ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
11 березня 2020 року м. Київ № 826/15316/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Мазур А.С., суддів Васильченко І.П. та Літвінової А.В. розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу:
за позовомОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві
провизнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 Із позовом до Кабінету Міністрів України та Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якому просив: визнати протиправними дії Кабінету Міністрів України та скасувати положення пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» в частині зменшення складових грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії як такий, що суперечить Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві вчинити дії щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 , виходячи з основного розміру пенсії 71% грошового забезпечення з урахуванням розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, відповідно до частини третьої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», здійснити виплату різниці між фактично отриманим та перерахованим розміром пенсійних виплат.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.09.2018 відкрито провадження у справі, розгляд якої вирішено здійснювати в порядку загального позовного провадження.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.02.2019 закінчено підготовче провадження у справі та призначено до розгляду по суті.
У судовому засіданні, що відбулося 09.07.2019 суд на підставі вимог ч. 3 ст. 194 Кодексу адміністративного судочинства України перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.03.2020 закрито провадження у справі в частині позовних вимог про визнання дій Кабінету Міністрів України протиправними та скасування положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» в частині зменшення складових грошового забзпечення для проведення перерахунку пенсії як такого, що суперечить Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Позивач уважає, що на підставі незаконної постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та згідно з довідкою Київського міського військового комісаріату Головним управлінням Пенсійного фонду України в м.Києві неправильно перераховано його пенсію, що вплинуло на його право на отримання цієї пенсії у належному розмірі.
Відповідач Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві у відзиві на позовну заяву зазначив про її необґрунтованість, вказуючи на відсутність правових підстав для перерахунку пенсії позивача, на якому він наполягає.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач є пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та з 01.01.2011 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», призначену в розмірі 70% від суми його грошового забезпечення.
21.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб»
Згідно з пунктом 1 указаної постанови відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Кабінет Міністрів України постановив перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» встановлено, що виплата перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом), проводяться з 01.01.2018 у таких розмірах:
з 01.01.2018 - 50 відсотків;
з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 відсотків;
з 01.01.2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
З 01.01.2018 Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві здійснено перерахунок пенсії позивача на прідставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам» та відповідно до довідки Київського міського військового комісаріату від 19.03.2018 №ФА150050 з урахуванням таких сум грошового забезпечення: посадовий оклад в розмірі 9 020,00 грн., оклад за військове звання - 1 480,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 50% - 5 250,00 грн. Як наслідок, підсумковий розмір пенсії склав 9 096,06 грн.
З 01.05.2018 Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві позивачу перераховано пенсію, розмір якої склав 11 025,00 грн., а саме 70% від грошового забезпечення в розмірі 15 750,00 грн., до складу якого увійшло: посадовий оклад - 9 020,00 грн., оклад за військовим званням - 1 480,00 грн., надбавка за вислугу років - 5 250,00 грн. До виплати з 01.05.2018 - 9 096,06 грн.
Судом встановлено, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яке набрало законної сили відповідно до постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Вказане судове рішення залишене без змін постановою Верховного Суду від 02.11.2019.
При цьому пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 №1088 «Деякі питання виплати пенсій окремим громадянам» пункти 1-3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» виключено.
Відтак, положення постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, які визначали, що перерахунок пенсії здійснюється з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади) та порядок проведення виплат втратили свою чинність.
Водночас згадані положення постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» у період їх чинності не змінювали регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсій на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, а лише визначали порядок виплати перерахованих пенсій.
Правова позиція суду стосовно кола питань, врегульованих постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, викладена Верховним Судом в ухвалі від 02.06.2018 у справі №818/1076/18.
Скасування з 05.03.2019 в судовому порядку пунктів 1, 2 вищевказаної постанови Кабінету Міністрів України не впливає на результат розгляду даної справи по суті, оскільки алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», визначений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, не змінився у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103. Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №45), затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 в редакції, що діяла до внесення до нього змін постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, також передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готували для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подавали їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Головні управління Пенсійного фонду України здійснювали перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від обласних військових комісаріатів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, в тому числі складові грошового забезпечення, визначалася у додатку 2 Порядку №45.
Таким чином, суд прийшов до висновку про відсутність з боку Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві порушень прав та законних інтересів позивача, оскільки законодавством чітко визначено процедуру, за якою провадиться перерахунок розміру пенсії, відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а тому покладення обов'язку на вказаного відповідача діяти не у відповідності до Порядку №45, означало б спонукання до виходу за межі своїх повноважень.
До того ж, позивачем не надано суду доказів оскарження дій Київського міського військового комісаріату щодо складання та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на підставі вимог Порядку №45 довідки з визначеними у ній видами грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача лише у вигляді посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років та щодо зобов'язання надати довідку з урахуванням інших видів грошового забезпечення, як не було заявлено таких вимог і в межах розгляду даної справи.
Наведене дає підстави суду стверджувати про правомірність здійснення Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві перерахунку пенсії позивача, виходячи з видів грошового забезпечення, зазначених у довідці Київського міського військового комісаріату від 19.03.2018 № ФА150050 про грошове забезпечення, оскільки підстави для включення інших видів грошового забезпечення до такого перерахунку у відповідача, з урахуванням зазначеного вище, були відсутні.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що не підлягає задоволенню позовна вимога про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві вчинити дії по перерахунку його пенсії, виходячи з основного розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством відповідно до частини третьої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та здійснити виплату різниці між фактично отриманим та перерахованим розміром пенсійних виплат.
Підстави для вирішення питання про розподіл судових витрат відповідно до приписів статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.
Керуючись статтями . 2, 5-11, 19, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства, Окружний адміністративний суд міста Києва,
У задоволенні позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Головуючий суддя А.С. Мазур
Суддя І.П. Васильченко
Суддя А.В. Літвінова