Справа № 273/416/20
Провадження № 3/273/404/20
іменем України
12 березня 2020 року Баранівський районний суд Житомирської області в скаладі головуючого судді Бєлкіної Д.С., за участю секретаря судових засідань Стаднюк В.В., прокурора Новоград-Волинської місцевої прокуратури Томчука М.А., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , захисника адвоката Сачка А.В., розглянувши матеріали, що надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Житомирській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серія НОМЕР_1 , виданий Баранівським РВ УДМС України в Житомирській області, уродженця смт. Довбиш, Баранівського району, Житомирської області, громадянина України, зареєстрованого в АДРЕСА_1 , жителя АДРЕСА_1 , працюючого заступником селищного голови з гуманітарних питань Довбиської селищної ради Баранівського району Житомирської області,
за частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №41 від 12 лютого 2020 року ( судова справа 273/416/20, провадження 3/273/404/20) ОСОБА_1 , перебуваючи у період з 08.08.2017 року по теперішній час на посаді начальника відділу освіти, культури, у справах сім'ї, молоді та спорту Довбиської селищної ради, Баранівського району, Житомирської області, яка відноситься до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, яка уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2018 рік, чим порушив вимоги, передбачені чинним законодавством України, а саме лише 19.07.2019 року здійснив подачу щорічної електронної декларації за 2018 рік, за що передбачена відповідальність ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №40 від 12 лютого 2020 року (судова справа 273/418/20, провадження 3/273/406/20) ОСОБА_1 , перебуваючи у період з 08.08.2017 року по теперішній час на посаді начальника відділу освіти, культури, у справах сім'ї, молоді та спорту Довбиської селищної ради, Баранівського району, Житомирської області, який відноситься до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» , будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення пов'язані з корупцією, в порушення вимог частини 1 статті 45 Закону несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, яка уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік, чим порушив вимоги, передбачені чинним законодавством України, а саме лише 19.07.2019 року здійснив подачу щорічної електронної декларації за 2017 рік, за що передбачена відповідальність ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №39 від 12 лютого 2020 року (судова справа 273/417/20, провадження 3/273/406/20) ОСОБА_1 , перебуваючи у період з 08.08.2017 року по теперішній час на посаді начальника відділу освіти, культури, у справах сім'ї, молоді та спорту Довбиської селищної ради, Баранівського району, Житомирської області, який відноситься до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» , будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення пов'язані з корупцією, в порушення вимог частини 1 статті 45 Закону несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, яка уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2016 рік, чим порушив вимоги, передбачені чинним законодавством України, а саме лише 19.07.2019 року здійснив подачу щорічної електронної декларації за 2016 рік, за що передбачена відповідальність ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
У всіх трьох випадках уповноважена особа Управління стратегічних розслідувань в Житомирській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України Муравський Н.М. в протоколах про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією зазначає, що датою вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією ОСОБА_1 , за ознаками ч.1 ст. 172-6 КУпАП слід вважати подання електронної декларації, а саме 19.07.2019 року. Фактичним місцем скоєння вищевказаного адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією слід вважати службовий кабінет ОСОБА_2 за місцем розташування Довбиської селищної ради, Баранівського району, Житомирської області, а саме: Житомирська обл., Баранівський р-н., смт АДРЕСА_1 вул АДРЕСА_2 Поліська АДРЕСА_3 20. Фактичним моментом виявлення вчиненого ОСОБА_2 правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 172-6 КУпАП слід вважати дату зібрання всіх матеріалів перевірки та складання адміністративного протоколу, тобто - 12.02.2020 року.
В судовому засіданні 12.03.2020 року адвокат Сачок А.В. (захисник Лісовського В.Й.) заявив клопотання про закриття провадження по справі з підстав зазначених в письмових поясненнях від 11.03.2020 року, в яких він вказав, що в протоколі про адміністративне правопорушення від 12.02.2020 р. №39 р. виявлено порушення вимог ч.1 ст.45 ЗУ «Про запобігання корупції», за яке передбачена відповідальність за ч.1 ст. 172-6 КУпАП. Як зазначено в протоколі, ОСОБА_1 , перебуваючи у період з 08.08.2017 року по теперішній час на посаді начальника відділу освіти, культури, у справах сім'ї та молоді, спорту Довбиської селищної ради, Баранівського району, який відноситься до підпункту «в» пункту 1 ч.1 ст.3 ЗУ «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин не подав декларацію особи, яка уповноважена на виконання функції держави або місцевого самоврядування, за 2016 рік, чим порушив вимоги, передбачені чинним законодавством України. Відповідно до розпорядження селищного голови №57-к, ОСОБА_1 призначено на посаду начальника гуманітарного відділу з 01.08.2017 року. По матеріалах справи встановлено та підтверджено, що декларацію особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування, за 2016 рік подав тільки 19.07.2019 року. Зазначає, що відповідно до протоколу №39 та матеріалів справи, будь-які докази перебування ОСОБА_1 на посаді уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування в 2016 році відсутні. Крім того, в матеріалах справи відсутні відомості про повідомлення особи, про основи антикорупційного законодавства, а тому відповідно до п.1. ч.1 ст.247 КУпАП України, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю.
