11 березня 2020 року справа №360/4275/19
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді Міронової Г.М., суддів: Арабей Т.Г., Геращенка І.В., за участю секретаря судового засідання Тішевського В.В., за участю представника позивача Шевчука О.В., розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Сєвєродонецької міської ради на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2019 р. (текст повного судового рішення складено 26 грудня 2019 року у м. Сєвєродонецьк) у справі № 360/4275/19 (головуючий І інстанції суддя Н.М. Басова) за позовом ОСОБА_1 до Сєвєродонецької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,
Позивач 30.09.2019 року звернувся до суду з позовною заявою до Сєвєродонецької міської ради, в якій просив визнати протиправним і скасувати рішення Сєвєродонецької міської ради VII скликання № 4108 від 09.09.2019 року «Про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1 »; поновити його на посаді Сєвєродонецького міського голови з 10.09.2019 року та допустити негайне виконання судового рішення; стягнути з Сєвєродонецької міської ради Луганської області на його користь середній заробіток за час вимушеного прогулу (т. 1 а.с. 4-8).
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2019 року у справі № 360/4275/19 позовні вимоги задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання від 09 вересня 2019 року № 4108 «Про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1 ».
Поновлено ОСОБА_1 на посаді Сєвєродонецького міського голови з 10 вересня 2019 року.
Стягнуто з Сєвєродонецької міської ради (ідентифікаційний код 26204220, місцезнаходження: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, бульвар Дружби Народів, буд. 32) на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 10 вересня 2019 року по 24 грудня 2019 року у розмірі 40455 (сорок тисяч чотириста п'ятдесят п'ять) гривень 75 коп. з відрахуванням установлених законом податків та інших обов'язкових платежів.
Допущено до негайного виконання рішення суду в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді Сєвєродонецького міського голови.
Допущено до негайного виконання рішення суду в частині стягнення на користь ОСОБА_1 середнього заробітку за час вимушеного прогулу за один місяць у розмірі 11867 (одинадцять тисяч вісімсот шістдесят сім) гривень 02 коп. з відрахуванням установлених законом податків та інших обов'язкових платежів (т. 1 а.с. 234-243).
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги вказує на те, що відповідно до п. 2, п. 3 ст. 4.3 Регламенту Сєвєродонецької міської ради VII скликання секретар міської ради веде засідання ради та підписує її рішення у випадках, передбачених ст. 2.3 Регламенту, а також у випадках, коли міський голова відсутній чи нездатний вести пленарне засідання.
Із системного аналізу ч. 2 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та п.п. 1, 2, 3 ст. 4.3 Регламенту Сєвєродонецької міської ради вбачається, що секретар міської ради у випадках визначених п. 1 саме здійснює повноваження міського голови, при цьому у разі відсутності міського голови на сесії секретар має право вести засідання та підписувати її рішення.
Вказує, що 70 позачергова сесія Сєвєродонецької міської ради скликана в.о. міського голови, секретарем міської ради ОСОБА_2 під час вакантної посади міського голови у зв'язку з його відстороненням від виконання повноважень міського голови.
Апелянт зазначає, що протоколом та відеозаписом 70 позачергової сесії Сєвєродонецької міської ради VII скликання підтверджується, що депутатами було обговорено питання дострокового припинення повноважень міського голови.
Також апелянт звертає увагу на те, що, приймаючи рішення про поновлення ОСОБА_1 на посаді, суд не з'ясував чи не призведе це до порушення обмежень, передбачених ч. 4 ст. 12 Закону України «Про місцеве самоврядування».
Представник позивача в судовому засіданні проти доводів апеляційної скарги заперечував.
Представник відповідача до суду не прибув, надав відзив на апеляційну скаргу, в якому просив рішення суду першої інстанції залишити без змін та відмовити у задоволенні апеляційної скарги.
За правилами ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 постановою Сєвєродонецької міської виборчої комісії Луганської області від 18 листопада 2015 року № 119 "Про реєстрацію ОСОБА_1 Сєвєродонецьким міським головою Луганської області" зареєстрований Сєвєродонецьким міським головою Луганської області.
Рішенням Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання від 02 грудня 2015 року № 1 "Про підсумки виборів міського голови, які відбулись 15 листопада 2015 року" визнано повноваження ОСОБА_1 як новообраного Сєвєродонецького міського голови (т. 1 а.с. 9,83).
Рішенням Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання від 13 квітня 2019 року № 3541 ОСОБА_2 обрано секретарем Сєвєродонецької міської ради VII скликання (а.с.53).
Рішенням Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання від 10 травня 2019 року № 3542 "Про затвердження нової редакції Регламенту роботи міської ради VII скликання" затверджено нову редакцію Регламенту роботи Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання (а.с.84,85-103).
Рішенням п'ятдесят четвертої (позачергової) сесії Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання від 22 грудня 2018 року № 3009 «Про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1 » достроково припинено повноваження міського голови ОСОБА_1 .
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 15 травня 2019 року у справі № 360/2/19 визнано протиправним та скасовано рішення Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання від 22 грудня 2018 року № 3009 "Про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1 ". Поновлено ОСОБА_1 на посаді Сєвєродонецького міського голови з 23 грудня 2018 року. Стягнуто з Сєвєродонецької міської ради на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 23 грудня 2018 року по 15 травня 2019 року у розмірі 67258,10 грн. з відрахуванням установлених законом податків та інших обов'язкових платежів. Рішення суду в частині поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу за один місяць допущено до негайного виконання (т. 1 а.с.10).
