Справа № 560/559/20
іменем України
10 березня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить суд:
визнати протиправним та скасувати Рішення №1 від 08 січня 2020 року головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області "Про відмову в перерахунку пенсії";
зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком з 02 січня 2020 року відповідно до ст. 24, ст. 26, частини 1, 2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV з врахуванням заробітної плати за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, за календарні роки, що передують року звернення із заявою про призначення пенсії за віком за 2017, 2018, 2019 роки при загальному страховому стажі 37 років 1 місяць 13 днів та провести перерахунок та виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 02 січня 2020 року вперше звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про призначення пенсії за віком на загальних підставах у відповідності до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058 частини 1, 2 статті 40 цього ж Закону з урахуванням заробітної плати за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України, за останні три роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком, тобто за 2017, 2018, 2019 роки.
Листом головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №2200-03301-8/1102 від 27 січня 2020 року позивача повідомлено, що головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області розглянуто заяву від 02 січня 2020 року про переведення на пенсію відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням страхового стажу 37 років 13 днів та заробітної плати за періоди роботи з 01 липня 1995 року по 30 червня 2000 року (згідно довідки про заробітну плату, виданої Полонською районною державною адміністрацією від 29 квітня 2011 року №62/08-24-1151/2011) та з 01 липня 2000 року по 31 березня 2011 року (згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу.
Враховуючи, що розмір пенсії за віком згідно Закону України "Про державну службу" є більшим ніж розмір пенсії за віком, обчисленої за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", рішенням головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 08 січня 2020 року позивачу відмовлено у переведенні у зв'язку з недоцільністю.
Не погоджуючись з такими діями відповідача позивач звернулася до суду із даним позовом за захистом своїх прав.
Ухвалою суду від 11 лютого 2020 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
27 лютого 2020 року відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому заперечує щодо задоволення адміністративного позову та зазначає, що ОСОБА_1 з 20 квітня 2011 року отримує пенсію за віком, призначену за нормами Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ.
При цьому, представник відповідача вказує на те, що позивачці вже була призначена пенсія (з 20 квітня 2011 року), у зв'язку із чим, на позивачку розповсюджується дія Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03 жовтня 2017 року № 2148-УІІІ, яким визначено, що пенсії, призначені (перераховані) до 2017 року, перераховуються із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 роки.
Відповідно до п. 4-4 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2017-2019 роки.
Розмір пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 02 січня 2020 року ОСОБА_1 згідно умовного розрахунку становить 3594,54 грн.
Таким чином на переконання відповідача, відповідно до ч. 4 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року № 1058-IV, у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Крім того, у відзиві на позов відповідач вказав про необхідність розгляду даної справи з викликом сторін.
Суд зазначає, що частинами п'ятою - шостою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Таким чином, зважаючи на те, що дана справа призначена до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 КАС України, відсутня необхідність призначати розгляд справи в судовому засіданні. Тому, клопотання відповідача до задоволення не підлягає.
05 березня 2020 року від позивача до суду також надійшла відповідь на відзив, в якій позивач вказує на безпідставність та необґрунтованість доводів представника відповідач викладених у відзиві на позовну заяву та просить його відхилити.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, з'ясувавши всі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що ОСОБА_1 наказом №17-0 від 19 квітня 2011 року звільнена з посади заступника начальника управління - начальника відділу пенсійного забезпечення управління Пенсійного фонду України в Полонському районі Хмельницької області у зв'язку з виходом на пенсію відповідно до статті 38 КЗпП України.
З 20 квітня 2011 року ОСОБА_1 отримує пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року.
02 січня 2020 року ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про призначення пенсії за віком на загальних підставах у відповідності до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058 частини 1, 2 статті 40 цього ж Закону з урахуванням заробітної плати за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України, за останні три роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком, тобто за 2017, 2018, 2019 роки.
Листом головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №2200-03301-8/1102 від 27 січня 2020 року позивача повідомлено, що головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області розглянуто заяву від 02 січня 2020 року про переведення на пенсію відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням страхового стажу 37 років 13 днів та заробітної плати за періоди роботи з 01 липня 1995 року по 30 червня 2000 року (згідно довідки про заробітну плату, виданої Полонською районною державною адміністрацією від 29 квітня 2011 року №62/08-24-1151/2011) та з 01 липня 2000 року по 31 березня 2011 року (згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу.
Враховуючи, що розмір пенсії за віком згідно Закону України "Про державну службу" є більшим ніж розмір пенсії за віком, обчисленої за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", рішенням головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 08 січня 2020 року позивачу відмовлено у переведенні у зв'язку з недоцільністю.
Вважаючи дії відповідача щодо відмови у призначенні пенсії протиправними, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Згідно з ч. 1 ст. 7 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09 липня 2003 року (далі - Закон №1058-ІV), відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону №1058-ІV, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.
Згідно з ч. 3 ст. 45 Закону №1058-ІV, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що ч. 3 ст. 45 Закону №1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Водночас, ОСОБА_1 було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії за віком відповідно до Закону №1058-ІV позивач звернулася ІНФОРМАЦІЯ_1 року вперше.
Таким чином, при призначенні позивачу у січня 2020 року пенсії за віком відповідно до Закону №1058-ІV підлягає застосуванню середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017, 2018 та 2019 роки, згідно ч. 2 ст. 40 цього Закону.
За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність у позивача права на призначення пенсії за віком відповідно до Закону №1058-ІV із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017, 2018 та 2019 роки.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 22 січня 2019 року у справі №577/2457/17 (провадження № К/9901/19962/18).
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин, суд враховує висновки, щодо застосування норм права, викладених у постановах Верховного Суду.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, суд, з урахуванням висновку Верховного Суду у постанові від 22 січня 2019 року у справі №577/2457/17 (провадження № К/9901/19962/18), та встановлених обставин у цій адміністративній справі, приходить до висновку, що позивач довів позовні вимоги, а відповідач не довів, що не порушив закону при обчисленні пенсії ОСОБА_1 з 02 січня 2020 року, а саме враховуючи під час розрахунку заробітку середню заробітну плату в Україні за 2014-2016 роки, тому даний адміністартивний позов слід задоволити.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов - задоволити.
Визнати протиправним та скасувати Рішення №1 від 08 січня 2020 року Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області "Про відмову в перерахунку пенсії".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком з 02 січня 2020 року відповідно до ст. 24, ст. 26, частини 1, 2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV з врахуванням заробітної плати за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, за календарні роки, що передують року звернення із заявою про призначення пенсії за віком за 2017, 2018, 2019 роки при загальному страховому стажі 37 років 1 місяць 13 днів та провести перерахунок та виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя П.І. Салюк