справа№1.380.2019.007141
02 березня 2020 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд, суддя Гавдик З.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу № 1.380.2019.007141 за позовом Головного управління Держпраці у Львівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ембавуд Україна» про застосування заходів реагування, -
Головне управління Держпраці у Львівській області звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з вищевказаним адміністративним позовом, в якому із врахуванням заяви про зменшення позовних вимог просило застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ембавуд Україна», а саме заборонити:
- експлуатацію трактора МТЗ 80 (ВС 10946);
- експлуатацію крана мостового монобалкового підвісному 5т (інв. № 1316);
- виконання робіт в діючих електроустановках напругою 0,4 кВ;
- пуску в роботу вантажного ліфта «ПГ-500» реєстрац. №Л-6252 - до усунення зазначених у позовній заяві порушень.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що уповноваженими особами Головного управління Держпраці у Львівській області, у період з 10.30 год. 15 грудня 2019 року по 16.00 год. 05 грудня 2019 року, проведено позапланову перевірку на товаристві з обмеженою відповідальністю «Ембавуд Україна» щодо дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з питань охорони праці та промислової безпеки.
В результаті проведеної позапланової перевірки були повторно виявлені факти порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю працівників відповідача, а саме:
1. На двигуні трактора МТЗ 80 (номерний знак НОМЕР_1 ) наявні сліди підтікання масла, що є порушенням п.1.4, п.1.11 p.VII «Правил охорони праці на автомобільному транспорті», НПАОП 0.00-1.62-12.
2. Трактор МТЗ 80 (номерний знак НОМЕР_1 ) не обладнаний стартером для запуску двигуна, що є порушенням р.ХІІІ, п. 1.3. та p.VII, п. 1.11. «Правил охорони праці на автомобільному транспорті», НПАОП 0.00-1.62-12.
3. Перевірку технічного стану при випуску транспортних засобів на лінію та повернення їх з лінії не проводиться згідно вимог Порядку перевірки технічного стану транспортних засобів
автомобільним перевізником, затвердженого наказом №974, Міністерства транспорту та зв'язку
України 05.08.2008р., що є порушенням р.Х, п. 4.2. «Правил охорони праці на автомобільному
транспорті», НПАОП 0.00-1.62-12.
4. Крану мостовому моно балковому підвісному 5т (інв. № 1316) не проведено технічний
огляд після закінчення призначеного строку служби (граничного строку експлуатації), зазначеного в експлуатаційних документах виробника, чим порушено п.З глава 3 розд.УІ. «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання» НПАОП 0.00-1.80-18.
5. Не проведено експертне обстеження крана мостовому моно балковому підвісному 5т (інв. № 1316) після закінчення його призначеного строку служби (граничного строку експлуатації), чим порушено п.1 глава 4 розд.УІ «Правила охорони праці під час експлуатації
вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання» НПАОП 0.00-
1.80-18.
6. Не випробувані засоби захисту (покажчики напруги до 1000 В, інструмент з
ізолювальними ручками), що є порушенням п.1.1.4 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної
експлуатації електроустановок споживачів».
7. Не проведено позачерговий технічний огляд вантажного ліфта «ПГ-500» зав. № 1057-80
реєстрац. №Л-6252 в зв'язку з закінченням граничного строку експлуатації (серпень 2018 року)
фахівцями уповноваженого підприємства в обсягах перевіряння і випробування передбачених
вимогами, чим порушено п.п.9.5.1, 9.3.2-9.3.6 «Правил будови та безпечної експлуатації ліфтів»
НПАОП 0.00-1.02-08.
8. Суб'єктом господарювання не призначені з видачею відповідного наказу ліфтери,
електромеханіки вантажного ліфта «ПГ-500» реєстрац. №Л-6252 для його експлуатації, огляду та
обслуги, відповідно такі огляди та обслуга не проводяться, чим порушено п.9.7.1; 9.7.9; «Правил
будови та безпечної експлуатації ліфтів» НПАОП 0.00-1.02-08.
9. Не призначено наказом по підприємству працівника відповідального за організацію робіт з тех. обслуги, ремонту та організації експлуатації ліфта, навченого та атестованого згідно вимог, чим порушено п. 9.7.1 «Правил будови та безпечної експлуатації лііфтів» НПАОПО.00-1.02-08.