На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 15 травня 2019 року розпорядженням секретаря міської ради ОСОБА_2 від 15 травня 2019 року, поновлено ОСОБА_1 на посаді Сєвєродонецького міського голови з 23.12.2018.
Рішенням шістдесят четвертої (позачергової) сесії Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання № 3694 від 15 травня 2019 року «Про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1» повноваження міського голови ОСОБА_1 достроково припинені.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 09 вересня 2019 року у справі № 360/2169/19 визнано протиправним та скасовано рішення Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання від 15 травня 2019 року № 3693 «Про скасування рішення 54-сесії Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання від 22.12.2018 № 3009 «Про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1 ». Визнано протиправним та скасовано рішення Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання № 3694 від 15 травня 2019 року «Про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1 ». Визнано протиправним та скасовано розпорядження секретаря міської ради ОСОБА_2 № 150-К від 15 травня 2019 року «Про звільнення міського голови ОСОБА_1 ». Поновлено ОСОБА_1 на посаді Сєвєродонецького міського голови з 16 травня 2019 року. Стягнуто з Сєвєродонецької міської ради на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 16 травня 2019 року по 09 вересня 2019 року у розмірі 40727,20 грн. з відрахуванням установлених законом податків та інших обов'язкових платежів (т. 1 а.с. 11-20).
Рішення суду в частині поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу за один місяць допущено до негайного виконання (а.с.11-20).
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 10.12.2019 вказане рішення Луганського окружного адміністративного суду від 09.09.2019 у справі № 360/2169/19 залишено без змін (т. 1 а.с.218-223).
Розпорядженням секретаря ради, в.о. міського голови ОСОБА_2 від 05.09.2019 № 340 було скликано на 09 вересня 2019 року о 15.00 год. сімдесяту (позачергову) сесію міської ради, на розгляд якої внесено 6 питань, серед яких першим значиться «Про поновлення на посаді міського голови ОСОБА_1 », а другим «Про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1» ( т. 1 а.с. 49).
Вказане розпорядження було офіційно оприлюднено на сайті Сєвєродонецької міської ради 06.09.2019, що підтверджується роздруківкою з офіційного сайту відповідача (т. 1 а.с.51).
06.09.2019 на офіційному сайті відповідача було оприлюднено проект рішення «Про поновлення на посаді міського голови ОСОБА_1 », з якого вбачається, що поновлення на посаді відбудеться відповідно до рішення Луганського окружного адміністративного суду у справі № 360/2169/19.
Проект рішення «Про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1 » був оприлюднений 09.08.2019 (т. 1 а.с.59).
Розпорядженням секретаря ради, в.о. міського голови від 09.09.2019 № 343 було перенесено час засідання сімдесятої (позачергової) сесії міської ради на 16.00 год. (т. 1 а.с.50).
Вказане розпорядження оприлюднено на офіційному сайті відповідача 09.09.2019 (т. 1 а.с.52).
Рішенням сімдесятої (позачергової) сесії Сєвєродонецької міської ради від 09.09.2019 № 4107 на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 09.09.2019 у справі № 360/2169/19 поновлено ОСОБА_1 на посаді Сєвєродонецького міського голови (т. 1 а.с.48).
Рішенням сімдесятої (позачергової) сесії Сєвєродонецької міської ради від 09.09.2019 № 4108 «Про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1 » вирішено:
1. Достроково припинити повноваження міського голови ОСОБА_1 з 9 вересня 2019 року.
2. Здійснення повноважень міського голови м. Сєвєродонецька покласти на секретаря міської ради ОСОБА_2.
3. Надати секретарю міської ради ОСОБА_2 право вчиняти дії від імені Сєвєродонецької міської ради без довіреності, у тому числі підписувати фінансові документи, у тому числі для подання в установи Державного казначейства та банківські установи тощо.
4. Рішення вступає в силу з моменту прийняття та підлягає оприлюдненню.
5. Уповноважити депутатів ОСОБА_12 та ОСОБА_13 представляти права та законні інтереси Сєвєродонецької міської ради в усіх судових заснуваннях при розгляді заяв (скарг, позовів тощо) щодо законності прийняття цього рішення з наданням йому усіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених КАС України, КПК України, Цивільним кодексом України.
6. Уповноважити секретаря міської ради ОСОБА_2 подати державному реєстратору відповідні документи та заяву для внесення змін до відомостей про юридичну особу (Сєвєродонецька міська рада), що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
7. Доручити секретарю міської ради ОСОБА_2 підписати дане рішення.
8. Контроль за виконанням цього рішення покласти на секретаря міської ради ОСОБА_2 та постійну комісію з питань законності, депутатської діяльності і етики (т. 1 а.с.22-23).
Вказане рішення офіційно оприлюднено на сайті відповідача 09.09.2019, направлено позивачу засобами поштового зв'язку 10.09.2019 (т. 1 а.с.224).
