Рішення від 26.02.2020 по справі 2а-8429/11/1370

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №2а-8429/11/1370

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 лютого 2020 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд, головуючий суддя Гавдик З.В., секретар судового засідання Василько А.В., розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу № 2а - 8429/11/1370 за

позовом Головного управління ДПС у Львівській області, представник - Дутканич Н.І.

до ОСОБА_1 , представник - не з'явився

про стягнення податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова інспекція у Франківському районі м. Львова звернулася до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом.

В судовому засіданні проведено заміну сторони позивача на належного правонаступника - Головне управління ДПС у Львівській області.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на ім'я відповідача здійснено першу державну реєстрацію автомобіля марки DAF XF 95.480 - 10.12.2009 року, та Mersedes Benz Vario - 24.12.2009 року, без сплати податку з власників транспортних засобів, що підтверджується реєстром первинної реєстрації Львівської ВРЕР ДАІ транспортним засобів, придбаних за кордоном. Згідно розрахунком податку з власників транспортних засобів під час здійснення першої реєстрації вказаних транспортних засобів, сума податку, що підлягає сплаті відповідачем становить 30627,00 грн. Однак, згідно виписки ГУДКУ у Львівській області вищевказана сума податку не надходила.

Суми податків є узгодженими та у встановлені законом строки до бюджету не сплачені.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі, надала суду додаткові пояснення, просила позовні вимоги задоволити.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, подав суду клопотання, в якому зазначив, що ніяких автомобілів на себе не оформляв і доручень не давав.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився.

Згідно п. 3 ч. 3 ст. 246 КАС України, суд зазначає:

Ухвалою судді від 28.07.2011 року відкрито провадження у справі.

Ухвалою суду від 15.12.2011 року зупинено провадження у справі.

Ухвалою суду від 17.01.2020 року поновлено провадження у справі.

Судом встановлені наступні обставини:

Згідно реєстру первинної реєстрації Львівським ВРЕР ДАІ на ім'я ОСОБА_1 10.02.2009 року здійснено першу державну реєстрацію автомобіля марки марки DAF XF 95.480, 2002 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_1 та 24.12.2009 року автомобіль марки Mersedes Benz Vario, 1998 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_2 .

Згідно Розрахунку суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів під час здійснення першої реєстрації транспортних засобів в Україні, сума податку, що підлягає сплаті, становить 30627,00 грн., об'єм двигуна:

- 12580 куб. см., ставка податку 15 грн. за 100 куб. см., 15 х 12580 / 100 = 1887,00 грн. (DAF XF 95.480, 2002 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_1 );

- 2874 куб. см., ставка податку 1000 грн. за 100 куб. см., 1000 х 28740 / 100 = 28740,00 грн. (Mersedes Benz Vario, 1998 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_2 );

Згідно довідки ДПІ у Франківському районі м. Львова №16412/17-115 від 06.07.2011 року, кошти по податку з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів (з громадян) в сумі 1887,00 грн. від 10.12.2009 року та 28740,00 грн. від 24.12.2009 року від гр. ОСОБА_1 , згідно наявних у МРЕВ квитанцій до місцевого бюджету Франківського району м. Львова не надходили.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 27.09.2018 року у справі № 2а-13380/11/1370 позовну заяву за позовом ОСОБА_1 до управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення - залишено без розгляду. Вказана ухвала набрала законної сили.

Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що відповідачем не сплачено податок з власників транспортних засобів при першій реєстрації в Україні до бюджету Залізничного району м. Львова.

Судом не враховуються аргументи податкового органу вимог про стягнення з відповідача податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, оскільки згідно ч. 6 ст. 5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів» у разі відсутності документів про сплату податку перша реєстрація в Україні транспортних засобів не проводиться.

Державній реєстрації транспортного засобу передує обов'язкова процедура сплати відповідних платежів. При цьому, відсутність документа про сплату податку з власників транспортних засобів є умовою, за якою перша реєстрація в Україні транспортних засобів не може бути здійсненна.

Суд прийшов до висновку про відсутність законних підстав для стягнення з відповідача податку з власників транспортних засобів через не доведення податковим органом беззаперечними, належними та допустимими доказами обставин і підстав виникнення у відповідача податкового зобов'язання.

Крім цього, судом враховується факт реєстрації за відповідачем транспортного засобу, який згідно вимог законодавства неможливий без сплати податків та зборів, обов'язкових платежів.

Вказана позиція суду, повністю узгоджується із позицією Верховного Суду викладеною в ухвалі від 20.06.2018 року по справі 2а-2883/11/1370 (реєстр. 74871072).

