03 березня 2020 року № 369/4012/17
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Лисенко В.І.,
при секретарі судового засідання Лубянській Д.С.,
за участі:
представника позивача - Литвиненко А.В.,
представника відповідача - Станіславської І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району про визнання протиправним та скасування рішення,
Ухвалою Києво-Святошинського районного суду Київської області від 22.02.2019 справу №369/4012/17 за позовом ОСОБА_1 до Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району про визнання протиправним та скасування рішення, передано на розгляд до Київського окружного адміністративного суду.
Згідно до Витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 23.04.2019, головуючим суддею визначено Терлецьку О.О.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 31.05.2019 (суддя Терлецька О.О.) позовну заяву повернуто позивачу.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 14.08.2019 скасовано ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 31.05.2019, а адміністративну справу №369/4012/17 направлено до Київського окружного адміністративного суду для продовження розгляду.
Після надходження справи до суду першої інстанції, у зв'язку із перебуванням судді Терлецької О.О. у щорічній відпустці, розпорядженням керівника апарату Київського окружного адміністративного суду від 03.09.2019 №301, призначено повторний автоматизований розподіл справи.
Згідно витягу з протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями, головуючим суддею визначено Лисенко В.І.
На підставі ухвали суду від 09.09.2019 дану справу прийнято до провадження судді Лисенко В.І.
Позовна заява вмотивована протиправністю рішення Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області "Про добровільне об'єднання територіальних громад сіл Петропавлівська Борщагівка і Чайки" від 24.09.2015 №5. Позивач зазначив, що відповідач порушив його право як члена територіальної громади села Чайки, адже при прийнятті спірного рішення, сільською радою не було дотримано процедури, передбаченої статтею 7 Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад", зокрема, не було забезпечено проведення обов'язкового громадського обговорення проекту, не було створено спільну робочу групу та не було оприлюднено проекту рішення.
Відповідач з позовом не погодився, надав до суду відзив, в якому зазначив, що позивачем безпідставно оскаржується рішення Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області 24.09.2015 №5, оскільки воно не вступило у дію. Також вказує, що твердження позивача про окрему державну реєстрацію населених пунктів: с. Петропавліська Борщагівка та с. Чайки, не відповідає дійсності, оскільки Петропавлівсько-Борщагівська сільська рада об'єднує у собі с. Петропавліська Борщагівка та с. Чайки в одну територіальну одиницю.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши учасників справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
Як убачається з матеріалів справи, на 25 сесії 5-го скликання ІІ-го пленарного засідання Петропавлісько-Борщагівської сільської ради було прийнято рішення від 28.10.2010 №1 "Про Статут територіальної громади сіл Петропавлівська Борщагівка і Чайки", яким затверджено статут територіальної громади сіл Петропавлівська Борщагівка і Чайки (а.с. 154).
Вказаний статут було зареєстровано Києво-Святошинським районним управлінням юстиції на підставі наказу від 21.06.2011 №30/16 (а.с. 137-153).
Надалі, Рішенням Петропавлівсько-Борщагівської сільської ряди №3 від 20.08.2015 були роз'єднані дві територіальні громади зазначених сіл та затверджені окремі Статути територіальних громад села Петропавлівської Борщагівки та села Чайки. Статути зареєстровані Києво-Святошинським районними управлінням юстиції згідно наказу №227/16 від 23.09.2015 та наказу №228/16 від 23.09.2015 та видані свідоцтва про державну реєстрацію №№ 1 та 6 відповідно (а.с. 13).
24 вересня 2015 року відповідач прийняв рішення №5 "Про добровільне об'єднання територіальних громад сіл Петропавлівська Борщагівка і Чайки", відповідно до якого, Петропавлісько-Борщагівська сільська рада вирішила дати згоду на добровільне об'єднання територіальних громад сіл Петропавловська Борщагівка і Чайки, з визначенням адміністративного центру об'єднаної територіальної громади в селі Петропавлівська Борщагівка (а.с. 12).
