Справа № 620/3324/19 Суддя першої інстанції: Падій В.В.
10 березня 2020 року м. Київ
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:
судді-доповідача - Горяйнова А.М.,
суддів - Кузьменка В.В., Сорочка Є.О.,
розглянувши у порядку письмового провадження в м. Києві апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2019 року, яке ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи, у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , в особі законного представника - ОСОБА_3, до Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,
У листопаді 2019 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , в особі законного представника - ОСОБА_3., звернулися до суду з позовом, у якому просили:
- визнати протиправною відмову Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради у наданні неповнолітній ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пільг на житлово-комунальні послуги за адресою: АДРЕСА_1 , як члену сім'ї інваліда війни 2 групи - ОСОБА_1 , що викладена у протокольному рішенні засідання комісії по призначенню усіх видів державної соціальної допомоги Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради від 11 жовтня 2019 року № 41;
- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 09 жовтня 2019 року та включити інформацію відносно неповнолітньої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, як члена сім'ї інваліда війни 2 групи - ОСОБА_1 , з моменту звернення з відповідною вимогою 09 жовтня 2019 року.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2019 року вказаний адміністративний позов був задоволений.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позову. Свої вимоги обґрунтовує тим, що суд першої інстанції неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи та неправильно застосував норми матеріального права. Скаржник вказує на те, що до його повноважень не входить прийняття рішень про надання пільг на житлово-комунальні послуги та внесення (відмову у внесенні) інформації про пільгові категорії громадян до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб. Відповідач зазначає, що рішення, яке оформлене протоколом від 11 жовтня 2019 року № 41 було прийняте Комісією по призначенню усіх видів державної соціальної допомоги, яка є структурним підрозділом з питань соціального захисту населення виконавчого комітету Деснянської районної у м. Чернігові ради і безпосередньо підпорядкована виконавчому комітету. Крім того, відповідач стверджує, що з аналізу норм Сімейного кодексу України та Бюджетного кодексу України вбачається, що суд першої інстанції невірно розтлумачив коло осіб, які мають право на пільги та дійшов хибного висновку про необхідність задоволення позовних вимог.
Позивачі подали відзив на апеляційну скаргу, у якому просили відмовити у задоволені її вимог та зазначили, що суд першої інстанції прийшов до вірного висновку про те, що оскаржуване рішення відповідача є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 311 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження за наявними матеріалами.
Згідно з ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та поданого письмового відзиву на неї, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради задовольнити, а рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2019 року - скасувати та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог, виходячи із наступного.
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
У відповідності до п. 4 ч. 1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Судом встановлено та сторонами справи не заперечується, що ОСОБА_1 є особою з інвалідністю 2 групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - осіб з інвалідністю внаслідок війни, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 02 вересня 2019 року.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області та отримує пенсію, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», по інвалідності 2 групи внаслідок травми, яка пов'язана з виконанням військової служби.
Згідно зі свідоцтвом про шлюб від 09 листопада 2013 року серії НОМЕР_2 , виданим Відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Чернігівського міського управління юстиції, ОСОБА_1 та ОСОБА_3 (дошлюбне прізвище - ОСОБА_4 ) перебувають у зареєстрованому шлюбі.
У дружини позивача ОСОБА_3 є неповнолітня дочка - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
ОСОБА_1 09 жовтня 2019 року звернувся до Комісії по призначенню усіх видів державної соціальної допомоги з заявою щодо внесення інформації про доньку його дружини - ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка знаходиться на його утриманні, до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги за фактичним місцем проживанням: АДРЕСА_1 .
Комісія по призначенню усіх видів державної соціальної допомоги прийняла рішення, яке оформлене протоколом від 11 жовтня 2019 року № 41, відповідно до якого відмовлено у внесенні інформації про ОСОБА_2 , як про члена сім'ї ОСОБА_1 , до особової справи ОСОБА_1 в Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги за фактичним місцем проживанням: АДРЕСА_1 .
Вважаючи вказану відмову протиправною, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , в особі законного представника - ОСОБА_3., звернулись до суду з позовом.
Приймаючи рішення про задоволення адміністративного позову суд першої інстанції виходив з того, що на ОСОБА_2 розповсюджуються пільги, які передбачені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», у зв'язку з чим відмова Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради у внесенні відомостей про ОСОБА_2 до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, є протиправною.
Водночас, колегія суддів вважає, що під час прийняття вказаного рішення суд першої інстанції не з'ясував суб'єктний склад спірних правовідносин, зокрема, не визначив який суб'єкт владних повноважень уповноважений приймати та прийняв рішення про відмову у наданні пільг щодо сплати за житлово-комунальні послуги та відмову у внесенні інформації про особу, якій надаються такі пільги до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з п. 4 та п. 5 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам (стаття 7) надаються такі пільги, зокрема: 100-процентна знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю) та 100-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.
Нормами ч. 2 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачено, що пільги щодо плати за житло, комунальні послуги та паливо, передбачені пунктами 4 - 6 цієї статті, надаються особам з інвалідністю внаслідок війни та членам їх сімей, які проживають разом з ними, незалежно від виду житла чи форми власності на нього.
З метою удосконалення обліку осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою, Кабінет Міністрів України постановою від 29 січня 2003 року № 117 затвердив Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги (далі - Положення № 117).
