Рішення від 12.03.2020 по справі 263/18840/19

Справа № 263/18840/19

Провадження № 2/263/963/2020

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(ЗАОЧНЕ)

12 березня 2020 року м. Маріуполь Донецької області

Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі головуючого судді Федоренко Т.І., при секретарі Диміч Т.М., розглянувши у спрощеному провадженні цивільну справу за позовом Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради до ОСОБА_1 , про стягнення надмірно виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із позовом, в якому просив стягнути із ОСОБА_1 надмірно в виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, в розмірі 33065,52 грн.

На обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що 26.06.2017 року ОСОБА_1 звернулась до уповноваженого управління з питання призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям з відповідним пакетом документів.

Під час подання заяви про призначення допомоги відповідача було повідомлено під особистий підпис, що всі наведені відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на прийняте рішення щодо призначення допомоги будуть перевірені згідно з чинним законодавством та повідомлено, що про всі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання виплат позивач зобов'язаний повідомити орган праці та соціального захисту населення, тобто департамент.

П. 6 Порядку призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпе­ченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 визначено, що для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу соціального захисту населення, зокрема декларацію про доходи та майно, яка заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї.

Згідно розділу 4 декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги наданої ОСОБА_1 26.06.2019 у власності ні у відповідача, ні у її чоловіка не має транспортного засобу.На вказане звернення допомогу було призначено на період з 01.06.2017 по 30.11.2017 року.

08.12.2017 відповідачка звернулась до департаменту з питання призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям на наступний шестимісячний термін.

На вказане звернення допомогу було призначено на період з 01.12.2018 по 31.05.2018року

06.06.2018 року відповідачка звернулась до департаменту з питання призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям на наступний шестимісячний термін.

Згідно розділу 4 декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися І призначенням усіх видів соціальної допомоги наданої ОСОБА_1 26.06.2018 у власності ні у відповідача, ні у її чоловіка не має транспортного засобу.

На вказане звернення допомогу було призначено на період з 01.06.2018 по 30.11.2018 року

12.12.2018 року відповідачка звернулась до департаменту з питання призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям на наступний шестимісячний термін.

Згідно розділу 4 декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги наданої ОСОБА_1 у власності ні у відповідача, ні у її чоловіка не має транспортного засобу.

На вказане звернення допомогу було призначено на період з 01.12.2018 по 31.05.2019 року.

Згідно інформації Єдиного державного реєстру транспортних засобів станом на 29.04.2019 року чоловік відповідача ОСОБА_2 має у власності 2 автомобілі : ГАЗ 2411 1991 року випуску. Дата операції 02.01.2011 року та ГАЗ 24, 1977 року випуску, дата операції 31.10.2002 року. Тобто за результатами проведеної перевірки даних наданих відповідачкою під час звернень до департаменту встановлено, що ОСОБА_1 надала недостовірну інформацію про наявність у власності 2 автомобілів, які не було задекларовано в деклараціях. Що в свою чергу призвело до неправомірної виплати бюджетних коштів за період 01.06.2017 по 31.31.05.2019 року на загальну сумму 33065,52 грн.

Відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження за наявними у справі матеріалами.

В судове засідання представник позивача ОСОБА_3 , яка діє на підставі довіреності не з'явилась, надала заяву, в якій підтримала позовні вимоги, просила розглянути справу без її участі, не заперечувала проти заочного розгляду справи.

Відповідачка ОСОБА_1 повідомлялася про розгляд справи у спрощеному провадженні, а також про необхідність у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі, надати відзив на позовну заяву із зазначенням заперечень та доказів, що підтверджують її відзив.

У відповідності до ч. 1 ст. 280 ЦПК України, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з'явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Відповідачка ОСОБА_1 своєчасно і належним чином повідомлена про час і місце судового розгляду справи у спрощеному порядку, не використала наданого законом права на подачу відзиву на позовну заяву, тому суд, враховуючи згоду представника позивача, відповідно до положень частини першої статті 280 ЦПК України, вважає можливим провести заочний розгляд справи, вирішити справу за наявними в матеріалах доказами та ухвалити заочне рішення.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 26.06.2017 року ОСОБА_1 звернулась до уповноваженого управління з питання призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям з відповідним пакетом документів.