При прийнятті вказаного рішення Сєвєродонецька міська рада виходила з того, що Сєвєродонецьким міським головою ОСОБА_1 систематично порушувались Закони України, що призвело до обмеження прав і свобод громадян і депутатів міської ради, а саме:
- відповідно до розпоряджень міського голови від 22 листопада 2018 року № 331 «Про звільнення ОСОБА_5 » та № 332 «Про звільнення ОСОБА_6 » звільнив із займаних посад за «власним бажанням» відповідно начальника управління охорони здоров'я ОСОБА_5 та начальника відділу культури міської ради ОСОБА_6 , які також є ще й депутатами Сєвєродонецької міської ради, які неодноразово критикували міського голову ОСОБА_1 . Зазначені особи заяв про своє звільнення не писали і до міської ради не надавали. Це все було відомо міському голові ОСОБА_1 . Зазначені розпорядження були скасовані, як незаконні;
- відповідно до розпорядження міського голови ОСОБА_1 від 05 квітня 2017 р. № 179 «Про розгляд припису Національного агентства з питань запобігання корупції від 21.03.2017р. № 42-03/2/17 про порушення вимог законодавства щодо етичної поведінки, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, інших порушень закону», було розірвано контракт про призначення директора комунального підприємства «Сєвєродонецьктеплокомуненерго» та звільнено з посади директора зазначеного підприємства ОСОБА_7 .
Рішенням Сєвєродонецького міського суду від 14 липня 2017 року визнано протиправним та скасовано розпорядження міського голови від 05 квітня 2017 р. № 179 «Про розгляд припису Національного агентства з питань запобігання корупції від 21.03.2017 р. № 42-03/2/17 про порушення вимог законодавства щодо етичної поведінки, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, інших порушень закону». Апеляційний суд залишив рішення Сєвєродонецького міського суду без змін;
- відповідно до розпорядження міського голови ОСОБА_1 від 05 липня 2017 року № 363 «Про звільнення ОСОБА_8 » було розірвано контракт про призначення на посаду директора комунального підприємства «Сєвєродонецьке підприємство садово-паркового господарства та благоустрою» та звільнено з посади директора зазначеного підприємства ОСОБА_8 .
Постановою Апеляційного суду Луганської області від 25 січня 2018 року скасовано розпорядження міського голови ОСОБА_1 від 05 липня 2017 року № 363 «Про звільнення ОСОБА_8 ».;
- відповідно до розпорядження міського голови ОСОБА_1 від 22 серпня 2017 року № 295-К «Про застосування заходу дисциплінарного стягнення до ОСОБА_9 », начальнику відділу з юридичних та правових питань Сєвєродонецької міської ради ОСОБА_9 було застосовано дисциплінарне стягнення у вигляді догани.
За постановою Сєвєродонецького міського суду від 30 жовтня 2018 року визнано протиправним та скасовано розпорядження міського голови ОСОБА_1 від 22 серпня 2017 року № 295-К «Про застосування заходу дисциплінарного стягнення до ОСОБА_9 »;
- відповідно до розпорядження міського голови ОСОБА_1 від 07 вересня 2017 року № 324 «Про звільнення ОСОБА_10 » до завідувача сектору транспорту та зв'язку Департаменту економічного розвитку Сєвєродонецької міської ради застосовано дисциплінарне стягнення у вигляді звільнення з посади.
Сєвєродонецький міський суд постановою від 13 грудня 2017 року визнав протиправним та скасовано розпорядження міського голови ОСОБА_1 від 07 вересня 2017 року №324 «Про звільнення ОСОБА_10 ;
- відповідно до розпорядження міського голови ОСОБА_1 від 15 вересня 2017 року № 336-К «Про звільнення ОСОБА_11 » до головного спеціаліста відділу контрольно-ревізійної та договірної роботи Сєвєродонецької міської ради був застосований захід дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення з посади.
04 грудня 2017 року постановою Сєвєродонецького міського суду визнано протиправним та скасовано розпорядження міського голови ОСОБА_1 від 15 вересня 2017 року № 336-К «Про звільнення ОСОБА_11 ».
Процедура прийняття оскаржуваного рішення зафіксована в протоколі сімдесятої (позачергової) сесії VI скликання від 09.09.2019 та відеозаписі трансляції засідання сімдесятої (позачергової) сесії VI скликання від 09.09.2019 (т. 1 а.с.76-82,104).
Позивач не погодився з прийнятим рішенням сімдесятої (позачергової) сесії Сєвєродонецької міської ради від 09.09.2019 № 4108 «Про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1 » у зв'язку з чим звернувся до суду за захистом порушених прав.
При вирішенні справи суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За змістом статті 1 Закону України від 07 червня 2001 року № 2493-III «Про службу в органах місцевого самоврядування» (далі Закон № 2493-III), служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.
Посадами в органах місцевого самоврядування є виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах (абзац 2 статті 3 Закону № 2493-III).
Як визначено абзацом другим частини першої статті 10 Закону № 2493-III прийняття на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється на посаду сільського, селищного, міського голови, старости в порядку, встановленому Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Статтею 1 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі Закон № 280/97-ВР) визначає, що загальний склад ради - кількісний склад депутатів ради, визначений радою відповідно до закону; склад ради - кількість депутатів, обраних до відповідної ради, повноваження яких визнано і не припинено в установленому законом порядку.