На переконання позивача, у ході прийняття вказаного рішення, відповідач порушив права членів територіальної громади села Чайки, самостійно вирішивши питання місцевого самоврядування, у зв'язку із чим, звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, які склались між сторонами спору, суд зазначає наступне.
Стаття 140 Конституції України визначає, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в України» від 21.05.1997 №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР), місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Згідно статті 4 Закону №280/97-ВР, місцеве самоврядування в Україні здійснюється на принципах: народовладдя; законності; гласності; колегіальності; поєднання місцевих і державних інтересів; виборності; правової, організаційної та матеріально-фінансової самостійності в межах повноважень, визначених цим та іншими законами; підзвітності та відповідальності перед територіальними громадами їх органів та посадових осіб; державної підтримки та гарантії місцевого самоврядування; судового захисту прав місцевого самоврядування.
Статтею 6 Закону №280/97-ВР закріплено, що первинним суб'єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста.
Територіальні громади в порядку, встановленому законом, можуть об'єднуватися в одну сільську, селищну, міську територіальну громаду, утворювати єдині органи місцевого самоврядування та обирати відповідно сільського, селищного, міського голову.
Територіальні громади села, селища, міста, що добровільно об'єдналися в одну територіальну громаду, можуть вийти із складу об'єднаної територіальної громади в порядку, визначеному законом.
Частина перша статті 10 Закону №280/97-ВР встановлює, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Стаття 1 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» №157-VIII від 05 лютого 2015 року (далі - Закон №157-VIII) закріплює, що цей Закон регулює відносини, що виникають у процесі добровільного об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст, а також добровільного приєднання до об'єднаних територіальних громад.
Стаття 2 Закону №157-VIII вимагає, що добровільне об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюється з дотриманням таких принципів: 1) конституційності та законності; 2) добровільності; 3) економічної ефективності; 4) державної підтримки; 5) повсюдності місцевого самоврядування; 6) прозорості та відкритості; 7) відповідальності.
У відповідності до статті 4 Закону №157-VIII, добровільне об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюється з дотриманням таких умов: 1) у складі об'єднаної територіальної громади не може існувати іншої територіальної громади, яка має свій представницький орган місцевого самоврядування; 2) територія об'єднаної територіальної громади має бути нерозривною, межі об'єднаної територіальної громади визначаються по зовнішніх межах юрисдикції рад територіальних громад, що об'єдналися; 3) об'єднана територіальна громада має бути розташована в межах території Автономної Республіки Крим, однієї області; 4) при прийнятті рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад беруться до уваги історичні, природні, етнічні, культурні та інші чинники, що впливають на соціально-економічний розвиток об'єднаної територіальної громади; 5) якість та доступність публічних послуг, що надаються в об'єднаній територіальній громаді, не можуть бути нижчими, ніж до об'єднання.
Адміністративним центром об'єднаної територіальної громади визначається населений пункт (село, селище, місто), який має розвинуту інфраструктуру і, як правило, розташований найближче до географічного центру території об'єднаної територіальної громади.
Добровільне об'єднання територіальних громад не призводить до зміни статусу населених пунктів як сільської чи міської місцевості.
Найменування об'єднаної територіальної громади, як правило, є похідним від найменування населеного пункту (села, селища, міста), визначеного її адміністративним центром.
Згідно частини першої статті 5 Закону №157-VIII: ініціаторами добровільного об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст можуть бути: 1) сільський, селищний, міський голова; 2) не менш як третина депутатів від загального складу сільської, селищної, міської ради; 3) члени територіальної громади в порядку місцевої ініціативи; 4) органи самоорганізації населення відповідної території (за умови представлення ними інтересів не менш як третини членів відповідної територіальної громади).
Відповідно частини третьої статті 5 Закону №157-VIII: сільський, селищний, міський голова забезпечує вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції. Після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представника (представників) до спільної робочої групи.
Стаття 6 Закону №157-VIII: сільський, селищний, міський голова після прийняття відповідною радою рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад надсилає пропозицію про таке об'єднання сільському, селищному, міському голові суміжної територіальної громади.
