про залишення позовної заяви без руху
12 березня 2020 року м. Житомир справа № 240/11172/19
категорія 112030300
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лавренчук О.В., розглядаючи позовну заяву ОСОБА_1 , яка звертається до суду у своїх інтересах та інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернулась до суду у своїх інтересах та інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_2 з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області в якому, просить:
- визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області, яка призвела до ненарахування та невиплати на її користь та на користь її сина з 17.07.2018 щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої ст. 37 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області нараховувати з 17.07.2018 та виплачувати на її користь та їй на користь сина щомісячну грошову допомогу у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, передбачену ст. 37 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у розмірі, що дорівнює 40% прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом про Державний бюджет України на відповідний рік.
Ухвалою суду від 04.11.2019 відкрито спрощене позовне провадження.
Ухвалою від 04.11.2019 зупинено провадження у справі.
Ухвалою суду від 04.02.2020 поновлено провадження у справі.
До суду 27.11.2019, 28.12.2019 та 10.01.2020 надійшли заяви про збільшення позовних вимог.
Відділом документального забезпечення суду 17.01.2020 зареєстровано заяву про зменшення позовних вимог. Просить:
- визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації, яка призвела до ненарахування та невиплати мені на мою користь та мені на користь мого неповнолітнього сина ОСОБА_2 починаючи з 17.07.2018 року щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої ст.37 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації, починаючи з 17.07.2018 року нарахувати та виплатити мені на мою користь, а також мені на користь мого неповнолітнього сина ОСОБА_2 щомісячну грошову допомогу у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, передбачену ст. 37 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі, що дорівнює 40% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України» на 01 січня відповідного року (з урахуванням суми коштів, зазначеної нижче в п.п.3 та 4);
- стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації на мою користь та у моїх інтересах на відшкодування матеріальної шкоди, завданої його протиправною бездіяльністю: 13097,2 гри,- не нараховані та не виплачені мені за період з 17.07.2018 р. по 31 грудня 2019 року включно грошові кошти у вигляді щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства (сума основного боргу), 510,57 грн. понесених мною за вказаний період інфляційних втрат, а також три проценти річних від простроченої суми, що складає 392,92 гри., а всього з нього на мою користь стягнути (13097,2+510,57+392,92) 14000,69 (чотирнадцять тисяч 0,69) гривні.
- стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації на мою користь в інтересах мого неповнолітнього сина - ОСОБА_2 на відшкодування матеріальної шкоди, завданої протиправною бездіяльністю Відповідача: 13097,2 гри. - не нараховані та не виплачені за період з 17.07.2018 р. по 31 грудня 2019 року включно грошові кошти у вигляді щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства (сума основного боргу). 510,57 грн. понесених за вказаний період інфляційних втрат, а також три проценти річних від простроченої суми, що складає 392,92 гри., а всього з Відповідача на мою користь у інтересах мого сина ОСОБА_2 стягнути (13097,2+510,57+392,92) 14000,69 (чотирнадцять тисяч 0,69) гривні. Таким чином, всього з Відповідача стягнути сумарно на мою користь у моїх інтересах та на мою користь у інтересах неповнолітнього сина - ОСОБА_2 (14000,69x2) 28001,38 (двадцять вісім тисяч 1,38) гри. коштів на відшкодування матеріальної шкоди, завданої його протиправною бездіяльністю, які і визначають загальну суму коштів на відшкодування завданої нам Відповідачем майнової шкоди (ціну позову).
Отже, позовні вимоги збільшено, відносно позовних вимог, провадження по яких було відкрито ухвалою суду від 04.11.2019.
При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір в сумі 768,40 грн за одну позовну вимогу немайнового характеру.
Частиною 2 ст. 6 Закону України "Про судовий збір", визначено, що у разі якщо розмір позовних вимог збільшено або пред'явлено нові позовні вимоги, недоплачену суму судового збору необхідно сплатити до звернення до суду з відповідною заявою.
Приписами ч. 3 ст. 161 КАС України визначено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з пп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону №3674-VI ставка судового збору за подання до суду позову немайнового характеру, який подано фізичною особою становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду.
Заяву, що надійшла до суду 17.02.2020 та якою збільшено позовні вимоги подано у 2020 році.
Абзацом 4 статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" встановлено, що з 01.01.2020 прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у становить 2102,00 гривень.
Таким чином, позивач при подачі до суду заяви про збільшення позовних вимог повинен був сплатити, з урахуванням суми майнової вимоги, судовий збір у розмірі 840,80 гривень.