Відповідно до абз. 1 та 2 п. 1 Положення № 117 Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги (далі - Реєстр), - автоматизований банк даних, створений для забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із законами України, отримують пільги, передбачені для педагогічних, медичних, фармацевтичних працівників, працівників бібліотек, музеїв, спеціалістів із захисту рослин та працівників культури в сільській місцевості і селищах міського типу (далі - пільговики), отримують соціальні стипендії, державну допомогу постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей. Реєстр складається з баз даних Мінсоцполітики, Міністерства соціальної політики Автономної Республіки Крим, структурних підрозділів з питань соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад.
Згідно з п. 3 Положення № 117 структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - уповноважені органи):
- організовують збирання, систематизацію і зберігання зазначеної в пункті 2 цього Положення інформації та забезпечують її автоматизоване використання для розрахунку розміру пільг та їх виплати і проведення виплати соціальних стипендій та державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей;
- ведуть облік пільговиків шляхом формування на кожного пільговика персональної облікової картки згідно з формою « 1 - пільга», в якій використовується реєстраційний номер облікової картки платника податків. Форма « 1 - пільга» затверджується Мінсоцполітики;
- ведуть облік отримувачів соціальних стипендій та державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей шляхом формування на кожну особу персональної облікової картки згідно з формою « 1 - допомога», в якій використовується реєстраційний номер облікової картки платника податків або реквізити паспорта громадянина України, документа, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства, а також особу, яку визнано в Україні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту;
- вносять до Реєстру відповідні уточнення в разі визнання такими, що втратили чинність, чи зупинення дії окремих норм законодавчих актів, на підставі яких пільговики отримують пільги;
- надають консультації пільговикам, постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей, підприємствам та організаціям, що надають послуги.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , в особі законного представника - ОСОБА_3., оскаржують в судовому порядку рішення Комісії по призначенню усіх видів державної соціальної допомоги, яке оформлене протоколом від 11 жовтня 2019 року № 41, про відмову у внесенні інформації про ОСОБА_2 , як члена сім'ї ОСОБА_1 , до особової справи ОСОБА_1 в Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги за фактичним місцем проживанням: АДРЕСА_1 та просять суд зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 09 жовтня 2019 року і включити відповідну інформацію до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги.
Зі змісту оскаржуваного позивачами рішення вбачається, що воно прийняте Комісією по призначенню усіх видів державної соціальної допомоги, яка не входить до структури Управлінням праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради та не створювалась відповідачем.
У відповідності до вимог п. 2 Положення про комісію по призначенню усіх видів державної соціальної допомоги, яке затверджене рішенням виконавчого комітету Деснянської районної у місті Чернігові ради від 10 червня 2019 року № 150 (далі - Положення № 150) Комісія призначенню усіх видів державної соціальної допомоги була створена виконавчим комітетом Деснянської районної у місті Чернігові ради та йому безпосередньо підпорядковується.
Повноваження Комісії призначенню усіх видів державної соціальної допомоги визначені у п. 4 та п. 10 Положення № 150, зокрема, Комісія може розглядати подані громадянами документи та приймати рішення про призначення (відмову у призначенні), припинення соціальних допомог та житлової субсидії, внесення (відмови у внесенні) інформації про пільгові категорії громадян до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, внесення (відмови у внесенні) інформації про пільгові категорії громадян до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, по Деснянському району м. Чернігова за фактичним місцем проживання відповідно до п. 2 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 січня 2003 року № 117.
Тобто, повноваження щодо прийняття рішення про надання пільг на житлово-комунальні послуги та включення інформації відносно неповнолітньої ОСОБА_2 до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, надані саме Комісії призначенню усіх видів державної соціальної допомоги, а не Управлінню праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради, яке зазначено відповідачем у справі.
З огляду на зазначені вище обставини, колегія суддів вважає, що позов було подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, однак суд першої інстанції на вказані обставини не звернув уваги.
У відповідності до ч. 3 ст. 48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Зазначена норма права вказує на те, що питання про залучення особи до участі у справі в якості співвідповідача може бути вирішене судом першої інстанції до ухвалення рішення у справі.
Згідно з ч. 4 ст. 48 КАС України якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.
Заміна неналежного відповідача в порядку, встановленому ч.ч. 3, 4 ст. 48 КАС України, на стадії апеляційного провадження не передбачена.
Відтак, суд апеляційної інстанції немає повноважень здійснити заміну відповідача у справі на стадії апеляційного перегляду судового рішення та розглядати справу по суті позовних вимог.
Доводи апеляційної скарги Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради спростовують висновки суду першої інстанції, що викладені в рішенні Чернігівського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2019 року, та є підставою для його скасування.
З огляду на викладене колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення при неповному з'ясуванні обставин справи та без додержанням норм матеріального права. У зв'язку з цим колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради задовольнити, рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2019 року - скасувати та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову.
Разом з тим, оскільки суд апеляційної інстанції прийшов до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог у зв'язку з тим, що позов пред'явлено до неналежного відповідача, колегія суддів не вбачає підстав для розгляду заявлених позивачами вимог по суті.
Керуючись ст.ст. 242, 308, 311, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради - задовольнити.
Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2019 року - скасувати.
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , в особі законного представника - ОСОБА_3, - відмовити.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя-доповідач А.М. Горяйнов
Судді В.В. Кузьменко
Є.О. Сорочко