Частинами першою, другою статті 12 Закону № 280/97-ВР окреслено, що сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста. Сільський, селищний, міський голова обирається відповідною територіальною громадою на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі. Строк повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на чергових місцевих виборах, визначається Конституцією України.
На підставі статті 25 Закону № 280/97-ВР сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Пунктом 16 частини першої статті 26 Закону № 280/97-ВР встановлено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: прийняття рішення щодо дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови у випадках, передбачених цим Законом.
Унормуванням частини другої статті 42 Закону № 280/97-ВР у разі звільнення з посади сільського, селищного, міського голови у зв'язку з достроковим припиненням його повноважень або його смерті, а також у разі неможливості здійснення ним своїх повноважень повноваження сільського, селищного, міського голови здійснює секретар відповідної сільської, селищної, міської ради, крім випадків дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови відповідно до Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» або Закону України «Про правовий режим воєнного стану».
Секретар сільської, селищної, міської ради тимчасово здійснює зазначені повноваження з моменту дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови і до моменту початку повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на позачергових виборах відповідно до закону, або до дня відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на чергових місцевих виборах.
Повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених статтею 79 цього Закону, що має наслідком звільнення його з посади(…)(ч. 3 статті 42 Закону № 280/97-ВР).
За приписами пунктів 2, 3, 8 частини четвертої статті 42 Закону № 280/97-ВР сільський, селищний, міський голова: організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету; підписує рішення ради та її виконавчого комітету; скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради.
Сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно відповідно до частини першої статті 46 Закону № 280/97-ВР. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
На підставі частини четвертої, п'ятої статті 46 Закону № 280/97-ВР наступні сесії ради скликаються: сільської, селищної, міської - відповідно сільським, селищним, міським головою; районної у місті, районної, обласної - головою відповідної ради. Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.
Згідно частини шостої статті 46 Закону № 280/97-ВР у разі немотивованої відмови сільського, селищного, міського голови (…) або неможливості його скликати сесію ради сесія скликається: сільської, селищної, міської ради - секретарем сільської, селищної, міської ради (…).
У цих випадках сесія скликається: 1) якщо сесія не скликається сільським, селищним, міським головою (…) у строки, передбачені цим Законом; 2) якщо сільський, селищний, міський голова (…) без поважних причин не скликав сесію у двотижневий строк після настання умов, передбачених частиною сьомою цієї статті.
Частиною сьомою статті 46 Закону № 280/97-ВР встановлено: сесія сільської, селищної, міської, районної у місті ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради (…).
Як визначено частиною дев'ятою статті 46 Закону № 280/97-ВР у разі якщо посадові особи, зазначені у частинах четвертій та шостій цієї статті, у двотижневий строк не скликають сесію на вимогу суб'єктів, зазначених у частині сьомій цієї статті, або у разі якщо такі посади є вакантними сесія може бути скликана депутатами відповідної ради, які становлять не менш як одну третину складу ради, або постійною комісією ради.
На підставі частини десятої статті 46 Закону № 280/97-ВР рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.
Згідно частини одинадцятої статті 46 Закону № 280/97-ВР сесію сільської, селищної, міської ради відкриває і веде відповідно сільський, селищний, міський голова, а у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, - секретар ради (…). У випадку, передбаченому частиною восьмою цієї статті, сесію відкриває за дорученням групи депутатів, з ініціативи якої скликана сесія, один з депутатів, що входить до її складу, а веде за рішенням ради - один з депутатів цієї ради.
Частиною дванадцятої статті 46 Закону № 280/97-ВР визначено, що сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради.
У частині тринадцятої статті 46 Закону № 280/97-ВР передбачено, що пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян (…).
За змістом частини п'ятнадцятої статті 46 Закону № 280/97-ВР порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради з урахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
До прийняття регламенту ради чергового скликання застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні.
На підставі частини шістнадцятої статті 46 Закону № 280/97-ВР протоколи сесій сільської, селищної, міської ради, прийняті нею рішення підписуються особисто сільським, селищним, міським головою (…), у разі їх відсутності - відповідно секретарем сільської, селищної, міської ради (…), а у випадку, передбаченому частинами сьомою та восьмою цієї статті, - депутатом ради, який за дорученням депутатів головував на її засіданні.
За унормуванням пунктів 1-4 частини третьої статті 50 Закону № 280/97-ВР секретар сільської, селищної, міської ради: у випадку, передбаченому частиною першою статті 42 цього Закону, здійснює повноваження сільського, селищного, міського голови; скликає сесії ради у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 цього Закону; повідомляє депутатам і доводить до відома населення інформацію про час і місце проведення сесії ради, питання, які передбачається внести на розгляд ради; веде засідання ради та підписує її рішення у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 цього Закону; організує підготовку сесій ради, питань, що вносяться на розгляд ради, забезпечує оприлюднення проектів рішень ради відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації та інших законів».
Повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути також достроково припинені, якщо він порушує Конституцію або закони України, права і свободи громадян, не забезпечує здійснення наданих йому повноважень (абзац 1 частини другої статті 79 Закону № 280/97-ВР).
