Рішення від 04.03.2020 по справі 227/56/20

04.03.2020 227/56/20

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 березня 2020 року м. Добропілля

Добропільський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого судді Хоменко Д.Є.,

за участю секретаря судового засідання Дзюба Т.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Добропілля в порядку заочного розгляду цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради до ОСОБА_1 , про стягнення переплати бюджетних коштів, -

ВСТАНОВИВ:

08.01.2020 року Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради (далі також - позивач, Управління) звернулось в суд з позовом до ОСОБА_1 (далі також - відповідач), про стягнення переплати бюджетних коштів.

В обґрунтування позову зазначено, що ОСОБА_1 має дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Добропільської міської ради, як отримувач допомоги одиноким матерям згідно та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям була призначена та фактично виплачена, але відповідно до наданих даних ДФС та ТОВ «Перспектива», ОСОБА_1 отримувала дохід від оренди земельної ділянки у серпні місяці 2016 року в розмірі 2688,20 грн., у вересня 2017 року - 3840,99 грн., у вересні 2018 року - 4608,70 грн. та у серпні 2019 року - 5719,26 грн., який не було задекларовано при написанні заяв про отримання державної соціальної допомоги та декларації про доходи та майновий стан. Таким чином відповідачу було переплачено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям за період з 01.09.2017 року по 288.02.2019 року в розмірі 7101,72 грн. ОСОБА_1 надсилалось повідомлення про відшкодування надміру сплачених коштів та викликалась до Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради, але надмірно сплачені кошти на даний час повернуто не було. У зв'язку з чим позивач просить стягнути з відповідача на свою користь надмірно сплачені державні кошти за період з 01.09.2017 року по 28.02.2019 року в розмірі 7101,72 грн., а також витрати по сплаті судового збору в розмірі 1921,00 грн.

Сторони в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду цивільної справи повідомлялись належним чином. Представник позивача звернулась до суду із заявою, в якій просить розглянути справу без її участі, не заперечувала проти заочного розгляду справи.

Відповідач також в судове засідання не з'явилась, хоча належним чином повідомлялась про місце, день та час розгляду справи в суді, жодних заяв до суду не надходило, відзив відповідачем подано не було.

Відповідно до вимог ст.280 ЦПК України, у разі неявки у судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, і від якого не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності з повідомленням причин неявки, ненадання відповідачем відзиву на позовну заяву, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Відповідно до ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

У зв'язку з викладеним, враховуючи що позивач, не заперечує проти ухвалення заочного рішення, суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність відповідача на підставі наявних у справі доказів і постановити заочне рішення, направивши за місцем реєстрації відповідача копію рішення суду для відома.

З урахуванням зазначених вимог Закону, суд вбачає за можливе розглянути справу за відсутності відповідача і ухвалити заочне рішення.

Дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 має малолітню дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про народження, виданого 01.12.2015 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану по місту Красноармійську Красноармійського міськрайонного управління юстиції у Донецькій області, актовий запис №633.

Відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та на підставі заяв ОСОБА_1 , їй було призначено державну соціальну допомогу одиноким матерям та малозабезпеченим сім'ям. Загальний розмір допомоги за період з 01.09.2017 року по 28.02.2019 року склав 9522,54 грн.

Відповідно до щорічних декларацій ОСОБА_1 , про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, остання зазначала, що транспортних засобів та земельних ділянок не має, а також не має додаткових джерел доходів.

Управлінням було зроблено перевірку доходів відповідача та відповідно до наданої інформації державної фіскальної служби та ТОВ «Перспектива» виявилось, що ОСОБА_1 отримувала додаткові доходи за оренду земельної ділянки на підставі договору оренди землі за період з 01.01.2016 року по 31.12.2019 року.