Сільський, селищний, міський голова суміжної територіальної громади забезпечує вивчення пропозиції щодо добровільного об'єднання територіальних громад та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції. Після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представника (представників) до спільної робочої групи або про відмову в наданні згоди.
У разі прийняття рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад сільський, селищний, міський голова, який ініціював об'єднання, приймає рішення про утворення спільної робочої групи з підготовки проектів рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад та інформує про це Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідні обласну раду, обласну державну адміністрацію.
Спільна робоча група формується з однакової кількості представників від кожної територіальної громади, що об'єднується.
Утворення спільної робочої групи є початком процедури добровільного об'єднання територіальних громад.
Спільна робоча група готує проекти відповідних рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад.
Пунктами 1-3 частини першої статті 7 Закону №157-VIII врегульовано, що проекти рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад повинні, зокрема, містити: 1) перелік територіальних громад, що об'єднуються, із зазначенням відповідних населених пунктів; 2) визначення адміністративного центру об'єднаної територіальної громади та її найменування; 3) план організаційних заходів щодо добровільного об'єднання територіальних громад.
Частина 2 статті 7 Закону №157-VIII: сільські, селищні, міські голови забезпечують протягом 60 днів проведення обов'язкового громадського обговорення (громадські слухання, збори громадян, інші форми консультацій з громадськістю) підготовлених спільною робочою групою проектів рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад, за результатами якого сільські, селищні, міські голови вносять питання про його схвалення на розгляд сільських, селищних, міських рад.
Питання про схвалення проекту рішення щодо добровільного об'єднання територіальних громад розглядається сільськими, селищними, міськими радами протягом 30 днів з дня його внесення на їх розгляд та з врахуванням результатів громадського обговорення.
У відповідності до частини третьої статті 7 Закону №157-VIII: схвалені сільськими, селищними, міськими радами проекти рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад у п'ятиденний строк подаються Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній державній адміністрації для надання висновку щодо відповідності цього проекту Конституції та законам України. Питання про схвалення проекту рішення щодо добровільного об'єднання територіальних громад розглядається сільськими, селищними, міськими радами протягом 30 днів з дня його внесення на їх розгляд та з врахуванням результатів громадського обговорення.
Частина 5 статті 7 Закону №157-VIII: у разі відповідності проекту рішення щодо добровільного об'єднання територіальних громад Конституції та законам України сільські, селищні, міські ради приймають рішення про добровільне об'єднання територіальних громад або про проведення місцевого референдуму щодо підтримки об'єднання територіальних громад.
З аналізу вищенаведених норм убачається, що процедура добровільного об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст має чітко визначений законодавством порядок, дотримання якого, є імперативним як для ініціатора пропозиції, так і для отримувачів такої пропозиції.
Дослідивши обставини справи та її доказову базу, суд дійшов висновку, що при прийнятті спірного рішення мали місце системні порушення відповідачем Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" та Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", з огляду на наступне.
Буквальний зміст норм права, регулюючого питання місцевого самоврядування містить приписи щодо забезпечення сільським, селищним, міським головою вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції.
У порушення вказаних вимог, матеріали справи не містять ані доказів існування самої пропозиції, ані доказів проведення відповідачем громадського обговорення питання щодо об'єднання територіальних громад.
Вказане недотримання процедури також спричинило собою наступні порушення, - не подання обговореної пропозиції до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представника (представників) до спільної робочої групи, та не направлення пропозиції про таке об'єднання сільському, селищному, міському голові суміжної територіальної громади.
Тобто, суд констатує, що наявний факт прийняття відповідачем рішення про об'єднання територіальних громад, без обов'язкових попередніх рішень таких громад про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад.
Окрім цього, позивач не звертався до відповідної обласної державної адміністрації для надання висновку щодо відповідності Конституції та законам України схвалених радами проектів рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад, що також є грубим порушенням процедури добровільного об'єднання територіальних громад.