Частиною третьою статті 79 Закону № 280/97-ВР визначено, що повноваження сільського, селищного, міського голови за наявності підстав, передбачених абзацом першим частини другої цієї статті, можуть бути припинені достроково за рішенням місцевого референдуму або за рішенням відповідної ради, прийнятим шляхом таємного голосування не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради.
Повноваження сільського, селищного, міського голови згідно з пунктом 3 частини одинадцятої статті 79 Закону № 280/97-ВР припиняються достроково, а відповідна особа звільняється з посади: з підстав, зазначених в абзаці першому частини другої цієї статті, - з дня прийняття місцевим референдумом або відповідною радою рішення про дострокове припинення повноважень.
Порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". До прийняття регламенту ради чергового скликання застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні (частина 15 статті 46 Закону № 280/97-ВР).
За визначенням частин першої, другої статті 59 Закону № 280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід'ємною частиною протоколу сесії ради (частина третя статті 59 Закону № 280/97-ВР).
Статтею 2.2 Регламенту Сєвєродонецької міської ради VIІ скликання, затвердженого рішенням Сєвєродонецької міської ради від 10 травня 2019 року № 3542 (далі - Регламент Сєвєродонецької міської ради), який діяв на час виникнення спірних правовідносин, передбачено, що позачергові сесії скликаються міським головою за власною ініціативою, за пропозицією виконавчого комітету, постійної комісії чи депутатської фракції, розпорядження про скликання позачергової сесії має бути видано не пізніше ніж за 10 днів до дня проведення пленарного засідання, а в невідкладних випадках - не пізніше ніж за день.
За статтею 2.8 Регламенту Сєвєродонецької міської ради сесію міської ради відкриває і веде міський голова, а у випадках, передбачених статтею 2.3 - секретар ради. У випадку, передбачених статтею 2.6, сесію відкриває за дорученням групи депутатів, з ініціативи якої скликана сесія, один з депутатів, що входить до її складу, а веде за рішенням ради - один з депутатів цієї ради, призначений більшістю від присутніх депутатів.
Головуючий на сесії відповідно до статті 2.15 Регламенту Сєвєродонецької міської ради:
1. Забезпечує виконання законодавчих актів України і цього Регламенту.
2. Керує засіданням ради, слідкує за додержанням кворуму сесії та прийнятого порядку її роботи.
3. Надає слово доповідачам, співдоповідачам і виступаючим на сесії в послідовності їх заяв; в разі порушення Регламенту має право попередити і зупинити виступаючого.
4. Надає (за погодженням з депутатами) слово для виступу в дебатах з питання, що розглядається, особам, які запрошені на сесію і записалися для виступу. При цьому депутати мають право на першочерговий виступ.
5. В разі необхідності змінює черговість надання слова виступаючим згідно з Регламентом.
6. Може за погодженням з депутатами продовжити час для виступу, а також змінити черговість виступів з поясненням мотивів змін.
7. Оголошує письмові запити, особисті заяви і довідки депутатів, надає депутатам слово для усних запитів, запитань та довідок, а також зауважень щодо ведення сесії, порядку денного.
8. Проводить голосування з питань, порядку денного і оголошує його результати.
9. При грубому порушенні порядку у сесійній залі, за поведінку, яка перешкоджає роботі ради, головуючий має право поставити на голосування міської ради питання щодо випровадження порушника з зали засідання за згодою більшості від присутніх.
10. Підписує протокол засідання сесії.
11. Організує проведення консультацій з постійними комісіями, депутатськими фракціями та групами з метою подолання розбіжностей і вирішенню інших питань, які виникають в ході роботи сесії.
Статтею 4.3 Регламенту Сєвєродонецької міської ради передбачено, що секретар міської ради:
1) здійснює повноваження міського голови у разі звільнення з посади міського голови, у зв'язку з достроковим припиненням повноважень міського голови або його смерті, а також у разі неможливості здійснення ним своїх повноважень. Під «неможливістю здійснення повноважень міським головою » слід розуміти:
- відрядження міського голови;
- відпустку міського голови;
- дні відпочинку (відгули) міського голови;
- знаходження на лікарняному міського голови;
- відсторонення міського голови від виконання посадових обов'язків у зв'язку зі скоєнням ним корупційного правопорушення або з проведенням службового розслідування в рамках антикорупційного законодавства за рішенням міської ради за поданням компетентних органів.
2) скликає сесії ради у випадках, передбачених ст.2.3 Регламенту; повідомляє депутатам і доводить до відома населення інформацію про час і місце проведення сесії ради, питання, які передбачається внести на розгляд ради;
3) веде засідання ради та підписує її рішення у випадках, передбачених ст. 2.3 Регламенту, а також у випадках, коли міський голова відсутній чи нездатний вести пленарне засідання скликаної ним сесії;
4) організує підготовку сесій ради, питань, що вносяться на розгляд ради, забезпечує оприлюднення проектів рішень ради відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» та інших законів;
5) забезпечує своєчасне доведення рішень ради до виконавців і населення, організує контроль за їх виконанням, забезпечує оприлюднення рішень ради відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації», забезпечує офіційне оприлюднення рішень ради, які відповідно до закону є регуляторними актами, а також документів, підготовлених у процесі здійснення радою регуляторної діяльності та інформації про здійснення радою регуляторної діяльності;
6) за дорученням міського голови координує діяльність постійних та інших комісій ради, дає їм доручення, сприяє організації виконання їх рекомендацій;
7) сприяє депутатам ради у здійсненні їх повноважень;
8) організує за дорученням ради відповідно до законодавства здійснення заходів, пов'язаних з підготовкою і проведенням референдумів та виборів до органів державної влади і місцевого самоврядування;
9) забезпечує зберігання у відповідних органах місцевого самоврядування офіційних документів, пов'язаних з місцевим самоврядуванням відповідної територіальної громади, забезпечує доступ до них осіб, яким це право надано у встановленому порядку;
10) вирішує за дорученням міського голови або відповідної ради інші питання, пов'язані з діяльністю ради та її органів (т. 1 а.с. 85-103).
