Постанова від 11.03.2020 по справі 200/11103/19-а

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 березня 2020 року справа №200/11103/19-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії: судді - доповідача Геращенка І.В., суддів Арабей Т.Г., Міронової Г.М., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14 січня 2020 року у справі № 200/11103/19-а (головуючий І інстанції Аканов О.О., текст рішення складено у приміщенні суду за адресою: вул. Добровольського, 1, м. Слов'янськ Донецької області) за позовом Державного навчального закладу «Краматорське вище професійне торгово-кулінарне училище», яке діє в інтересах ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

В вересні 2019 року Державний навчальний заклад «Краматорське вище професійне торгово-кулінарне училище» (далі-позивач, навчальний заклад), яке діє в інтересах ОСОБА_1 звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (далі-відповідач, орган соціального захисту) в якому просив:

- визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення щодо відмови у взятті на облік як особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції ОСОБА_1 , адже ці дії перешкоджають захисту житлових прав ОСОБА_1 саме як дитини, яка позбавлена батьківських прав;

- винести рішення з зобов'язанням Управління праці та соціального захисту населення м. Краматорськ вчинити певні дії щодо прийняття ОСОБА_1 на облік, як особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції з метою захисту його житлових прав як дитини, з числа дітей, позбавлених батьківського піклування (а.с. 3-4).

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 14 січня 2020 року позов задоволено.

Визнано протиправними дії Управління праці соціального захисту населення Краматорської міської ради щодо відмови у взятті на облік ОСОБА_1 як особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції. Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради взяти на облік ОСОБА_1 , як особу, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, видати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , довідку про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції (а.с. 113-117).

Відповідач не погодився з вказаним рішенням суду та подав апеляційну скаргу в якій послався на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права. Просив скасувати рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14 січня 2020 року та відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначив, що у ОСОБА_1 відсутнє внутрішнє переміщення з окупованої території на територію підконтрольну українській владі у зв'язку з початком антитерористичної операції на сході України. Також зазначив, що при зверненні до управління з заявою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, а також до суду ОСОБА_1 не надав жодних документів, які б підтверджували його право власності на житло розташоване в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення. У позивача відсутнє право власності на житло, розташоване в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення. Вважає, що орган соціального захисту населення діяв виключно в межах законодавства України відмовляючи позивачу у наданні статусу та довідки внутрішньо переміщеної особи (а.с. 119-121).

Сторони в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Відповідно до приписів статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається в порядку письмового провадження.

Суд, заслухав суддю - доповідача, перевірив матеріали справи, обговорив доводи апеляційної скарги, встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце народження м.Горлівка Донецької області є громадянином України, місце проживання зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 6,8,10).

Як вбачається з рішення Микитівського районного суду м. Горлівки Донецької області від 13 червня 2005 року ОСОБА_2 , 1965 року народження та ОСОБА_3 , 1972 року народження, позбавлено батьківських прав відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 11).

Рішенням Калінінського районного суду міста Горлівки Донецької області від 24 травня 2007 року виключено з актових записів про народження № 4, 5, 6 від 20 січня 2005 року, здійснених відділом реєстрації актів цивільного стану Горлівського міського управління юстиції Донецької області відомості про ОСОБА_2 , як про батька ОСОБА_5 , що народився ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_6 , що народився ІНФОРМАЦІЯ_7 , ОСОБА_1 , що народився ІНФОРМАЦІЯ_8 (а.с. 14-15).

З Обліково-статистичної картки дитини № 0032953 ССД Горлівської міської ради зокрема вбачається, що з 17.08.2005 року по 01.11.2008 року ОСОБА_1 перебував у горлівському дитячому будинку змішаного типу для дітей дошкільного та шкільного віку « АДРЕСА_2 01.11.2008 року дитина перебувала в прийомній сім'ї ОСОБА_7 та ОСОБА_8 у АДРЕСА_3 . З 23.11.2009 року дитина перебувала в дитячому будинку сімейного типу ОСОБА_7 та ОСОБА_8 у АДРЕСА_3 (а.с.16-17).

В матеріалах справи міститься акт про пожежу від 24.07.2014 року, з якого вбачається, що 01.07.2014 року під час артилерійського обстрілу пожежею повністю знищено двоповерховий житловий будинок загальною площею 423 м2 за адресою АДРЕСА_3 . та майно прийомної сім'ї. Винних осіб не встановлено (а.с. 22).

Рішенням виконавчого комітету Слов'янської міської ради від 19 листопада 2014 року № 432 створено на території Слов'янської міської ради дитячий будинок сімейного типу ОСОБА_8 та ОСОБА_7 на власній житловій площі, які мешкають за адресою: АДРЕСА_1 з 24 листопада 2014 року, передано на виховання та спільне проживання ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , ОСОБА_10 ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_13 (а.с. 20).

