Ухвала від 10.03.2020 по справі 813/955/18

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№813/955/18

УХВАЛА

10 березня 2020 року

м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Крутько О.В.,

за участю секретаря судового засідання Лізогуб В.В.,

представника відповідача Школяр О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Галицької районної адміністрації про поворот виконання додаткового судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 , законним представником якого є ОСОБА_2 до Галицької районної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Львівська міська рада про визнання незаконними дій, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

На розгляді Львівського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 , законним представником якого є ОСОБА_2 до Галицької районної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Львівська міська рада про визнання незаконними дій, зобов'язання вчинити дії.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 24.01.2019 року позов ОСОБА_1 , законним представником якого є ОСОБА_2 задоволено повністю. Визнано протиправним рішення Галицької районної адміністрації м.Львова про відмову у реєстрації місця проживання ОСОБА_1 від 13.10.2017 року.

01.08.2019 Львівським окружним адміністративним судом прийнято додаткове судове рішення, яким стягнуто з Галицької районної адміністрації (79000, м.Львів, вул.Ференца Ліста, 1, код ЄДРПОУ 04055896) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 законного представника ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) витрати на професійну правничу допомогу на суму 12 000 (дванадцять тисяч) грн. 00 коп.

Вказане додаткове судове рішення було виконане, а саме згідно меморіального ордеру №118 (#212571433) від 26.09.2019 року було здійснено списання коштів з рахунку Галицької районної адміністрації у сумі 12000,00 грн. витрат на правничу допомогу в користь ОСОБА_2 (на підставі виконавчого листа Львівського окружного адміністративного суду від 18.09.2019 №813/955/18).

Ухвалою від 13.09.2019 виправлено допущену у резолютивній частині додаткового судового рішення Львівського окружного адміністративного суду від 01.08.2019 року у справі №813/955/18 описку, шляхом зазначення правильного коду ЄДРПОУ Галицької районної адміністрації, а саме: замість “код ЄДРПОУ 04055896” вказано “код ЄДРПОУ 20847537”.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 29.05.2019 року апеляційну скаргу Галицької районної адміністрації Львівської міської ради залишено без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 24 січня 2019 року - без змін.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16.12.2019 року апеляційну скаргу Галицької районної адміністрації Львівської міської ради задоволено, а додаткове рішення Львівського окружного адміністративного суду від 01 серпня 2019 року у справі № 813/955/18 - скасовано.

Заяву ОСОБА_2 про ухвалення додаткового рішення у справі № 813/955/18 за адміністративним позовом ОСОБА_1 , законним представником якого є ОСОБА_2 , до Галицької районної адміністрації Львівської міської ради, з участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Львівської міської ради, про визнання дій протиправними, зобов'язання до вчинення дій залишено без розгляду.

17.02.2020 року Галицькою районною адміністрацію подано заяву за вх.№9016 про поворот виконання додаткового судового рішення у справі № 813/955/18. Заява мотивована поверненням сплачених витрат на правову допомогу у сумі 12000,00 грн., оскільки додаткове судове рішення Львівського окружного адміністративного суду від 01.08.2019, яким були стягнуті вказані витрати скасоване постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16.12.2019 року.

У судовому засіданні представник відповідача заяву про поворот виконання судового рішення підтримала.

Позивач, представник позивача та третя особа у судове засідання не з'явилися належним чином були повідомлені про дату, час та місце судового розгляду.

Дослідивши письмові докази, заслухавши пояснення представника відповідача суд вважає, що заява підлягає до задоволення з огляду на наступне.

Відповідно до частини 1 статті 380 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної чи касаційної інстанції, приймаючи постанову, вирішує питання про поворот виконання, якщо, скасувавши рішення (визнавши його нечинним), він: 1) закриває провадження у справі; 2) залишає позов без розгляду; 3) відмовляє в позові повністю; 4) задовольняє позовні вимоги в меншому розмірі.

Згідно з положеннями частин 4-8 статті 380 Кодексу адміністративного судочинства України, питання про поворот виконання рішення суд вирішує за наявності відповідної заяви сторони. До заяви про поворот виконання рішення шляхом повернення стягнутих грошових сум, майна або його вартості додається документ, який підтверджує те, що суму, стягнуту за раніше прийнятим рішенням, списано установою банку або майно вилучено державним виконавцем. За подання заяви про поворот виконання судовий збір не сплачується. Якщо питання про поворот виконання судового рішення не було вирішене згідно із частинами 1-3 цієї статті, заява відповідача про поворот виконання розглядається адміністративним судом, який розглядав справу як суд першої інстанції. Заява про поворот виконання може бути подана протягом одного року з дня ухвалення відповідного рішення суду апеляційної чи касаційної інстанції або з дня ухвалення рішення при новому розгляді справи за результатами перегляду рішення за нововиявленими або виключними обставинами.