З системного аналізу Закону № 280/97-ВР, Регламенту Сєвєродонецької міської ради, суд першої дійшов висновку про те, що оскільки станом на 05.09.2019 секретар Сєвєродонецької міської ради ОСОБА_2 виконував обов'язки міського голови, то він в силу Закону № 280/97-ВР та Регламенту мав право скликати сімдесяту (позачергову) сесію та внести до порядку денного перелічені в розпорядженні № 340 від 05.09.2019 питання.
Визначення невідкладності того чи іншого питання, які виносяться на розгляд сесії, є дискреційними повноваженнями будь-якої міської ради, яка в залежності від ситуації, що склалась в територіальній громаді, вживає певні заходи для невідкладного його розгляду та прийняття з цього приводу рішення.
Суд першої інстанції не побачив порушень з боку Сєвєродонецької міської ради щодо завчасного повідомлення про скликання позачергової сесії міської ради, оскільки воно здійснено 06.09.2019, тобто за кілька днів до проведення самої сесії, що є достатнім проміжком часу для інформування громадськості та всіх інших зацікавлених осіб, в тому числі і позивача. Доступ до офіційного сайту Сєвєродонецької міської ради є вільним, у зв'язку з чим кожна зацікавлена особа мала право ознайомитись як з порядком денним, так і проектами рішень, які будуть розглядатись на засіданні сесії.
Разом з тим, суд першої інстанції вказав, що виконавши в добровільному порядку рішення Луганського окружного адміністративного суду від 09.09.2019 у справі № 360/2169/19 в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді Сєвєродонецького міського голови, секретар Сєвєродонецької міської ради ОСОБА_2 втратив повноваження, які він виконував саме як виконуючий обов'язки голови міської ради, безпосереднього ведення в подальшому сімдесятої (позачергової) сесії та підписання її рішення, з чим погоджується і суд апеляційної інстанції.
В матеріалах справи відсутні докази того, що Сєвєродонецька міська рада з'ясовувала підстави, з яких відсутній на засіданні сімдесятої (позачергової) сесії 09.09.2019 року міський голова ОСОБА_1
Право/обов'язок ведення сесії секретар Сєвєродонецької міської ради набув би лише при наявності однієї з наступних підстав:
- звільнення з посади міського голови;
- дострокове припинення повноважень міського голови;
- смерть міського голови;
- неможливість здійснення міським головою своїх повноважень у випадку відрядження, перебування у відпустці, перебування у відгулі, знаходження на лікарняному, відсторонення від виконання посадових обов'язків у зв'язку зі скоєнням ним корупційного правопорушення або з проведенням службового розслідування в рамках антикорупційного законодавства за рішенням міської ради за поданням компетентних органів.
Жодних належних, допустимих та достовірних доказів, які б підтвердили правомірність подальшого ведення сесії секретарем Сєвєродонецької міської ради 09.09.2019 після поновлення на посаді міського голови ОСОБА_1 під час розгляду питання про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1 відповідач суду першої та апеляційної інстанцій не надав.
Таким чином, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що в даному випадку секретар міської ради ОСОБА_2 не мав права вести сімдесяту (позачергову) сесію Сєвєродонецької міської ради, що свідчить про незаконність взагалі подальшого пленарного засідання сесії міської ради, і, як наслідок, неправомірного прийняття спірного рішення № 4108 від 09.09.2019.
Після поновлення на посаді позивача Сєвєродонецька міська рада вчинила дії, які прямо суперечать нормам Закону № 280, Регламенту ради, а головне - ч. 2 ст. 19 Конституції України.
При цьому вже не йде мова про дотримання частини другої статті 59 Закону № 280/97-ВР, за якою рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Стаття 2.16 Регламенту передбачає процедуру обговорення питань порядку денного перед їх прийняттям, а саме: доповідь, співдоповідь, виступи в дебатах, повторні виступи, запитання та відповіді на запитання.
Однак, в порушення вказаних вимог діючого законодавства України, Сєвєродонецька міська рада прийняла оскаржуване рішення взагалі без доповіді доповідача по проекту рішення та без його обговорення самими депутатами, що підтверджується протоколом та відеозаписом засідання сесії.
Доводи апелянта про те, що обговорення проекту відбулось на засіданнях постійних комісій, де депутати вирішили підтримати проект рішення, що підтверджується протоколом засідання сесії міської ради, протоколами постійних комісій від 09.09.2019 та письмовими поясненнями свідків ОСОБА_12 та ОСОБА_6 , засвідчених нотаріально приватним нотаріусом Сєвєродонецького міського округу Луганської області Малаховим С.О., суд вважає неприйнятними з наступних підстав (а.с.54-58, 194-195).