Рішенням виконавчого комітету Слов'янської міської ради № 1416 від 19.06.2019 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , влаштовано на повне державне утримання до державного закладу (а.с. 13).

10.07.2019 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про надання йому довідки вимушено переміщеної особи. Додатково додано заяву про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (а.с. 27).

10.07.2019 року Управління праці соціального захисту населення Краматорської міської ради повідомило ОСОБА_1 про те, що йому відмовлено у взятті на облік як внутрішньо переміщеній особі відповівдно до пп.1 п.8 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішьно переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 509, у зв'язку із тим, що місце проживання ОСОБА_1 : АДРЕСА_3 не відноситься до Переліку населених пунктів, на території, яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085-р (а.с. 28).

Виконавчий комітет Краматорської міської ради листом від 12.03.2019 року № 01-23/1449 повідомив директора ДНЗ «КВПТКУ» про те, що рішенням міської ради від 22.02.2019 року № 50/VІІ-55 «Про житловий фонд соціального призначення» затверджено Положення про житловий фонд соціального призначення в м.Краматорську, в якому визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання про прийняття на соціальний квартирний облік, Положення та склад оцінної комісії з визначенням вартості майна громадян, які бажають стати на соціальний квартирний облік, Положення про склад наглядової ради у сфері розподілу соціального житла. На даний час у місті функціонує комісія з розгляду заяв для надання житлових приміщень для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб. Для отримання житлового приміщення вихованцям закладу необхідно звернутись з заявою до комісії з наданням необхідних документів, зокрема довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи у м.Краматорську.

Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, які регулюють спірні правовідносини, суд вважає апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до статті 47 Конституції України кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону. Ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше як на підставі закону за рішенням суду.

Приписами ч. 3 ст. 52 Конституції України визначено, що утримання та виховання дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, покладається на державу. Держава заохочує і підтримує благодійницьку діяльність щодо дітей.

Стаття 17 Закону України «Про охорону дитинства» передбачає, що дитина, батьки якої позбавлені батьківських прав, не втрачає права на успадкування їх майна. Суд у разі позбавлення батьків батьківських прав або відібрання дитини без позбавлення батьківських прав одночасно накладає заборону на відчуження майна та житла дітей, про що повідомляє нотаріуса за місцем знаходження майна та житла.

Згідно із Законом України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» за дітьми сиротами та дітьми позбавленими батьківського піклування, зберігається право на житло, в якому вони проживали з батьками рідними тощо до влаштування у відповідні заклади.

Відповідно до статтею 39 Житлового кодексу УРСР діти-сироти та діти позбавлені батьківського піклування, які досягли 16 років, а також особи з їх числа беруться відповідними органами місцевого самоврядування на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, за місцем їх походження або проживання до влаштування в сім'ї громадян, заклади для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Судами встановлено, що на час позбавлення батьківського піклування ОСОБА_1 він мешкав у м. Горлівка Донецької області.

Згідно статті 25 Закону України «Про охорону дитинства» діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, які до передачі під опіку чи піклування, влаштування в дитячі будинки сімейного типу, прийомні сім'ї, заклади для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, не мали впорядкованого житла або вселення яких у приміщення, що зберігалося за ними, неможливе внаслідок його знищення чи пошкодження або з інших поважних причин, що унеможливлюють проживання там цих дітей, забезпечуються позачергово впорядкованим житлом за місцем їх походження або проживання до влаштування в сім'ї громадян, відповідні заклади або за місцем обліку внутрішньо переміщених осіб, якщо вони зареєстровані як внутрішньо переміщені особи, в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

З аналізу викладеного вбачається, що дитині яка позбавлена батьківського піклування, після закінчення навчання має бути забезпечена соціальним житлом або гуртожитком за місцем походження або попереднім місцем проживання до влаштування його до навчального закладу.

Статтею 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» встановлено, що громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом.

Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20 жовтня 2014 року № 1706-VII (далі - Закон № 1706-VII) закріплені гарантії для внутрішньо переміщених осіб.

Частинами 1 та 2 статті 1 вказаного Закону передбачено, що внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Зазначені обставини вважаються загальновідомими і такими, що не потребують доведення, якщо інформація про них міститься в офіційних звітах (повідомленнях) Верховного Комісара Організації Об'єднаних Націй з прав людини, Організації з безпеки та співробітництва в Європі, Міжнародного Комітету Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, розміщених на веб-сайтах зазначених організацій, або якщо щодо таких обставин уповноваженими державними органами прийнято відповідні рішення.

Колегія суддів зазначає, що загальновідомим є той факт, що починаючи з квітня 2014 року та по 5 липня 2014 року, зокрема на території Слов'янського району Донецької області проводились активні бойові дії.

