Ухвала від 10.03.2020 по справі 640/5002/19

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

УХВАЛА

10 березня 2020 року м. Київ № 640/5002/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Келеберди В.І., розглянувши заяву ОСОБА_1 про встановлення способу виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.10.2019 задоволено частково адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Визнано неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська,16, код ЄДРПОУ 42098368) щодо зменшення ОСОБА_1 основного розміру пенсії за вислугу років з 80% розміру грошового забезпечення до 70 % при здійсненні перерахунку пенсії починаючи з 01.01.2018.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська,16, код ЄДРПОУ 42098368) здійснити з 01.01.2018 перерахунок пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ), виходячи з 80 % від відповідних сум грошового забезпечення та провести відповідні виплати з врахуванням раніше виплачених сум починаючи з 01.01.2018.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська,16, код ЄДРПОУ 42098368) виплачувати 100 % суми підвищення пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ), перерахованої згідно постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», починаючи з 01.01.2018.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

22 жовтня 2019 року Окружним адміністративним судом міста Києва видано виконавчий лист № 826/12205/19.

21 лютого 2020 року до суду надійшла заява ОСОБА_1 про встановлення способу виконання судового рішення, в якій просить встановити порядок виконання рішення шляхом зобов'язання відповідача здійснити з 01.012018 перерахунок пенсії позивачу, виходячи з 80% від відповідних сум грошового забезпечення та провести відповідні виплати з врахуванням раніше виплачених сум починаючи з 01.01.2018 та виплачувати 100% суми підвищення пенсії позивачу перерахованої згідно постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», починаючи з 01.01.2018 без використання при таких виплатах постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649 та інших нормативно-правових актів, які дають боржнику можливість для відстрочення чи розстрочення виплат.

Судове засідання щодо розгляду заяви про встановлення способу виконання судового рішення було призначено на 03.03.2020.

В подальшому суд ухвалив продовжити вирішення заяви про встановлення способу виконання судового рішення в порядку письмового провадження.

Відповідно до частин 1-3 ст. 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Аналіз зазначених правових положень дає підстави для висновку, що виконання судового рішення може ускладнюватися об'єктивними та суб'єктивними обставинами. З метою захисту прав та інтересів сторін виконавчого провадження суд може постановити ухвалу про відстрочення і розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.

Порядок виконання рішення - це визначена законодавством послідовність і зміст виконавчих дій державним виконавцем, а також права і обов'язки суб'єктів виконавчого провадження під час їх вчинення.

В свою чергу, встановлення зміни способу і порядку виконання судового рішення не може мати на меті зміну судового рішення по суті, а має, на думку суду, забезпечити порядок виконання судового рішення шляхом визначення послідовності і змісту виконавчих дій державним виконавцем, а також прав і обов'язків суб'єктів виконавчого провадження під час їх вчинення.

За вимогами статті 246 КАС України рішення суду мають бути чіткими і однозначними, процедура їх виконання має відрізнятись також однозначністю, тому рішення суду має виконуватись в безспірному порядку і відповідно до вимог Закону. Відповідні зміни у виконанні рішення мають обумовлюватись обставинами, що ускладнюють виконання рішення або роблять його виконання неможливим.

Зазначена правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 21.08.2018 у справі №803/3805/15.

Отже, суд звертає увагу на те, що під встановленням способу і порядку виконання рішення розуміється прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і спосіб, встановлених раніше. Суд, за наявності обґрунтованих підстав та належних доказів, може встановити спосіб та порядок виконання рішення суду, або ж відмовити по даному питанню, не змінюючи при цьому його змісту.

Водночас, суд, змінюючи або встановлюючи порядок чи спосіб виконання рішення, не змінює змісту резолютивної частини та не змінює спосіб захисту порушеного права, обраний судом при вирішенні справи.

Як вбачається із заяви про встановлення способу виконання судового рішення, заявник просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії без використання нормативно-правових актів, що відстрочують або розстрочують виплати.

Разом із тим, як вбачається з листа Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 06.02.2020 № 2600-0213-8/10509, відповідачем здійснено перерахунок пенсії. Суму доплат за період з 01.01.018 по 15.12.2019 включно визначено у розмірі 82302,67 грн., яку буде виплачено в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649. Доплату різниці пенсії з 16.12.2019 по 31.01.2020 в сумі 2847,95 буде виплачено позивачу у лютому. З 01.02.2020 позивачу встановлено для щомісячної виплати визначений судом розмір пенсії в сумі 11244,00 грн.

Враховуючи, що виконавчий лист, щодо якого було подано заяву про встановлення способу виконання, виконано, відсутні підстави для задоволення поданої заяви.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, суд приходить до висновку, що передбачені законом підстави для задоволення заяви ОСОБА_1 відсутні, оскільки виконавчий лист, щодо якого було подано заяву про встановлення способу виконання, виконано, а тому вказана заява не підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 8 ст. 378 КАС України ухвалу суду за результатами розгляду питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути оскаржено в порядку, встановленому цим Кодексом.

Керуючись статтями 248, 256, 241, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

УХВАЛИВ:

Відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення способу виконання судового рішення у справі № 640/5002/19.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.І. Келеберда