Ухвала від 04.03.2020 по справі 160/1728/19

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ОКРЕМА УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 березня 2020 року м. Дніпросправа № 160/1728/19

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Панченко О.М. (доповідач),

суддів: Іванова С.М., Чередниченка В.Є.,

у письмовому провадженні за наслідками розгляду адміністративної справи за апеляційною скаргою Комунального некомерційного підприємства «Жовтоводська міська лікарня» Жовтоводської міської ради

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27 червня 2019 року (суддя Захарчук-Борисенко Н.В., м. Дніпро) у справі № 160/1728/19

за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області

до Комунального некомерційного підприємства «Жовтоводська міська лікарня» Жовтоводської міської ради,

третя особа - Жовтоводська міська рада,

про застосування заходів реагування,-

встановив:

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 04.03.2020 року залишено без змін рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.06.2019 року у справі № 160/1728/19, яким позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області до Комунального некомерційного підприємства «Жовтоводська міська лікарня» Жовтоводської міської ради про застосування заходів реагування -задоволено, застосовано заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) об'єктів, а саме: будівлі (терапевтичного відділення, фізіотерапевтичного відділення, відділення переливання крові) за адресою: Дніпропетровська область, м. Жовті Води, пров. Капітальний, 1; будівлі (приймального відділення, рентген відділення, клінічної лабораторії, хірургічного відділення, реанімаційного відділення) за адресою: Дніпропетровська область, м. Жовті Води, пров. Капітальний, 1; будівлі інфекційного відділення за адресою: Дніпропетровська область, м. Жовті Води, пров. Капітальний, 1; будівлі відділення патологічної анатомії за адресою: Дніпропетровська область , м. Жовті Води, пров. Капітальний, 1 ; будівлі туберкульозного відділення за адресою: Дніпропетровська область, м. Жовті Води, пров. Капітальний, 1; будівлі (відділення невідкладної швидкої допомоги, орендованих приміщень комунальним закладом "Криворізька станція швидкої медичної допомоги ДОР") за адресою: Дніпропетровська область, м. Жовті Води, пров. Капітальний, 1; окремо розташованих гаражних боксів (орендованих комунальним закладом "Криворізька станція швидкої медичної допомоги ДОР") за адресою: Дніпропетровська область, м. Жовті Води, пров. Капітальний, 1; адміністративної будівлі за адресою: Дніпропетровська область, м. Жовті Води, пров. Капітальний, 1; будівлі (складів та пральні) за адресою: Дніпропетровська область, м. Жовті Води, пров. Капітальний, 1 ; будівлі (адміністративних приміщень та гаражних боксів) за адресою: Дніпропетровська область, м. Жовті Води , пров . Капітальний , 1 ; будівлі (складу ліків на 1-му поверсі колишнього гінекологічного відділення) за адресою: Дніпропетровська область, м. Жовті Води, пров. Капітальний, 1 ; будівлі відділення для приготування їжі за адресою: Дніпропетровська область , м. Жовті Води, пров. Капітальний, 1; будівлі поліклініки №1 за адресою: Дніпропетровська область, м. Жовті Води, вул. Кропоткіна , 16 ; будівлі центрального стерилізаційного відділення за адресою: Дніпропетровська область, м. Жовті Води, вул. Кропоткіна, 16; будівлі (відділення дитячої поліклініки, відділення дитячої лікарні, відділення денного стаціонару) за адресою: Дніпропетровська область, м. Жовті Води, вул. Кропоткіна, 16; будівлі акушерсько-гінекологічного відділення за адресою: Дніпропетровська область, м. Жовті Води, вул. Кропоткіна, 16; будівлі жіночої консультації за адресою: Дніпропетровська область, м. Жовті Води, вул. Кропоткіна, 16; будівлі (орендованої Приватним підприємством "Здоров'я" під відділення магнітно - резонансної томографії) за адресою: Дніпропетровська область, м. Жовті Води, вул. Кропоткіна, 16; будівлі адміністративно -господарчого відділення за адресою: Дніпропетровська область, м. Жовті Води, вул. Кропоткіна, 16; орендованих приміщень під кабінет амбулаторії загальної практики сімейної медицини (вбудованих приміщень в будівлю комунального закладу освіти навчально-виховного комплексу "Родина") за адресою: Дніпропетровська область, м. Жовті Води, вул. Лісна, 6 А; будівлі відділення відновлювального лікування та функціональної діагностики за адресою: Дніпропетровська область, м. Жовті Води, вул. Маяковського, 63, Комунального некомерційного підприємства «Жовтоводська міська лікарня» Жовтоводської міської ради до повного усунення порушень та зобов'язано відповідача зупинити експлуатацію цих об'єктів до повного усунення порушень.

Статтею 324 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд апеляційної інстанції у випадках і в порядку, встановлених статтею 249 цього Кодексу, може постановити окрему ухвалу.