Відповідно до направлених протоколів про адміністративне правопорушення від 12.02.2020 р. №40 р. та №41 виявлено порушення вимог ч. 1 ст.45 ЗУ «Про запобігання корупції», тим самим вчинено адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, за яке передбачена відповідальність згідно з вимогами ч.1 ст. 172-6 КУпАП. Як зазначено в протоколах, ОСОБА_1 , перебуваючи у період з 08.08.2017 року по теперішній час на посаді начальника відділу освіти, культури, у справах сім'ї та молоді, спорту Довбиської селищної ради, Баранівського району, який відноситься до підпункту «в» пункту 1 ч.1 ст.3 ЗУ «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин не подав декларацію особи, яка уповноважена на виконання функції держави або місцевого самоврядування, за 2017-2018 роки, чим порушив вимоги, передбачені чинним законодавством України. Адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 164-14, 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення. Враховуючи приписи НАЗК від 12.07.2019 року по виявленню факту неподання декларацій особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування, отримані ОСОБА_1 та виконані в повному обсязі,існують вагомі причини вважати, що строки притягнення рахуються з моменту виявлення, а не з моменту складення якогось процесуального документу. Отже, на момент розгляду справи в суді сплив строк накладення на нього адміністративного стягнення, передбачений ст. 38 КУпАП. Відтак, просить застосувати вимоги ст.38 КУпАП України (без вирішення по суті наявних матеріалів по справі) та провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, закрити на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи строків, передбачених ст. 38 КУпАП. Додатково вказав, що ОСОБА_1 не був повідомлений, при прийнятті на роботу, про обмеження встановлені антикорупційним законодавством, також вказує, що жодного прямого умислу на приховуання будь-яких даних у ОСОБА_1 не було.
ОСОБА_1 підтримав заявлене клопотання.
Прокурор Томчук М.А. в судовому засіданні вказав, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, тому просить суд визнати його винним у вчиненні адміністративних правопорушень, незнання антикорупційного законодавства не звільняє особу від його дотримання. Додатково вказує, що фактичним моментом виявлення вчиненого ОСОБА_1 правопорушень, слід вважати дату зібрання всіх матеріалів перевірки та складання адміністративного протоколу, а саме 12.02.2020 року, а відтак строк притягнення до адміністративної відповідальності не закінчився.
Дослідивши обставини та матеріали справи, заслухавши пояснення ОСОБА_1 , його захисника адвоката Сачка А.В. та прокурора Томчука М.А., суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до ч. 1 ст. 172-6 КУпАП до адміністративної відповідальності притягується особа, за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно з ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Судом встановлено, що відповідно до розпорядження селищного голови Довбиської селищної ради №57-к від 31.07.2017 року, ОСОБА_1 призначено на посаду начальника гуманітарного відділу з 01.08.2017 року.
Розпорядженням селищного голови Довбиської селищної ради №62-к від 08.08.2017 року, ОСОБА_1 переведено з посади начальника гуманітарного відділу на посаду начальника відділу освіти, культури, у справах сім'ї, молоді та спорту Довбиської селищної ради з 08.08.2017 року.
В матеріалах справи відсутні жодні докази на підтвердження того, що ОСОБА_1 займав посаду уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування у 2016 році, так як був призначений на роботу лише з 01.08.2017 року, а отже у нього був відсутній обов'язок подавати декларацію за минулий (2016) рік до 1 квітня 2017 року, відповідно до ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції».
Згідно з ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Оскільки відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, провадження по справі, розпочате згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №39 від 12 лютого 2020 року ( судова справа 273/417/20, провадження 3/273/406/20), підлягає закриттю.
Як вбачається з долучених до протоколів №41 та №40 від 12.02.2020 року матеріалів, уповноваженою особою Управління стратегічних розслідувань в Житомирській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України у ході здійснення оперативно-службової діяльності було виявлено та встановлено факт порушень вимог Закону України «Про запобігання корупції» з боку начальника відділу освіти, культури, у справах сім'ї та молоді, спорту Довбиської селищної ради, Баранівського району ОСОБА_3 .
