Справа № 500/2608/19
05 березня 2020 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:
Головуючого судді : Шульгача М.П.,
при секретарі: Музиці О. М.,
за участю:
позивача: ОСОБА_1
представника позивача: Меха В.М.;
представника відповідача: Петренко Н.В., Качуровського М. З.,
третьої особи: ОСОБА_2 ;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хоростківська міська рада, третя особа ОСОБА_2 про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду із позовом до Хоростківської міської ради Гусятинського району Тернопільської області (далі - відповідач) третя особа ОСОБА_2 про визнання протиправною бездіяльність відповідача, шо полягає у не виконанні Рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 28 березня 2019 року справа № 596/72/19, не наданні гр. ОСОБА_1 дозволу на виготовлення проекту землеустрою, з урахуванням правової оцінки зазначеного Рішення та зобов'язати відповідача вчинити дії, надати позивачу дозвіл на виготовлення (складання) проекту землеустрою у чіткій відповідності до ч.7 ст.118 Земельного кодексу відповідно до звернення останнього та зазначеного судового рішення.
Позовна заява обґрунтована тим, що позивач звернувся до Хоростківської міської ради Гусятинського району Тернопільської області із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо приватизації земельної ділянки в розмірі орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, що знаходиться в межах населеного пункту на території м.Хоросткова Гусятинського району, землі запасу (далі - земельна ділянка). Дана земельна ділянка раніше перебувала у користуванні розформованого сільськогосподарського підприємства "Промінь", тривалий час є вільною, ніким не використовується, знаходиться у вкрай занедбаному стані, потребує рекультивації та межує із нерухомим майном співвласниками якого в рівних частинах є батько та брат позивача. За результатами розгляду вказаної заяви відповідачем було повідомлено позивача про те, що сесією Хоростківської міської ради Гусятинського району Тернопільської області 25.01.2018 прийнято рішення №93 "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель в м.Хоросткові по вул.Вибранівська з метою визначення меж, розміру, та складу угідь земельної ділянки переданої до земель комунальної власності після розпаювання сільськогосподарського підприємства "Промінь", яким позивачу відмовлено у наданні дозволу. Не погоджуючись із таким рішенням позивач повторно звернувся із заявою від 28.02.2018 того ж змісту на яку отримав чергову відмову оформлену листом №М-37/297/020 від 23.03.2018.
Згодом позивач звернувся до суду за захистом своїх права та рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 28 березня 2019 року справа № 596/72/19, Хоростківську міську раду Гусятинського району Тернопільської області - відповідача, зобов'язано повторно розглянути заяву, ОСОБА_1 , щодо надання дозволу на складання (розроблення) проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Проте рішенням Хоростківської міської ради Гусятинського району Тернопільської області восьмого скликання сімнадцятої сесії від 18 вересня 2019 року №1453 було відмовлено позивачу у зв'язку із невідповідністю розташування земельної ділянки та прийнятих нормативно-правових актів, відповідно до п. 7 ст. 118 Земельного кодексу України.
Вважають, що прийняте рішення є з підміною та викривленням обставин та фактів, а саме рішення прийняте відносно іншої, не заявленої ним, заявником, для передання йому у-власність з метою ведення особистого селянського господарства земельної ділянки, не зазначеної мною в графічних матеріалах, що є невід'ємним додатком поданої на розгляд позивачу зазначеної заяви, не зважаючи на те, що це було з'ясовано безпосередньо у ході судового розгляду по даній справі за участю відповідача.
Більш того, зазначене «рішення» органу місцевого самоврядування абсолютно, жодним чином, не враховує правової оцінки судового Рішення, про що судом зобов'язано вчинити відповідача, а саме не правильно застосована ч.7 ст. 118 Земельного кодексу України.
В судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали в повному обсязі з мотивів наведених у позовні заяві та відповіді на відзив, просили їх задовольнити.
Представники відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечили в повному обсязі з мотивів наведених у відзиві на позов, та пояснили, що 25 червня на черговій сесії Хоростківської міської ради було винесене питання «Про розгляд заяви гр. ОСОБА_1 щодо надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яка розташована в АДРЕСА_1 » Яке не набрало необхідну кількість голосів для його прийняття.
18 вересня 2019 року на сесії Хоростківської міської ради було розглянуто питання про повторний розгляд заяви гр. ОСОБА_1 , на якій рішення було прийнято про відмову позивачу у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 га, розташованої в АДРЕСА_1 , для ведення особистого селянського господарства у зв'язку із невідповідністю розташування земельної ділянки та прийнятих нормативно-правових актів, відповідно до п. 7 ст. 118 Земельного кодексу України.
Також пояснили, що як вбачається заявник просить надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованою в АДРЕСА_1 , на якій розташоване та знаходиться нерухоме майно яке зареєстровано за гр. ОСОБА_2 та ОСОБА_3 . Тому задоволення заяви гр. ОСОБА_1 унеможливлюється так як на поданих заявником графічних матеріалів щодо орієнтовного розташування земельної ділянки знаходиться нерухоме майно. Про що вказує рішенням Хоростківської міської ради від 25 січня 2019 року № 880 « Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_3 та гр. ОСОБА_2 , що знаходяться в. АДРЕСА_1 »
Просять в задоволенні позову відмовити.
Третя особа - ОСОБА_2 в судовому засіданні пояснив, що за адресою АДРЕСА_1 родинне нерухоме майно, яке належить йому та його брату, а земельна ділянка на яку претендує позивач знаходиться у занедбаному стані і наразі там знаходиться смітник. Він, його син та його брат планують привести вказану земельну ділянку у відповідний стан з метою створення саду.