Відповідно до ч. 1, 4 ст. 249 Кодексу адміністративного судочинства України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону. В окремій ухвалі суд має зазначити закон чи інший нормативно-правовий акт (у тому числі його статтю, пункт тощо), вимоги яких порушено, і в чому саме полягає порушення.

Згідно з п.п. 3, 8, 30 ч. 2 ст. 19 Кодексу цивільного захисту України до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері цивільного захисту належить:

- забезпечення реалізації вимог техногенної та пожежної безпеки на суб'єктах господарювання, що належать до сфери їх управління, які можуть створити реальну загрозу виникнення аварії;

- організація робіт з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій на відповідній території міст, селищ та сіл, а також радіаційного, хімічного, біологічного, медичного захисту населення та інженерного захисту територій від наслідків таких ситуацій;

- реалізація заходів, спрямованих на поліпшення пожежної безпеки суб'єктів господарювання комунальної форми власності.

Під час розгляду справи судом апеляційної інстанції було встановлено обставини, що свідчать про неналежне фінансування засновником Комунального некомерційного підприємства «Жовтоводська міська лікарня» - Жовтоводською міською радою заходів пожежної безпеки у будівлях, де здійснюється діяльність підприємства.

Суд звертає увагу Жовтоводської міської ради на те, що виявлені позивачем під час перевірки порушення є небезпечними та можуть становити загрозу життю та здоров'ю людей, проте деякі з них не можуть бути усунені відповідачем через недостатність фінансування Жовтоводською міською радою, зокрема - облаштування будівель протипожежною сигналізацією, оброблення дерев'яних конструкцій горищного приміщення будівель вогнезахисним покриттям.

Разом з цим, станом на час розгляду справи залишаються порушення, усунення яких не вимагає значних фінансових ресурсів, такі як: експлуатація з'єднань жил проводів в розподільчих коробках за допомогою скруток у приміщеннях терапевтичного відділення, фізіотерапевтичного відділення, відділення переливання крові, приймального відділення, рентген відділення, клінічної лабораторії, хірургічного відділення, реанімаційного відділення, інфекційного відділення, адміністративної будівлі, складських приміщеннях будівлі інфекційного відділення, відділення патологічної анатомії, туберкульозного відділення, відділення для приготування їжі, приміщеннях поліклініки, приміщенні пральні, та багатьох інших приміщеннях, згідно з даними, наведеними в акті Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області № 6 від 13.01.2020 року. Відповідно до п. 1.6 розділу IV ППБУ з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів мають здійснюватися за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів.

Крім того, встановлені порушення п. 1.24 розділу IV ППБУ, який забороняє влаштовувати незаповнені отвори в протипожежних перешкодах, які відокремлюють електрощитові; п. 5 Розділу ІІ ППБУ, який передбачає створення систем інформування для безпечного евакуювання.

Судом встановлено, що КНП «Жовтоводська міська лікарня» Жовтоводської міської ради є єдиним у місті лікувальним закладом вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги.

Відповідно до ч. 1 ст. 32-2 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» вторинна (спеціалізована) медична допомога - медична допомога, що надається в амбулаторних або стаціонарних умовах лікарями відповідної спеціалізації (крім лікарів загальної практики - сімейних лікарів) у плановому порядку або в екстрених випадках і передбачає надання консультації, проведення діагностики, лікування, реабілітації та профілактики хвороб, травм, отруєнь, патологічних і фізіологічних (під час вагітності та пологів) станів; направлення пацієнта відповідно до медичних показань для надання вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги з іншої спеціалізації або третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги.

Зупинення експлуатації об'єктів відповідача матиме негативний вплив для мешканців міста в частині одержання ними медичної допомоги як за звичайних умов, а також у випадку настання надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.

Відповідно до пп. 1 п. «а», пп. 2 п. "б" ст. 32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів міської ради належить, зокрема:

- управління закладами охорони здоров'я, які належать територіальним громадам або передані їм;

- забезпечення в межах наданих повноважень доступності і безоплатності медичного обслуговування на відповідній території.

За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку, що Жовтоводською міською радою не було здійснено належне фінансування комунального некомерційного підприємства «Жовтоводська міська лікарня», а також не здійснені в повній мірі повноваження, передбачені п.п. 3, 8, 30 ч. 2 ст. 19 Кодексу цивільного захисту України та пп. 1 п. «а», пп. 2 п. "б" ст. 32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», і це призвело до виникнення порушень, зафіксованих у відповідних актах перевірки, складених позивачем.

Керуючись статтями 249, 324 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ухвалив:

Зобов'язати міського голову м. Жовті Води на найближчій сесії довести до відома депутатів Жовтоводської міської ради обставини, викладені в окремій ухвалі, для їх опрацювання та прийняття відповідних рішень радою в межах повноважень, визначених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Про розгляд окремої ухвали та прийняті рішення повідомити Третій апеляційний адміністративний суд невідкладно після сесії.

Окрема ухвала набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів.

Головуючий суддя О.М. Панченко

суддя С.М. Іванов

суддя В.Є. Чередниченко