На початок бойових дій ОСОБА_1 проживав у дитячому будинку сімейного типу ОСОБА_7 та ОСОБА_8 . Проте, як встановлено судом 01.07.2014 року під час артилерійського обстрілу будівлю дитячого будинку сімейного типу було повністю зруйновано пожежею. Тобто, в розумінні норм статті 1 Закону № 1706-VII ОСОБА_1 є особою яка покинула своє місце проживання у результаті негативних наслідків збройного конфлікту.

Стосовно дотримання позивачем процедури звернення до органу соціального захисту населення, колегія суддів зазначає наступне.

Частиною 2 статті 4 Закону в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 24 грудня 2015 року, що набрав чинності з 13 січня 2016 року, встановлено, що підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.

В розумінні цього Закону адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій статті 1 Закону.

Факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Підставою для взяття на облік такої особи є наявність реєстрації місця проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення (стаття 4 Закону № 1706).

Пунктом 1 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509, визначено, що цей порядок регулює механізм видачі довідки про взяття на облік особи внутрішньо переміщеної особи.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб» для отримання довідки переміщена особа звертається особисто із заявою за формою про взяття на облік до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення за фактичним місцем проживання.

Разом із заявою про взяття на облік внутрішньо переміщена особа пред'являє: документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або тимчасове посвідчення, що підтверджує особу громадянина України; за наявності - документ, що підтверджує факт проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення у зв'язку з обставинами, визначеними в статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (документ, що підтверджує громадянство України, посвідчує особу чи її спеціальний статус, із відміткою про реєстрацію місця проживання, військовий квиток з відомостями щодо проходження військової служби, трудова книжка із записами про здійснення трудової діяльності, документ, що підтверджує право власності на нерухоме майно); у разі необхідності - свідоцтво про народження дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. (п. 4 Порядку, в редакції на момент видачі довідки).

У день подання заяви безоплатно видається довідка за формою, наведеною у додатку, яка роздруковується на папері формату А4 і підписується посадовою особою уповноваженого органу та скріплюється печаткою відповідного уповноваженого органу ( п.6 Порядку).

Відповідно до абзацу 3 частини 7 статті 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» у разі відсутності в документі, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документу, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, відмітки про реєстрацію місця проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення у зв'язку з обставинами, визначеними у статті 1 цього Закону, заявник надає докази, що підтверджують факт проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, на день виникнення обставин, що спричинили внутрішнє переміщення, визначених статтею 1 цього Закону (військовий квиток з відомостями про проходження військової служби, трудова книжка із записами про здійснення трудової діяльності, документ, що підтверджує право власності на рухоме або нерухоме майно, свідоцтво про базову загальну середню освіту, атестат про повну загальну середню освіту, документи про професійно-технічну освіту, документ про вищу освіту (науковий ступінь), довідку з місця навчання, рішення районної, районної у місті Києві чи Севастополі державної адміністрації, виконавчого органу міської чи районної у місті ради про влаштування дитини до дитячого закладу, у прийомну сім'ю, дитячий будинок сімейного типу, встановлення опіки чи піклування, медичні документи, фотографії, відеозаписи тощо).

При цьому, підставами для відмови у видачі довідки (в редакції на момент видачі довідки) є: 1) відсутні обставини, що спричинили внутрішнє переміщення, зазначені у статті 1 Закону; 2) у державних органів наявні відомості про подання завідомо неправдивих відомостей для отримання довідки; 3) заявник втратив документи, що посвідчують особу (до їх відновлення); 4) у документі заявника, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документі, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, немає відмітки про реєстрацію місця проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, та відсутні докази, що підтверджують факт проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, визначені абзацом другим пункту 4 цього Порядку; 5) докази, надані заявником для підтвердження факту проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення у зв'язку з обставинами, зазначеними у статті 1 Закону, не підтверджують такого факту.

У разі відмови у видачі довідки на вимогу заявника письмово повідомляється про підстави для такої відмови.

Як вже було зазначено, ОСОБА_1 у встановленому законом порядку звернувся до відповідача за отриманням довідки внутрішньо переміщеної особи, проте отримав відмову у отриманні вказаної довідки.

З огляду на аналіз викладених норм та встановлених обставин справи колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про протиправність дій відповідача щодо відмови у взятті на облік ОСОБА_1 як особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції та зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради взяти на облік ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , як особу, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції.

Відповідно до положень ч.1 ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін, оскільки суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 327, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14 січня 2020 року у справі № 200/11103/19-а за позовом Державного навчального закладу «Краматорське вище професійне торгово-кулінарне училище», яке діє в інтересах ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14 січня 2020 року у справі № 200/11103/19-а - залишити без змін.

Повний текст постанови складений та підписаний 11 березня 2020 року.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верхового Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення окрім випадків визначених статтєю 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя-доповідач: І.В. Геращенко

Судді: Т.Г. Арабей

Г.М. Міронова