Письмові пояснення свідків ОСОБА_12 та ОСОБА_6 не можуть бути визнані належними, допустимим та достовірними, оскільки допит свідка вчиняється безпосередньо судом з приведенням особи до присяги і лише після цього його показання можуть бути оцінені судом при вирішенні справи по суті.
Протокольною ухвалою від 27.11.2019 суд першої інстанції відмовив у задоволенні клопотання представника відповідача про допит свідків.
Крім того, обговорення проекту на постійних комісіях не може підміняти собою безпосередній процес обговорення проекту рішення на пленарному засіданні.
Так, згідно частини першої статті 47 Закону № 280/97-ВР постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.
Главою 5 Регламенту Сєвєродонецької міської ради також врегульована робота постійних комісій і передбачає лише попередній розгляд проектів рішень.
Отже, депутатські комісії лише здійснюють попередній розгляд проектів рішень, і цей попередній розгляд не повинен підміняти саму процедуру обговорення безпосередньо депутатами під час проведення пленарного засідання сесії міської ради з дотриманням, зокрема, принципу колегіальності.
Принцип колегіальності є одним із основних принципів місцевого самоврядування в Україні, який означає таку організацію і діяльність відповідного колективного органу, коли до його складу входить відповідне число осіб, вибраних персонально у встановленому законом порядку, а питання, що належить до компетенції колегіального органу, вирішують більшістю голосів на засадах колективного, вільного та ділового обговорення. Таке входження до складу колегії породжує виникнення відповідних при цьому рівних прав і обов'язків. Сесії рад, які є організаційно-правовою формою діяльності рад, дають можливість обраним депутатам на базі широкої колегіальності обговорювати і вирішувати всі важливі питання, що входять до їх компетенції. Колегіальність передбачає не лише право, а й обов'язок депутатів активно брати участь у роботі ради та її органів, до яких вони вибрані.
Таким чином, враховуючи, що оскаржуване рішення приймалося без належного обговорення безпосередньо на пленарному засіданні депутатами, тобто з грубим порушенням процедури його прийняття, то це є ще однією безумовною підставою для скасування цього рішення.
Порушення порядку скликання, відкриття та проведення сесії ради за відсутності передбачених законом підстав, призводить до визнання протиправними рішень, прийнятих на такій сесії ради та відсутності правових наслідків такої сесії.
Таким чином, незаконно проведена сесія ради нівелює мотиви та підстави дострокового припинення повноважень Сєвєродонецького міського голови, навіть за умови, що вони могли мати місце.
З урахуванням наведеного, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що наявні правові підстави для визнання протиправним та скасування рішення Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання від 09 вересня 2019 року № 4108 «Про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1 », у зв'язку з чим позовні вимоги в цій частині задоволені правомірно.
Стосовно доводів апелянта, що, приймаючи рішення про поновлення ОСОБА_1 на посаді, суд не з'ясував чи не призведе це до порушення обмежень, передбачених ч. 4 ст. 12 Закону України «Про місцеве самоврядування», суд вважає такий аргумент безпідставним з правової точки зору, оскільки суд перевіряє законність рішення, прийнятого суб'єктом владних повноважень, з урахуванням дотримання останнім принципів, закладених у ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України. Судове рішення ґрунтується на встановлених фактах і належних і допустимих доказах, а не на припущеннях.
Належним способом захисту порушених прав позивача є поновлення його на посаді зі сплатою середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
Згідно з частинами першою та п'ятою статті 241-1 Кодексу законів про працю України строки виникнення і припинення трудових прав та обов'язків обчислюються роками, місяцями, тижнями і днями. Коли строки визначаються днями, то їх обчислюють з дня, наступного після того дня, з якого починається строк.
За змістом пункту 2.27 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29 липня 1993 року № 58 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17 серпня 1993 року за № 110, днем звільнення вважається останній день роботи.
З вищезазначеного вбачається, що день звільнення працівника вважається його останнім робочим днем.
Отже, оскільки з посади міського голови відповідно до Закону № 280/97-ВР позивач звільнений в день прийняття Сєвєродонецькою міською радою рішення від 09 вересня 2019 року № 4108 "Про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1 ", тобто 09 вересня 2019 року, який є останнім робочим днем, поновити ОСОБА_1 на посаді Сєвєродонецького міського голови необхідно з наступного дня після звільнення - 10 вересня 2019 року.
Вирішуючи питання щодо стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та періоду його стягнення, суд виходить з такого.
Вимушеним прогулом є час, протягом якого працівник з вини власника або уповноваженого ним органу був позбавлений можливості працювати (постанова Верховного Суду України від 09 грудня 2015 року по справі № 6-2123цс15).
