Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
03 березня 2020 р. № 520/14276/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Заічко О.В.,
при секретареві судового засідання - Мараєвій О.В.,
за участі: представника відповідача - Лантушенко Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Фірми "НОРМА" у формі товариства з обмеженою відповідальністю до Головного управління ДПС у Харківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення ,-
Позивач - Фірма "НОРМА" у формі товариства з обмеженою відповідальністю, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Харківській області від 09.12.2019 року №0090535604 на суму 284631,78 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що не погоджується з оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням, прийнятим на підставі висновків акту камеральної перевірки. Позивач вважає, що висновки акту перевірки контролюючим органом зроблені без врахування дійсної нормативної грошової оцінки земельних ділянок за даними Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, оформленими у відповідних витягах з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. При цьому, позивач вважає, що посилання контролюючого органу в акті перевірки на договори оренди землі, визначення ним розміру орендної плати за цими договорами та проведення відповідної індексації є неправомірним, оскільки порушує умови цих договорів та норми чинного законодавства. Таким чином, позивач вважає, що оскаржуване податкове повідомлення - рішення є протиправним та підлягає скасуванню.
Від представника позивача надійшла заява про розгляд справи за його відсутності з проханням задовольнити позов в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, просив у задоволенні позову відмовити в повному обсязі, з огляду доводів наданого суду відзиву на позов в контексті того, що за результатами проведеної камеральної перевірки уточнюючих податкових декларацій з плати за землю (земельний податок та/або орендну плату за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2017, за 2018 та за 2019 роки встановлено заниження позивачем податкових зобов'язань з орендної плати за землю, належні до сплати, за строки сплати які минули, чим порушено вимоги чинного законодавства. Посилання позивача на нормативну грошову оцінку земельних ділянок за даними Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, відповідач не приймає, оскільки додаткові угоди до відповідних договорів оренди на підставі цих даних на час подання уточнюючих податкових декларацій та складання акту камеральної перевірки підприємством були не укладені та не зареєстровані у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Таким чином, відповідач вважає, що позовні вимоги є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
У своїй відповіді на відзив, позивач посилався на необґрунтованість та безпідставність відзиву на позов відповідача та просив суд позов повністю задовольнити.
Суд, на підставі ст. 205 КАС України, вважає можливим розглянути справу без участі представника позивача.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд виходить з наступного.
Судом встановлено, що Фірма "НОРМА" у формі товариства з обмеженою відповідальністю (далі - Фірма "НОРМА" у формі ТОВ) зареєстрована 10.06.1997 року Харківською районною державною адміністрацією Харківської області, код за ЄДРПОУ: 24271548, директором якої є Кагановський О.С., що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, витягом зі Статуту підприємства та витягом з протоколу загальних зборів №18/04 від 18.04.2019р. (а.с. 81-90).
На підставі п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 та в порядку ст. 76 Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку податкових декларацій з плати за землю (земельний податок та/або орендну плату за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2017, за 2018 та за 2019 роки «уточнюючих», наданих Фірмою "НОРМА" у формі ТОВ, за результатами якої складений акт № 607/20-40-56-04-07/24271548 від 31.10.2019 року (а.с. 7-14).
20.11.2019 року Фірма "НОРМА" у формі ТОВ отримала акт камеральної перевірки № 607/20-40-56-04-07/24271548 від 31.10.2019 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 118).
Відповідно до висновків зазначеного акту камеральної перевірки встановлено заниження позивачем податкових зобов'язань з орендної плати за землю, належні до сплати за період січень 2017 року - вересень 2019 року, тобто за строки сплати які минули, в сумі 227705,42 грн., чим порушено статтю 288 Податкового кодексу України та статтю 21 Закону України «Про оренду землі».
Не погодившись з вказаними висновками акту перевірки, позивач звернувся до Головного управління ДПС у Харківській області із запереченнями від 29.11.2019р. з відповідними додатками, а саме: з копіями витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок від 27.09.2019 року (а.с. 16-19), за результатами розгляду яких, позивач 16.12.2019 року отримав лист Головного управління ДПС у Харківській області від 06.12.2019 року №12445/10/20-40-56-04-18 (а.с. 20, 128), відповідно до якого висновки акту камеральної перевірки залишено без змін.