Ухвалою судді від 03.01.2020 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі та встановлено відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня одержання ухвали подати відзив.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що позовні вимоги визнає частково, по суті заявлених позовних вимог на момент розгляду позовної заяви відсутній спір, зокрема:
- щодо заборони експлуатації трактора МТЗ-80 (ВС 10946) - згідно наказу № 64 від 13.12.2019 року «Про зняття із експлуатації трактора колісного» та Акту обстеження від 18.12.2019 року - цей пункт повністю виконано відповідачем;
- щодо заборони експлуатації крана мостового монобалкового підвісного 5т (інв.№
1316) - згідно наказу № 65 від 13.12.2019 «Про зняття із експлуатації крана монобалкового
підвісного» та Акту обстеження від 18.12.2019 - цей пункт повністю виконано відповідачем;
- щодо заборони виконання робіт в діючих електроустановках напругою 0,4кВ (або 400в)- є діючий Дозвіл № 514.14.46, виданий Територіальним управлінням Держгірпромнагляду у Львівській області 24 червня 2014 року на строк до 24.06.2019 року і продовжений до 24 червня 2024 року, на виконання таких робіт: виконувати в діючих електроустановках напругою понад 1000в (або 1,0кВ); зберігання балонів із стисненим, зрідженим газом (кисень, пропан, вуглекислий газ); зварювпальні, газополум'яні роботи - є продовженим на строк до 24 червня 2024 року (на підставі заяви від 11.06.2019 р. вх №01-09/10306);
- щодо заборони пуску в роботу вантажного ліфта, (реєстр. № 6252) вантажопідіймальністю 500 кг, - згідно наказу № 63 від 13.12.2019 р. «Про зняття із експлуатації вантажного ліфта» та Акту обстеження від 18.12.2019 р. - цей пункт виконано відповідачем.
Безпосередньо, всебічно, повно та об'єктивно дослідивши наявні у справі докази, давши їм оцінку, суд встановив:
У період часу з 10.30 год. 15 грудня 2019 року по 16.00 год. 05 грудня 2019 року, проведено позапланову перевірку на товаристві з обмеженою відповідальністю «Ембавуд Україна» щодо дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з питань охорони праці та промислової безпеки.
За результатами перевірки складено акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 23.01.2019 року за № 13/06/140/1271.
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Положенням про Головне управління України з питань праці, затвердженого постановою КМУ від 11.02.2015 року № 96, Законом України «Про охорону праці», Правилами охорони праці на автомобільному транспорті затверджених Наказом МНС України від 09.07.2012 № 964, Правилами охорони праці під час експлуатації вантажопідйомних кранів, вантажопідйомних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання затверджених Наказ Міністерства соціальної політики України 19.01.2018 № 62, Правилами безпечної експлуатації електроустановок споживачів затверджених Наказом Держнаглядохоронпраці України 09.01.98 N 4, Правилами будови та безпечної експлуатації ліфтів затверджених Наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду 01.09.2008 N 190, Кодексом адміністративного судочинства України.
Згідно ч. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, робіт, надання послуг суб'єктам господарювання можуть бути зупиненні повністю або частково виключно за рішення суду.
Згідно ч. 7 ст. 7 цього ж Закону, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідними позовом до адміністративного суду.
Згідно п.п. 1 п. 3 Положення про Головне управління України з питань праці, затвердженого постановою КМУ від 11.02.2015 року № 96, основними завданнями Держпраці є реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Згідно пп. 15 п. 4 цього ж Положення, Держпраці відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) у сфері гігієни праці, у тому числі нагляд (контроль) за:
факторами виробничого середовища та виробничих операцій, наявність яких може шкодити здоров'ю працівників;
виконанням заходів щодо запобігання виникненню професійних захворювань;
дотриманням вимог санітарних норм та правил;
своєчасним здійсненням профілактичних заходів, спрямованих на попередження шкідливої дії факторів виробничого середовища і трудового процесу, збереження здоров'я працівників;
наявністю обов'язкових медичних оглядів працівників.