Однак, в порушення вимог ч. 2 ст. 6 Закону України "Про судовий збір" та ч. 3 ст. 1621 КАС України позивачем до заяви, якою збільшено позовні вимоги не додано документу про сплату судового збору за подачу заяви в сумі 840,80 грн.
Частиною 6 статті 161 КАС України визначено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Приписами ч. 2 ст. 122 КАС України визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено іншого, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Отже, за загальним правилом перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто, коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частиною 1 ст. 121 КАС України визначено, що суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Як вбачається зі змісту позовної заяви, позивач оскаржує бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області щодо ненарахування та не виплати щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого господарства, встановленої ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 17.07.2018.
Водночас, позивач у своєму позові зазначає, що відповідно до підпункт 7 п.4 розділу І Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" із Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" вилучено статті 31, 37, 39 та 45 і виплату згаданої допомоги було припинено. Рішенням Конституційного Суду України №6-р/2018 від 17.07.2018 підпункт 7 п.4 розділу І Закону визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційними) із 17.07.2018 відновлено дію ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому її положення підлягають застосуванню з 17.07.2018 без будь-яких обмежень.
До суду з позовом позивач звернулась 21.10.2019.
Суд зауважує, що вирішення питання про поновлення строку звернення до суду суд здійснює виключно з ініціативи та у межах наведених доводів заінтересованої особи.
Згідно з ст. 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Разом з тим, позивач з відповідною заявою про поновлення пропущеного процесуального строку до суду не звертався.
Отже, вимоги ч. 6 ст. 161 КАС України не дотримано позивачем.
Пунктом 4 частини 5 статті 160 КАС України передбачено, що в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Зі змісту заяви про уточнення (зменшення) позовних вимог вбачається, що позивачем одночасно заявляються вимоги щодо зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації здійснити з 17.07.2018 нарахування та виплату щомісячної грошової допомогу, передбаченої ст. 37 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та вимоги щодо стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації відшкодування матеріальної шкоди, завданої протиправною бездіяльністю відповідача за період з 17.07.2018 по 31.12.2019, до складу якої позивач включив не виплачені за період з 17.07.2018 по 31.12.2019 грошові кошти з щомісячної грошової допомогу, передбаченої ст.37 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
З огляду на що, позивачу необхідно уточнити, чи є позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити спірну допомогу та позовні вимоги про стягнення матеріальної шкоди у вигляді невиплаченої щомісячної грошової допомоги альтернативними або вони є самостійними позовними вимогами.
Відповідно до п. 5 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначається виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
В порушення вказаної норми, позивачем не додано до позовної заяви доказів спричинення бездіяльністю Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації матеріальної шкоди позивачу та її сину. Суд наголошує, що окрім розрахунку суми стягнення, в позовній заяві позивач повинен навести обставини, що вказують на факт понесення такої шкоди.
Отже, вимоги п. 5 ч. 5 ст. 160 КАС України позивачем не дотримано.
Частиною 13 ст. 171 КАС України визначено, що суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
Пунктом 7 ч. 1 ст. 240 КАС України визначено, що суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо провадження в адміністративній справі було відкрито за позовною заявою, яка не відповідає вимогам статей 160, 161, 172 цього Кодексу, і позивач не усунув цих недоліків у строк, встановлений судом.
З огляду на викладене, позовну заяву (заяви щодо уточнення (збільшення) позовних вимог) слід залишити без руху із встановленням позивачу строку для усунення недоліків шляхом надання до суду:
- заяви про поновлення пропуску строку звернення до адміністративного суду з даним позовом та докази поважності причин його пропуску;
- належним чином оформленої позовної заяви (та її копії для відповідача) із уточненими позовними вимогами;
- доказів (оригіналу квитанції) сплати судового збору в розмірі 840,80 гривень.
Платіжні реквізити для сплати судового збору:
Отримувач коштів: Житомирська міська отг 22030101
Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38035726
Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП)
Код банку отримувача (МФО): 899998
Рахунок отримувача: UA048999980313181206084006797
Код класифікації доходів бюджету: 22030101
Призначення платежу*;101; РНОКПП позивача; Судовий збір, за позовом (ПІБ позивача), Житомирський окружний адміністративний суд
Керуючись статтями 160, 161, 169, 243, 248, 256 КАС України, суд
ухвалив:
Позовну заяву (заяви щодо уточнення (збільшення) позовних вимог) ОСОБА_1 , яка звертається до суду у своїх інтересах та інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_2 - залишити без руху.
Позивачу усунути зазначені в ухвалі суду недоліки протягом п'яти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати особі, яка її подала, не пізніше наступного дня після її постановлення.
У разі якщо недоліки позовної заяви не будуть усунуті у строк, встановлений судом, позовну заяву буде залишено без розгляду.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Суддя О.В. Лавренчук