ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Вн. №27/161
про залишення позовної заяви без руху
12 березня 2020 року м. Київ № 826/4141/18
за позовом ОСОБА_1
до Кабінету Міністрів України
3-я особа проМіністерство соціальної політики України скасування постанови від 21.02.2018 № 103 в частині,
Суддя О.В.Головань
Обставини справи:
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Кабінету Міністрів України про визнання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим особам" протиправною та нечинною повністю.
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 19.12.2019 р. у справі №826/4141/18 закрито провадження в частині позовних вимог про визнання п. 1-3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим особам" протиправними та нечинними, в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва із заявою про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами.
Відповідно до ч. 2 ст. 366 КАС України протягом п'яти днів після надходження заяви до адміністративного суду суддя перевіряє її відповідність вимогам статті 364 цього Кодексу і вирішує питання про відкриття провадження за нововиявленими обставинами.
Відповідно до п.1 ч. 3 ст. 364 КАС України до заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами додаються копії заяви відповідно до кількості учасників справи.
Крім того, заява про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами надійшла до суду в електронному вигляді. Остання містить відмітку про те, що документ сформований в системі "Електронний суд" 23.02.2020 р.
Статтею 1 Закону України "Про електронний цифровий підпис" визначено, що електронний цифровий підпис - вид електронного підпису, отриманого за результатом криптографічного перетворення набору електронних даних, який додається до цього набору або логічно з ним поєднується і дає змогу підтвердити його цілісність та ідентифікувати підписувача. Електронний цифровий підпис накладається за допомогою особистого ключа та перевіряється за допомогою відкритого ключа.
Відповідно до розділу VІІ Перехідних положень КАС України, пункту 15 частини 1 розділу VІІ Перехідних положень КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи:
15.1) подання, реєстрація, надсилання процесуальних та інших документів, доказів, формування, зберігання та надсилання матеріалів справи здійснюються в паперовій формі;
15.2) позовні та інші заяви, скарги та інші передбачені законом процесуальні документи, що подаються до суду і можуть бути предметом судового розгляду, в порядку їх надходження підлягають обов'язковій реєстрації в автоматизованій системі документообігу суду в день надходження документів;
15.3) розгляд справи у суді здійснюється за матеріалами справи у паперовій формі;
До дня реєстрації суб'єкта владних повноважень в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі та отримання ним офіційної електронної адреси надсилання судом суб'єкту владних повноважень текстів повісток, копій судових рішень здійснюється за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу (пункт 16 частини 1 розділу VІІ Перехідних положень КАС України).
Відповідно до розділу VІІ Перехідних положень КАС України, Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система починає функціонувати через 90 днів з дня опублікування Державною судовою адміністрацію України у газеті "Голос України" та на веб-порталі судової влади оголошення про створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
Станом на день подачі зазначеної заяви, Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система не функціонує, а тому відсутня можливість зареєструвати офіційні електронні адреси в цій системі та подати процесуальні документи в електронній формі за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з використанням власного електронного цифрового підпису, прирівняного до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронний цифровий підпис".
Враховуючи викладене, до початку функціонування в Україні Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи всі документи мають подаватися в паперовому вигляді.
Крім того, згідно з ч. 1 ст. 364 КАС України у заяві про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами зазначаються: 5) нововиявлені або виключні обставини, якими обґрунтовується вимога про перегляд судового рішення, дата їх відкриття або встановлення.
Згідно зі змістом поданої заяви в якості нововиявленої у ній зазначено факт прийняття Шостим апеляційним адміністративним судом постанови від 29.01.2020 р. по справі №826/6453/18, якою визнано протиправним та скасовано п. 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".
Між тим, згідно з ч. 2 ст. 361 КАС України ця обставина не є нововиявленою.
Крім того, з огляду на те, що постанова від 29.01.2020 р. по справі №826/6453/18 була прийнята після ухвалення судового рішення у справі №826/4141/18 19.12.2019 р., тобто, ця обставина є новою, а не нововиявленою з врахуванням правової позиції Верховного Суду, висловленої у постанові від 04.02.2018 р. у справі №147/325/13-ц. http://reyestr.court.gov.ua/Review/72348780.
Згідно з ч. 3 ст. 366 до заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 364 цього Кодексу, застосовуються правили статті 169 цього Кодексу.
Відповідно до частини першої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Вказані недоліки можуть бути усунені у п'ятиденний строк з дня вручення даної ухвали для усунення недоліків шляхом подання до суду у паперовому вигляді примірників заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами приведеної у відповідність до вимог ст. 364 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно до кількості учасників справи, а також визначення нововиявлених обставин.
Керуючись ст.ст. 169, 361-364, 366 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя Окружного адміністративного суду міста Києва, -
1. Залишити заяву ОСОБА_1 про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами без руху.
2. Встановити заявнику строк у п'ять днів з дня вручення (отримання) ухвали про залишення заяви без руху до усунення недоліків.
3. Попередити заявника про те, що у випадку неусунення недоліків заяви вона буде повернута йому відповідно до положень статей 169, 366 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно ч. 2 ст. 256 КАС України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею, і не підлягає оскарженню згідно ст. 294 КАС України
Суддя О.В. Головань