03 березня 2020 року м. Рівне №460/4572/19
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Друзенко Н.В. за участю секретаря судового засідання Головатчик А.А. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі: позивача: представник не прибув, відповідача: представник не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Головного управління ДПС у Рівненській області
доОСОБА_1
про стягнення податкового боргу,
Головне управління ДПС у Рівненській області звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу в розмірі 17361,83 грн., який виник на підставі податкових повідомлень-рішень від 16.07.2018 №0006771305, №0006781305 та №0006761305.
В обґрунтування позовної заяви позивач зазначає, що у відповідача існує заборгованість в розмірі 17361,83 грн., яка виникла на підставі податкових повідомлень-рішень. Відповідачем самостійно у встановлені законом терміни суми грошових зобов'язань у повному обсязі сплачені не були, надіслана податкова вимога не виконана, а тому податковий орган звернувся про стягнення податкового боргу в судовому порядку. За таких обставин, сторона позивача просила позов задовольнити повністю.
Ухвалою суду від 21.01.2020 відкрито провадження в адміністративній справі №460/4572/19. Розгляд справи вирішено провести за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 18.02.2020.
Ухвалою від 18.02.2020 підготовче провадження у справі закрито. Розгляд справи по суті призначено у відкритому судовому засіданні на 03.03.2020.
В судове засідання 03.03.2020 сторони не прибули. Позивачем подано клопотання про розгляд справи без участі представника.
Відповідач в судове засідання не прибув, відзив на позовну заяву не подав. Відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу за наявними матеріалами.
З урахуванням вимог частини третьої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, розглянув справу у відсутність учасників справи, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце засідання.
В судовому засіданні 03.03.2020 проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив наступне.
Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з пунктом 36.1 статті 36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Пунктом 38.1 статті 38 цього Кодексу передбачено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
За даними облікової картки платника податків за ОСОБА_1 обліковується недоїмка в загальному розмірі 17361,83грн., а саме: по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в розмірі 10979,72грн., яка виникла на підставі податкового повідомлення-рішення від 16.07.2018 №0006771305; по військовому збору в розмірі 3881,10грн., яка виникла на підставі податкового повідомлення-рішення від 16.07.2018 №0006781305; по адміністративних санкціях та інші санкції, місцевий бюджет в розмірі 510,00грн., яка виникла на підставі податкового повідомлення-рішення від 16.07.2018 №0006761305. Податкові повідомлення-рішення вважаються врученими відповідно до статті 58 Податкового кодексу України (а.с.6-7, 9-24).
В силу положень пункту 57.3. статті 57 Податкового кодексу України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Суду не надано доказів оскарження в адміністративному порядку відповідних податкових повідомлень-рішень. За даними ЄДРСР ОСОБА_1 до суду з позовом про визнання протиправними і скасування вищевказаних податкових повідомлень-рішень не звертався.
Відповідно, грошові зобов'язання, визначені вказаними рішеннями, набули статусу узгоджених і підлягали сплаті в бюджет.
В силу вимог підпункту 14.1.175. пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом, є податковим боргом.
Відповідно до пункту 59.1. статті 59 Податкового кодексу України, у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
А за правилами пункту 59.3. цієї статті, податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання. Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу. Відповідно до пункту 59.4.- податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. При цьому, за правилами пункту 59.5. - у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Судом встановлено, що 09.08.2018 органом ДФС сформовано і направлено на адресу ОСОБА_1 податкову вимогу форми "Ф" №9868-17 (а.с.8).
Станом на день розгляду справи судом, податковий борг відповідача в сумі 17361,83 грн. повністю підтверджено і доказів сплати чи часткового погашення заборгованості зазначеної вище суми податкового боргу відповідачем суду не надано.
За правилами підпункту 20.1.19 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.
В свою чергу, за визначенням, яке міститься в пункті 41.1. статті 41 Податкового кодексу України, контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, його територіальні органи.
За наведених обставин, суд дійшов висновку, що вимоги позивача про стягнення з відповідача заборгованості на загальну суму 17361,83 грн. є обґрунтованими, відповідають обставинам справи та наявним матеріалам, у зв'язку з чим підлягають задоволенню.
Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати по справі з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позов Головного управління ДПС у Рівненській області (код ЄДРПОУ 43142449, вулиця Відінська, будинок 12, місто Рівне, 33023) до ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 до бюджету податковий борг в сумі 17361,83 грн. та перерахувати: податок на доходи фізичних осіб, у розмірі 12970,73 грн. на UA438999980000033119341017003 Казначейство України, МФО 899998, код ЄДПРОУ отримувача 38043480, отримувач: Дубенське управління ДКСУ; УК у м.Рівному/ Рівне/11010500; військовий збір у розмірі 3881,10 грн. на UA598999980000031110137017003 Казначейство України, МФО 899998, код ЄДПРОУ отримувача 38043480, отримувач: Дубенське управління ДКСУ; адміністративний збір у розмірі 510 грн., на UA348999980000031415542017003 України , МФО 899998, код ЄДПРОУ отримувача 38043480, отримувач: Дубенське управління ДКСУ.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складений 12 березня 2020 року.
Суддя Друзенко Н.В.