09.12.2019 року Головним управлінням ДПС у Харківській області винесено податкове повідомлення-рішення №0090535604 щодо збільшення суми грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб на суму 284631,78 грн., в тому числі за основним платежем на 227705,42 грн., за штрафними (фінансовим) санкціями на 56926,36 грн. (а.с. 22).
16.12.2019 року Фірма "НОРМА" у формі ТОВ отримала вищезазначене податкове повідомлення-рішення, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 133).
Позивач, не погодившись з зазначеним податковим-повідомленням рішенням від 09.12.2019 року №0090535604, звернувся до суду за його оскарженням.
Щодо предмету проведення камеральної перевірки позивача, суд зазначає наступне.
З акту камеральної перевірки вбачається, що при проведенні перевірки податкових декларацій з плати за землю (земельний податок та/або орендну плату за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2017, за 2018 та за 2019 роки «уточнюючих», контролюючий орган вдався до аналізу первинних документів позивача, зокрема, договорів оренди землі та додаткових угод до них.
Виходячи з п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України камеральні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п. 75.1.1 ст. 75 Податкового кодексу України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
Отже, з огляду на приписи пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України, під час камеральної перевірки не можуть використовуватися документи первинного обліку платника податків.
В силу приписів пункту 76.1 статті 76 Податкового кодексу України камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.
Таким чином, камеральна перевірка є одним з видів податкових перевірок, встановлених пунктом 75.1 статті 75 Податкового кодексу України, та за своєю правовою сутністю є формою поточного документального контролю за дотриманням платником вимог податкового законодавства на підставі декларацій та інших документів податкової звітності, одержаних від платника.
Камеральною перевіркою охоплюються лише ті показники документів, які належать до податкової звітності та мають значення для правильності обчислення платником об'єкта оподаткування та суми податку, що підлягає сплаті до бюджету.
Перевірка будь-яких інших відомостей, витребування у платника додаткової інформації та документів, подання яких разом з податковою декларацією чинним законодавством не передбачено, камеральною перевіркою не охоплюється.
Фактично предмет камеральної перевірки передбачає встановлення повноти, своєчасності подання платником податкової звітності, візуальну перевірку правильності оформлення документів податкової звітності (повноти заповнення усіх необхідних реквізитів, чіткості їх заповнення тощо), перевірку правильності складення розрахунків за податковими платежами (арифметичний підрахунок остаточних сум податків, правильність відображення показників, необхідних для обчислення бази оподаткування).
Аналіз достовірності сформованих платником показників податкової звітності під час камеральної перевірки не здійснюється.
Водночас, своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати податків може бути перевірена контролюючим органом в разі здійснення документальних перевірок в порядку, передбаченому статтями 77, 78 Податкового кодексу України.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 10.04.2018р. по справі №826/13195/16 та в постанові Верховного Суду від 24.04.2018р. по справі №803/1338/17.
Отже, в даному випадку, при проведенні камеральної перевірки податкових декларацій з плати за землю (земельний податок та/або орендну плату за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2017, за 2018 та за 2019 роки «уточнюючих», предмет перевірки, зокрема, передбачає перевірку своєчасності подання цих уточнених показників, повноти заповнення усіх необхідних реквізитів, чіткості їх заповнення тощо, арифметичний підрахунок остаточних сум податків, правильність відображення показників, необхідних для обчислення бази оподаткування, а також своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання за цими уточнюючими деклараціями, виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
При цьому, достовірність, повноту нарахування податкових зобов'язань, зокрема, аналіз первинних документів позивача, повинно бути перевірено контролюючим органом в разі здійснення документальних перевірок в порядку, передбаченому статтями 77, 78 Податкового кодексу України, що в даному випадку зроблено не було. Таких доказів матеріали справи не містять.