Під час подання заяви про призначення допомоги відповідача було повідомлено під особистий підпис, що всі наведені відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на прийняте рішення щодо призначення допомоги будуть перевірені згідно з чинним законодавством та повідомлено, що про всі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання виплат позивач зобов'язаний повідомити орган праці та соціального захисту населення, тобто департамент.

П. 6 Порядку призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпе­ченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 визначено, що для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу соціального захисту населення, зокрема декларацію про доходи та майно, яка заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї.

Згідно розділу 4 декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги наданої ОСОБА_1 26.06.2017 у власності ні у відповідача, ні у її чоловіка не має транспортного засобу. На вказане звернення допомогу було призначено на період з 01.06.2017 по 30.11.2017 року.

18.12.2017 року відповідачка звернулась до департаменту з питання призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям на наступний шестимісячний термін.

На вказане звернення допомогу було призначено на період з 01.12.2018 по 31.05.2018

06.06.2019 відповідачка звернулась до департаменту з питання призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям на наступний шестимісячний термін.

Згідно розділу 4 декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися І призначенням усіх видів соціальної допомоги наданої ОСОБА_1 26.06.2018 у власності ні у відповідача, ні у її чоловіка не має транспортного засобу.

На вказане звернення допомогу було призначено на період з 01.06.2018 по 30.11.2018 року

12.12.2019 відповідачка звернулась до департаменту з питання призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям на наступний шестимісячний термін.

Згідно розділу 4 декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги наданої ОСОБА_1 у власності ні у відповідача, ні у її чоловіка не має транспортного засобу.

На вказане звернення допомогу було призначено на період з 01.12.2018 по 31.05.2019 року.

Згідно інформації Єдиного державного реєстру транспортних засобів станом на 29.04.2019 року чоловік відповідача ОСОБА_2 має у власності 2 автомобілі : ГАЗ 2411 1991 року випуску. Дата операції 02.01.2011 року та ГАЗ 24, 1977 року народження, дата операції 31.10.2002 року. Тобто за результатами проведеної перевірки даних наданих відповідачкою під час звернень до департаменту встановлено, що ОСОБА_1 надала недостовірну інформацію про наявність у власності 2 автомобілів які не було задекларовано в деклараціях. Що в свою чергу призвело до неправомірної виплати бюджетних коштів за період 01.06.2017 по 31.31.05.2019 року на загальну сумму 33065,52 грн.

Спеціалістами департаменту відповідачку повідомлено про надмірно виплачені кошти державної допомоги.

Згідно пояснення ОСОБА_1 від 21.05.2019 та від 11.06.2019 відповідачка, знала про наявність у власності чоловіка двох автомобілів, було зобов'язання надати документи, що підтверджують правомірність дій відповідача.

ОСОБА_1 обізнана про наявну переплату, погашення заборгованості в добровільному порядку не здійснювалось.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 року № 1706-VII, внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Згідно п. п. 2, 3 від 20.10.2014 ст. 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.

Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» від

01.06.2002№ 1768-ІІІ (зі змінами) та постановою Кабінету Міністрів України «Про затверд­ження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» від 24.02.2003 № 250 (зі змінами) визначено умови призначення та виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги.

П. 6 Порядку призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпе­ченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 визначено, що для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу соціального захисту населення, зокрема декларацію про доходи та майно, яка заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї.

Згідно з п. 28 Порядку призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від

24.02.2003№ 250 - якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Внаслідок неповідомлення відповідачкою про обставини, які впливають на призначення грошової допомоги надмірно нарахована та виплачена адресна допомога в розмірі 33065,52 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Оскільки відповідачем вимога позивача про повернення коштів залишена без реагування, добровільно кошти не повернуті, вони підлягають стягненню з відповідача.

Таким чином позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України, суд також стягує з відповідача на користь позивача судовий збір в розмірі 1921,00 гривень.

На підставі вищевказаного, керуючись ст.ст. 12, 81, 259, 263-265 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради до ОСОБА_1 , про стягнення надмірно виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 , на користь Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради надмірно виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в розмірі 33065,52 (тридцять три тисячі шістдесят п'ять ) гривні 52 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 , на користь Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради судовий збір у розмірі 1921,00 гривні.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду може бути оскаржене позивачем безпосередньо до Донецького апеляційного суду або через Жовтневий районний суд м. Маріуполя Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Т.І.Федоренко