Норми права, які застосував суд, наступні:

Згідно ст. 1 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів», платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства (далі - фізичні особи), які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до статті 2 цього ж Закону є об'єктами оподаткування.

Згідно ст. 2 цього ж Закону, об'єктами оподаткування є, зокрема, автомобілі вантажні - код 8704.

Згідно ст. 3 цього ж Закону, перша реєстрація в Україні - це реєстрація транспортного засобу в Україні, яка здійснюється уповноваженими державними органами України вперше щодо цього транспортного засобу.

Згідно ч. 1 ст. 5 цього ж Закону, податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується фізичними особами - перед проведенням першої реєстрації в Україні, реєстрацією, перереєстрацією транспортних засобів, а також перед технічним оглядом транспортних засобів щорічно або один раз за два роки, але не пізніше першого півріччя року, в якому провадиться технічний огляд.

Згідно ч. 6 ст. 5 цього ж Закону фізичні особи - платники податку зобов'язані пред'являти органам, що здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію, зняття з обліку або технічний огляд транспортних засобів, квитанції або платіжні доручення про сплату податку за попередній (у разі здійснення сплати) та за поточний роки, а платники, звільнені від сплати цього податку, - відповідний документ, що дає право на користування цими пільгами.

Згідно ч. 5 ст. 6 цього ж Закону, сума податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що сплачується фізичними особами, обчислюється за ставками, визначеними у статті 3 цього ж Закону. У разі виявлення юридичних чи фізичних осіб, які не сплачували податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вони зобов'язані сплатити податок не більш як за три попередні роки. Перерахування неправильно сплаченого податку допускається не більш як за три попередні роки. Органи, що здійснюють державну реєстрацію транспортних засобів, зобов'язані щомісячно повідомляти податкові органи про транспортні засоби, зареєстровані або зняті з реєстрації протягом попереднього місяця, за формою, затвердженою центральним податковим органом України, та їх власників.

Згідно ст. 7 цього ж Закону у разі приховування (заниження) об'єктів оподаткування з власників транспортних засобів стягуються сума несплаченого податку, а також пеня або штраф у порядку, передбаченому законом.

Відповідно до частини 5 статті 6 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» сума податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що сплачується фізичними особами, обчислюється за ставками, визначеними у статті 3 цього ж Закону. У разі виявлення юридичних чи фізичних осіб, які не сплачували податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вони зобов'язані сплатити податок не більш як за три попередні роки. Перерахування неправильно сплаченого податку допускається не більш як за три попередні роки. Органи, що здійснюють державну реєстрацію транспортних засобів, зобов'язані щомісячно повідомляти податкові органи про транспортні засоби, зареєстровані або зняті з реєстрації протягом попереднього місяця, за формою, затвердженою центральним податковим органом України, та їх власників.

Відповідно до пункту 8 «Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів» в редакції, затвердженій постановою Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2009 року № 1371, державна реєстрація транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення транспортних засобів, оцінку їх вартості (проводиться спеціалістом, що пройшов необхідну підготовку в порядку, встановленому МВС, Мінюстом, Мінпромполітики, Держмитслужбою та Фондом державного майна, і має відповідні документи), відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.

Судом з'ясовувалось питання про дотримання позивачем процедури стягнення податкового боргу. Позивачем жодних належних та допустимих доказів дотримання процедури стягнення податкового боргу суду не надано.

Так, відповідно до пункту 1.2 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 № 2181-III (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) податкове зобов'язання - це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Податковий борг (недоїмка) - це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання (пункт 1.3 статті 1 названого Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин)).

Статтею 5 цього ж Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) регламентовано порядок узгодження сум податкових зобов'язань, оскарження рішень контролюючих органів та визначення податкового боргу, які, зокрема, зводяться до того, що нарахування контролюючим органом податкового зобов'язання відбувається шляхом направлення платнику податкового повідомлення та його подальшого узгодження або оскарження.

Відтак, податковий орган, заявляючи вимоги про стягнення податкового боргу, для визнання їх обґрунтованими також має довести факт дотримання ним процедури узгодження суми податку, яка підлягає стягненню, що ним не зроблено.

По суті вказана позиція суду узгоджується із позицією ВС викладеною у постанові від 24.09.2019 року по справі №2а-11904/11/1370.

Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Таким чином, позовні вимоги Головного управління ДПС у Львівській області до ОСОБА_1 про стягнення податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову Головного управління ДПС у Львівській області (ЄДРПОУ 43143039, м. Львів, вул. Стрийська, 35) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) про стягнення податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. ст. 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5. п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього ж Кодексу.

Рішення суду складено в повному обсязі 10.03.2020 року.

Суддя Гавдик З.В.