По суті виявлених порушень, суд зазначає наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, підставою для встановлення в акті перевірки порушень позивачем ст. 288 Податкового кодексу України, ст. 21 Закону України «Про оренду землі» та як наслідок прийняття контролюючим органом спірного податкового повідомлення-рішення стали висновки про заниження позивачем податкових зобов'язань з орендної плати за землю, належні до сплати за період січень 2017 року - вересень 2019 року, тобто за строки сплати які минули, в сумі 227705,42 грн.
При цьому, розрахунок суми орендної плати з юридичних осіб минулих податкових періодів або періодів, за якими минув термін сплати, з урахуванням коефіцієнтів індексації контролюючим органом зроблено з використанням нормативної грошової оцінки земельних ділянок, зазначеної відповідними договорами оренди землі та додатковими угодами до цих договорів.
Суд зазначає, що відносини, пов'язані з платою за землю регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Податковим кодексом України, Законом України «Про оренду землі» та іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Відповідно до п.п. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Згідно з п.п. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Платником орендної плати є орендар земельної ділянки (п. 288.2 ст. 288 Податкового кодексу України).
Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду (п. 288.3 ст. 288 Податкового кодексу України).
Відповідно до п. 288.1 ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Виходячи з положень ст. 125, ст. 126 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цих прав і оформлюється договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Згідно з ст. 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Однією із істотних умов договору оренди землі, передбачених ст. 15 Закону України «Про оренду землі», є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Відповідно до п. 288.4 ст. 288 Податкового кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Положеннями ст. 289 Податкового кодексу України , у відповідних редакціях в межах позовного періоду, передбачено наступне.
Для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за наступною формулою:
- до 01.01.2017 року за формулою: Кi = І:100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік. У разі якщо індекс споживчих цін не перевищує 100 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 100;
- з 01.01.2017 року за формулою: Кi = І:100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік. У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115.
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.
Порядком нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженим наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 року №489, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19.12.2016 за №1647/29777, що набрав чинності 27.12.2016 року, впроваджена урахування нових формул та здійснюється новий розрахунок нормативної грошової оцінки цих земель.
Згідно з ст. 1 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться, зокрема, у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про оцінку земель» дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Статтею 23 Закону України «Про оцінку земель» передбачено, що витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Згідно вимог п. 9 підрозділу 6 «Особливості справляння плати за землю» розділу ХХ Податкового кодексу України індекс споживчих цін за 2017-2023 роки, що використовується для визначення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення, застосовується із значенням 100 відсотків (згідно із Законом № 2245-VIII від 07.12.2017; із змінами, внесеними згідно із Законом № 2628-VIII від 23.11.2018).
Таким чином, нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення є незмінною з 2017 року.
В той же час, з 01.01.2017 року суттєво змінилась формула визначення нормативної грошової оцінки землі, яка є основою для визначення розміру орендної плати.
Як вбачається з матеріалів справи, між Харківською міською радою та Фірмою "НОРМА" у формі ТОВ було укладено наступні договори оренди землі та додаткові угоди до них:
- Договір оренди землі від 18.04.2012 року (а.с. 41-49), строк дії до 31.12.2012 року, зареєстровано у Харківській регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» від 05.06.2012 року за №631010004000686; додаткова угода від 12.12.2014 року до договору оренди землі (а.с. 50-53), строк дії до 31.12.2016 року, зареєстрована в Державному реєстрі земель 12.12.2014 року - на земельну ділянку за кадастровим номером 6310137900:11:022:0003, площею 1,9912 га, за адресою: АДРЕСА_1 вхід до Жовтневого гідропарку), цільове призначення - землі рекреаційного призначення для будівництва об'єкту зі зміною його функціонального призначення під будинок рибалки, готелю з гостьовою автостоянкою, спортивно-оздоровчий комплекс з благоустроєм території, з визначенням черг будівництва;
- Договір оренди землі від 17.12.2008 року (а.с. 54-62), строк дії до 01.09.2012 року, зареєстровано у Харківській регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» від 03.02.2009 року за №240967100013; додаткова угода від 05.11.2012 року до договору оренди землі (а.с. 63-66), строк дії до 01.09.2017 року, зареєстрована в Державному реєстрі земель від 24.12.2012 року за №631010004100320 - на земельну ділянку за кадастровим номером 6310137900:11:022:0004, площею 0,0911 га, за адресою: АДРЕСА_2 . Харків, АДРЕСА_3 , цільове призначення - землі рекреаційного призначення;
- Договір оренди землі від 30.03.2009 року (а.с. 67-75), строк дії до 01.09.2012 року, зареєстровано у Харківській регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» від 23.04.2009 року за №240967100042; додаткова угода від 05.11.2012 року до договору оренди землі (а.с. 76-79), строк дії до 01.09.2017 року, зареєстрована в Державному реєстрі земель від 24.12.2012 року за №631010004100319 - на земельну ділянку за кадастровим номером 6310137900:11:022:0002, площею 0,3688 га, за адресою: АДРЕСА_2 . Харків, вул. АДРЕСА_3 , цільове призначення - землі рекреаційного призначення.