Згідно листа заступника начальника відділу Керівника Департаменту перевірки декларацій та моніторингу способу життя Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_4 від 12.07.2019 року, Довбиську селищну раду Баранівського району Житомирської області повідомлено, про те, що за результатами контролю встановлено, що начальник відділу освіти, культури, у справах сім'ї та молоді, спорту Довбиської селищної ради Баранівського району ОСОБА_3 , який є суб'єктом декларування, не подав щорічні декларації за період 2016, 2017, 2018 років. (а.с.19-20)
Отже, працівникам Департаменту перевірки декларацій та моніторингу способу життя Національного агентства з питань запобігання корупції факти порушень вимог Закону України «Про запобігання корупції» з боку начальника відділу освіти, культури, у справах сім'ї та молоді, спорту Довбиської селищної ради, Баранівського району ОСОБА_3 було відомо 12.07.2019 року.
Згідно з пунктом сьомим частини першої ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення провадження в справі про адміністративне правопорушення, не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 цього Кодексу.
Частиною третьою ст. 38 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено, що адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 164-14, 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Визначення на законодавчому рівні у статті 38 КУпАП тривалості строків накладення адміністративного стягнення безпосередньо пов'язано з можливістю реального впливу адміністративної відповідальності на суспільні відносини, поведінку суб'єктів, їхню правосвідомість тощо, тобто з можливістю реалізації функцій адміністративної відповідальності, яка втрачається з плином часу.
Посилання уповноваженої особи Управління стратегічних розслідувань в Житомирській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України Муравського Н.М. на те, що фактичним моментом виявлення правопорушення є дата складання адміністративного протоколу суперечить наданим ним же доказам, тривалість виконання своїх обов'язків працівниками правоохоронних органів не може слугувати причиною несвоєчасності притягнення особи до відповідальності.
Враховуючи наявність у справі доказів про те, що виявлення правопорушення відбулось 12.07.2019 року, провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП (протокол №40 та №41 від 12.02.2020 року) підлягає закриттю у зв'язку з закінченням на момент розгляду справ про адміністративні правопорушення строків, передбаченого ст. 38 цього Кодексу.
При вирішенні питання щодо закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення у зв'язку із закінченням на момент розгляду такої справи строків накладення адміністративного стягнення, визначених статтею 38 КУпАП, необхідно враховувати положення статті 6 Конституції України, згідно з якою органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України.
Отже, суди при здійсненні правосуддя повинні діяти у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України, не втручаючись у діяльність інших гілок державної влади, зокрема діяльність адміністративних органів.
Пункт 7 частини першої статті 247 КУпАП не містить положень про наявність у суду повноважень щодо встановлення обставин вчинення адміністративного правопорушення, наявності вини особи у його вчиненні у разі закриття провадження про адміністративні правопорушення.
Крім того, логічне тлумачення абзацу першого статті 247 КУпАП дозволяє дійти висновку, що встановлення зазначених у цій статті юридичних фактів є єдиною необхідною підставою для припинення будь-яких дій щодо притягнення особи до адміністративної відповідальності незалежно від встановлених будь-яких інших обставин, що підлягають з'ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення (стаття 280 КУпАП), у тому числі й вини особи у його вчиненні.
Таким чином, поєднання закриття справи з одночасним визнанням вини особи у вчиненні адміністративного правопорушення є взаємовиключними рішеннями, і прийняття таких двох взаємовиключних рішень в одній постанові про закриття справи свідчить про порушення права людини на справедливий суд, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. За правилами статті 284 КУпАП рішенням, що доводить вину особи, є постанова про накладення адміністративного стягнення або застосування заходів впливу, умовою якої є визначення вини.
Отже, наявність або відсутність вини встановлюється саме під час здійснення провадження у справі про адміністративне правопорушення.
Враховуючи вищевикладене, провадження по справі, розпочате згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №39 від 12 лютого 2020 року підлягає закриттю за відсутності в діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ч. 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а провадження по справі, розпочате згідно з протоколами №40 та №41 від 12.02.2020 року, підлягає закриттю у зв'язку з закінченням на момент їх розгляду строку накладення адміністративного стягнення.
Керуючись ст. ст. 38, 172-6, 221, 247, 268, 276, 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Провадження у справі щодо ОСОБА_1 , розпочате згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №39 від 12 лютого 2020 року за ч. 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити за відсутності в діях останнього складу правопорушення.
Провадження у справі щодо ОСОБА_1 , розпочате згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №40 та №41 від 12 лютого 2020 року за ч. 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити у зв'язку з закінченням на момент їх розгляду строку накладення адміністративного стягнення.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Баранівський районний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Д.С. Бєлкіна