Ухвала від 12.03.2020 по справі 520/3142/2020

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

УХВАЛА

про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття спрощеного провадження у справі

12 березня 2020 р. Справа № 520/3142/2020

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Кухар М.Д., розглянувши адміністративний позов та додані до нього документи ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області про визнання неправомірним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:

- поновити строк на оскарження наказу Головного управління державної міграційної служби України у Харківській області №45 від 31.01.2020 р.

- звільнити позивача від сплати судового збору на підставі п. 14 ч. 1 ст. 5 Закону «Про судовий збір» ( 1.Від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються: 14) позивачі - у справах у порядку, визначеному статтею 12 Закону України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту").

- визнати неправомірним та скасувати наказ Головного управління державної міграційної служби України у Харківській області №45 від 31.01.2020 р.

- зобов'язати Головне управління державної міграційної служби України у Харківській області повторно розглянути заяву позивача та видати наказ про оформлення документів для вирішення питання щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту щодо позивача ОСОБА_1 .

Відповідно до ч.1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим кодексом або іншими законами.

Строки оскарження рішення у цій справі встановлені спеціальним Законом України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту".

Відповідно до ч. 1 статті 12 КАС України про відмову в прийнятті заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, про відмову в оформленні документів для вирішення питання щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, протягом п'яти робочих днів з дня отримання повідомлення про відмову можуть бути оскаржені в установленому законом порядку до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту, а також до суду у строки, встановлені цим Законом.

Відтак, Законом для оскарження спірного рішення встановлено строк у п'ять робочих днів.

Так, позивачем у прохальній частині позову заявлено клопотання про поновлення строку звернення до адміністративного суду.

Вказане клопотання обґрунтовано наступним.

За результатами розгляду поданої заяви-анкети позивача про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту Відповідачем було складено висновок про відмову в оформленні документів для вирішення питання про визнання позивача біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту.

На підставі зазначеного висновку Головним управління Державної міграційної служби України в Харківській області видано наказ №45 від 31.01.2020 р. про відмову в оформленні документів для вирішення питання про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту.

06 лютого 2020 року ОСОБА_1 отримав від Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області в листі повідомлення №7 від 31.01.2020р. про відмову особі в оформленні документів для вирішення питання про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту (далі - Повідомлення).

У повідомленні №7 від 31.01.2020 р. не зазначено, з яких саме підстав ОСОБА_1 було відмовлено. Копію наказу №45 від 31.01.2020 р. для ознайомлення йому надано не було, відтак позивачу до цього часу невідомо, чим саме відповідач мотивував прийняте ним рішення.

Згідно до ч. 7 ст. 8 Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту», у разі прийняття рішення про відмову в оформленні документів для вирішення питання щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту, протягом трьох робочих днів з дня його прийняття надсилає заявнику або його законному представнику письмове повідомлення з викладенням причини відмови і роз'ясненням порядку оскарження такого рішення.

Як вбачається з копії повідомлення, наданої до матеріалів позову, у вказаному пеовідомленні не викладено причини відмови, а роз'яснення порядку оскарження такого рішення зводиться до формулювання "в установленому законом порядку".

Відтак, з урахуванням того, що позивач не є громадянином України та не проживає на її території постійно, суд вважає обґрунтованим доводи позивача щодо поважності причин пропуску строку звернення до суду за оскарженням рішення, та вважає за можливе поновити строк позивачу на звернення до адміністративного суду.

З огляду на предмет спору, позивач звільнений від сплати судового збору на підставі Закону України "Про судовий збір", а відтак додаткового звільнення судом від його сплати не потребує.

Позовна заява за формою та змістом відповідає вимогам ст.ст. 160, 161 КАС України.

З матеріалів адміністративного позову не вбачається наявності підстав для залишення позовної заяви без руху, для залишення позовної заяви без розгляду, для повернення позовної заяви або для відмови у відкритті провадження в адміністративній справі. Перешкод для відкриття провадження в адміністративній справі немає.

Відповідно до положень ст. ст. 262, 257 КАС України справа належить до справ незначної складності, у зв'язку з чим позовну заяву належить розглядати за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідно до ч. 5 статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Згідно з ч.4 ст.12, ч.4 ст.257 КАС України відносно заявленого до вирішення спору не застосовується заборона обрання форми адміністративного судочинства.

Ознак того, що розгляд справи становить значний суспільний інтерес суддею не виявлено.

Керуючись приписами ст. ст. 12, 171, 257 - 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

1. Поновити ОСОБА_1 строк звернення до адміністративного суду як пропущений з поважних причин.

Прийняти адміністративний позов до розгляду та відкрити спрощене провадження в адміністративній справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області про визнання неправомірним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії.

2. Встановити строк відповідачу для подання до суду відзиву на адміністративний позов разом з усіма доказами, що обґрунтовують доводи, які в ньому наведені або заяву про визнання позову протягом п'ятнадцяти днів з дня одержання копії ухвали про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття спрощеного провадження у справі.

3. Встановити строк позивачу для подання до суду відповіді на відзив протягом трьох днів з дня отримання ним відзиву.

4. Встановити строк відповідачу для подання до суду заперечення на відповідь позивача протягом трьох днів з дня отримання відповіді позивача на відзив.

5. Розгляд і вирішення справи здійснювати одноособовим складом суду в порядку спрощеного провадження.

6. Роз'яснити учасникам справи, що справа буде розглянута у порядку спрощеного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

7. Копії даної ухвали направити учасникам справи.

8. Роз'яснити учасникам справи про наявність у них процесуальних прав і обов'язків, що передбачені ст. ст. 44, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.

9. Роз'яснити, що ухвала підлягає оскарженню лише в частині застосування правил підсудності шляхом подання апеляційної скарги у строк згідно з ч.1 ст.295 КАС України, а саме: протягом 15 днів з дати постановлення ухвали.

Скарга може бути подана у порядку ч.1 ст.297 КАС України безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або у порядку п.15.5 Розділу VII КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.

В іншій частині дана ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Кухар М.Д.