При цьому, долучення відповідачем до матеріалів справи у якості доказів розпорядження КОДА від 18.12.2019 №735 та висновку КОДА від 18.12.2019 №735, є безпідставним, оскільки останні не стосуються обставин справи та не мають відношення до рішення Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області "Про добровільне об'єднання територіальних громад сіл Петропавлівська Борщагівка і Чайки" від 24.09.2015 №5.
Суд також вважає за необхідне звернути увагу, що пунктом четвертим частини третьої статті 50 Закону №280/97-ВР зазначено, що секретар сільської, селищної, міської ради організує підготовку сесій ради, питань, що вносяться на розгляд ради, забезпечує оприлюднення проектів рішень ради відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" та інших законів.
Відповідно до частини 11 статті 59 Закону № 280/97-ВР, акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.
Отже, вказаними нормами встановлено обов'язок оприлюднення актів органів та посадових осіб місцевого самоврядування та їх проектів у порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації".
Водночас, згідно пункту другого частини першої статті 15 Закону № 2939-VI, розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності.
Відповідно до матеріалів справи, проект рішення Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради не були оприлюднено в установленому порядку.
Таким чином, відповідачем у тому числі було порушено вимоги законодавства щодо обов'язку оприлюднення актів органів та посадових осіб місцевого самоврядування та їх проектів, та доведення їх змісту та питань, що вони вирішують депутатам та громадянам.
До того ж, твердження відповідача про те, що оскаржуване рішення № 5 від 24.09.2015 не набуло чинності не відповідає дійсності.
Так, відповідно статті 59 Закону, акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.
Судом встановлено, що на запит ОСОБА_1 від 21.06.2019 була надана відповідь від 27.06.2019№ 71-706, з якої з'ясовується, що оскаржуване рішення було офіційно оприлюднене 22.06.2016 року, а відтак - набрало чинності (а.с. 165-166).
Разом з цим, посилання відповідача на відсутність у позивача порушених прав та інтересів внаслідок прийняття спірного рішення, суд вважає безпідставними, оскільки у ході розгляду справи встановлено, що обставинами прийняття цього рішення є неврахування думки громади. Враховуючи те, що позивач звернувся до суду як член територіальної громади села Чайки, прийняття відповідачем спірного рішення вливає на права та інтереси позивача.
За наведених обставин, прийняттям оскаржуваного рішення відповідач порушив права членів територіальної громади села Чайки серед яких, позивач. Рішенням Петропавлівсько- Борщагівської сільської ради № 5 від 24.09.2015 було порушено право позивача на вирішення питань місцевого значення, як жителя с. Чайки Києво-Святошинського району Київської області, у той час, як відповідно статті 140 Конституції України, місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Порушивши процедуру, закріплену саттею 7 Закону "Про добровільне об'єднання територіальних громад", відповідач не дотримався принципів добровільності, прозорості і відкритості, що є обов'язковим в силу статті 2 цього Закону, а також є порушенням основних принципів місцевого самоврядування, закріплених у статті 4 Закону України "Про місцеве самоврядування" - принципу народовладдя, гласності тощо.
Як встановлено частиною другою статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Під час розгляду справи відповідач, як суб'єкти владних повноважень, не надав до суду достатньо належних і достовірних доказів, а відтак, не довів правомірності свого рішення.
У підсумку, з урахування вищезазначеного у сукупності, суд дійшов висновку про незаконність дій відповідача, а тому, позовні вимоги визнає такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір у сумі 640,00 грн, що підтверджується наявною в матеріалах справи квитанцією від 13.04.2017 (а.с. 1).
Отже, понесені позивачем судові витрати у виді сплаченого судового збору підлягають присудженню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі наведеного, керуючись статтями 19, 129 Конституції України, статтями 6, 9, 11, 14, 72, 73, 77, 90, 241, 250, 263 КАС України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради №5 від 24.09.2015 року (33 сесія VI скликання друге пленарне засідання) "Про добровільне об'єднання територіальних громад сіл Петропавлівська Борщагівка і Чайки".
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області (код ЄДРПОУ 04362489) судовий збір у розмірі 640 (шістсот сорок) грн 00 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Лисенко В.І.
Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення - 12 березня 2020 р.