2018, вчинила порушення законодавства про захист економічної конкуренції, що передбачене абзацом 7 частини 2 статті 15 та пунктом 3 статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді антиконкурентних дій органів місцевого самоврядування в частині надання окремим суб'єктам господарювання переваг, які ставлять їх у привілейоване становище стосовно конкурентів, що може призвести до недопущення конкуренції та зобов'язано Магерівську селищну раду (місцезнаходження юридичної особи: 80327, Львівська обл., смт. Магерів, вул. Жовківська, 3) ідентифікаційний код юридичної особи: 04371963) припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції, зазначеного у пункті І резолютивної частини цього рішення протягом трьох місяців з дня отримання рішення.

Згідно ч. 1 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" рішення, розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень надається для виконання шляхом надсилання або вручення під розписку чи доведення до відома в інший спосіб.

Вказане Рішення отримано відповідачем 21.12.2018 р., про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення, що долучено до матеріалів справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України "Про захист економічної конкуренції" особи, які беруть (брали) участь у справі про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, мають право оскаржувати рішення Антимонопольного комітету в порядку, визначеному законом.

Суду не подано доказів того, що зазначене рішення Антимонопольного комітету відповідачем було оскаржено, переглянуто органами Антимонопольного комітету в порядку ст. 58 Закону України "Про захист економічної конкуренції" або господарським судом в порядку ст. 60 вказаного Закону, і за результатами перегляду змінено або скасовано.

Відповідно до ч. ч. 2 та 3 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" рішення та розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень є обов'язковими до виконання.

Суду не подано доказів того, що відповідач протягом вищенаведених строків не виконав рішення та не надіслав документи, що підтверджують виконання рішення; не оскаржив рішення до господарського суду, тому, рішення є чинним і обов'язковим до виконання відповідачем.

Позивачем заявлено позовну вимогу про зобов'язання відповідача виконати рішення АК ЛОТ відділення Антимонопольного комітету України від 04.12.2018 року та припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції. Зазначеного у пункті 1 резолютивної частини рішення.

Відтак, вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача виконати рішення АК ЛОТ відділення Антимонопольного комітету України від 04.12.2018 року є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

Відповідно до вимог ч.1 ст.73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно ч.1 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

У відповідності до ст.76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Зі змісту ст. 77 ГПК України вбачається, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.

Статтею 86 ГПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Частинами ч. ч. 1, 2, 3 ст. 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обовязків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п.87 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Салов проти України" від 06.09.2005р.).

У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Надточий проти України" від 15.05.2008р. зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.

Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам - учасникам певної справи відстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі.

Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та обєктивного зясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.

Враховуючи вищевикладене, а також те, що спір виник внаслідок неправомірних дій відповідача, витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст. ст. 13, 73, 86, 129, 202, 233, 237, 240 ГПК України, суд

УХВАЛИВ:

1. Позов Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України до Магерівської селищної ради про зобов"язання виконати рішення - задоволити.

2. Зобов'язати Магерівську селищну раду (80327, Львівська область, Жовківський район, смт.Магерів, вулиця Жовківська,3, ідентифікаційний код: 04371963) виконати рішенням адміністративної колегії Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 04.12.2018 №63/32 р/к.

3. Стягнути з Магерівської селищної ради (80327, Львівська область, Жовківський район, смт.Магерів, вулиця Жовківська,3,ідентифікаційний код: 04371963) на користь Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (79000, м. Львів, вул. Коперника,4; ідентифікаційний код ЄДРПОУ 20812013) судовий збір у розмірі 1 921,00 грн.

4. Наказ видати в порядку ст. 327 ГПК України, після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили в порядку та строк, передбачені ст. 241 Господарського процесуального кодексу України. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку в порядку та строки, визначені главою 1 розділу IV Господарського процесуального кодексу України.

Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://reyestr.court.gov.ua/.

Повне рішення складено 13.03.2020 року.

Суддя Горецька З. В.