Суд, заслухавши в судовому засіданні пояснення сторін, дослідивши матеріали, що містяться у справі, встановив наступні факти.
ОСОБА_1 звернувся до Хоростківської міської ради Гусятинського району Тернопільської області із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо приватизації земельної ділянки в розмірі орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, що знаходиться в межах населеного пункту на території м.Хоросткова Гусятинського району, землі запасу (далі - земельна ділянка). Дана земельна ділянка раніше перебувала у користуванні розформованого сільськогосподарського підприємства "Промінь", тривалий час є вільною, ніким не використовується, знаходиться у вкрай занедбаному стані, потребує рекультивації та межує із нерухомим майном співвласниками якого в рівних частинах є батько та брат позивача. За результатами розгляду вказаної заяви відповідачем було повідомлено позивача про те, що сесією Хоростківської міської ради Гусятинського району Тернопільської області 25.01.2018 прийнято рішення №93 "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель в АДРЕСА_2 .Хоросткові по АДРЕСА_1 з метою визначення меж, розміру, та складу угідь земельної ділянки переданої до земель комунальної власності після розпаювання сільськогосподарського підприємства "Промінь", яким позивачу відмовлено у наданні дозволу. Не погоджуючись із таким рішенням позивач повторно звернувся із заявою від 28.02.2018 того ж змісту на яку отримав чергову відмову оформлену листом №М-37/297/020 від 23.03.2018.
Не погодившись із рішеннями Хоростківської міської ради позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 28 березня 2019 року справа № 596/72/19, Хоростківську міську раду Гусятинського району Тернопільської області - відповідача, зобов'язано повторно розглянути заяву, ОСОБА_1 , щодо надання дозволу на складання (розроблення) проекту землеустрою задля відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
На виконання даного рішення 25 червня на черговій сесії Хоростківської міської ради було винесене питання «Про розгляд заяви гр. ОСОБА_1 щодо надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яка розташована в АДРЕСА_1 » Яке не набрало необхідну кількість голосів для його прийняття.
18 вересня 2019 року на сесії Хоростківської міської ради було розглянуто питання про повторний розгляд заяви гр. ОСОБА_1 , на якій рішення було прийнято про відмову позивачу у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 га, розташованої в АДРЕСА_1 , для ведення особистого селянського господарства у зв'язку із невідповідністю розташування земельної ділянки та прийнятих нормативно-правових актів, відповідно до п. 7 ст. 118 Земельного кодексу України.
Згідно зі ст. 121 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), кожен громадянин України має право на безоплатне отримання земельної ділянки із земель державної або комунальної власності.
Відповідно до статті 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст, зокрема, належить: розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; обмеження, тимчасова заборона (зупинення) використання земель громадянами і юридичними особами у разі порушення ними вимог земельного законодавства; підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу; інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Положеннями частини третьої статті 22 Земельного кодексу України встановлено, що землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування, зокрема, громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.
Частиною 1 статті 116 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Відповідно до частин шостої та сьомої статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Частина сьома статті 118 Земельного кодексу України визначає вичерпний перелік підстав для відмови особі в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах безоплатної приватизації, при цьому зобов'язує орган державної влади або орган місцевого самоврядування у випадках ухвалення рішення про відмову в надані такого дозволу належним чином мотивувати причини цієї відмови.
Відповідно до ч.1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.
Частиною 1 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме заяви ОСОБА_1 від 28 лютого 2018 року та відповіді Хоростківської міської ради від 23.03.2018 року та інших документів які знаходяться у справі таких як фотокопії з публічної кадастрової карти України, довідки ГУ Держгеокадастру в Тернопільській області відділу у Гусятинському районі від 02.04.2018 року позивач просив дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтованою площею 2,0 га по АДРЕСА_3 для ведення особистого селянського господарства яка розташована в межах населеного пункту на території м.Хоросткова Гусятинського району, землі запасу, дана земельна ділянка раніше перебувала у користуванні розформованого сільськогосподарського підприємства "Промінь" та межує із нерухомим майном співвласниками якого в рівних частинах є батько та брат позивача, а не ділянка яка вказана у рішенні Хоростківської міської ради від 18 вересня 2019 року №1453 про повторний розгляд заяви гр. ОСОБА_1 , а тому дане рішення є помилковим та підлягає скасуванню.
Виходячи з вищевикладеного, суд вважає, що позов слід задовольнити частково, а саме скасувати рішення Хоростківської міської ради від 18 вересня 2019 року №1453 та зобов'язати повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтованою площею 2,0 га по АДРЕСА_3 .
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Хоростківської міської ради Гусятинського району Тернопільської області (вул. Князя Володимира, 17, м. Хоросків, Гусятинський район, Тернопільська область, 48240, код ЄДРПОУ 21157740) від 18 вересня 2019 року №1453 про повторний розгляд заяви гр. ОСОБА_1 .
Зобов'язати Хоростківську міську раду Гусятинського району Тернопільської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтованою площею 2,0 га по АДРЕСА_3 для ведення особистого селянського господарства з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Встановити судовий контроль за виконанням рішення суду суб'єктом владних повноважень - відповідачем у даній судовій справі з усіма правовими наслідками при встановленні факту порушення останнім законодавства та притягнути до відповідальності відповідача за невиконання рішення суду.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Хоростківської міської ради Гусятинського району Тернопільської області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.
Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в строки передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повне судове рішення складено 10 березня 2020 року.
Головуючий суддя Шульгач М.П.
копія вірна
Суддя Шульгач М.П.