Згідно п. 1.4, розділу VII Правилами охорони праці на автомобільному транспорті НПАОП 0.00-1.62-12, затверджених Наказом МНС України від 09.07.2012 № 964, системи живлення, мащення та охолодження повинні бути справними і не мати течі пального, масла, антифризу, води.
Згідно п. 1.11 розділу VII цих же Правил, Технічний стан електрообладнання транспортного засобу повинен забезпечувати пуск двигуна за допомогою стартера, безперебійне та своєчасне запалювання суміші у циліндрах двигуна, безвідмовну роботу приладів освітлення, сигналізації та електричних контрольних приладів, а також виключати можливість іскроутворення у проводах і затискачах. Усі проводи електрообладнання повинні бути укріплені і мати надійну непошкоджену ізоляцію, що виключає можливість їх обриву, перетирання, зношення або короткого замикання.
Запобіжники системи електрообладнання, що застосовуються для заміни спрацьованих запобіжників, повинні відповідати технічним вимогам.
Акумуляторна батарея повинна бути надійно закріплена. Не допускається течі електроліту із моноблока акумуляторної батареї.
Усі акумуляторні батареї повинні бути добре закріпленими і легкодоступними. Відділення, в якому розміщуються акумуляторні батареї, повинне бути виокремленим від пасажирського салону та відділення водія і добре вентилюватися зовнішнім повітрям.
Згідно п. 4.2, розділу Х цих же Правил, перевірку технічного стану при випуску транспортних засобів на лінію та поверненні їх з лінії необхідно проводити згідно з вимогами Порядку перевірки технічного стану транспортних засобів автомобільними перевізниками, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України 5 серпня 2008 року № 974, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 1 вересня 2008 року за № 794/15485.
Перевірка технічного стану проводиться при непрацюючому двигуні та загальмованих колесах. Виняток із цього правила складають випадки випробування гальм та рульового керування.
Згідно п. 1.3, розділу ХІІІ цих же Правил, запуск двигуна повинен виконуватися за допомогою стартера. Використовувати пускову рукоятку допускається тільки у виняткових випадках.
Згідно п. 3, глави 3 розділу VI Правилами охорони праці під час експлуатації вантажопідйомних кранів, вантажопідйомних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання НПАОП 0.00-1.80-18 затверджених Наказ Міністерства соціальної політики України 19.01.2018 № 62, періодичному технічному огляду підлягає обладнання, що перебуває в експлуатації:
1) до закінчення призначеного строку служби (граничного строку експлуатації), зазначеного в експлуатаційних документах їх виробника, а у разі відсутності таких даних - відповідно до призначеного строку служби (граничного строку експлуатації) обладнання, зазначеного в додатку 7 до цих Правил:
повному технічному огляду - не рідше одного разу на три роки, за винятком випадків, зазначених у пунктах 4, 5, 20, 35 цієї глави;
частковому технічному огляду - не рідше одного разу на 12 місяців;
2) після закінчення призначеного строку служби (граничного строку експлуатації) або продовжуваного строку безпечної експлуатації в терміни, встановлені регламентом технічних оглядів на продовжуваний строк безпечної експлуатації або висновком експертизи.
Згідно п. 1, глави 4 розділу VI цих же Правил, Експертне обстеження обладнання проводиться у разі:
закінчення призначеного строку служби (граничного строку експлуатації) або нового призначеного строку служби (продовжуваного строку безпечної експлуатації) обладнання;
перед модифікацією (реконструкцією або модернізацією) обладнання з метою визначення можливості її проведення;
аварії або пошкодження, спричиненого надзвичайною ситуацією природного чи техногенного характеру, з метою визначення можливості відновлення;
за ініціативою власника.
Згідно п. 1.1.4 Правилами безпечної експлуатації електроустановок споживачів НПАОП 40.1-1.21-98 затверджених Наказом Держнаглядохоронпраці України 09.01.98 N 4, Засоби захисту, що застосовуються відповідно до цих Правил, повинні бути справні, випробувані і задовольняти вимоги «Правил применения и испытания средств защиты, используемых в электроустановках /Москва, Энергоатомиздат, 1987», затверджених Міненерго СРСР 12.02.81.