Згідно довідки ТОВ «Перспектива» №666 від 22.10.2019 року(а.с.97), додаткові доходи відповідача за вказаний період склали 16857,15 грн., а саме: за серпень 2016 року - 2688,20 грн.; за вересень 2017 року - 3840,99 грн.; за вересень 2018 року - 4608,70 грн.; за серпень 2019 року - 5719,26 грн.

Таким чином Управлінням було виявлено, що ОСОБА_1 подавала недостовірну інформацію, а саме не декларувала дохід отриманий від оренди земельної ділянки, внаслідок чого їй було надміру виплачено державні кошти соціальної допомоги в розмірі 7101,72 грн., що підтверджується відповідною довідкою розрахунком.

Згідно неодноразових розписок відповідача від 01.09.2017 року, 05.03.2018 року, 17.09.2018 року, 25.03.2019 року, 09.09.2019 року(а.с.7,21,23,47,49,66,68,83) вона була ознайомлена про випадки припинення допомоги та у разі виявлення недостовірних даних, зобов'язувалась повернути переплату.

ОСОБА_1 надсилалось повідомлення про відшкодування надміру виплачених коштів, але на даний час остання не сплатила заборгованість з переплати державної соціальної допомоги.

Надаючи правову оцінку правовідносинам у справі, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст.18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (у редакції діючої на момент призначення допомоги), право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Відповідно до п.49 «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» затвердженого постановою КМУ №1751 від 27 грудня 2001 року, особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо). Суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.

Згідно Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» від 24 лютого 2003 року №250, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Відповідно до статті 4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» для отримання допомоги особа подає, окрім іншого, декларацію про доходи та майновий стан.

Відповідно до підпункту 5.20 пункту 5 «Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги», затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15.11.2001 року № 486/202/524/455/3370, до сукупного доходу сімей (одержувачів) входять також інші доходи, які підлягають оподаткуванню відповідно до законодавства.

Відповідно до пункту 25 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. № 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлене порушення.

При отриманні довідки ТОВ «Перспектива» №666 від 22.10.2019 року позивачем було встановлено факт отримання додаткового джерела доходу відповідачем ОСОБА_1 від оренди земельної ділянки.

При оформлені державної соціальної допомоги одиноким матерям та малозабезпеченим сім'ям, ОСОБА_1 під час заповнення декларацій про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 01.09.2017 року, 05.03.2018 року, 17.09.2018 року, 25.03.2019 року, 09.09.2019 року, було надано недостовірні дані та приховано інформацію про отримання доходу від оренди земельної ділянки.

Відповідно до ч.1 ст.1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Згідно ст.1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Дослідивши та надавши належну оцінку доказам, які містяться в матеріалах справи, суд приходить до висновку, що відповідач приховала дані про її доходи, що потягло за собою невірне визначення розміру державної соціальної допомоги одинокій матері та державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї, внаслідок чого Управлінням були надміру виплачені кошти, які підлягають поверненню в розмірі 7101,72 грн.

Керуючись ст.ст.1166, 1212 ЦК України, ст.ст.12, 13, 81, 141, 263-265, 280 ЦПК України, Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», суд, -

УХВАЛИВ:

Позов Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради до ОСОБА_1 , про стягнення переплати бюджетних коштів - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , і.п.н. НОМЕР_1 ), на користь Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради (код ЄДРПОУ 25954002, р/р 35412087049465, Держказначейська служба України м.Київ, МФО820172) суму надміру сплачених державних коштів за період з 01 вересня 2017 року по 28 лютого 2019 року в розмірі 7101 (сім тисяч сто одна) грн. 72 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , і.п.н. НОМЕР_1 ), на користь Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради (код ЄДРПОУ 25954002, р/р 35412087049465, Держказначейська служба України м.Київ, МФО820172) витрати по сплаті судового збору в розмірі 1921 (одна тисяча дев'ятсот двадцять одна) грн. 00 коп.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення може бути оскаржено позивачем до Донецького апеляційного суду через Добропільський міськрайонний суд Донецької області або безпосередньо до Донецького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Суддя Д.Є. Хоменко