Аналіз приписів статті 380 Кодексу адміністративного судочинства України дає підстави для висновку, що під час вирішення питання про поворот виконання судового рішення суд має право здійснити такий поворот лише в межах судового рішення (його резолютивної частини), за яким відбулось стягнення, тобто в межах стягнутих сум.

Судом встановлено, що заявником (боржником) подано заяву в межах строку, встановленого статтею 380 Кодексу адміністративного судочинства України.

Як зазначив Конституційний Суд України у рішенні від 02 листопада 2011 року у справі №13-рп/2011, поворот виконання рішення - це цивільна процесуальна гарантія захисту майнових прав особи, яка полягає у поверненні сторін виконавчого провадження в попереднє становище через скасування правової підстави для виконання рішення та повернення стягувачем відповідачу (боржнику) всього одержаного за скасованим (зміненим) рішенням. Інститут повороту виконання рішення спрямований на поновлення прав особи, порушених виконанням скасованого (зміненого) рішення, та є способом захисту цих прав у разі отримання стягувачем за виконаним та у подальшому скасованим (зміненим) судовим рішенням неналежного, безпідставно стягненого майна (або виконаних дій), оскільки правова підстава для набуття майна (виконання дій) відпала.

Отже, інститут повороту виконання рішення спрямований на поновлення прав особи, порушених виконанням скасованого (зміненого) рішення, та є способом захисту цих прав у разі отримання стягувачем за виконаним та у подальшому скасованим (зміненим) судовим рішенням неналежного, безпідставно стягненого майна (або виконаних дій), оскільки правова підстава для набуття майна (виконання дій) відпала.

При розгляді заяви про поворот виконання рішення необхідно з'ясувати чи порушено скасованим судовим рішенням права сторін, чи виконано рішення суду, що призвело до порушення прав, які потребують відновлення у судовому порядку. При повороті виконання рішення вчиняються дії, які покликані повернути стан речей до виконання рішення суду.

Поворот виконання судового рішення є способом захисту прав та інтересів боржника і передусім полягає у поверненні стягувачем боржнику одержаного за судовим рішенням, у тому числі коштів, у разі скасування цього рішення або зміни його на користь боржника. Питання про поворот виконання судових рішень виникає у зв'язку із скасуванням чи зміною вищестоящим судом вже виконаних постанов чи рішень.

Судом встановлено, що 01.08.2019 Львівським окружним адміністративним судом прийнято додаткове судове рішення, яким стягнуто з Галицької районної адміністрації за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 законного представника ОСОБА_1 витрати на професійну правничу допомогу на суму 12 000 (дванадцять тисяч) грн. 00 коп.

Вказане додаткове судове рішення було виконане, а саме згідно меморіального ордеру №118 (#212571433) від 26.09.2019 року було здійснено списання коштів з рахунку Галицької районної адміністрації у сумі 12000,00 грн. витрат на правничу допомогу в користь ОСОБА_2 (на підставі виконавчого листа Львівського окружного адміністративного суду від 18.09.2019 №813/955/18).

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16.12.2019 року апеляційну скаргу Галицької районної адміністрації Львівської міської ради задоволено, а додаткове рішення Львівського окружного адміністративного суду від 01 серпня 2019 року у справі № 813/955/18 - скасовано.

Заяву ОСОБА_2 про ухвалення додаткового рішення у справі № 813/955/18 за адміністративним позовом ОСОБА_1 , законним представником якого є ОСОБА_2 , до Галицької районної адміністрації Львівської міської ради, з участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Львівської міської ради, про визнання дій протиправними, зобов'язання до вчинення дій залишено без розгляду.

Таким чином, стягнуті на користь ОСОБА_2 кошти в розмірі 12000,00 грн. витрат на правничу допомогу мають бути повернені на користь Галицької районної адміністрації.

З урахуванням вищевикладеного, враховуючи що постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16.12.2019 року скасовано додаткове рішення Львівського окружного адміністративного суду від 01 серпня 2019 року у справі № 813/955/18, суд дійшов висновку, що заявником доведено наявність підстав для повороту виконання судового рішення та, як наслідок, заява Галицької районної адміністрації підлягає до задоволення.

Керуючись ст.ст.248, 256, 380 Кодексу адміністративного судочинства України , -

УХВАЛИВ:

Заяву Галицької районної адміністрації про поворот виконання додаткового судового рішення у справі № 813/955/18 задовольнити.

Допустити поворот виконання додаткового судового рішення Львівського окружного адміністративного суду у справі № 813/955/18.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Галицької районної адміністрації 12000,00 грн.

Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст.256 КАС України.

Відповідно до ст.295 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Повний текст ухвали складено 11.03.2020 року.

Суддя Крутько О.В.