Згідно п.п. 9.5.1 Правил будови та безпечної експлуатації ліфтів затверджених Наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду 01.09.2008 N 190, позачерговий технічний огляд ліфта проводять у разі:
- введення його в експлуатацію після ремонту, реконструкції або модернізації;
- перерви в експлуатації більше як на 12 місяців;
- демонтажу та встановлення на новому місці;
- закінчення граничного строку експлуатації (із застосуванням видів робіт, що не використовувались під час експертного обстеження);
- експлуатаційної чи деградаційної відмови, виявлення зносу (механічного або корозійного), залишкової деформації, тріщин, інших пошкоджень складових частин, деталей або їх елементів;
- аварії або пошкодження, спричиненого надзвичайною ситуацією природного чи техногенного характеру.
В інших випадках позачерговий технічний огляд проводиться відповідно до вимог нормативно правових актів з охорони праці або за ініціативою роботодавця.
Згідно п.п. 9.7.1 цих же Правил, суб'єкт господарювання, який має намір розпочати (продовжити) експлуатацію ліфтів, повинен отримати дозвіл відповідно до вимог НПАОП 0.00-4.05-2003 ( 1631-2003-п ) і забезпечувати їх утримання в справному стані та безпечно експлуатувати шляхом організації належного технічного обслуговування, технічного огляду та ремонту. З цією метою він повинен:
- призначати наказом працівників, відповідальних за організацію робіт з технічного обслуговування і ремонту ліфтів та організацію їх експлуатації;
- призначати наказом електромеханіків, які одночасно є відповідальними особами за їх справний стан;
- призначати наказом ліфтерів і операторів диспетчерського зв'язку (якщо такий є).
Згідно п.п. 9.7.9 цих же Правил, кожний ліфт, крім диспетчеризованого, повинен підлягати огляду ліфтером відповідно до вимог його виробничої інструкції. Диспетчеризовані ліфти підлягають огляду з періодичністю, визначеною організаціями, які його проводять. Огляд ліфтів може доручатись електромеханіку, який здійснює технічне обслуговування і ремонт ліфтів. Результати огляду заносяться до журналу оглядів ліфтів.
Судом враховується обґрунтування позовних вимог позивача, оскільки проведеною перевіркою встановлено факт порушення відповідачем нормативно - правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю працівників, що є порушенням вимог чинного законодавства з питань охорони праці, в тому числі й порушення, що створюють загрозу життю працівників. Вказані обставини є підставами застосування заходів реагування у сфері державного нагляду та зупинення, шляхом заборонити:
- експлуатацію трактора МТЗ 80 (ВС 10946);
- експлуатацію крана мостового монобалкового підвісному 5т (інв. № 1316);
- виконання робіт в діючих електроустановках напругою 0,4 кВ;
- пуску в роботу вантажного ліфта «ПГ-500» реєстрац. №Л-6252 до усунення зазначених в позовній заяві порушень.
Судом не враховуються аргументи відповідача надані у відзиві на позов щодо усунення порушень, оскільки перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю) здійснюється Управлінням Держапраці.
Таким чином, позовні вимоги з Головного управління Держпраці у Львівській області про застосування заходів реагування під час здійснення державного нагляду (контролю), підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до вимог ст.139 КАС України судові витрати стягненню із сторін не підлягають.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 262-263, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -
Позов Головного управління Держпраці у Львівській області (79005, м. Львів, пл. Міцкевича, 8) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ембавуд Україна» (81400, Львівська область, м. Самбір, вул. В'ячеслава Чорновола, 36) про застосування заходів реагування, задоволити повністю.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ембавуд Україна» (ЄДРПОУ 36676494, Львівська область, м. Самбір, вул. В'ячеслава Чорновола, 36), а саме заборонити:
- експлуатацію трактора МТЗ 80 (ВС 10946);
- експлуатацію крана мостового монобалкового підвісному 5т (інв. № 1316);
- виконання робіт в діючих електроустановках напругою 0,4 кВ;
- пуску в роботу вантажного ліфта «ПГ-500» реєстрац. №Л-6252 - до усунення встановлених порушень.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. ст. 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5. п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.
Рішення складено в повному обсязі 10.03.2020 року.
Суддя Гавдик З.В.