Відповідно до умов вищевказаних договорів та додаткових угод до них розмір орендної плати за земельні ділянки розрахований у процентному відношенні від нормативної грошової оцінки вказаних земель встановленої на певний період на час укладання вказаних договорів та додаткових угод до них.
Зі змісту акту камеральної перевірки вбачається, що розрахунок за платежем орендна плата з юридичних осіб контролюючим органом зроблено з урахуванням нормативної грошової оцінки земельних ділянок відповідно до вищезазначених договорів оренди землі з додатковими угодами до них, та зазначаючи розмір орендної плати за цими договорами контролюючим органом застосовано відповідні коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель.
Проте, рішенням Харківської міської ради Харківської області 11 сесії 7 скликання «Про внесення змін до рішення 25 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 03.07.2013 № 1209/13 «Про затвердження «Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013» від 22.02.2017р. №566/17 визначено, що згідно з Порядком нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженим наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 № 489, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19.12.2016 за № 1647/29777, значення коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф), встановлюється на підставі Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 № 548, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01.11.2010 за № 1011/18306 (п. 2 рішення). Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки згідно з додатком 9 Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 № 489, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19.12.2016 за № 1647/29777 (п. 3 рішення). Пункти 2 та 3 цього рішення підлягають застосуванню з 01.01.2017.
Також, вказаним рішенням визначено, що здійсненню верифікації розміру плати за землю, у тому числі орендної плати за землю, за наявними договорами оренди землі та іншими правами землекористування, та у випадку встановлення розбіжностей упорядкуванню відносин щодо сплати плати за землю у встановленому законом порядку, підлягають усі землекористувачі.
Так, за даними Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (відділу у місті Харкові) нормативна грошова оцінка земельних ділянок, про які йдеться в акту камеральної перевірки, є наступною:
- щодо земельної ділянки з кадастровим номером 6310137900:11:022:0003, площею 1,9912 га, за адресою: АДРЕСА_1 вхід до Жовтневого гідропарку), нормативна грошова оцінка складає 5371660 грн. згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 27.09.2019 року за №1451/0/45-19 (а.с. 24);
- щодо земельної ділянки з кадастровим номером 6310137900:11:022:0004, площею 0,0911 га, за адресою: АДРЕСА_3 , нормативна грошова оцінка складає 1392946 грн. згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 27.09.2019 року за №1452/0/45-19 (а.с. 24а);
- щодо земельної ділянки з кадастровим номером 6310137900:11:022:0002, площею 0,3688 га, за адресою: АДРЕСА_3 , нормативна грошова оцінка складає 6134472 грн. згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 27.09.2019 року за №1453/0/45-19 (а.с. 53).
Вищезазначені витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 27.09.2019 року №1452/0/45-19 та №1453/0/45-19 позивачем надавались до контролюючого органу, що не заперечується відповідачем.