Згідно з пунктом 32 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 06 листопада 1992 року № 9 "Про практику розгляду судами трудових спорів" у випадках стягнення на користь працівника середнього заробітку за час вимушеного прогулу в зв'язку з незаконним звільненням або переведенням, відстороненням від роботи невиконанням рішення про поновлення на роботі, затримкою видачі трудової книжки або розрахунку він визначається за загальними правилами обчислення середнього заробітку, виходячи з заробітку за останні два календарні місяці роботи. При цьому враховуються положення Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1995 року № 100 (далі - Порядок № 100).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 100 обчислення середньої заробітної плати для оплати часу щорічної відпустки, додаткових відпусток у зв'язку з навчанням, творчої відпустки, додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, або для виплати компенсації за невикористані відпустки провадиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки або виплати компенсації за невикористані відпустки. У всіх інших випадках збереження середньої заробітної плати середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов'язана відповідна виплата. Працівникам, які пропрацювали на підприємстві, в установі, організації менше двох календарних місяців, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактично відпрацьований час. Якщо протягом останніх двох календарних місяців працівник не працював, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за попередні два місяці роботи. Якщо і протягом цих місяців працівник не відпрацював жодного робочого дня, середня заробітна плата обчислюється відповідно до останнього абзацу пункту 4 цього Порядку.
Абзацами першим, третім пункту 3 Порядку № 100 врегульовано, що при обчисленні середньої заробітної плати у всіх випадках її збереження включаються: основна заробітна плата; доплати і надбавки (за надурочну роботу та роботу в нічний час; суміщення професій і посад; розширення зон обслуговування або виконання підвищених обсягів робіт робітниками-почасовиками; високі досягнення в праці (високу професійну майстерність); умови праці; інтенсивність праці; керівництво бригадою, вислугу років та інші); виробничі премії та премії за економію конкретних видів палива, електроенергії і теплової енергії; винагорода за підсумками річної роботи та вислугу років тощо. Премії включаються в заробіток того місяця, на який вони припадають згідно з розрахунковою відомістю на заробітну плату. Премії, які виплачуються за квартал і більш тривалий проміжок часу, при обчисленні середньої заробітної плати за останні два календарні місяці, включаються в заробіток в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді. У разі коли число робочих днів у розрахунковому періоді відпрацьовано не повністю, премії, винагороди та інші заохочувальні виплати під час обчислення середньої заробітної плати за останні два календарні місяці враховуються пропорційно часу, відпрацьованому в розрахунковому періоді. Усі виплати включаються в розрахунок середньої заробітної плати у тому розмірі, в якому вони нараховані, без виключення сум відрахування на податки, стягнення аліментів тощо, за винятком відрахувань із заробітної плати осіб, засуджених за вироком суду до виправних робіт без позбавлення волі.
Нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством, - на число календарних днів за цей період (абзац перший пункту 8 Порядку № 100).
З системного аналізу вищенаведених норм Порядку № 100 слідує, що згідно з чинним законодавством нарахування середньої заробітної плати за весь час вимушеного прогулу проводиться шляхом множення середньоденної заробітної плати на число робочих днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують звільненню, та визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом цих двох місяців робочі дні на число робочих днів за цей період.
За довідкою Сєвєродонецької міської ради від 20.11.2019 № 6066, середньоденна заробітна плата ОСОБА_1 становить 539,41 грн. (т. 1 а.с.151).
Вимушений прогул позивача слід обраховувати з 10 вересня 2019 року по день ухвалення судового рішення - 24 грудня 2019 року, що складає 75 робочих днів.
Таким чином, середня заробітна плата за весь час вимушеного прогулу за період з 10.09.2019 по 24.12.2019 складає 40455,75 грн. (75 робочих днів х 539,41 грн. (середньоденна заробітна плата).
Приписами пункту 6 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 24 грудня 1999 року № 13 "Про практику застосування судами законодавства про оплату праці" зазначено, що, задовольняючи вимоги про оплату праці, суд має навести в рішенні розрахунки, з яких він виходив при визначення сум, що підлягають стягненню. Оскільки справляння і сплата податку з доходів громадян є обов'язком роботодавця та працівника, суд визначає зазначену суму без утримання цього податку й інших обов'язкових платежів, про що зазначає в резолютивній частині рішення.
У пункті 171.1 статті 171 Податкового кодексу України передбачено: особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є роботодавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку.
Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу (підпункт 168.1.1 пункту 168.1 статті 168 Податкового кодексу України).
Таким чином, Сєвєродонецька міська рада як податковий агент відповідно до норм Податкового Кодексу України та як страхувальник відповідно до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" зобов'язана виплатити позивачеві середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 10.09.2019 по 24.12.2019 в сумі 40455,75 грн., утримавши з нього при виплаті законодавчо встановлені податки та збори.
Негайно виконуються рішення суду про присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць та поновлення на посаді у відносинах публічної служби (п. 2, 3 частини 1 статті 371 КАС України).
Таким чином, рішення суду в частині поновлення позивача на посаді та виплати йому середнього заробітку за час вимушеного прогулу за один місяць підлягають негайному виконанню.
Частиною 1 статі 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. І відповідачем не доведено, що, приймаючи спірне рішення, він діяв правомірно.
З урахуванням вищевикладеного, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду не вбачається.
Керуючись ст. ст. 205, 308, 310, 313, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд,
Апеляційну скаргу Сєвєродонецької міської ради на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2019 р. - залишити без задоволення.
Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2019 р. у справі № 360/4275/19 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку встановленому ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 12 березня 2020 року.
Головуючий суддя Г.М. Міронова
Судді Т.Г. Арабей
І.В. Геращенко