У зв'язку з чим, Фірмою "НОРМА" у формі ТОВ до Центрального управління Головного управління ДПС у Харківській області надані наступні уточнюючі податкові декларації:
- податкова декларація з плати за землю (земельний податок та/або орендну плату за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2017 рік «уточнююча» від 17.10.2019 №9301197497 (а.с. 26-30);
- податкова декларація з плати за землю (земельний податок та/або орендну плату за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2018 рік «уточнююча» від 16.10.2019 №9311879405 (а.с. 31-35);
- податкова декларація з плати за землю (земельний податок та/або орендну плату за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2019 рік «уточнююча» від 16.10.2019 №9242008476 (а.с. 36-40).
Згідно вказаних податкових декларацій позивачем зменшено розмір податкових зобов'язань з орендної плати з юридичних осіб по вищевказаними договорами оренди землі: на 2017 рік на суму 82801,90 грн., на 2018 рік на суму 82801,90 грн., на 2019 рік на суму 82801,90 грн.
Таким чином, підприємством приведено у відповідність розрахунок сум орендної плати за земельні ділянки згідно вимог Податкового кодексу України та зазначеної вище нормативної грошової оцінки (за даними Держгеокадастру) до раніш наданих ним податкових декларацій з плати за землю.
Посилання відповідача на відсутність додаткових угод до відповідних договорів оренди на підставі цих даних на час подання уточнюючих податкових декларацій та складання акту камеральної перевірки, суд не приймає, оскільки на вказаний час нормативну грошову оцінку вказаних земельних ділянок змінено відповідно до Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 № 489, дані про нормативну грошову оцінку відповідно до наданих витягів є діючими, ніким не скасовані та не змінені.
Водночас, зміна індексації нормативної грошової оцінки земель є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати шляхом внесення відповідних змін до договору оренди землі лише його сторонами. Проте, зазначене не тягне автоматичну зміну умов діючого договору оренди землі щодо розміру орендної плати.
Доказів внесення вищевказаних змін до договорів оренди землі матеріали справи не містять.
Інших доказів, на підставі яких зроблено висновки про порушення позивачем ст. 288 Податкового кодексу України та ст. 21 Закону України «Про оренду землі», відповідачем до суду не надано.
Таким чином, суд дійшов висновку, що контролюючим органом безпідставно та необґрунтовано зроблено висновок про заниження позивачем податкових зобов'язань з орендної плати за землю, належні до сплати за період січень 2017 року - вересень 2019 року, тобто за строки сплати які минули, в сумі 227705,42 грн., а тому, збільшення позивачу суми грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб на суму 284631,78 грн., в тому числі за основним платежем на 227705,42 грн., за штрафними (фінансовим) санкціями на 56926,36 грн., є протиправним.
Виходячи з вищевказаного, суд вважає, що висновки акту перевірки є необґрунтованими та безпідставними, а податкове повідомлення-рішення, прийняте на його підставі, - протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не надано належних доказів на обґрунтування правомірності винесення відносно Фірми "НОРМА" у формі ТОВ податкового повідомлення - рішення від 09.12.2019 року №0090535604.
Отже, розглянувши усі подані документи і матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснюється з урахуванням ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Фірми "НОРМА" у формі товариства з обмеженою відповідальністю (вул. Полтавський шлях, буд. 207, корп. А, м. Харків,61177, код ЄДРПОУ 24271548 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків,61057, код ЄДРПОУ43143704) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.
Скасувати повністю податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Харківській області від 09.12.2019 року № 0090535604 на суму 284631, 78 грн., яке складено відносно Фірми "НОРМА" у формі товариства з обмеженою відповідальністю.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків,61057, код ЄДРПОУ43143704) на користь Фірми "НОРМА" у формі товариства з обмеженою відповідальністю (вул. Полтавський шлях, буд. 207, корп. А, м. Харків,61177, код ЄДРПОУ 24271548 ) витрати по оплаті судового збору у розмірі 4269,48 грн. ( чотири тисячі двісті шістдесят дев'ять гривень 48 копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його складання у повному обсязі шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або в порядку, передбаченому п. 15.5 Розділу VII КАС України, а саме: до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складено 12 березня 2020 року.
Суддя Заічко О.В.